Korunovační klenoty

• Švédsko

Kronjuvelerna

The Crown Jewels

Švédsko / Dánsko, 2011, 120 min

Svojim spôsobom zvláštna dráma s fantasy prvkami. Úvod ma síce veľmi nepresvedčil, že pôjde o niečo výnimočné a pútavé, ale potom to prišlo... ani neviem ako som do toho spadol, film ma celého pohltil, pričom som vôbec neriešil otázky typu čo je reálne a čo nereálne. Svojim účinkom, pocitovým a emotívnym vplyvom na diváka táto forma rozprávania príbehu nešťastnej dievčiny všetko ostatné zatlačila do úzadia, obsah sa tak dostane k divákovi len ako taký šepot, ktorý som niekedy dokonca vnímal len v stave neurčitej polohypnózy. Záver bol síce ako zo sladkej bonboniéry, ale zase mi to do celkovej pointy krásne zapadlo. Jeden z filmov, kde sa stačí nechať sa voľne unášať príbehom, všetko ostatné sa už o príjemný a pozitívny pocit postará. 85/100(28.4.2015)

Na absurditu v severskych filmech jsem si jiz davno zvykl a mam ji rad. V Kronjuvelerna se vsak misi tolik zanru (drama, krimi, mysteriozni, pohadka, komedie, parodie...), ze je to ve finale na skodu. Je ale pravda, ze v nekterych momentech me zacala trapit uzkost. Film je to originalni, se zvlastni atmosferou. Cekal jsem vsak neco jineho a ackoliv to neni uplne spatny film, uz jej nikdy nechci videt.(17.11.2012)

Nebýt té téměř závěrečné scény v nemocnici, která slizoidně problikávala sentimentem, mohl to být skvělý film. Tradičně výborná švédská kamera s až dětsky naivním pohledem na svět, dramatické momenty prošpikované černým humorem, mluvené slovo jen, když bylo potřeba mluvit, vše ostatní dokázala režisérka správně vylíčit obrazem.(17.2.2013)

Zajmavá kombinace absurdních prvků, které mi velmi připomínali Big Fish, dramatu a velmi divného humoru v čele s Peterssonem Jonssonem - přiteplenym krasobruslařem hrajícím hokej, který jakoby vypad z filmu Ledově ostří. Celkový mix, nazvdory všem dílčím nedostatkům a možná uměle natahované délky, vyšel parádně. Kladné body u mě rozhodně film získal za standartně velmi kvalitní severskou kameru, dějovou linii Downa Jesuse, obsazení Alicie Vikander a velmi dobrou vizuální stránku příběhu. Ne každému tento film sedne, ale mě se ve výsledku líbil. 85%(26.2.2013)

Příběh je vyprávěn velmi poutavě a má neskutečně silný emotivní linky (všechno kolem Jesuse), taky ta žánrová promíchanost je skvělá, co film však sráží jsou absurdní scény, všechny většinou kolem bisexuálního hokejisty. Alicia sice má hlavní roli, ale zase tolik si jí člověk neužije, protože část filmu je tam "mladší" verze a tu druhou část se dělí s jinými postavami.(29.3.2018)

• - Švédská televize vysílala rozšířenou verzi jako tříhodinový televizní seriál. (skudiblik)

• - Natáčení filmu probíhalo v Litvě. (skudiblik)

• - Název filmu pochází ze starého švédského přísloví určeného těm, kteří nějakým způsobem vyčnívají, ostatními jsou považováni za podivíny. (ellegrey)