Škola princů (TV film)

Škola princov

Pohádka / Komedie / Romantický

Česko, 2010, 72 min

Dokoukali jsme až do konce kvůli super hlavní postavě – hradu Křivoklátu – která je nasnímána brilantně. Děj tohoto příběhu (je to vůbec ještě pohádka?) je jinak hodně slabý, nepůvodní a místy dost nelogický (zkuste ho převyprávět nějakému dítěti, které pohádku nevidělo – asi se do toho pěkně zamotáte). Dvojice prince a princezny byla vybrána dobře, škoda je, že princezna mluví tou nejhorší pražštinou. Divím se, že nikoho v tvůrčím týmu to netrklo!(27.12.2010)

2.1.2011 ~ O Vánocích je nějaké (ne)psané pravidlo, že prostě musí ČT natočit za peníze z koncesionářských poplatků a investorů/sponzorů nějakou, jakoukoliv pohádku. No a v drtivé většině případů je výsledkem levná, hloupá, nudná a nedomyšlená sračka. ~ Škola princů sice není žádný zázrak, v hromadě milionkrát viděných klasik a opakování právě oněch "nádher", zplozených v nedávných minulých letech, se jedná o ucházející průměr, který neurazí, ale mimo Vánoční pohádkové období o ní nikdo ani nezakopne. ~ A tak to prostě je a šmitec. Tady na téhle pohádce je vidět, jak moc málo peněz se našlo. Možná, kdyby ČT nenatáčela tolik pitomých hovadin a prašule raději vsadila na jen pár, ale zato výpravnějších a alespoň lehce megalomanštějších pohádek. ~ Ale zpět: Je jedno království a to má krále, prázdnou pokladnu a sličnou mladinkou princeznu (o sličnosti mladých slečen má sice každý své vlastní představy, ale z děje pohádky nevyplývalo, že by v okolí dalších dvou planet byla dostupná nějaká jiná princezna). V okolí je hned několik jiných království, kde mají toho pravého následníka trůnu, většinou se ale jedná o... řekněme blby. V tom prvním je princ, který je tak hodný a shovívavý, že je až pitomý, další okolní království mají buď vychloubačného frajera, blba a pak ještě arci-blba. Nu a království s princeznou dostane nápad, jak si přivydělat: postaví ve všech královstvích řetězec koňských fastfoodů! ~ Ne, samozřejmě že ne. Zas až tak stupni pohádky se nenatáčí. Království se rozhodne založit školu princů. Hlavní učitel princezny se totiž doteď zrovna dvakrát nepřetrhl, princezna se nechtěla učit. A tak se vyinkasují peníze, pozvou princové a započne škola. Princové na ní ale kašlou a jedinou záminkou k učení a nutnosti nevracet nahrabané peníze a nepodstupovat válku, je dát princeznu jako hlavní trofej - dostane ji ten nejlepší žák. ~ Hodný princ se ale už s princeznou poznal, jen ani jeden tomu druhému neřekli, kdo ve skutečnosti jsou. Postupem času se do sebe zakoukají, princezna po zjištění, že je hlavní trofejí, ze zámku utíká a "její" princ s ní. V lese se zapletou s lapky, zjistí oba pravdu, trochu se to všechno ještě zašmodrchá, což ale vlastně už není ani nijak důležité. Hlavní je, že si princ nakonec v hodně levném souboji princeznu vybojuje a je konec. Princezna se naučila se učit, hodný princ se poučil, že po dobrém ne všechno jde a pohádky je finish. ~ Jak bylo napsáno výše, pohádka je to jen průměrná, vzhledem k tomu, co ale stálo proti ní, se jedná o to lepší, co z ČT vyhřezlo. Už by to ale zase stačilo a o pohádkách nechci zas až do dalších Vánoc ani slyšet. ~ 2,5*(27.4.2013)

Vánoční výplň, nic jiného. Škoda, že ty moderní pohádky o princeznách a princích vypadají jako přes kopírák. Akorát se tam objevují jiné postavy. Matouš Ruml je docela sympaťák, pokud tedy nehraje zrovna nějakého blba. Nápad se školou princů je zajímavý a originální, ale to je tak všechno. Celá pohádka se táhne jak žvýkačka. Díky bohu, že se k ní člověk nemůže přilepit.(31.12.2011)

... z mého pohledu se to nikterak nemůže rovnat kompaktnějšímu a vydařenějšímu "Čert ví proč" (rovněž od Vávry). Ve "Škole princů" je patrný tvůrčí potenciál a nadstandardní casting, však příběh nám nedrží a nedrží pohromadě :-( Mumlající princeznu rád odpouštím - taky má své kouzlo a je zajímavým zpestřením. Roman Vávra je přemýšlivý typ - jestli v čertovi, co ví proč, naznačoval pekelným huntováním lesů něco o našem současném království, potom ve škole princů najdeme vícero různých jinotajů (najděte si ;-)(9.1.2012)

Vůbec ne špatná pohádka, kde Sarah Haváčová vypadá konečně jako princezna v porovnání s jinými novějšími princeznami. Casting, musím říct, se celkově dost povedl. Lábus, Navrátil, Ruml, Čtvrtníček, ale i Liška se vysloveně vyšvihli a předvedli klasický standard. Do pohádky ideální. Stejně tak i příběh je moc fajn. Až jsem si skoro říkal, že 70 minut je na něj málo.(19.7.2016)

• - V pohádce si zahrál i filmový kritik Pavel Taussig, a to sice soudce. (M.B)

• - V poslední části pohádky (cca od 1:07:00) je kuchař vidět hned na několika místech. Nejprve v kuchyni, pak o patro výše (hází lístky) a následně dole na nádvoří s vojákem. (vera35713)

• - Natáčení probíhalo na Křivoklátě, na zřícenině Týřov a u Kouřimecké rybárny na Berounce, kde se odehrával děj filmu Smrt krásných srnců (1986). (rakovnik)