Schimanski: Zločin a trest (TV film)

• Německo

Schimanski - Schuld und Sühne

Krimi

Německo, 2011, 90 min

Schimanski 16, celkově už 45. Na malém policejním okrsku, který chtějí zrušit a policajty přerozdělit jinam, se to nějak proplétá a místní šéf Paul Hinz o tom ví nebo v tom spíš sám taky jede. Drogoví dealeři jsou v klidu, když dostanou echo, že bude kontrola. Podobně na tom jsou i pasáci, ti zase legalizují pobyt prostitutkám z Rumunska. Takže to musí odnést jeden mladý policajt i s mladou prostitutkou Světlanu, do které se zamiluje. Max von Rüden z vnitřního oddělení, které to ví, je pověřen Schimi, aby to vyřešil a našel důkazy. A protože je to navážno, někdo chce Schimiho zabít, odnese to bouračkou Marie-Claire v autě a i kámoš Hanschem, který skočí do rány před Schimiho, naštěstí oba přežijí. Nutno dodat, že legenda Schimanski je tímto filmem na světě už 30 let. 72%(19.1.2016)

Schimanski, ačkoli na tomto serveru tak špatně hodnocen, je podle mě nejlepší německé krimi. Syrové, drsné, Schimi neni superman a často dostane pořádně přes držku. A hlavně Götz George je vynikající. Tento nejnovější díl jsem viděl v televizi, stejně jako ostatní filmy Schimanského. Dávám pět a důvody jsem řekl.(15.6.2012)

• Enšpígl

Mé randění s Götzeho filmografií jsem snad ani jinak než Schimanskim zakončit nemohl. Musím říct, že v posledním díle mě přišel Götze svěžejší a víc ve fyzický formě než v tomto předposledním, který mě vyzníval až příliš televizně. Při sledování mně přepadla mrcha nostalgie a vzpomínal na časy, kdy Schimi do sebe lil jedno za druhým a spolu s Tannerem byli králové Duisburgu a hlavně ty příběhy ve kterých bylo cítit obyčejný člověčenství z každýho záběru. Tohle byla jak z učebnice pro začínající režiséry seriálových kriminálek.(20.8.2017)

Je velkým uměním tvůrců nechat hrdinu stárnout důstojně. Schimanski už do toho nejde tak po hlavě, ale svým (teď už bývalým) kolegům dokáže otravovat život i nadále, jen ty prostředky jsou s ohledem na věk trochu jemnější, ale atmosféra a vtip zůstává na stejné úrovni jako kdysi. A to hlavní, tento díl se opravdu povedl.(28.11.2015)

Schimi trošku ztratil nadhled, zato se však ponořil hlouběji do celospolečenského problému. Stále je vlk samotář, má vtip a rozhodně si nehraje na amerického neprůstřelného supermana. Nezaslouží si tak nízké hodnocení, navzdory nízkému hodnocení je značně nadprůměrný.(9.3.2014)