Dospělejší a umělečtější jak There Will Be Blood, feeling The Tree of Life, vyprázdněnost, paranoia, midcult, vizuálně dechberoucí (nebe, voda, záběry zblízka, jízda po poušti, padesátková doba), režijně i kamerově propracované a výkony (Phoenix, Hoffman, Adams) na Oscara. Anderson jde čím dál tím víc do sebe, stárne a tím i jeho snímky dostávají nový rozměr a přibližuje se filmům Terrence Malicka, což z něj dělá jednoho z nejlepších režisérů Hollywoodu v současnosti (Punch-Drunk Love a Couch beru jako velký režisérův přešlap). P.S. - Z komentářů od neznabohů a filmových zrůd, hodnotíc Avengers a The Dark Knight Rises pěti hvězdy se mi opět začíná dělat špatně (Slováky radši už nepočítám, ty se s demencí rodí.). P.P.S. - Píšete tu o Mistrovi jako o nejnediváčtějším filmu roku. Nejspíš jste nenarazili na nadčasový Cosmopolis.(9.2.2013)

• Pepinec

Nebojte se, já poznám, když někdo předvádí výkon jako na mistrovství světa. Však proto také ty dva body - pro Philipa a Joaquina. Další není možné udělit, protože stejně tak poznám i to, když mě film nudí a když mně nepřinese nic, co bych nezapomněl po odchodu ze sálu. Jasně, že by bylo fajn vidět to ještě jednou, ale snad si někdo nemyslí, že bych šel s nudnou holkou na druhé rande...?(22.1.2013)

Minule Anderson naznačil cestu kudy hodlá dále kráčet a této cesty se drží ať to stojí co to stojí. Bohužel tentokráte sebou na tento výlet nevzal diváka a to docela u tohoto velikána zamrzí. Mám P. T. Andersona velmi rád, tím více že se v americké kinematografii nachází řežisér, který nezná klišé. Kašle na obvyklé standardy a z herců dokáže vyždímat absolutní maximum. Na oplátku se dá říct, že jeho filmy jsou a budou věčné. Nikdy nezestárnou, protože poctivá filmařina odolá jakémukoliv hlodání času. Zpět k tomuto filmu. Jak jsem již naznačil herci skvělí a netřeba pochybovat o tom že jak Hoffman tak hlavně Phoenix svou rolí žijí. Bohužel zvolené téma není příliš divácky vděčné. Bohužel z mého pohledu je Mistr mistrův nejslabší kousek. 65 %(3.3.2013)

Potřebuju to vidět ještě jednou, ale čuju další andersonovskou uberpecku. Phoenix fenomenální, Hoffman těsně v závěsu, ale především je tu ono pomalé sektářské sondování, které dráždí každičkým dialogem. Servíruje Dodd smyšlené bláboly, nebo svému učení skutečně věří? Záleží na tom? A může člověk vůbec žít tak, aby byl opravdu svobodný? Možná je to celé neskonale banální, ale pozornost to drží jako máloco. (9/10)(10.1.2013)

Ťažko obsiahnuteľný snímok pohybujúci sa na hrane bolestnej nudy je našťastie zachránený báječným Phoenixovým výkonom. Jeho Freddie s uškľabkom v tvári a démonmi v hlave podporenými vlastnoručne miešaným chľastom je typickou postavou povojnovej traumy. Filmu však chýba jasnejšie uchopenie diváka a takto sa len utápa v znekľudňujúcom filozofickom svete sektárstva.(24.2.2013)

• - Snímka sa natáčala na viacerých miestach v americkom štáte Kalifornia. Filmári však navštívili aj havajský ostrov O'ahu či palubu americkej lode USS Potomac. (MikaelSVK)

• - Do role Freddieho Suttona byl zvažován také James Franco nebo Jeremy Renner. (Conspi)

• - Než byl snímek nasazen do širší distribuce, Paul Thomas Anderson objížděl osobně kinosály, aby v nich mohla být promítána originální 70mm verze filmu, kterou jako jediný vlastnil před následnou konverzí. (Brousitch)