Píše se rok 1989 a Laurence Alia slaví třicáté narozeniny s přítelkyní Fredou a při tom jí odhalí své nejtajnější přání. Chce se stát ženou. Po nějakém čase nervového vypětí Freda nakonec souhlasí a začne Laurence doprovázet na cestě celé metamorfózy. Jakmile je proces proměny kompletní, Laurence se vrací do života jako žena, ale co se jeví jí jako hladký přechod, začíná být sociální stigma. Odmítavý postoj rodiny a neshody s Fredou se nakonec zdají jen těžce zvládnutelné. (Wences)

Rozjimatel

[2,5*]     "Ešte nie."     Romantická dráma o láske prekračujúcej hranice pohlaví. Má podmanivú formu na spôsob videoklipu s výbornou atmosférou a perfektným výberom hudby (najmä z 80. rokov). Na videoklip je to ale akosi pridlhé a príbeh nie je až natoľko zaujímavý, aby tú dĺžku utiahol, takže silné scény sa potom topia v mori fádnosti. Ďalší kanadský film (už ani nepočítam, koľký), ktorý mi potvrdzuje, že Kanaďania (myslím tých filmových) žijú zrejme v nejakom inom vesmíre ako ja. Znovu a znovu podivné, intelektuálne sa tváriace postavy vedú premúdrené reči, spomínajú kadejakých autorov a pritom sa samoľúbo usmievajú, že akí sú skvelí. Potom sa začnú odrazu chichotať ako sfetovaní a ja si neprestávam klásť otázky: "O čom sa to do pekla bavia? A na čom sa to neustále smejú?" Tie dialógy sa mi tu inak zdajú miestami fakt príšerné. Príbeh komplikovanej lásky Laurence a Fred (Laurence je inak chlap, teda aspoň na začiatku a Fred je žena!) má aj svoje silnejšie momenty (nie je ich však veľa), najmä tie dramatické, kedy Laurence schytáva jednu životnú ranu za druhou (zamestnanie, bitka, partnerka, matka). Zaujať ma ešte celkom dokázal výkon herečky Suzanne Clément (Fred), ale tým to hasne.     "Nasledujem svoje srdce. Nemusím premýšľať o pohlaví." ()

Sagara

Zatiaľ naj-almódovar-skejší Dolan a opäť perfektný! Pôsobivý príbeh plný emócií a fantastického soundtracku. Mám jedinú výtku a to, že film by mohol byť aj o pol hodinu kratší a vôbec by mu to neublížilo, možno naopak. ()

fredisek

Xavier Dolan je film od filmu lepší. Nejen, že to podle titulků vypadá, jako by si všechno dělal málem sám, ale navíc vytváří film, který má (promiňte mi to klišé) duši. Když jsem sledoval Laurence Anyways, hned mě napadl Almodóvar (a podle komentářů v tom nejsem sám). Jak závažnost tématu, tak barevnost takovému podezření nahrávaly. Ovšem Dolan je jiný, o dost modernější a zároveň méně přímočarý a evidentně větší snílek. Hudba. Tak ta mě dostávala jakožto velkého milovníka electra. Hudba tu hraje důležitou roli, dokončuje dojem, který obraz začíná. A je to dojem ksakru dobrý. Líbí se mi, jak si Dolan hraje s různými střihy, a v jeho filmech se prolíná realita s představami a surreálnem. Kdo kdy viděl, aby z nebe pršely marshmallow nebo oblečení? Dolan patrně ano, možná jen ve svojí mysli, ale ano, i to se počítá. Režisérův styl je navíc něco neuvěřitelného. Devadesátá léta, roky nevkusu, v tomhle filmu září; hádám, že jejich popularita poroste a na jaře tu budeme mít komplet retro 1990s, jako by nám ty osmdesátky v minulých dvou třech letech nestačily. Dolan udělal báječný kompromis mezi snímky zavánějící uměleckostí a filmy nabitými příběhem. I když dvě a kus hodiny jsou moc, Dolana je ve světové kinematografii pořád málo. Už aby tu byl další jeho film. ()

