USA, začátek 50. let. Vojáci po návratu z fronty bojují se svými poválečnými traumaty a snaží se začlenit do běžného života. Jedním z nich je i Freddie Quell (Joaquin Phoenix), který se marně pokouší notnými dávkami vlastnoručně namíchaného alkoholu ovládnout svoje běsy. S každým nervovým výbuchem se propadá stále níž a postupně se stává bezprizorním psancem. Shodou náhod se setkává s charismatickým Lancasterem Doddem (Philip Seymour Hoffman), který je právě se svou oddanou ženou (Amy Adams) a skupinou svých věrných příznivců na cestě do New Yorku, kde hodlá světu představit své nové učení. Lancaster Dodd, svým okolím nazývaný „Mistr“, je Freddieho živelností fascinován a ujímá se jeho „léčby“ podle vlastní teorie, která se má již brzy stát impozantní vírou. Mezi oběma muži vzniká velmi silné a neobyčejné pouto. (oficiální text distributora)

Marchellonzo

Silná káva, silný zážitek. Mistr překypuje jedinečnou sentimentální atmosférou a prostředím, do kterého jsou vloženy od sebe na tolik vzdálené postavy. Zdá se, jakoby všichni sdíleli jedno přesvědčení a byli rodina, ale opak je pravdou. Do všeho vstupuje zlomený a napůl šílený Freddie. Rád bych tu teď začal spoilerovat a pokusit se popsat další jednání postav, ale zdržím se toho. Spoustu lidí neví, co si z filmu měli vzít nebo o čem že vlastně byl. Nuže, je to o lidech, o na jedné straně upřímné a na druhé straně falešné náklonosti a přátelství, volnosti, manipulaci, pokrytectví, využívání, zradě a o strašném zklamání. I přes zobrazení těchto negativních lidských vlastností má Mistr happyend, který není tak výrazný jako u mainstreamových trháků, ale je realisticky artový a nenápadný. A když si toto uvědomíte, budete mít z Mistra dobrý pocit a najdete tu neviditelnou katarzi, která se schovává pod povrchem celého filmu. PS: Nelze nezmínit fenomenální herecký výkon Phoenixe, jemuž jsem věřil každý úškleb, smích i tu jedinou, procítěně bolestivou a snad oscarovou slzu. 90% ()

Venceslao90

Postrádal jsem v tom nějaký hlubší děj nebo dějovou linku - to by asi byla má jediná výtka s tomuto dramatu. Ano, je to skvěle natočené, skvěle zahrané, ale na konci to skončí a vy nevíte proč to všechno....Co se týče toho dramatična, tak zvlášť druhá polovina je brilantní. Některé ty "meditační" techniky jsem prožíval spolu s hrdinou :) Až natolik mě ten film vtáhl. ()

gezper

Hodně jiný film. Filmařsky precizní technické řemeslo, skvělé herecké výkony - Joaquin Phoenix je horký adept na Oskara. Snímek nevnucující se příliš dějem, vlastně to se to s nějakým výraznějším vyprávěním moc nepatlá, což je velká chyba. A výsledek je, že mě to nebavilo. Sdělení je slabé nebo skoro žádné, na to nebylo třeba tak brutální stopáže. Ano, sekty jsou svinstvo, totálně rozložený člověk jim podlehne, ale dvě a čtvrt hodiny zvláštního druhu filmařské onanie? Nevím co u toho chlastali ostatní, že si to toliko užívali, jestli taky džus s ředidlem a nadrceným brufáčem? Já u toho pil jen vodu a očividně to chtělo alespoň trochu toho bezpečného alkoholu. Ano, vidět to znovu, třeba změním názor, objevím skvělé paralely a pokochám se kompozicí a střihem záběrů ještě jednou - ale buďme nohama na zemi, jentak to nebude. Škoda. "Já bych všechny ty scientology zakázala, každého jenom otravují!" [60%] ()

