Válka, kterou nevidíte (neoficiální název)

War You Don't See, The

Dokumentární / Válečný

Velká Británie, 2010, 96 min

John Pilger

John Pilger

Sacha Puttnam

Tento výborne spracovaný dokument síce nepovie nič nové, čo by človek nevedel, alebo už dávno netušil, no je to tu informačne pekne všetko pohromade. Oceňujem aj archívne vsuvky a vstupy dôležitých a významných postáv opisovaných vojnových udalostí, či už z radov žurnalistov alebo politikov, čo ešte viac zvyšuje hodnovernú úroveň dokumentu. Jeden by si pomyslel, že tí mocipáni, ktorí sú za tie zverstvá po svete zodpovední skončia rovnako ako tá hitlerovská banda pred nimi v nejakom druhom Norimberskom procese (paralely s hitlerovským Nemeckom tu zjavne sú) a potom pekne krásne so slučkou na krku, ale to nie..... nuž, históriu píšu víťazi, nech je akokoľvek svinská.(28.9.2017)

Pocitově to pro mě na plný počet není, ale myslím, že je morální povinností všech slušných lidí ohodnotit tento dokument co nejlépe a pomoci tak k němu přilákat další diváky, aby se pravda šířila do všeobecného povědomí. Osobně jsem nebyl příliš překvapený ničím, jelikož už dávno dobře vím, co se v západní politice pohybuje za bastardy, a taky vím, jak velkou úlohu v těchto válkách hrají média a že průměrný západní novinář nebo reportér má na svých rukou krev milionů obětí, ať už je ochotný si to přiznat nebo ne. Paradox je, že za prokázaná zvěrstva například v Iráku nebyl nikdo skutečně zodpovědný skutečně potrestán a že prakticky to samé, co dělo v Iráku, se dělo a děje znova, třeba v Afghánistánu nebo na Ukrajině a veřejnost se vše dozví až bude příliš pozdě, nebo taky vůbec. Tento svět je nyní v určitém smyslu odporné místo, ale je potřeba se postavit za pravdu, snažit se to změnit a věřit v lepší budoucnost. Tvůrci tohoto dokumentu prokázali mimořádnou odvahu a to by měl každý z nás také.(6.4.2015)

Dokument, o kterém lze říci mnoho, rozhodně však ne to, že by vytvářel nějaké konspirační teorie. Netvrdí, že 11.9.2001 se stalo s pomocí dálkově řízených letadel a výbušnin nebo něco v tom (ne)smyslu. Jednoduše popisuje a shrnuje to, jak funguje "prodávání" války veřejnosti. A prostřednictvím výpovědí osob, které se samy podílely na tomto prodávání, popisuje mechanismy, kterými je toho dosahováno. Efektivní záběry pořízené embeded žurnalisty a exkluzivita výměnou za "žádné otázky". Zaplavení technikou, efektivností, která přebíjí něco tak prostého jako je smrt. Názor prezentovaný bez protinázoru, bez kritického rozboru. Taková je většina médií. Tedy ne že by se ten druhý názor či kritický rozbor nikdy nepublikoval, ale činí se tak ve tři ráno a podobně. Sám si pamatuji, jak jsem na ČT narazil na Taxi to the Dark Side v podobně nočním čase. Každopádně média se vesměs chovají jako obyčejné děvky, o objektivitu dávno nejde. Naše česká nevyjímaje, a to je to ještě posílené vlezdoprdelismem našich politických představitelů "našim spojencům" až ze zámoří, královně a Izraeli. Popravdě to prodávání války je jen jeden okruh, ve kterém se to děje. Volby, církevní restituce, všechno to je děláno stejným způsobem. Kdysi byla doba odvážných novinářů, kteří se nebáli klást otázky a zpochybňovat. Murrow, Woodward, Bernsein a další. To byla opravdová demokracie, když takoví lidé působili v celoplošných médiích. Teď ano, každý může psát blog a tak dále, ale zajímají nás jen kritické a blokované blogy v Číně. Kritizovat ty za hranicemi, to je "demokracie" dneška.(8.7.2013)