kdosizrosy

Estétství v sobě Xavier Dolan nezapře a snad jako jediný dnes z běžně divákům dostupných režisérů dokáže točit vizuálně dokonalé filmy. Překrásné barvy, do detailu promyšlené kompozice a skvělá práce s hudbou. O tom všem je i Laurence Anyways, ale na druhou stranu není ani ničím víc. Emoční hloubka je potlačena a zastrčena do pozadí právě výše zmiňovaným vizuálnem a na diváka nedokáže správně zapůsobit, byť, nutno říct, herci ze sebe dostávají to nejlepší. Laurence je podivný film, snad až svým způsobem nějak překombinovaný, příliš dlouhý a natahovaný ve prospěch krás okolního světa, ovšem na úkor děje. Pro milovníky umění je Laurence nutností, protože sám o sobě uměleckým dílem je (i když místy popravdě trochu nudným), pro ostatní však bude zřejmě takovou velkou artovou hrátkou, která toho moc neřekne. ()

Florfila

Tady se někdo rád kouká na Almodóvara. Ale jeho citové hloubce se to nevyrovná. Asi bych si představovala podstatně větší povahový rozbor. Nicméně Dolan patří mezi mé oblíbence a tímto snímkem si vykoledoval čestné místo v mé režijní topce. Co si budeme vykládat, je to velký umělec v pravém slova smyslu. Ale pozor, aby vizuální stránka nezastínila to podstatné. Stejně jako u Laurence... ()

Kamas

Toto je film Suzanne Clément.. Ve filmu Mami! se mi zalíbila poprvé, ale tady je její výkon opus! Moje sympatie s Laurence na začátku filmu postupně přecházeli na stranu Fred. Paradoxně Laurence s parukou, kostýmkem a podpatky pro mě ztratil tu počáteční citlivost a ženskou něhu. Jeho změna v ženu na mě působila moc tvrdě, nereálně, nežensky, arogantně. Možná je to tím, že jsem film srovnávala trochu s Dánskou dívkou. Opět výborná hudba,vizuál, emoce. A knížku básní od Laurence bych si ráda přečetla. "..ani ty nejbělejší cihly nezabrání růži kvést.." Nejhezčí scéna.. Xavier Dolan, Anyways! ()

