USA, začátek 50. let. Vojáci po návratu z fronty bojují se svými poválečnými traumaty a snaží se začlenit do běžného života. Jedním z nich je i Freddie Quell (Joaquin Phoenix), který se marně pokouší notnými dávkami vlastnoručně namíchaného alkoholu ovládnout svoje běsy. S každým nervovým výbuchem se propadá stále níž a postupně se stává bezprizorním psancem. Shodou náhod se setkává s charismatickým Lancasterem Doddem (Philip Seymour Hoffman), který je právě se svou oddanou ženou (Amy Adams) a skupinou svých věrných příznivců na cestě do New Yorku, kde hodlá světu představit své nové učení. Lancaster Dodd, svým okolím nazývaný „Mistr“, je Freddieho živelností fascinován a ujímá se jeho „léčby“ podle vlastní teorie, která se má již brzy stát impozantní vírou. Mezi oběma muži vzniká velmi silné a neobyčejné pouto. (oficiální text distributora)

psychohippo

Tedy nejvíc nedivácký film posledního roku. Chvílemi až působící utrpení. Vlastně ne, celý je utrpením. V podání Joaquina Phoenixe si na vás z plátna šahá, co šahá, osahává vás, oblizuje, až na dřeň provokuje. Živelná bezmocnost proti neotřesitelné vůli k moci, ztělesněné P. S. Hoffmanem. Nemůže to jinak dopadnout, než ještě pevnějším uzavření postav do vlastních bludných světů, kde každá má svůj vír, který stahuje vše okolo nich do nicoty. To není film na jedno podívání. To je film o rozhodnutí každého z nás. Jestli musíme sloužit svému Mistrovi a kdo to vlastně je... ()

darebacek

Celkem zajímavý, místy hodně nudný a zbytečně natahovaný příběh, ale určitě měl něco do sebe. Vynikající Joaquin Phoenix po Johnny Cashovi zvládl roli Freddieho na jedničku, opilci a magoři mu hrát prostě jdou :-) 70 % ()

Facerr

Buď jsem debilní já, nebo tenhle film ... ale v zájmu svého ega, spíš to druhý:). Hvězda je za vymykající se herecký výkon hlavního psychouše Joaquina a to aniž bych podceňoval výkon psychouše číslo dvě, kterej byl pravděpodobně exemplární ukázkou manipulátorů zakládajících sekty. V Mistrovi ceňuju částečně i ukázku vymejvání mozku, ale jinak naprostá ztráta času s pokusem o příběh, kterej zůstává jen u náznaků čehosi, co stejně nakonec nemá žádnou pointu. Film získal nějaké ty oscarové nominace, ale já bych ho osobně nominoval maximálně na nejnudnější a nejprázdnější film roku. ()

Cannonball

Je pravda, že tu chýba také ozajstné vyvrcholenie alebo ukončenie a možno to nie je top dielo P.T.Andersona ale všetko ostatné vo filme je vysoko nad priemerom, či už beriem herecké výkony, kameramana, dĺžku scén, atď. Musím sa tiež priznať, že som na sekundu zaváhal nad 5 hviezdičkami:) ale keď si uvedomíme, že Stalloneho mega miš-maš Expendables 2 majú hodnotenie nad 80%, čo beriem ako terorizmus voči slovo kinematografia, tak tento film si zaslúži 7 bez váhania. ()

xzajox

Pri sledovaní Phoenixa ma napádali slová ako "postih", "dem*nt" ... Divím sa, že sa takýto herec dá takto zhovadiť. Takto v mojom rebríčku klesol minimálne o 25 % nižšie. Celkovo za film by som možno dal aj 3*. Pekne tam zobrazili, ako je možné ľudí klamať a fanatizovať, plus nejaké psychologické postrehy. Neskôr som sa však stotožnil s tým "trápnym" skeptikom, ktorý chcel len rozumnými argumentami odhaliť Masterove šarlatánstvo, a ktorý bol týmto postihom zmlátený. Odvtedy sa mi film protivil a dopozeral som ho len zo slušnosti. Nakoniec žiadny veľký finish, poučenie, kladné pocity. Len prázdno a ľútosť nad stratenými 2 hodinami. ()

iamx_

Narušený a nevyspitatelný Freddie, díky kterému Phoenix předvedl brilantní výkon. Jen kvůli jemu jsem tento film shlédnul a po dokoukání mi v hlavě zůstal jen jeho famózní výkon a pocit, že jsem tento film nepochopil. Vlastně pochopil, nepochopil jsem život a životní příběh, smysl, kterým se Freddie řídil. ()

