Paříž, červenec 1942: desetiletá Sarah je spolu se svými rodiči o půlnoci zadržena francouzskou policií, která obchází dům od domu a zatýká židovské rodiny. V zoufalé touze zachránit svého bratra jej zamyká do šatní skříně - jejich tajné skrýše - a slibuje mu, že se pro něj vrátí, jakmile budou osvobozeni. O 67 let později se příběh Sarah proplétá s příběhem Julie Jarmond, americké novinářky vyšetřující dávný zátah s názvem Vel´d´Hiv. Novinářka objevuje sebe samu a odhaluje strašné tajemství srdcervoucího příběhu o židovské rodině, jež byla vytlačena ze svého domova – místa, které je i jí nyní domovem. Jakmile začne vnímat, žít a dýchat stejně jako Sarah - nejstarší dcera židovské rodiny, její svět se otočí vzhůru nohama. Dokáže někdo odstranit stín minulosti? (oficiální text distributora)

Aniki

Takový jakoby malinko plošší snímek bez dynamiky, kde bych si minimálně scénu s objevením malého chlapce ve skříni představoval úplně jinak a nechal jí spíše jako scénu vrcholnou a celou tragédii spojující. Ani herecké výkony rozhodně nezaujaly, ale to důležité se stalo, prostě se na film dalo koukat, proto i ty čtyři hvězdy....za civilnost a neglorifikaci. ()

Redmann

Keby nebolo posledných 10-15 minút filmu, bolo by to na 4*. Ale producent asi na poslednú chvíľu zohnal Aidana Quina a scénarista už z toho nedokázal vybrusliť. Veľká škoda. Inak zimomriavkovo spravený film o nie moc známych francúzskych deportáciách. ()

jopal

Nenapadny filmik, ktory ma vtiahol svojim pribehom. Dostal ma aj tym, ze ukazal, ako este mnoho rokov po vojne, niektori ludia nezmyselne trpeli a aku hlboku jazvu vedia v dusi cloveka zanechat niektore skutky. ()

RyxiraAmy

Filmů na podobné téma bylo zpracováno desítky, ale Klíč k minulosti patří bezpochyby k těm lepším. Vcelku nenápadný byt v Paříži, který vydává svoje tajemství teď, po skoro sedmdesáti letech, tchán pamětník a neodbytná novinářka, která se touží o osudu židovské dívenky dozvědět vše. Snímek nám připomíná, že židovské holocausty neprobíhaly jenom v Německu a nepoznamenaly jenom oběti nacistů, ale i jejich přátele a známé, svým způsobem celou generaci. Sářin příběh je jedním z mnoha, které se odehrály za druhé světové války. Na filmu se mi líbí to, že nám sice ukazuje utrpení Židů a na nich páchané násilí, ale zároveň nám dává naději na to, že někde žijí dobří lidé, kteří jsou ochotni nadzdvihnout ostnatý drát a lhát, aby ochránili malou holčičku, která přišla poprosit o pomoc, když ji potřebovala. Osud Sářina bratra je zoufalý; nutí nás položit si otázku, jestli by byl ještě naživu, kdyby se ho nesnažila ochránit. Julie zpočátku působí jako všetečná novinářka, ale její soucit se Sářiným osudem nás brzy přesvědčí o opaku. Klíč k minulosti je dobře natočený film, který nás nutí přemýšlet o ceně vlastního života. /Nebyl by "Sářin klíč" lepší název?/ ()

kolodej1

mě se to líbilo moc, jak pasáž z minulosti, tak i pátrání po ní prostřednictvím novinářky ( výborná Kristin Scott Thomasová). Vemi silný příběh, jako to už bývá u těchto témat, který mě dostal. Události druhé světové války jsou už oprvdu dávné, ale přesto ovlivňují osudy řady lidí i v dnešní době, Rozhodně stojí za vidění ()

Kozlowski8

Druhý film francouzské produkce, natočený v jednom roce, pojednávající o nejbolestnějším období francouzských židů v období 2. sv. války, kdy byly tisíce židovských rodin odvlečeny ze svých domovů do pařížského velodromu a odtud dále do táborů smrti. Tím prvním filmem byl Odsun. Obě díla byla velice emočně silná, avšak Odsun byl kompaktnější a výce mne pohltil. Děj snímku Klíč k minulosti probíhal střídavě ve dvou časových úrovních - válečné a současné. A možná právě toto přebíhání sem a tam - od emoční vichřice ke slabému, bezvýznamnému vánku, který představovala ta současná poloha - bylo tím rušivým prvkem. Obě roviny působily příliš odděleně a nezávisle a ani výkony herců v těch současných postavách mne nenadchly - včetně Kristin Scott Thomas. V porovnání s vynikajícím Odsunem byl tento film spíše jenom průměrem. 60%. ()

