• Thomick

Špetka Popelky, špetka Mrazíka, kopec severský ujetosti, složitých metafor, fatálně nekvalitního černýho humoru a koncentrovaný fantasmagorie = jedna dramatická "pohádka" s bisexuálem-krasobruslařem-nejlepšimhokejistouplanety, nesmyslnou líbačkou v průběhu hokejovýho zápasu, hrozivě překombinovanym závěrem a úchvatnou Aliciou. Právě ta, spolu se solidnim soundtrackem, nakonec zařizuje ony (celkem potupný) dvě hvězdičky. Tahle magie mě fakt neoslovila.(12.3.2013)

Zlatou rybku spláchnou do záchoda, vysněný princ je (asi) gay (což už mi přišlo trochu moc a trochu zbytečné, ale čert to vem), zlato ne a ne se objevit, kouzelný klíč vede do světa, kterej zas tak kouzelnej neni a není cesty zpět a chudá krásná dívka je ještě chudší, nešťastnější a osamělejší a osud ji (asi) donutí vraždit. Život neni pohádka, a to i když je tak vyprávěn, natočen a je zde pár dobrých jedinců s kouzelnými charaktery a dobrými úmysly, které jim ovšem štěstí nepřinesou. Atmosférická a docela krutá podívaná, kde si netroufnete odhadnout, co příjde v další minutě a rozhodně pak, jak to celé dopadne. Emocionálně vyčerpávající snímek pro svoji tragičnost, místy snad až moc, přesto ale výborný.(17.1.2012)

"První klíč odemyká štěstí. Druhý odemyká radost. Třetí odemyká lásku. Vím, kam patří ten čtvrtý. Je to klíč k nebeské bráně." Aneb když si myslíš, že jsi ve sračkách, zkoukni tento film a zjistíš, že nejsi. Jinak devátý viděný film s Alicií Vikander u mě tuto skvělou švédskou herečku posouvá definitivně do TOP 10.(30.8.2016)

Když někdo film popíše jako drama, tak bych byla ráda, aby tomuto popisu styl filmu odpovídal. Jenže tady se tak nestalo a jsem zklamaná. Žánrů se tam prolíná na jeden film až dost. Psycho, drama, melodrama, romantika, poetika, fantazy a v poslední fázi pro mě i komedie. Celkově pohádka pro dospělé a to není zrovna můj šálek kávy. První polovina mě okouzlila, krásné vodní fantazijní scény, dramatické zápletky. Druhá polovina se proměňovala, natahovala, byla polopatická a na konci z mého pohledu až směšná. Možná to chtělo více střihu. Ale abych nebyla nespravedlivá, hlavní představitelka Vikander byla výborná, nejlepší hokejista byl roztomilý, za první půlku 4*, za druhou 2*, celkově 55%.(18.2.2016)

Velmi zvláštní film, povrchně by se to dalo smáznout komentářem typu - "další depka ze Švédska, jen trochu divná". Korunovační klenoty působí značně atypicky, u několika scén jsem si říkal, "to je šíleně ujeté, praštěné anebo je to pokus o netradiční pojetí magického realismu ve filmu". Filmu tak nelze upřít i jistá poetika, což se negativně projevuje ve scénáři, v příběhu, který je někdy až fantaskní. Největší plus? Alicia, bez diskuse, na tu se dá dívat kdykoli v čemkoli.(11.8.2016)

• - Název filmu pochází ze starého švédského přísloví určeného těm, kteří nějakým způsobem vyčnívají, ostatními jsou považováni za podivíny. (ellegrey)

• - Natáčení filmu probíhalo v Litvě. (skudiblik)

• - Švédská televize vysílala rozšířenou verzi jako tříhodinový televizní seriál. (skudiblik)