Dokument vyobrazujúci fakt, akú dôležitú úlohu tvoria médiá pri informovanosti ľudí o určitých udalostiach. Dezinformácie, klamstvá, lži podávané ľudom ako podložené pravdivé informácie, prezentované najvyššie postavenými vládnymi predstaviteľmi. To, či veríte tomu čo sa v tomto dokumente vyobrazuje je vaša vec, váš uhol pohľadu. Ale o tom, že hviezdami posiata vlajka, krajiny neobmedzených možností je najväčším ZLOM tejto planéty, ma nepresvedčí NIKTO. Ani môj otec, ani moja matka, susedka, skurvená Markíza či Jojka s Novou. Všetci zhoríte v PEKLE. A ja za svoje hriechy s Vami, zmrdi.(4.10.2013)

Fascinuje mě, jak se mohu v komentářích dočíst, že jde o konspirační dokument salónního levičáka (tím je pravděpodobně myšlen člověk, který dělal válečného novináře už ve Vietnamu), když v něm vystupují samotní novináři, kteří hráli na válečnou strunu a doslova se v něm kají za své omyly a neprofesionalitu, kterou předváděli před a při napadení Iráku. Monumentální lež o zbraních hromadného ničení je dnes vyvrácena i samotnými představiteli USA, i přesto se najde spousta idiotů, kteří tu válku o ropu a smrt milionu civilistů stále obhajují a podporují. Pochopitelně, právě oni nemají absolutně žádné informace a ještě méně přehledu a ovlivnění jsou pouze vlastním subjektivním přesvědčením, které nemá s informacemi vůbec nic společného. Pilger je ve válečné novinařině dlouholetý pojem a já jeho dokumenty žeru, protože pokaždé nabídne úhel pohledu, který západní média nenabízí. Klást správné otázky správným lidem a neoblomně trvat na odpovědi, to je pravá úloha novináře. Přepisovat a nechat si diktovat, co mohu nebo nemohu zveřejnit, to je propaganda v Goebbelsově/komunistickém střihu. USA a její zahraniční politika jde přes mrtvoly od té doby, co shodila atomovou bombu na Japonsko a odstartovala tím studenou válku. Její propaganda funguje od té doby natolik dokonale, že ačkoliv by většina jejich prezidentů od Trumana dál byla označena za válečné štváče a zločince (nebýt to Američané), v USA a Evropě se těší prazvláštní úctě a respektu, i díky médiím a jejich naprosté neochotě informovat pravdivě, celistvě a objektivně. Pokud někdo odsuzuje nacisty za vraždění civilistů, pak je pokrytec, pokud to samé přehlíží, či dokonce kvituje u tzv. "bojovníků za demokracii", kteří nemají s demokracií společného absolutně nic. Je třeba se z té hollywoodské pohádky tvrdě probrat a začít myslet vlastním mozkem, USA není nic jiného než novodobá variace na britské rozpínavé impérium před sto lety. I já sám si prošel dlouhou názorovou proměnou než jsem k tomu díky získaným informacím a studováním novodobé historie přišel, bohužel mi v tom žádné české médium nepomohlo ani slovem, naopak jsem byl od mala masírován všemožnými pořady a kreslenými pohádkami o tom, že je to země, nad kterou není. I díky tomu dnes považuji 900 000 mrtvých civilistů v Iráku (nebo např. 4 000 000 mrtvých civilistů ve Vietnamu) za stejnou váhu jako 900 000 mrtvých Američanů (nebo např. 4 000 000 mrtvých židů v koncentrácích). Pro někoho je první údaj jen číslo a ten druhý potenciálně správné oběti. Třeba ale jednou budou ve vedení redakcí sedět lidé, kterým bude z představy jejich rozstřílených a roztrhaných děti natolik na blití, že se z čísel rázem stanou lidé a čtenáři budou mít konečně k dispozici informace, ze kterých si vytvoří zdravý názor, ne předem objednaný. Tvůrce tohoto dokumentu nám ukazuje už dnes, že ty čísla lidé jsou, je jen na jednotlivcích, nakolik budou chtít zapojit vlastní mozek, úvahu a představivost při sledování, nebo nakolik jim lenost zavelí jít raději zapnout CNN nebo českou Novu/ČT/Primu a vědět to své (vůbec nic). 100%(28.11.2013)

• - Vojín Bradley Manning, který byl obviněn za neoprávněné nakládání s utajovanými informacemi a spolupráci s WikiLeaks a který údajně poskytl i několik video nahrávek zobrazených v tomto fimlu, byl v roce 2013 odsouzen k 35 letům vězení. (Expertt)