VictorMartel

Názory na film se budou přirozeně různit determinovány ideologickým biasem a mírou integrity. A s tou to není zrovna na dobré cestě, jestliže ropuchovitě obézní česká obdoba Borise Jelcina, zdevastovaná do poslední buňky chlastem, cigaretami a arogancí, dostává mediální prostor k tomu, aby národ poučovala o „sebepoškozování“ (27. 6. 2021). / Na úvod cítím za velmi potřebné zdůraznit, že film v čistším než dnes obvyklém smyslu naplňuje význam slova „romantika“. Právě toto totiž byl program původních romantiků, kteří své hrdiny viděli v dopředu prohraném zápase se společností, drcené útlakem a svým vzorem nakonec vybízející k následování nebo inspirující. Milostná složka není nezbytnou součástí romantiky, ale pokud je romantikem zpracovávána, pak právě v duchu takto pojatého soudu nad společností. Je nicméně zároveň pravda, že film společnost tolik nesoudí („Arrête avec la société, ok?“) a spíše se zabývá útrapami údělu, který je dán bio-psychologickým zmatkem v těle tragicky milujícího a milovaného protagonisty: „Všechno, co na tobě miluju, ty nenávidíš.“ („Tout ce que j'aime de toi, c'est ce que tu détestes de toi.“) / Na začátku pomalými záběry na nejrůznější tváře vyplyne, jak nemyslitelné je, aby lidé byli stejní, když fyzicky vypadají a chovají se jinak, když něco jiného dělají, jinému věří. Jak je to banální, tak je to zapomínané. Kde je ona pověstná „normalita“? Samozřejmě někde na papíře, je to vodítko, je to zprůměrovaná nebo dominanci vystihující informace, stále slaběji platná tím, jak se společnost vnitřně rozrůzňuje. Vztahy mohou být jen takové, jakými jsou jejich aktéři, takže nevyhnutelně budou právě tak rozmanité, jak odpovídá rozmanitosti kombinací jimi spojených povah. Žádný vzorový vztah množina sociální zkušenosti nenabízí, protože nejsou vzoroví lidé, ale jen lidé, a vztahy mohou být jen takové, jaké jsou jejich potřeby. Vzorová dohoda není jednoduše proto, že by v žádném případě nebyla s to vystihnout to, kvůli čemu se dohody ujednávají. Nějaký přidrzlý, včas nevypráskaný, konzervativní fanatik se ve své toxicitě může lehce domnívat, že zná universální pravidla lásky, ale naštěstí naši předci tyto zmetky dávno vyhnali z trůnů, protože jedni spolu chtějí být právě proto, že mohou být promiskuitní, druzí by promiskuitou byli nevěrní, jedni se chtějí vidět často, druzí se mohou vidět jednou za rok, jedni chtějí děti, druzí je nechtějí, a tak donekonečna. / Režie nás do latentního ženství vpravuje mnohem přesvědčivěji, než se dělo v The Silence of the Lambs/1991, kde vrah sice není transsexuál, ale natolik nenávidí svou identitu zneužívaného chlapce, že se tak vnímá a prahne po změně (ve filmu: „Our Billy wants to change, too.“, „He covets.“). Toto jinak nevhodné srovnání mě napadlo, protože když se kamera simulující Laurenceův/Laurencein pohled soustředí na vlasy žaček, u čehož se vnitřně znejišťovaný muž se sponkami na prstech navíc potí, je evidentní, že to není pohled chtíče, ale závisti. Už bezprostředně předcházející záběr na hrátky s přítelkyní v uličce předjímá atmosféru imitačního obdivu. I symbolika s motýlem coby odkazem k proměně se tu zopakuje: má ho matka na šátku přes krk v den narozenin na vlakovém nádraží, v jiné scéně protagonistovi vyletí z úst při rozchodu a do tvaru motýla je zohýbán i drátek v závěrečné retrospektivě. / Laurence v nejmenším nedává zapochybovat, že není homosexuál. Naopak se mu vlastní mužské vzezření hnusí. Ženství ho přitahuje i fascinuje. Podobně o alkoholikovi nemůžeme říct, že buď miluje sám alkohol, nebo nesnese střízlivost, protože to, oč mu jde, je potření střízlivostí navozovaných stavů prostřednictvím alkoholu. Jistější bude říct, že Laurence nemá pohlaví, že ho nechce, nebo lépe: že ho chce podle situace. Chce chodit, pokuřovat, konverzovat jako žena, ale máme-li soudit z euforie pomilované Fred, homosexuálovi (tedy v tomto případě lesbě) se to nepodobá. Nakládačka je falická. / Naprosto geniální je scéna, kdy se Laurence, podporovaný partnerkou, rozhodne prolomit tajemství a přijít do práce tak, jak káže pohodlí. A najednou všichni ti odlišující se, ve shodě s dobovým imperativem afektovaně svérázní žáci jsou buď pohoršeni, nebo paralyzováni. Oblékají se do šedesátek, sedmdesátek, osmdesátek, propichují se, ale když uvidí seriózního učitele, že chce být ženou, nerozumí tomu. Podobně kolega, který si myslí, že jde o vtip. Ptá se: „Je to revolta?