The Bay

The Bay

Horor / Sci-Fi / Thriller

USA, 2012, 84 min

• Morholt

Tohle opravdu natočil Levinson? To se dal na starý kolena na drogy nebo začal nezřízeně chlastat? Bylo evidentně vidět, že o rozpočtu to nebylo, takže proč? Proč vyrábět rádoby dokumentární záběry, když se to dá natočit normálně? Kdyby šlo o nějakýho začátečnickýho matlu, tak dejme tomu, ale u takovýho režisérskýho esa to prostě nechápu. I jako dokument je to zfušovaný. Děs!(12.11.2013)

• Bloody13

Proč mě to nepřekvapuje? Oscarový tvůrce Levinson už dlouho neměl úspěch, a tak Orenu Pelimu nedalo moc práce, aby ho ukecal k projektu, díky němuž by si i on mohl přihřát svou polívčičku, která by zvláčnila jeho skomírající účet. Vždyť ty "found footage" horory dneska tak frčí...! The Bay tak přesně pokračuje v jejich trendu, jen duchy a zombíky nahrazuje za parazity, kteří si z obětí dělají spižírny bohaté na proteiny. Pseudodokumentární formu zde navíc tvoří nalezené záznamy z osobních i policejních kamer, mobilů nebo dokonce internetu. Efekty a masky poměrně slušné, chvílemi až nepříjemné (hlavně kožní puchýře, brouci a červi), ale postrádal jsem jakoukoliv sympatickou osobou, navíc hlavní hrdinové tu vlastně úplně chybí. Výsledek je tak rozpačitější, než bych po znepokojujícím traileru čekal. Velká škoda.(3.11.2012)

• ricci.s

Nesadlo. Zavinila to predovšetkým forma, ktorá síce nebola zvládnutá zle, ale pre tento typ filmu je jednoducho nevhodná, a vlastne aj zbytočná. Drobné parazity totiž nevydesia, ani keby skákali zo stromov. Nápad ale beriem, aj keď tu už bol. Mne to pripomenulo obľúbené béčkové hororíky ako The Thaw, Growth či Ticks, páčili sa mi všetky tri. Tento ale nie, spočiatku je to totiž len panika, nejaké vyšetrovačky, rozhovory, správy, výskumy, pitvy rýb a do tuhého ide až v záverečnej 20-minútovke, kde sa tie "škaredé" zábery pekne rozrastú. Nedá sa tu hodnotiť atmosféra, napätie, hudba, vlastne ani herci. Uznať musím jedine to, že na zohyzdené skrvavené mŕtvoly na uliciach, parazity vyliezajúce spod kože či pupáky na tele sa nepozerá dobre, takže som aspoň nezabudol, že je to horor. Čakal som však niečo úplne iné.(3.11.2012)

Na rozdiel od iných užívateľov u mňa nenastalo nejaké výrazné sklamanie. Meno oscarového režiséra zaujalo, trailer nudil, takže vo výsledku som od toho nečakal žiadne veľdielo, ktorým by Levinson opäť bodoval pred odbornou porotou, skôr len štandardný „found footage“, pri ktorom som bol tentokrát zvedavý ako s tým poradí skúsený režisér a nie žiaden amatér ako to v poslednej dobe býva zvykom (Chernobyl Diaries, Grave Encounters, Evidence a pod.). The Bay napodiv zachádza trocha ďalej ako klasický „found footage“, jedná sa skôr o reportáž spojenú so pseudo-dokumentom, v ktorom sa pracuje so zábermi z policajných kamier, CCTV, mobilov (Facetime z iPhone), dokonca aj internetu (Skype) a pod. Vo výsledku tak vytvára celkom zaujímavú formu oveľa bližšie k „realite“ ako všetky tie Paranormálne Aktivity. Čo však zamrzí je, že s takto zvolenou formou sa vytratili hlavní hrdinovia – film v priebehu sleduje osudy niekoľkých postáv (reportérka, oceánológovia, doktor, novomanželia na lodi, policajní dôstojníci atď.) a tým pádom pôsobí až príliš roztriešteným dojmom. Nie je sa s kým stotožniť, o koho sa báť, zaujímať alebo mu počas tejto epidémie fandiť (hrá tu dokonca sexi ryšavka Kristen Connolly z Cabin In The Woods, ale jej účasť som si uvedomil až na konci filmu). Hororových prvkov je síce minimum, ale dotvára to celkom napätá, znepokojujúca atmosféra, ktorá sa nesie celým filmom. Bohužiaľ však nijako negraduje – v akom tempe film začne, tak aj skončí. Chýba aspoň nejaké základné členenie na úvod, jadro a gradujúci záver. Masky sú v rámci normi slušné, aj keď sa v podstate obmedzujú len na zobrazenie tiel posiatych vyrážkami, oceňujem veľmi striedme používanie CGI. Suma sumárum sa jedná o neškodnú jednohubku s celkom zaujímavým námetom (konečne found footage bez duchov, mutantov alebo dievčat posadnutých diablom), oceňujem hlavne formu, ktorá nakoniec zašla ďalej ako štandardné found footage, aj keď sa z nej na škodu vytratilo to „filmové kúzlo“. Našťastie to však nie je ani hlúpe, ani gýčové, ani zbytočne preplácané. Nič svetoborné ako by sa asi od oscarového režiséra čakalo, ale na tých 90 minút dokáže bezproblémov zabaviť. CELKOVO: 3*(6.11.2012)

Nejděsivější na tom je, že tohle je vážně na základě skutečných událostí. Některé části filmu jsou dokonce autentické záběry. Některá fakta jsou sice pozměněna a zveličena: např. epidemie proběhla opravdu v daném roce, ale až v druhé polovině července, tedy ne 4. července během Dne nezávistlosti - zasadit ale děj do tohoto dne zvýrazňuje atmosféru. Stejně tak počet obětí nebyl 700, ale "jen" 57 (alespoň podle oficiálních statistik CDC - údaje jsou k nalezení na jejich stránkách) - nicméně chápu, že tvůrci filmu to chtěli zveličit. Ovšem celkový počet nakažených byl docela vysoký (údajně 523 potvrzených případů - opět dle oficiálních údajů CDC) ale většina se úspěšně vyléčila, byť někteří s trvalými následky - onemocnění však není zdaleka tak fatální, jak bylo představeno (pokud se začne léčit včas), třeba ebola má vyšší smrtnost. Jiná fakta ale zůstala zachována - např. způsob mutageneze toho parazitického mořského korýše, který je mimochodem celkem běžný při jihovýchodním pobřeží Severní Ameriky. Vlivem růstových regulátorů na mutagenezi korýšů se po této události začali intenzivně zabývat hlavně vědci z Kalifornské univerzity v Berkeley, na netu jde najít hned několik odborných článků na toto téma, jeden vyšel i v Nature. Je překvapivé, že o tom nebyl natočen standardní dokument (alespoň pokud vím), ale na druhou stranu mě vůbec nepřekvapuje, že si někdo tohle zajímavé téma vybral pro natočení footage a udělal při tom zajímavou smyčku - událost zfiktivnil ale použitou metodou ji zase zpětně zautentičnil. Oproti jiným filmům natočeným v tomto stylu ovšem s tím rozdílem, že děj vychází opravdu ze skutečných událostí, byť trochu přifouknutých.(16.2.2016)