Legendární parta

Peter Ramsey

Předloha:

William Joyce (kniha)

Christina Steinberg

Vždy, keď pozerám nejakú staršiu rozprávku, od Disneyho napríklad, spomínam ako som to vnímala ako menšia (Nehovorím pred niekoľkými rokmi, pretože, ono to naozaj nie je tak dávno). Ale už som nemala ten pocit... nadšenia, úžasu a niečo, čo proste prežívajú deti. A ja som to pri tomto opäť pocítila. Bolo to krásne. Bála som sa, že to bude hnusná moderná rozprávka. Ale Dreamworks sa trafil. Opäť som bola malým dieťaťom, ktoré chcelo byť jedným z nich, lietať vo vzduchu, šmýkať sa po ľade. Zatiaľ najkrajšie prekvapenie roku. :)(10.3.2013)

Strážci se snaží hrát na nostalgii, občas i úspěšně, ale jako by se báli vystoupit ze stínu pohádky a už nenabízí přidanou hodnotu ani podtext, který by mohli ocenit i čistě dospělí, vizuálně je snímek na velmi vysoké úrovni, postavy jsou dostatečně zajímavé, souboje efektní, o to více zamrzí odfláknutý závěr s otřepaným poselstvím... Stín měl na to, stát se jedním z nejlepších pohádkových antihrdinů, nakonec ale zůstal ,,pouze'' u padouchů... A kdo se stará o dospělé, aby věřili?! : ))(22.8.2015)

Musím o jednu hvězdu nadhodnotit, protože animák, který by měl úplně jiný koncept než většina dnešních pohádek a nesnažil se mi vštípit nějaké mravní ponaučení, tu nebyl už sakra dlouho. Rebelka, Na vlásku (přestože ta je povedená), nebo Croodsovi - všechny jsou jako podle nějaké šablony. Ale Rise of the Guardians, to je jiná. Konečně! Nemluvě o vizuálu, lepší a realističtější jsem u animáku prozatím neviděla. Mimo to film přímo srší nápady - potetovaný a drsný Santa-Rusák (jen ten nesantovský obleček mi nepadl do oka), Jack Frost, Sandy man nebo zeměkoule se světýlky (=věřícími dětmi) ? Jednoduše unikátní. Mimochodem, u tohoto kousku obzvlášt doporučuji původní dabing a to kvůli přízvukům :)(30.11.2013)

Parta nepravděpodobných hrdinů - Děda mráz (protože je to kozák, tak nepíšu Santa), Velikonoční zajíc, víla Zuběnka, Sandman a Jack Frost a jejich různí henchmeni jako třeba skřítci, zubní víly nebo Yettiové se musí spojit, aby porazili zlého stína a zajistili dětem po celém světě klidné dětství :-) Originální a zábavné.(8.12.2014)

Jelikož je Legendární parta zaměřena spíše pro mladší publikum, velice mě zajímá, jakým způsobem bude přijat u nás, kde nevyšla kniha Williama Joyce, a kde především ani nejsou příliš zažité postavy Jacka Frosta, Sandmana a de facto ani Víly Zuběnky. Film samotný je v na animáky průměrném 3D, nechybí mu moc dobré momenty ani emoce, přesto se občas potopí do vln patosu, což se samozřejmě dalo čekat. Bavil jsem se sice méně než u Raubíře Ralfa, ale pořád patří Legendární parta mezi nejlepší animáky letoška.(20.11.2012)