Batman Rok jedna

• USA Batman: Year One

Když Gotham City zoufale potřebuje hrdiny, dva muži se ujmou spravedlnosti... ovšem na opačných stranách. Bruce Wayne se po letech v zahraničí vrací domů a stává se bojovníkem proti zločinu, zároveň se do Gothamu stěhuje stejně čestný policista, poručík James Gordon, aby zjistil, že zde bují všudypřítomná korupce. Když se Bruce stane maskovaným mstitelem Batmanem, město exploduje! Kolem se stahují jeho nová nemesis Catwoman, gangsteři i Gordon! Nenechte si ujít tento strhující originální animovaný film DC Universe, který vznikl podle průkopnického příběhu Franka Millera a jemuž své hlasy propůjčili trojnásobný vítěz Emmy ® Bryan Cranston, Ben McKenzie, Katee Sackhoff, Eliza Dushku a Alex Rocco. Užijte si odvážnou a dynamickou vizi prvního roku Temného rytíře a začátku jeho trvalého přátelství s Jimem Gordonem. (oficiální text distributora)

donnie22

Už davnejšie som si prečital komiks Rok jedna.Komiks bol jedinečný tak som bol kolosálne zvedavý aj na animovaný film.Síce som vyrastal na Batman-The animated series ale toto bolo bezchybné.Začiatok legendy o Temnom rytierovi sa nemohol natočiť lepšie.Charakter Jima Gordona Brucea Waynea alias Batmana a Catwoman si predstavujem takto.Temné drsné dospelácke a človeka to vtiahne do deja.Určite pre dlhoročných fanušikov Batmana to poteši najviac.Fanušik som aj ja a zostanem ním...90% ()

Lachvos

Comicsáky miluju, ale tohle nebyl můj šálek kávy...I když mi to zase poskytlo nový pohled na poručíka Gordona, že to nebyl jen takový dobrák od kosti, ale i bývalý zelený baret a tvrďák s mnohdy těžkou volbou. Za to bod ;) Druhý za kreslenost a třetí aby jsme udrželi průměr :) ()

Mr.Mick

You can never escape me. Nothing harms me. But I know pain. I know pain. Sometimes I share it with someone like you. Temná jazda kde mi prišiel ako hlavný hrdina skôr Gordon ako Batman ale nevadí opäť som sa dozvedel niečo nové a získal trochu iný pohľad na Nolanov Batman begins. ()

Nolanofil

Veľmi temné a krátke. Batman mi príde až moc silný na človeka z mäsa a kostí, skôr mi to pripadá ako film o Gordonovi a Batman tu ma vedľajšiu úlohu (na spôsob rozvinutejšieho camea). Určite je oveľa viac lepších animovaných Batmanov a tento nijak nevyčnieva z rady, čistý priemer, ktorý si nemám dôvod pustiť znova. ()

betyn

Jaký komiks, takový film. Mrzelo mě, že po Návratu Temného rytíře přišel Miller s Rokem jedna, kterým udělal krok zpět. A animovaná adaptace tento pocit nevylepšila. Filmu nemůžu vyčítat rozkouskovanost, Bruce Wayna jako vedlejší postavu nebo pohled na Batmana jako na člověka s nadlidskou silou, protože tak praví předloha. Ale to neznamená, že není co kritizovat. Připadalo mi, že tvůrci kapitulovali a s vědomím nepříliš dobré předlohy vytvořili prostě jenom animák, aby se neřeklo, že není. Chybí tu zajímavý hudební motiv, nápad například v podobně nějakého chytrého střihu nebo drobná změna ve scénáři, která by uměle zakryta tu příběhovou prázdnotu. ()

melloun

Samozřejmě, že se vše točí okolo zrodu Batmana, ale tentokrát sledujeme Gotham City z mírně jiné perspektivy. Hlavní pozornost je zaměřena na budoucího komisaře Jima Gordona a jeho osobní život. Nelze proto očekávat žádné spektakulární souboje s Jokerem nebo jiným známým padouchem, ale musí stačit obyčejná zkorumpovaná policie. Děj je zhuštěný do jednoho kalendářního roku, ale paradoxně se mi zdá, že má příběh možná trochu pomalejší tempo, než jsme u animáků zvyklí. Na oplátku je však k dispozici hromada zajímavých informací. ()

char_t

Smysl tohohle filmu jsem moc nepochopil. Batmanovo origin story už jsme viděli X-krát a snaha vecpat "před Jokera" ještě trochu akce, navíc v Noir stylu, a celé to vmáčknout do hodiny, mi nepřišla jako úplně dobrý nápad. ()

Kolssteyn

Noir detektivka v hlavní roli s cpt. Gordonem. K lizu se dostala i Catwoman, Batman byl bohužel nejasný a neustále to strhával k průměru... má ho mít. ()

strikeman

Je zajímavé, že animovaná zpracování Batmana jsou drsnější než ta hraná, většinou to bývá naopak. Výborný temný komiks ... 80% ()

