Legendární parta

Peter Ramsey

Předloha:

William Joyce (kniha)

Christina Steinberg

V dnešní uspěchané době plné starostí jsem ráda, že se můžu díky podobným snímkům vrátit do dětství a užívat si základní životní pravdu: „Dobro vítězí nad zlem“ :o) Dítě ve mně je a vždycky bude a teď už jen záleží, jak budou tvůrci animáků šikovní a jak moc velké se ve mně probudí. Legendární partě se povedlo to, co už dlouho žádnému filmu, ani na vteřinu jsem nespustila oči z televize a prakticky ani nemrkala, jak mě animace, postavy a příběh pohltily. Do detailů propracované a vypiplané, že jsem dojetím nedýchala a v koutku rtů se mi neustále objevoval úsměv. Každá postava měla svůj osobitý charakter, kterým se vzájemně doplňovaly a nedopustily, aby měl příběh hluchá místa. Tahle parta mě tak šíleně bavila, že musím prohlásit, že snad lepší animák jsem ještě neviděla :o) Neznám nic lepšího, než utéct alespoň na dvě hodinky do říše pohádek!(21.3.2013)

Na tohle jsem byl velmi zvědavý a tak se dostavilo zklamání. Hned od úvodních záběrů mi bylo jasné, že tahle animace se mi moc líbit nebude a pozastavoval jsem se nad ní prakticky po celou dobu trvání tohoto animák, takže se mi fakt nelíbila. Příjemné bylo, že všichni hlavní představitelé byli nějakým způsobem představeni, to je velký plus že to tvůrci nevzali tak, že přece tyhle postavy musí znát každý a dali si práci s představením všech postav. Tedy já osobně nevěděl co mám čekat od Jacka Frosta ani od Sandmana a ten pískosnílek mě tedy velmi mile překvapil. Kdyby byl animák postavený jen na jeho postavě mohlo by to být hodně nádherné vizuální představení. I zde na mě zapůsobil nejlépe, přestože měl nejméně prostoru. Sandman úžasnej. Santa, kterému říkali "Severe" mě tedy hodně zklamal, nejen že byl podivně animačně zachycen, ale potetované ruce jako nějaký hrdlořez a neustálé ohánění dlouhými noži, či šavlemi, fyzické pohrůžky a pak zase snaha hrát na city... tohle je Santa? Tedy možná nejhorší verze co jsem dosud kde viděl. Tohle nebyl příliš bodrý chlapík, který si hrál na ruského bohatýra a ty jeho saně, katastrofa. prý jim nikdo neodolá... Velikonoční zajíc asi nejlépe z animovaná postava, hlavně pak v minimalizované podobě. Moc se mi nelíbil, ani jeho bumerangové schopnosti, fajn bylo jen to podupání a cestování tunely. Na druhou stranu jeho nora s vajíčky byla možná tím nejlepším ve filmu. Víla Zuběnka mě docela překvapila, měl jsem o ní jiné představy, ale tahle už ne tolik fantasy lidská jako spíše hmyzí potvůrka byla docela fajn. Jen ty její dialogy a jednání, to bylo hodně slabé. Korunu tvůrci nasadili komentem o krvi a kouscích dásní, to mělo být asi vtipné, ale bylo to trapné. A Jack Frost hlavní akční hrdina, který se staví Bubákovi by si taky zasloužil lepší film, než tohle. Ale docela se mi líbil, přesto na něj věřit nebudu. Bubák byl slušný, děsivý, možná až moc na film pro děti. Dovedu si představit, že si děti z kina nějakou tu noční můru díky jeho zpracování i odnesou. Mnoho scén je takových zběsilých, rychlých, nepřehledných takže to kazí dojem už samo o sobě. Předpokládám, že to mělo být oživením, snahou o úžas. Jenže když to lidské oko a mozek nemají skoro šanci zaznamenat a je to v takovém množství a tempu, že se to nedá v setinách ni zpracovat, tak to je pěkný výstřel do tmy. Santovi skřítci nedopadli vůbec dobře, tohle mělo být taky asi zdrojem zábavy vtipnosti, v tomhle fungují aspoň trochu tupounovití Yetiové. Vybavuji si z toho celého asi jediný trochu povedený vtípek, jinak velká slabota. Čekal jsem hodně zábavnou jízdu a ne takovou depresivně pojatou věc, kterou naštěstí zachraňují fantaskní výjevy od pískosnílka Sandmana. A pak hudba, ta byla v některých momentech velmi povedená a líbivá. Knihy s těmito hrdiny jsem nečetl i tak mě to ale zklamalo samo o sobě. 5/10(1.12.2012)

Tři a půl hvězdičky zaokrouhluji nahoru za hezký pocit, který jsem z Legendární party měl. Jistě, příběh je maximálně dětský a jednoduchý, všechno je vlastně jasné od samého začátku a tak dále. Jenže hlavní postavy se skvěle špičkují, velikonočního zajíce mluví Hugh Jackman, hudbu složil Alexandre Desplat, se spoustou nápadů přišel Guillermo del Toro (Velikonoční říše s kamennými vejci je naprosto úžasná) a s digitální kamerou radil Roger Deakins... Je to pohádka.(14.12.2014)

Dabingové prokletí občas pořádně zamíchá hvězdičkami, Jackmana nebo Lawa by totiž určitě byla radost poslouchat. Čímž netvrdím, že kino bylo špatné - filmu sluší, o tom žádná. Legendární partě se daří pracovat s výjimečnými postavami i s jejich výjimečnějšími schopnostmi, potenciál výbušné akce ale přesto zůstává naplněn jen z poloviny. Podobně bohužel sem tam zaskřípe i dějová linie či napínavé zvraty: téměř pokaždé, kdy se má přihodit něco zásadního, se tak děje jen jakoby mimochodem a bez patřičné animované elegance. Příběh je celkově hodně fajn, devadesát minut ale navodí pocit spíše přeplácaného olbřímího videoklipu, prokládaného náloží povedených gagů než celovečerního filmu, který by měl nějaký širší smysl. Přitom poselství by se našla a některá jsou hodně cool - no prostě děcka si to užijou. Přitvrdit! Del Toro si nevybral vyloženě špatnou látku, jen se mohlo více cílit na dospělé. To ale asi napraví až MARVELovští Guardians of the Galaxy za dva roky... P.S. 3D 45%(20.11.2012)

Celkem fajn animák s pár prima nápady (Yettiové, sbírání zubů), ovšem také tak trochu promarněným potenciálem. Akčním scénám chybí drajv a z kooperace pohádkových legend se také dalo vytěžit daleko víc. Dospělé to navíc asi moc neosloví, což je škoda hlavně kvůli tomu, že zdejší děti se u některých u nás neznámých postav asi taky nebudou příliš chytat. Jako prima jednohubka s pár vtipnými momenty ale stále dostačující.(17.4.2013)

• - Postavu Jacka Frosta mal pôvodne nahovoriť Leonardo DiCaprio. (Niles)

• - Sandman rozhazující uspávací prach je stejně jako ostaní známá postava. Nejpravděpodobněji se tvůrci inspirovali německou verzí Večerníčku. Sandman, jak se postavička jmenuje, vypráví německým dětem pohádky už od roku 1959 a na závěr jim háže do očí písek, po kterém si začnou mnout oči a usnou. (Margay)

• - Jackovi je ve filmu 18 let , což znamená, že je mu 18 i v den, kdy zemřel. Vzhledem k tomu, že mléčné zuby vypadnou obvykle do 13 let, neměly by obsahovat Jackovi vzpomínky. (Mrs.Blue)