Pomerne vážny, psychologický western. Ford skúma rozvíjajúcu sa spoločnosť, ktorá sa začína hierarchizovať. Ukazuje, že nie majetkom a postavením je človek človekom. Na western z dôb dávno minulých úctyhodný nápad. V protiklade psychologizácie postáv tu stavia chudákov apačov, ktorí sú ako bolo neskôr u Forda zvykom, čisté zlo. Je to škoda, asi za to mohlo štúdio, pretože diváci ešte neboli pripravení na demýtizáciu divokého západu. Dilema medzi 60% a 80%.(2.6.2012)

Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. I přes stáří tohoto westernu jde o Fordův klenot - režií, výstavbou děje, vývojem různorodých charakterů lidí jedoucích v dostavníku, stupňováním napětí. Možná jde o černobílý fim (existuje v i v kolorované verzi), ale charaktery postav jsou celobarevné - z Waynova psance se stává hrdina, ze ctihodného bankéře zločinec, z Mitchellovy opilecké trosky moudrý a oslavovaný doktor, z děvky obětavá ošetřovatelka (C.Trevor), z Carradinova karbaníka gentleman,... Jen ti indiáni zůstávají jednobarevní, i když i to Ford ve svých pozdějších dílech změnil. A taky hudba hodně film dotváří, třeba jen zvukem polnice. Bojová scéna: http://www.dailymotion.com/video/xetxa6_stagecoach-john-ford-1939_shortfilms(29.3.2011)

Velká klasika westernového žánru, která mě ale nijak extra nezaujala. John Wayne působí trošku úsměvným dojmem a jeho závěrečné vyřizování účtů mě pak už skoro ubíjelo nudou. Vztahy mezi postavami během cesty v dostavníku byly na celém filmu to nejzajímavější. Samotné přepadení se pak odehrálo už jen tak jakoby mimochodem a já už byl v té chvíli značně otupělý nudou. 5/10(17.5.2016)

Solidně natočený western se skupinkou vyhraněných postav (fajn byl hlavně doktor), humorem, akcí a spoustou jiných žánrových znaků, které nesmí chybět. Některé situace vyzněly sice nechtěně komicky, stejně tak nechutně odfláknutá přestřelka zrovna nepotěšila, ale spolu s očekávaným koncem si tahle podívaná slabší 4* zaslouží.(4.8.2013)

Jeden dostavník, 6 cestujících, kočí a šerif. Někde v prérii pak ukrytí Apačové, kteří vykopali válečnou sekyru a představují tak nebezpečí pro cestu oné posádky do Lordsburgu. John Ford vsadil na výše uvedené ingredience a pro diváky si připravil vskutku výborný western, v němž se střetávají nejrůznější charaktery postav a předsudky vůči některým z hlavních hrdinů. Mladý John Wayne zde ztvárňuje velmi sympatickou roli muže s cejchem kriminálníka, avšak dobrou duší, pravým chlapským chováním, Ringo Kida, jehož hlavním cílem cesty je msta za smrt svého bratra a otce. Postupně se měnící a rozvíjející vztahy mezi hlavními osmi postavami jsou zajímavé a už díky nim stojí Přepadení za zhlédnutí. Stáří snímku je znatelné, avšak tempo není nudné, herci již nepůsobí tolik teatrálně, střih se nepodobá Waynovým westernům z předešlých let (Riders of Destiny, Sagebrush Trail, The Man from Utah,...) a hudba je tu příjemná a dané scény dobře dokresluje. Po většinu času konverzační stará road-movie se ke konci změní v očekávanou bitvu s indiány a vše tak pomalu směřuje k závěru, který je během filmu několikrát naznačen a divák na něj pochopitelně čeká.(24.2.2012)

• - Při útoku indiánů na dostavník jsou v jednom ze záběrů vidět na zemi stopy od pneumatik. (Hans.)

• - Johna Forda někdy herecké neumění Wayna natolik unavovalo, že jednou pronesl: "Jen zvedni obočí a svrašti čelo." Když na to po letech Wayne vzpomínal, pravil, že tato grimasa se stala základem jeho herecké techniky. (KIT.HL)

• - Režisér John Ford povedal, že svoj film v podstate ani nevidel.
    (MikO_NR_1909)