“ Laurence odpoví: „Ne, tohle je revoluce.“ („C'est une révolte?“ „Non, c'est une révolution.“) Revolta je spíše předstíráním revoluce a nekonečným, protože zbabělým a bezcílným pokoušením se o ni. Revolta je dopředu resignovaným hraním si na revoluci. Utrpení většiny plyne právě z toho, že je jim revoluce cizí, nepřístupná výší sázky. Tato karikatura liberálního pokrytectví vrcholí scénou v obchodě s parukami, kde partnerka přesvědčuje postmoderně stylizovanou sestru: „Nejsme zrovna supernormální, ne? Naše generace se s tím dokáže vypořádat, jsme na to připraveni.“ („Euh, on n'est pas les plus normaux non plus, là. Non? Heille, il me semble que notre génération est capable de prendre ça.“) Jenomže exponovaný liberalismus, vyjadřovaný například oblečením a mluvou, je transakční kalkul mezi trendem a spotřebitelem a jako takový nemá co dělat s autentickou presentací nalezené nebo odtajněné identity. Podobný rozdíl je mezi naléhavostí umělců, jako byl Jim Morrison, a vypočítaným pozérstvím rockových hvězd. Je to právě ten rozdíl mezi Heideggerovým chápáním bytí věci z jejího příběhu a povrchním sebevyjadřováním skrze teritoriálně charakteristický konsum, zachyceným v Debordově Společnosti spektáklu. Identita není (kapitálem ochočený a exploatovaný: spotřební) tribalismus. / V kostele s novými sexuálně polarizovanými nebo tolerantními přáteli se nabízí interpretace obav z ghetta. Tedy znamená-li natolik marginální a podezřele vychýlená identita definitivní ghetto. Zároveň mi scény s těmito programovými volnomyšlenkáři trochu připomínaly Felliniho Satyricon, kam právě celkové vážné vyznění představovaných dilemat vůbec nepatří. Jako divák jsem se už dávno před rozdělením vlastně bál s protagonisty, kam jejich nevyhnutelná odluka po rozpojených liniích povede a mohou-li být jednotlivě šťastní i mimo sdílenou minulost. / Laurenceova poněkud nejasná a kolísavá forma transsexuality (jako typizovaný muž nevnímá partnerku a nechává se ledabyle obsluhovat a jako muž i vybuchuje) není vysvětlována. Režisér se nezajímá, odkud se bere transsexualita jako taková, sonduje fiktivní případ problematizované pohlavnosti po jeho pravděpodobné linii. Nejpůsobivěji se přitažlivost mezi protagonisty projevuje tehdy, když si musíme uvědomovat fixaci transsexuality na pojem duše, potažmo pohlavně neurčité identity pod slupkou těla. Snad zrovna to vyjadřuje i jeden moment během závěrečného interview: „Záleží ti na vzhledu?“ „A tobě? Záleží tvým plicím na vzduchu?“ („Ça vous importe, les regards?“ „Bah! Et vous? Vous avez besoin d'air pour respirer, non?“) Proto možná „Anyways/Alia“ („tak jako tak“). / Neobvyklý je důraz na středový záběr. Postavy, předměty i párové situace jsou vycentrovávány, zřejmě aby na sebe strhly veškerou pozornost a bylo dosaženo účinku, kdy výklad celé scény musí nějak vést od kontextu k nim a skrze ně vysvětlovat celý obraz. / Kdo by si myslel, že film bude politickou propagací sexuálních menšin a obecné identitární menšinovosti, bude překvapen sympatickým pojetím Fred, která je místy důležitější a silnější postavou. Laurence navíc není podáván nějak falešně jako společenským útlakem trpící neviňátko, ale vidíme ho lhát a podvádět, a dokonce zneužívat dobroty druhé partnerky. I během konfliktních dialogů mívá Fred navrch. / Rozfázované hodnocení: 1. polovina 100 %, 3. čtvrtina (i vizuálně nepodbízivá) 60 %, 4. čtvrtina 80 %. / OBECNĚ K PROBLEMATICE (NĚKDY I ZÁMĚRNĚ) DEZINTERPRETOVANÉHO POJMU „SOCIÁLNÍ KONSTRUKT“: Jen opravdový debil může chtít popírat validitu předpokladu o sociálním konstruktu. Obvykle to dělají konzervativci na půdě pohlaví, protože se zpravidla rekrutují z hloupější masy (nemám pro to doklady, prostě tak soudím). Tato hloupější množina lidí má mnohem slabší povědomí sociální rozrůzněnosti napříč prostorem i časem a vnímá lidstvo a člověka z jakési naivní pozice, paradoxně v sobě propojující provincialismus s imperialismem tím, že přisuzuje lidem své potřeby a domněnky všeho druhu. Nikdy nepřicházeli, ani fragmentárně, do styku s objevnou nebo i jen výkladovou literaturou zabývající se zaniklými či okrajovými etniky, případně vnitřně rozporuplnou minulostí „etnika“ „vlastního“ (obojí je dnes velmi pochybné v