"Jsou věci, se kterými nic neuděláte. Věci, co se prostě dějí. Někdo tomu říká osud. Pro někoho to je prostě smůla. Na ničem z toho už nezáleží. Na čem ale záleží, je neničit ostatním jejich sny... A nejdůležitější z toho všeho je, že nesmíte nikdy nikomu jinému sebrat jeho klíče..." Poetické, mysteriózní, severské, absurdní drama s prvky krimi, fantasy a já nevím, čeho ještě. Zvláštní film, který míchá tolik žánrů, které způsobují tolik emocí, že jsem nevěděla, zda se mám smát, plakat, bát... Je tu tolik nádherných scén, tak moc emocionálních okamžiků, krásných slov... A také spousta otázek, které jakoby zůstávaly nezodpovězeny, ale nakonec do sebe vše zapadne a odpovědí se nám dostane... "První klíč odemyká štěstí, druhý klíč odemyká radost, třetí lásku a čtvrtý..."(22.3.2016)

Všetko sa jednoducho nedá dosiahnúť ... nie je možné siahnuť po hviezde na nebi, aj keď po tom túžiš. Alici Viknder (squelý herecký výkon) sa to napokon podarilo a dosiahla pokoj. Napriek sladkému "zlatému" záveru, výborná švédska dráma s prvkami mystifična a spústou nádherných slov a myšlienok. Stačí sa započúvať .. zadívať sa do pomaly smutne plynúceho príbehu a dej Vás vtiahne do seba. Nech robí vinník čokoľvek, svojej vine napokon neunikne. (15.3.2016)

Je to akýsi depresívno rozprávkový mix Guntera Grassa a Tima Burtona(Veľkej Ryby). Ale vo finále je to strašne rozpačité. Lemhagen ako keby nevedela čo chce povedať. Je síce pravda, že kauzalita situácií a postupné dramatizovanie fungovalo bez hluchých miest. A nebolo spravené , len preto aby sa nepovedalo. Ale celé to balansovanie medzi rozprávkou a drámou a snahou zanechať nejaké posolstvo ma neuveriteľne minulo účinkom. Vikander je skvelá a je jediným dôvodom, prečo som sa k tomuto dostal. Ale okrem toho, že sa tu vyzlečie a zapláva si v jazere, je to film veľmi skúpy na nezabudnuteľný moment. Aj natočené je to formálne bezchybne, ale bez akejsi dravosti a silného rukopisu. Držíme sa tu striktne pravidiel a neprekračujeme tieň žánru, ani ho neozvláštňuje zaujímavým spôsobom, ale zubami nechtami sa o to film pokúša. A heslo, nikdy druhému neber kľúče je možno dobrá rada, keď idete do školy a je tam mega veľa skriniek, ako do života.(16.12.2014)

• Thomick

Špetka Popelky, špetka Mrazíka, kopec severský ujetosti, složitých metafor, fatálně nekvalitního černýho humoru a koncentrovaný fantasmagorie = jedna dramatická "pohádka" s bisexuálem-krasobruslařem-nejlepšimhokejistouplanety, nesmyslnou líbačkou v průběhu hokejovýho zápasu, hrozivě překombinovanym závěrem a úchvatnou Aliciou. Právě ta, spolu se solidnim soundtrackem, nakonec zařizuje ony (celkem potupný) dvě hvězdičky. Tahle magie mě fakt neoslovila.(12.3.2013)

• troufalka

Vysoké hodnocení u mých oblíbených, drama, doporučení z diskuze, země původu Švédsko. Nic mě nevarovalo. Kdyby alespoň uvedli do žánru mystery, mohla jsem zavětřit nějakou nekalost. Ale tohle se tvářilo jako naprosto normální film! Režisérku a scénáristku v jedné osobě pověsit do průvanu, nechat za trest stokrát opsat scénář nebo jí nechat dívat se na vlastní výtvor pětkrát po sobě!! Tady už jen chybělo, aby se na konci zavířilo v hlubině, vyvanula se voda zdola a z vody by vycupital usmívající se bratříček s mandlovýma očima (pokud možno suchý) a v ručičce by si vesele chrastil klíčemi do kroku! Tohle je jasná ztráta času. A varování, že už ani Švédsko není zárukou kvality.(30.10.2014)

• - Natáčení filmu probíhalo v Litvě. (skudiblik)

• - Švédská televize vysílala rozšířenou verzi jako tříhodinový televizní seriál. (skudiblik)

• - Název filmu pochází ze starého švédského přísloví určeného těm, kteří nějakým způsobem vyčnívají, ostatními jsou považováni za podivíny. (ellegrey)