Korunovační klenoty

• Česko Královské klenoty (více)
všechny plakáty
Trailer
Švédsko / Dánsko, 2011, 120 min

Fragancia (Alicia Vikander) je obviněna z pokusu o vraždu Richarda Perssona (Bill Skarsgård), syna mocného vlastníka továrny na výrobu bot. Během rozhovoru s vyšetřovatelem se dozvídáme o jejím bohatém a mnohdy skoro neuvěřitelném životě, o jejích rodičích a bratrovi Jesúsovi. Přes její na první pohled ničím nerušené dětství a dospívání, kdy potká lásku svého života Peterssona-Jonssona, světového hráče hokeje, se dostáváme až k osudné noci, kterou celý příběh začíná. (lee.loo)

Trailer

hansel97

Možná bych trochu ubral na těch fantastických prvcích, ale za to strhnu sotva půl hvězdičky, takže pořád zůstávám na plném hodnocení, protože je to výborně natočené retrospektivní drama, které se valí sice trochu pomalu, ale dokáže diváka emocemi opravdu pohltit a když je to nutné, tak i rozsekat. A ještě k tomu... VIKANDER <3 ()

Sarkastic

„Já nevím, ale myslím, že se to blíží.“ - „Co? Co je to za hloupé řeči?“ - „Neštěstí... myslím, že se blíží.“ - „Nedělej si s tím hlavu. Pokud nám neštěstí zaklepe na dveře, nepustíme ho dál.“ Jenže někdy neštěstí na dveře nezaklepe, prostě vstoupí…Od úvodu to vypadá zdánlivě jasně a divák možná přemýšlí nad tím, zda nejsou 2 hodiny na objasnění motivace až příliš. Ovšem tvůrci si pro publikum připravili nejen pár falešných vodítek, ale hlavně velmi nosný a zajímavý příběh. Nejdřív se sice může zdát, že tu hlavní hvězda snímku Alicia Vikander nebude mít tolik prostoru, ale to se ještě v první hodině změní a herečka toho využívá, jak se jen dá. Navíc je tu částečně i hokejové prostředí, které mě osobně potěšilo (až na tu tupou „líbačku“, ehm). Vcelku nerušící fantazijní výjevy spolu s nádhernou hudbou i kouzlením kameramana a osvětlovače mají na svědomí poměrně poutavou atmosféru, kterou naruší až určitá okolnost dějového twistu a pak už vyloženě hollywoodský (rozuměj přestřelený) konec. Jinak ovšem spokojenost a slušné 4* směr Švédsko. ()

jojinecko

Severská poetika v plnej miere a kráse. Film, v ktorom je všetko - od drámy, cez estetické a umelecké obrazy mixnuté s poetikou a artovým strihom, sú v tom komediálne prvky až paródia, pár scén je atmosferických ako z nejakého noir filmu, do toho magický realizmus alebo rozprávka. Hranica medzi VŠETKÝM a NIČÍM je niekedy veľmi tenká, v tomto prípade ma severská filmová symbolika oslovila a dostala. ()

Marqta

Už dlouho jsem neviděla takhle propracovaný snímek, kde není scéna, která by se ve filmu objevila jen tak "navíc". Ke všemu je přidáno vysvětlení, ke všemu je vždy (a často několikrát) odkazováno, všechno má zkrátka své místo a postupně se to poskládá dohromady. Celý snímek navíc plyne beze spěchu, což ve výsledku působí velmi věrohodně, realisticky a bylo příjemné to sledovat. Atmosféra (místy až lehce fantazijní) je sice temná,malebná, poeticky syrová a tajemná jako u většiny severských filmů, ale v určitých momentech ztrácí něco ze své chladnosti, což je příjemná změna. Těžko by se někomu povedlo Korunovační klenoty zařadit do jednoho žánru, nebo škatulky ať už z hlediska zpracování a nebo příběhu a to dává tomuhle počinu ohromné kouzlo. ----"Aby člověk něco dokázal, musí věřit, že je to možné."---- ()

dr.fish

Na severských filmech mne baví zejména ta syrovost až mrazivost, nekompromisnost ve vyprávění, blízkost našemu vnímání věcí. Tohle všechno tady není. Tady se pokoušejí naopak vyprávět něco, co možná na Severu není běžné, ale ve světě naprosto okoukané. A to mne tedy nebaví. Dvě hvězdy za film plus jednu za kameru. 55% ()

• Prvýkrát, čo sa Alicia Vikander objavila nahá. Už rok pred týmto filmom mala sexuálne scény vo filme Čistá (2010), avšak jej telo bolo strategicky zakryté, takže na nej nebolo vidieť žiadnu nahotu. (Arsenal83)
  • Název filmu pochází ze starého švédského přísloví určeného těm, kteří nějakým způsobem vyčnívají, ostatními jsou považováni za podivíny. (ellegrey)