Raziel_cz

Mělo se to jmenovat Jim Gordon a mělo to vypustit skoro celého Batmana a rozhodně všechnu Catwoman. Šedesát minut otravných voiceoverů (jako sorry, ale co takhle vyprávět obrazem, když máme to filmové médium?) a nejprovařejnějších batmanovských klišé (samozřejmě opět nechybí smrt rodičů) – v hezké animaci, ale stejně. Gordonova linie o tom, že všichni gothamští policisté jsou masoví vrazi, možná není moc uvěřitelná, ale funguje aspoň v tom ohledu, že vykresluje Gordona jako člověka se sice jasným morálním kompasem, ale stejně chybujícího a občas s dobrým úmyslem dělajícího ne úplně dobré věci. K tomu je ale z nějakého důvodu přilepena úplně zbytečná část o tom, jak Bruce Wayne (jehož batmanovské tajemství ostatní postavy samozřejmě odhalí během dvou minut) neustále dostává přes držku (a pak předběhne automobil, protože... běží po střechách?) a ještě zbytečnější část s Catwoman, která vypadá jako chlap a... jednoho dne se prostě rozhodne stát se z prostitutky zlodějkou a nemá vůbec žádný vliv na cokoliv. Sam Liu už si sáhl na podstatně lepší příběhy. ()

Sgt.Cliffer

Solidní animák o začátcích Batmana. A jelikož nejsem nějakej super fanda, docela mě to osvětlilo nějaký věci, který se mě nespojovali. Pravda trošku mě rozčilovaly ty americká hrrr super mega svalnatý giga akce. ()

Claude Speed

Nolanův Batman je bezpochyby skvělý, je natolik skvělý, že Batman R. j. zůstává ve stínu jednoho z nejočekávanějších Nolanových děl, a zcela neprávem. Jde o skvělý snímek, pojednávájící o počátcích Batmana, policejní kariéry Gordona, nebo Catwoman. Je to něco jako prequel všech batmanů + nějáké ty prvky z BATMAN BEGINS. Jako spestření před Nolanovým Batmanem je to maximálně dobrý film. 92%. ()

Mouchal

Po přečtení komiksu jsem byl zvědav, jak si tvůrci pohrají s filmovým (ikdyž jen kresleným) zpracováním. Upřímně to asi zůstalo na půl cesty, protože tam je dost věcí, které šly udělat lépe. Přesto, že se to krásně všechno hýbe a je to hezky nakreslené, je filmový Batman Rok jedna spíše zklamáním. Vnitřní monology, které se tak hojně vyskytovaly právě v komiksu a vystihovaly každou činnost, zde chybí (ano pár jich tu je, ale je jich tu tak 25%). Proto tu sledujeme občasnou akci bez toho, aniž bychom vůbec věděli - proč? Co ho k tomu vede? Je to jen řízek, co si užívá mlácení děcek? Další výhradu mám ke Catwoman, která je tu zaprvé naprosto zbytečná a za druhý je to nesexy tupka (ale tak je to i v předloze takže hej). Možná bych i ubral množství času věnováno Gordonovi a využil ho více ve prospěch začátku Batmana. Přeci jen poslouchat furt dokola, jak je Gordon čestný a vzápětí ho sledovat, jak se cicmá s nějakou pičkou z práce, když má doma manželku-těhulku(!!), není zrovna to pravé čokoládové (na ořechy nemám alergii, jen mám radši čokoládu). Za co jsem rád, je velmi přívětivá stopáž a celkem povedený dabing postaviček. Mimochodem zdejší dabér Batmana si následně v seriálu Gotham zahrál Gordona. Jaká to ironie komiksového světa. Jestli chcete zažít pořádný "origin" této postavy, radši sáhněte po komiksu. A nebo to udělejte jako já, abyste pak na tento film mohli házet špínu. Ne zas tak zlý to nebylo. 60% ()

DEMON

Verne prenesenie temneho komixu Franka Millera do podoby animaku. Mne osobne sa graficke spracovanie az tak nepacilo, na druhej strane Andrea Romano opat odviedla skvelu pravu v oblasti voice castingu/directingu (aj ked Kevin Conroy by potesil :) ). Po Mask of the Phantasm (ktore sa prave komixom Batman: Year One silne inspirovalo a jedna sa vlastne o inu verziu rovnakeho obdobia Batmanovho zivota) pre mna druhy najlepsi animovany Batman. A ako uz nacrtol uzivatel liquido26, serial v rovnakom duchu (na rozdiel od vyrazne "srandovne" ladeneho The Brave and the Bold) by vsetci fanusikovia tohto (super)hrdinu Gothamu urcite privitali... ()