lulu37

Pred pár rokmi stál Phoenix proti Hoffmanovi v boji o Oskara. Nakoniec z toho víťazne vyšiel práve Hoffman za úlohu nemastného neslaného Capoteho. Vtedy som to nemohla predýchať, lebo Joaquin Phoenix bol prevtelený Johnny Cash. Bol dokonalý. Dnes mám pocit, že nominovať upadajúceho alkoholika za dobre zahraného upadajúceho alkoholika je troška prehnané. Nechcem byť cynik. V podstate hlavnú dvojku uznávam a stále ich mám rada, ale tento film bol svojím spôsobom až nechutný. ()

Azrael

Podivný nesmysl kde z Phoenixe válka udělala prvotřídního krypla který chlastá jedy a nechává se manipulovat šéfem sekty.Už v prvních 5 min. kde souložil s pískem mě došlo že tento snímek nebude pro mě…a taky že nebyl.Z hereckých výkonů zůstávám vlažný proto že vážně nevím co si o tom myslet neboť Phoenix mluví jako kdyby měl pusu plnou hlíny chodí shrbený jak Cage v Bad Lieutenant a dělá grimasy jako Jim Carrey.Navíc jeho láska k lihu a debilitě je do nebe volající.Bylo tam pár scén které mě pobavily jako ta s tím na světlováním při focení v obchodu nebo jeho přespolní běh ‘‘Já ho neotrávil‘‘. Bohužel jinak mě film především postavy a jejich chování štvali v každé scéně a scénář kromě světlých komických chvil působil hrozně dementně. Na konci sem byl rád že je to za mnou.Slabé 2*=45% ()

Feri0

Herecký koncert troch mien, pričom pomyselné prvé miesto patrí Joaquinovi Phoenixovi. Aj keď hraje psychicky narušeného a vojnou poznačeného alkoholika, tak sa na jeho herecké kreácie pozerá fantasticky. Tento film nemá až tak prepracovaný scenár a príbeh ako tomu bolo v predchádzajúcom Andersonovom filme, ale stojí hlavne na poctivých hereckých výkonoch. A vo vedení hercov je PTA jeden z najlepších režisérov vôbec. Joaquin sa v tomto filme do sýtosti vybláznil, a k oscaru mu žiaľ nepomohlo ani riskovanie zranenia hlavy pri jednej scéne, či dlhé scény, ktoré musel točiť na jeden záber, no zahral ich tak precízne, že človeku pripadá že to už ani nie je herectvo, ale realita. Čo sa týka Hoffmana, tak toto bol jeho posledný kvalitný výkon vo filmovom priemysle. Amy Adams je skvelá a na zvyšok obsadenia si po skončení filmu ani nespomeniete. Andersonov štýl mi je sympatický stále viac a viac, tak snáď nejak takto bude vyzerať aj jeho ďalší výtvor. ()

lobo87

Veľmi zvláštny film postavený na hereckých výkonoch, Hoffmanovom, ale predovšetkým Phoenixovom. Ten predviedol skvelý výkon, ktorý však podľa mňa bol podložený slabším scenárom, ktorému chýbala pointa. Ale kvôli Phoenixovi sa to určite oplatí vidieť... 65% ()