důsledku mezirasového mixu a vzájemného prostupování populací). Sociální konstrukt samozřejmě nic nevysvětluje ohledně biologického puzení mezi mužem a ženou, jen přidává vrstvu k jejich nukleárním pojmům, jimiž jejich vzájemný vztah vymezuje (a to ani ne tak sama, jako evoluční) biologie: samice a samec. Protože co je biologického na modelu ženy favorizovaném antikomunistickou propagandou 50. let, co biologického je na amazonkách nebo domorodcích z Malinowského spisů o Trobriandových ostrovech? Rozdíl mezi „samicí“ a „ženou“ je právě onen sociální konstrukt, který nad rámec pouhého biologického popisu přispívá k právě převažujícímu modelu vzorově rozuměné ženy, pokud je takový ještě vůbec někde uplatňován. Pro popis pohlavně specifické morfologie vyměšování, sexuální recepce, algoritmů pohlavního výběru a s tím související hrubé, ovšem stále relativnější psychologie ženy si sice vystačíme s biologií, ale míní-li se kdokoli z pouhé stavby těla domyslet modelu ženy toho kterého období, jako by tělo nutně dospělo do toho jím vyznávaného modelu a jen nějakým záhadným omylem (a hříchem) se ve všech ostatních modelech minulo s („přirozeným“) ideálem (a idealizovanou přirozeností), – no, má to těžké. Bude nutně a spravedlivě pokládán za blázna a blba v jedné osobě. Dnes už ani nemáme tyto konzervativci poněkud pozdě napadané „sociální konstrukty“, protože: je jím snad pornoherečka, moderátorka, lékařka, politička, vojačka, vědkyně? Chápeme se: dnešní žena je stejně jako muž hlavně individuum a reprezentuje jedinečný „sociální konstrukt“ jakési průmětové sebeprojekce, hledající shodu s konkrétními možnostmi jí vlastních východisek. Protokol „chci a mohu dělat toto“ vytváří nové životní scénáře, a pokud vůbec i masivnější fenomény (youtuberství), pak čím dále efemérnější z hlediska globálně historického. Tedy, „sociální konstrukt“ existuje právě tak, jak je využíván tzv. neomarxistickou kritikou patriarchální kapitalistické společnosti. Když se například naprosto automaticky a bez nejmenších motivů k sebereflexi počítá s ženskou dominancí v pečovatelských oborech a nanejvýš pochybná, zcela falešná tržní „meritokracie“ odsuzuje jejich práci k buď podhodnocené, nebo dokonce nulové odměně. Když se ke kýženému to „ženství“ mamánkovsky přičítá, zcela v zájmu darwinistické potřeby muže expandovat, hlavní zodpovědnost za péči o děti a domácnost, a to i tam, kde matka tráví obživou stejné množství času. Vlastně kapitalistovi dodává pracovníka v žádoucím stavu. Když se ženám přisuzuje povinnost přitahovat muže a z druhé strany očekává stud. Což naprosto oprávněně vyvolává asociace s pudem vlastnickým a ideologií činit předmětem vlastnictví pokud možno i molekulu kyslíku. Také muži jsou redukováni konzervativními konstrukty, které jsou z valné části sebemrskačskými úchylkami konzervativců trpících komplexy méněcennosti. Většina nespokojenosti s tím kterým mužem jakožto mužem pochází z vlastního zklamání nebo ze zištné potřeby zvýhodňujícího zjednodušování pojmu a v obou jmenovaných případech to jsou vlastně pózy. Cílem je nikoli identifikovat ztrátové mužství na druhém, ale upozornit na vzorové mužství u sebe prostřednictvím zcela smyšlené kritiky, obvykle „nemužně“ zasazené do pohodlného rámce takto stavěné kampaně či mediálně dominantní interpretace. Zároveň pojem sociálního konstruktu v sexualitě poukazuje k nebinaritě a nejednoznačnosti řady dříve proti sobě stavěných průvodních mechanismů sexuálního napětí a úloh či potřeb domněle pohlavně specifických. Je jistě infantilním slovíčkařením, mít vůbec zapotřebí hovořit až o desítkách druhů pohlaví, jako bychom snad nevystačili s vědomím proměnlivé konfigurace polarizovaných znaků, která samozřejmě vydá na desítky specificky namíchaných důrazů, ne-li stovky a tisíce atd. (záleží na hloubce, potažmo individualistické konkrétnosti škálování), – ale dávno před nějakými konzervativním blbem vynalezenými „neomarxisty“ platilo, že žena i muž  jsou jen dotud typizováni, dokud jsou oběťmi cizího projektu moci, která si od nich tímto levným komunikačním terorem vymiňuje plnění úloh (včetně těch spotřebních). Takže se musím ptát, jsme-li snad svými vlastními identitami, pokusy o identitu, a třeba i tragédiemi, – nebo jen někomu poslušnými úlohami. / KE SROVNÁNÍ: Todo sobre mi madre/1999. () (méně) (více)