SpicyNugget

V Paříži v roce 1942 francouzská policie obchází židovské domy a zatýká židovské rodiny. Malá Sarah ví, že se děje něco špatného, ač tomu úplně nerozumí. Ve snaze ochránit bratra ho zamyká do skříně a slibuje mu, že se pro něj brzy vrátí. Z koncentráku zdrhne a vydává se pro bratra do jejich starého domu. O 67 let později se do stejného domu nastěhuje novinářka Julie se svou rodinou. Díky své práci zjišťuje, co se v domě kdysi stalo a pátrá po tom, co se stalo s malou Sarah… Krásný film. Je pravda, že mi bylo úplně jasné, jak to dopadne (a to, jak vždycky píšu, mám opravdu dlouhé vedení a nikdy mi nedojde ani evidentní děj), ale nijak mě to nerušilo, pořád mě to nutilo vidět to, co jsem si myslela, na vlastní oči. Herci jsou sympatičtí, námět super, děj mě opravdu chytl za srdce. Velice povedený film. ()

ProchY01

V zásadě velmi dobrý film z doby, kdy se děly velmi nedobré věci. Akorát ta stopáž mi ke konci přišla už dost - pohodlně by se to dalo utnout dřív - rovněž ten druhý příběh (současnost) mi tam přišel trochu zbytečný - jakoby to utlačovalo to podstatné do pozadí. Ale každopádně stojí za vidění - osobě se přiznám, že jsem o téhle temné francouzské epizodě věděl pramálo. ()

Chlo0opek

Zkrátka mi takovýto styl rozvláčněných filmů nesedí, Kristin mi byla navíc dost nesympatická, takže dávám jen 2*. Nic to však nemění na tom, že to byla strašná doba.. ()

davebono

Nejdříve to vypadalo na tisíckrát omílané téma, ale úhel pohledu zvolený v tomto filmu mě zaujal natolik, že jsem to prostě musel dokoukat dokonce. Prolínání minulosti s přítomností tady funguje bezvadně. Lepší 3* ()

demovka

Nedoporučuji tento film těhotným, čerstvým maminkám, přecitlivělým maminkám, v podstatě všem, které nejsou dostatečně obeznámeni s tím, že se někdy dějí opravdu, ale opravdu drsné věci malým dětem. Kdybych chtěla charakterizovat a krátce napsat zápletku, zněla by asi takto: Za války ve vyhroceném okamžiku udělá matka s dcerou osudovou chybu, která zapříčiní smrt jejich malého syna (bratra) velmi drsným zdlouhavým způsobem. Ještě k tomu bude malý kluk sám a nebude moct udělat vůbec nic. To poznamená do konce života všechny členy rodiny. Hlavní hrdinka v současnosti poodkrývá celý příběh. Protože to se mnou otřáslo, vyplývá z toho, že film byl udělán zručně (herci, scénář, režie) a kvalitně. ()

Mates Hradecky

Jeden příběh z miliónů obětí židovského holocaustu. Příběh jednoduchý, ale nesmírně silný a emocionálně vypjatý. Nikdy nezapomenu na příběh malé holčičky zoufale se snažící zachránit svého malého brášku. ()

JURYMAN

V některých pasážích dosti nevěrohodné a rozvláčné.Například scéna, kdy je doktor doprovázen německým důstojníkem v uniformě Wermachtu ( a nikoliv SS), který se zajímá o uprchlé židovky!!! Navíc mi nesedělo ani herecké obsazení dívky Sáry, jejího bratra i jejich maminky. Ale dosti kritiky. Film má i svá pozitiva: Kladně hodnotím pojetí filmu odehrávající se ve dvou časových rovinách a především výborný herecký výkon K. S. Thomas. ()

KITTbx

Velice lidský film, který nejen ukázal, to, že i Francouzi ublížili Francouzům, ale hlavně je to povídání o velké odvaze, síle, ale i smutku, životě … Tento příběh vypráví to, že minulost nesmí být zapomenuta a to ani když se stane, že nás nejen dostihne, ale bohužel i předběhne. ()

lacostea

Začiatok mi dosť pripominal film Zatah,kde hra Jean Reno (2010) boli tam dost podobne momenty na tom štadione a ako ich odvažali do tabora.V porovani bol tento film lepší,mal viac zapletenejší dej a taktiež tam bolo lepší koniec.Nebolo to len o tabore ale hlavne bolo na tom to dobre,že tam bola minulost a pritomnost a nakoniec jej rozuzlenie.Dosť dobre urobene :) ()

cyglos

silný příběh hlavně proto, že se týká osudu dvou sourozenců,které rozdělil strach zaviněný snahou o opak. o záchranu toho mladšího, který se stal nakonec nechtěnou obětí. velmi působivě konstruovaný příběh, který má spojnici dvou časově rozdílných období a bytem, kde se to stalo. je to zároveň nastavené zrcadlo obavám a z nich plynoucí kolaboraci Francouzů s Němci v židovské otázce. ()

StandikK

Film byl, až na jedinou scénu:-(, bez napětí. Škoda, že více nepopisoval deportaci židů. Začátek byl rozhodně dobrý, konec už dost utahaný. ()