Kracmera

No, musel jsem se dlouho rozhodovat, kolik hvězdiček tomuhle filmu dám. Mám pocit, že kdybych mu tam šoupnul dvě, dávalo by to i docela smysl. Když bych se ale rozhodl být štědřejší a nasázet mu jich tam všech pět, dokázal bych si to také krásně obhájit. Takže záverečně jsem si to musel shrnout velmi krátce takto : natočeno chvalitebně, herecké výkony naprosto výborné, scénář a celkový dojem z příběhu - velmi smíšený- a jak moc pozitivně či negativně sám v sobě prostě neodhadnu. Je to film originální...jistě né průměrný (zhlediska toho, co je dnes průměrný film)..a bohužel(dík) divně divný...takže čtyři hvězdy mu prostě musí stačit ()

StinkingPooh

Film není divácky přívětivý, ale kupodivu tahle sektářská sonda dokázala 144minut udržet mojí pozornost. A to i zásluhou skvěle hrajícího Phoenixe, mistr Hoffman ovšem nezůstává pozadu. Vůbec jsem nečekal, že mě tenhle film tak zaujme. ()

Aidina

Můj naposledy shlédnutý film v kině. Bylo nás tam asi pět platících diváků. Na tento snímek se asi davy hned tak nepohrnou. Téměř tříhodinová duchovní manipulace inspirovaná scientologickou vírou. Kam až může manipulace s lidskou psychikou zajít? A jak snadno se dá zneužít. Vojáci, kteří přežili všechny ty válečné hrůzy v 50 letech, se vracejí zpět domů. Jsou poznamenaní každodenním dotekem smrti, neskutečných krutých bolestí a a všudy přítomného strachu. Jenže co je čeká doma? Mají problém najít práci, zapojit se do společnosti, najít si holku a mít nějaký citový vztah…. A proto hledají někoho, kdo jim pomůže. Toto všechno prožívá i námořník Freddie, který se náhodně setkává s charismatickým Lancasterem. A Mistr může začít s léčbou vzpurného ale taky neskutečně oddaného učedníka. ()

BarVo

Myslím, že za tých 140 minút intenzívne naplnených prázdnymi kecmi by som si zaslúžila pochopiť, že prečo. Moja mozgová kapacita na to zjavne nestačí. Joaquin P. je buď už úplný magor alebo príšerne prehráva, bohužiaľ práve na úkor pochopenia filmu.Jeho postavu som skrátka nespracovala, šiel mi vyslovene na nervy. Veľmi precenený film. ()

jaqubko

Filmový The Master-piece, ktorý vás celý čas neľútostne ťahá za ruku rýchlosťou akou chce a s originálnymi postavami a retro atmosférou o akej sa Argovi môže len snívať. ()

david666

Na co jsem se to vlastně přes 2 hodiny díval? Pseudointelektuální sračka, kterou jsem shlédl jen díky obsazení - to jim snad dali jiný scénář, protože nevěřím, že Hoffman, Adams a Phoenix by do toho šli dobrovolně. Jen díky těm hercům to je u mě za **. PS: fakt by mě zajímalo, jestli ti, co tady dávají **** a ***** tomuto filmu rozuměli nebo se jen sanží "bít za yntelektuály". ()

kokofek

Film, který vás rozhodí a zanechá pocit rozpolcenosti,bezradnosti a frustrace.Myslím,že film má mít i tuto funkci a nejenom přinášet plytkou zábavu.Nejsou v něm typické americké rozhovory,které nesnáším a které jsou velmi vzdálené skutečnému životu.Obdivuhodný herecký výkon Joaquina Phoenixe,který je tak uvěřitelný že máte pocit, že se do postavy převtělil. ()

casyy

Strhujici studie sebedestrukce, zavislosti a klamu. Neveril jsem, ze po Az na krev dokaze Anderson udelat jeste vic nepristupny film, ale dokazal to. O to vic me to pritahovalo. Jinak at se na me panove Day-Lewis a Waltz nezlobi, ale plesouni skoncili ve spatnych rukou. Phoenix a Hoffman (pricemz herecky oba uchopili sve postavy uplne opacne) byli naprosto strhujici. What is your name? ()