spotczek

Nebýt Seymoura Hoffmana a hlavně Phoenixe, nedalo by se na to koukat. Nejspíš schválně Anderson nevypráví souvislý příběh, jen jakési záblesky z paměti alkoholika, který místo vlastního smyslu života hledá nějakého nadpozemského Mistra. Myslím, že nejde o propagaci nějakého kultu, ani o kritiku. Je to takové neslané, nemastné, rádoby k zamyšlení, výrazně vyčnívají jen herecké výkony, pro mě především zde skutečně šílený Joaquin Phoenix (myslím, že by za to Oscara dostal, kdyby to nebylo v tomto filmu). Autor mě nutí patlat se v důvodech, proč někdo hledá útěchu v mysticismu či drogách, co ho k tomu vede, zda existují jedinci, kteří se nechají snadněji manipulovat a pak mají pocit, že jim to pomáhá, protože se jim do toho připlete něco jako přátelství apod., ale do toho se mi nechce. Je to příliš intimní věc, do které já vidět nemůžu. Navíc je celý tenhle počin celkem chladný - i to přátelství není úplné přátelství, člověk má pocit, že tam stále něco nehraje (je Quell pro Dodda jen pokusný králík, nebo co?). Quell se v podstatě nikam neposune (ať už kvůli sobě nebo Doddovi). Ale ani my nedostaneme žádné vodítko. Na začátku filmu jsem si vzpomněla na beatniky, ale i Bukowski mezi svou surovostí něco sděluje. Tady se taky mluví vulgárně, chlastá první liga, místo zen-buddhismu se vzývá naše neanimální prapodstata a dost cestuje, ale tahle nonkonformita nepulzuje životem, o sexu se jen mluví (kde neexistuje žádný vztah, tam zbývá jenom řečnění), jako by Quella nebavil ani ten alkohol... Jestli měl být tenhle film vykreslením pocitu prázdnoty člověka bez víry v sám život, tak se mu to podařilo. Chcete-li ale film pro živé, pak tenhle vynechte. ()

baclajean

Celkom slušná makačka dopozerať tento počin :) Phoenix zahral svoju rolu na parádu, ale inak... ťažko povedať, prečo BBC hodnotí tento film ako 24. najlepší spomedzi kúskov po roku 2000. Nuž ale, koľko ľudí, toľko chutí. ()

realyze

Na začátku je hlavní hrdina agresivní alkoholik...kolem jedné třetiny se promění v agresivního alkoholika, aby se před koncem ukázalo, že je ve skutečnosti agresivní alkoholik. V posledních pěti minutách se tak nějak uklidní. To je, pane, vývoj! Na EKG dramatičnosti je rovná čára a i když Phoenix i Hoffman hrají jak o život, ten scénář holt vzkřísit nedokážou. Přemýslím, kdy jsem naposledy viděl film, kde by byly všechny důležité postavy tak nesympatické a vysloveně bolestivé na sledování. Přidejte k tomu disharmonickou hudbu, vláčný děj a máte zaděláno na pořádně otlačenou zadnici. ()

Leník

Natěšená zdejším vysokým hodnocením jsem se vydala do kina (což se mi v drtivé většině případů osvědčuje), ale přišlo vystřízlivění... už dlouho jsem se v kině tak nenudila. Herecké výkony jsou jistě skvělé, ale vzhledem k tomu, že zvláště postava JP mi od začátku až do konce připadala naprosto nesnesitelná, to byla z mého hlediska špatně vynaložená energie. Příběh žádný, vývoj žádný, vyvrcholení žádné, jen sled záběrů na hloupé lidi. Pokud to má diváky odradit od scientologie či jiných sekt, budiž, ale jako film to u mě rozhodně neobstálo. ()

lehkoživka

Škoda že víc prostoru nedostal vztah Mistra a Mistrové, co kterého z nich vedlo k založení sekty, nakolik kdo z nich věří tomu, co hlásá. Freddieho největší plus byl asi Joaquín Phoenix, který si roli alkoholika-rváče-primitiva jaksepatří užil a je radost ho sledovat. Celkově - hlavně po poměrně otevřeném závěru - nevím, co si o tom mám myslet. Po všech stránkách brilantní film, ale pár hodin po něm už nezbylo nic - tož tomu asi nerozumim či co. ()

paradoxman

Phoenix je magor. Co dokázal udělat nejen se svým tělem, ale celkovým vzezřením, je na metál. Jeho šílenství je natolik uvěřitelné, že mi z něj několikrát šla hlava kolem a nezbylo mi, než s ní nechápavě kroutit. Hoffman mu víc než zdatně sekunduje a kdyby ho náhodou přestalo bavit herectví, může z fleku založit sektu uctívačů infantilních kravat. Moc jsem ten film nepochopil, ale trochu mě mrzí, že se v jeho průběhu neuchlastali dryjákem z torpéda. Kdyby ano, nemusel bych teď nad poselstvím a významem téhle andersonoviny přemýšlet. ()

Ridleyho Gucci boduje mezi dramaty

05.04.2013

P. T. Anderson chystá detektivku

P. T. Anderson chystá detektivku

02.01.2013

Jeho Mistr figuruje ve většině výčtů nejlepších filmů roku a pravděpodobně se objeví i v oscarových nominacích. Jeden z nejosobitějších tvůrců v současném Hollywoodu už se ale naplno věnuje dalšímu… (více)