Loooki

Xavier Dolan ostal verný svojmu remeslu. Filmové obrazce s nádherným soundtrackom a skutočným príbehom mú idú od ruky...len tá stopáž. [FFi Bratislava 2012] ()

eR99

Xavier Dolan mě oslovil i na podruhé. Na ***** to však nebylo. Stopáž byla moc dlouhá. Chybělo mi hlubší sdělení nebo silnější závěr. Na druhou stranu se mi moc líbilo sdělování pocitů "mezi řádky" a vizuální podoba snímku. Práce s kamerou, zejména dlouhé záběry a zpomalené scény, byla také famózní. A ten soundtrack (Moderat)! ()

wege

Nebyl jsem schopen do dokoukat, veskrze zajímavé téma, ale prostě ten film byl strašně natažený, po dvou hodinách jsem to vzdal. Asi moje škoda, ale nemohl jsem jinak. ()

cattcobain

Pokud bych měla Laurence Anyways hodnotit pouze po vizuální stránce, mé artové srdce by bez výhrad zaplesalo blahem. To, že Xavier je vizuálním virtuosem, je již všeobecně známé. Ale ačkoli často dávám přednost uměleckému prožitku před vším ostatním, tady jsem nemohla. Bylo to dlouhé. Chvílemi jsem měla až strach, že to nikdy neskončí. Navíc je dle mého názoru škoda, že postava Laurence nebyla více rozpracovaná, vývoj jeho partnerky jej absolutně zastínil. Mrzí mě, že nemohu dát vyšší hodnocení, ale ve srovnání s Dolanovými předešlými díly jsem se u tohohle opravdu nudila. ()

PeterJon

Tie tzv. artové zábery sú skôr klišé a pôsobia neprirodzene v tomto prípade. Ozon ako režisér by tomu dal intimitu, ktorá zjavne chýba. Pozrel som si to len kvoli Melvilovi, ktorý to celé ako tak udržiava...ale nie je tu potrebná chémia, možno je to nevyzrelosťou režiséra...vôbec ma to nechytilo a po cca 1h 50min som to vzdal ()

mac000

Nabízí se jisté srovnání s filmem Dánská dívka, který se zabývá podobným tématem - potřebami a pocity muže, který se ve svém nitru cítí být ženou. V obou filmech je ale toto téma vyprávěno odlišnými filmovými prostředky, "Laurence" je rozhodně náročnější na divákovo vnímání (nejen kvůli o hodinu delší stopáži).Oba filmy jsou určeny pro diváka, který nemá žádné předsudky vůči transsexuálům, protože s nimi jednoznačně sympatizují. Dolanův film je zralé dílo mladého tvůre (ke všem svým filmům si píše i scénáře), který má nepochybně filmovou budoucnost ještě před sebou. ()

Pete

Neuvěřitelně talentovaný, originální autor Dolan se jako obvykle nebojí jít s vypjatými scénami emocionálních výbuchů svých postav až na hranu, a dále vytváří dokonalé montáže obrazu a hudby, které se vryjí do paměti divákovi dušičky. Já to tomu klukovi prostě žeru i s navijákem. A nebojte se zbytečně queer tématiky v tomto případě - Laurence Anyways je především "normální" love story (s velkým LOVE) dvou hetero lidí, z nichž jedna je žena, a ten druhý by chtěl být taky - Xavier je přitom ještě cudnější, než třeba takový (o 40 let starší) Almodóvar. ()

LividMuffin

Dolanovy filmy jsou pro mě vizuálně zhmotněním mých ideálů.. Kamera, barvy a střih jsou strhující a hudba (jako tradičně) bezchybně dokresluje celý ten vizuální zážitek. Příběh byl pro mě až druhořadý a ač chvílemi trochu zbytečně pomalý, Laurence Anyways mě na nějakou chvíli naprosto uchvátil. ()

Kapitan Hovado

Film se ve mně sice neusadil jako lásky, přesto jde o božárnu. Objektivně je asi i lepší. Moc jsem si užil herecké výkony a s odkazem na Botičův komentář musím podotknout, že hlavní hrdina se nevyvíjí, jen se mění (mění si svět) k obrzu svému. Žena se změní. Na, jak se to vezme. Jak poznáme na konci, tak se jen vrátí ve svém mystickém kruhu zpátky na začátek (Laurence jí proměnil). Jinak vizuálně lahůdka, krásný kompozice, hry s barvou. A zvuk ještě lepší. Pro mě soundtrack roku (konkuruje Drive)- Jen tak dál chlape. ()

girasollle

Tentokrát mi Dolanův snímek do určité míry zklamal. Hudba a typická Dolanova vizualita ovšem opět fascinující. 3 a půl hvězdy. ()