ElFifo

Nevím..nehodnotím..vydržel jsem to 20min a pak jsem se rozhodl radši se přestat trápit. Nevím pro koho tento snímek je, ale pro mne asi teda ne. S PTA jsem si fakt "sednul" pouze u Magnolie a zatím to tak evidentně zůstane. ()

TheDeparted

V podstatě platí to samé co pro Až na krev. Opět se jedná o brilantní film, musím vyzdvihnout "podivnou" atmosféru, jednoduchý, ale úderný hudební doprovod a také výbornou kameru. Nižšímu hodnocení se vůbec nedivím, divácky je to ještě méně přístupné než Andersonovy předchozí počiny. ()

tucnakova

Chci vidět všechno, kde je Phoenix ! Neuvěřitelné ! Zamilovat se do ubohýho zchromlýho pajdavýho magora alkoholika - nej, jakýho je snad vůbec možný potkat ! ... Taky si u tohohle kousku uvědomíte, co všechno dokáže filmová hudba ... S minutáží se mohlo něco ještě udělat - trošičku se mi chtělo usnout ... A nebýt anotace, těžko hádat, jestli bych si sama seskládala, co tím chtěl básník vlastně říct :). ()

VLADEK

Nádhera, udržel jsem pozornost po celý fim. Jen za to bych osobně musel dát 6hvězdiček. Joaquin Phoenix už po několikáté geniální, ačkoliv byla to vlastně hlavní role? Byl film o Freddiem nebo o Lancasterovi? Jasně, že letos byla silná konkurence (Daniel Day-Lewis, Christoph Waltz), ale chápu proč soudruzi z USA zavřeli všechny tři oči... ()

Ruadek

Precizně nasnímaný film, který je silný v hereckých výkonech a jehož větší smysl jsem hledal s obtížemi. Celou dobu jsem na toto dílo koukal s jasným pocitem, že mi něco uniká a že nejsem ten správný divák pro tento film. Zvláštní lidé, jakými všichni sektáři jsou, mi nahánějí husí kůži. Celková neuchopitelnost Phoenixovy postavy, která je jako divoký příboj - nezkrotná a nevyzpytatelná - celý film zároveň pojí i narušuje. The Master je psychologicky velmi složitý film, mluvící otevřeně jen k těm, kteří se umí naladit. Mě to minulo fatálně, nabažil jsem se na druhou stranu na hereckých výkonech, kameře a Andersonově stylu. Nemohu ale nevzpomenout na The Will Be Blood, který mě dostal naopak do kolen. *** ()

Martiiiiinka

Joaquin Phoenix je buď opravdovej magor, nebo neskutečně geniální herec. Přikláním se k tomu druhýmu, ale kdo si může být jistej, že jo... PSH je dobrej jako vždy, Amy se mi taky líbila moc. Po téhle stránce nemám absolutně co vytknout. Akorát, že teda vlastně nevim hlavu ani patu. Jak kdyby ten film neměl konec, protože v mých očích to celý jenom tak nějak vyšumí. Celý je to depresívní až na půdu a studený, jak letošní supr jaro. A co se třeba muziky týče, vlastně vůbec nemám tušení, jestli se mi líbila, nebo jak. Řekněme si to upřímně, asi si to budu muset hodit ještě jednou. Akorát teda nevim kdy. Fakt se mi do toho nechce. Tři, protože momentálně neumím jinak. ()

metztlimoon

Nasledujuce hviezdy udelujem za: 1. PSH a Amy Adams. 2. Joaqin Phoenix a ta jeho jazva nad perou, na ktoru by som sa vydrzala divat hodiny a terapia Freddieho. Zvysok stal za houby, dejova linka s tou podivnou sektou ma nebavila a podla mna bola odveci. Radsej keby sa film zameral na Freddieho samotneho, dalo by sa zvysit o hviezdu. Takto to bola len bohapusta nuda. 50% ()

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

05.04.2013

P. T. Anderson chystá detektivku

P. T. Anderson chystá detektivku

02.01.2013

Jeho Mistr figuruje ve většině výčtů nejlepších filmů roku a pravděpodobně se objeví i v oscarových nominacích. Jeden z nejosobitějších tvůrců v současném Hollywoodu už se ale naplno věnuje dalšímu… (více)