Mexická jízda

• Mexiko Y tu mamá también (více)

Julio a Tenoch jsou stejní jako většina sedmnáctiletých kluků: vzájemné přátelství je pro ně posvátné, diktát hormonů možná ještě posvátnější. Jejich nespoutaná jízda životem však má svoji konečnou zastávku, a tou je dospělost. Během slavnostního odpoledne, kterého se oba účastní se svými rodinami, potkávají Luisu, vdanou osmadvacetiletou Španělku, a začnou ji svádět s nadhledem a lehkostí, která odpovídá jejich povahám a věku. Jen tak z legrace pozvou svou osudovou ženu na výlet na nádhernou pláž Boca del Cielo; přitom ovšem nemají tušení, zda takové místo vůbec existuje. Luisa navštíví lékaře, který má pro ni špatné zprávy. Žena následně příjme nabídků překvapených mladíků, a všichni tři se spolu vydají na cestu. Možná nevědí kam dojedou, ale určitě na tuhle jízdu nezapomenou. Zbytky přátelství a chlapecké nevinnosti totiž mizejí ve zpětném zrcátku

Režisér Alfonso Cuarón a kameraman Emmanuel Lubezki (kteří spolu natočili pozoruhodné filmu MALÁ PRINCEZNA a VELKÉ NADĚJE) ve velmi citovém a otevřeném road-movie MEXICKÁ JÍZDA kombinují smysl pro obrazovou poetiku s nevázaným humorem, erotikou i smutkem. Vyprávějí příběh o zážitcích, jaké přicházejí jen jednou za život. (oficiální text distributora)

plagjoklas

tak takýto filmík sa nevidí casto: mzno privela sexu, ale urcite nie servirovane stylom Clockwork Orange ale stale je to tu ukazane ako pekna vec medzi muzom a zenou. Cauron je velmi dobry reziser co nedavno zuzitkoval pri harry potterovi, ale v mexickej jazde jednoducho exceloval. Herci hrali tiez velmi dobre len ten Bernal mi nejako nesedel. Inak fajn road movie so zajimavym koncom. ()

Lipi21

94% REŽIE / Alfonso Cuarón: ***** (mimo jiné skvělé úseky strohého komentáře na hluchém zvukovém pozadí, díky nimž se divák dostane hercům více pod kůži) KAMERA / Emmanuel Lubezki: **** (skvělé a citlivé záběry podbarvující free atmosféru vzrušující cesty se starší kočkou na sedadle) SCÉNÁŘ / Alfonso Cuarón, Carlos Cuarón: ***** (zdánlivě prostý road-sex příběh vygraduje v něco víc... opravdu skvěle propracovaná psychologie postav) HERCI: ***** (skvělé výkony všech tří hlavních herců, Luna a Bernal hrají dospívající teenagery sakra věrohodně) HUDBA / Alfonso Cuarón: ***** (Frank Zappa, Natalia Imbruglia, Molotov, Eagle Eye Cherry, Bran Van 3000, Smokey and Miho, Brian Eno, Flaco Jiménez, Marco Antonio Solís...skvělý soundtrack podtrhuje atmosféru téhle roadmovie) ________________________________________________________________________________________________ Možná se někomu mé hodnocení může zdát nadsazené, když si vybavím reakci některých známých, kteří nechápou, co na tomhle nudném filmu, kde jde jen a jen o to jedno, vidím... Já si právě vůbec nemyslím, že by v tomhle filmu šlo hlavně o "to jedno"... ale chápu, že každý jsme na jiné vlně a hodnocení řady lidí se u takových filmů, které nejsou dostatečně akční a kde se toho zase tolik neděje, bude vždy rozcházet víc než u snímků s jasným tahem na bránu....Atmosféra tohohle filmu zůstává pro mě u roadmovie zatím nepřekonaná...myslím, že krásně to vystihl Eodeon ()

Leoric

Nepříliš zajímavý příběh mi ještě ztěžovala vyloženě otravná kamera, která vše snímala z takové dálky, že bylo nemožné si vytvořit jakékoliv pouto s hrdiny filmu. ()

AloeB

Y tu mamá también je neskutečnou mexickou jízdou s půvabně přízemním příběhem. Po dlouhé době jsem si užil film s výbornou Maribel Verdú a to s Gaelem Garcíou Bernalem v hlavní roli. Po boku Diega Luny. Road trip napříč Mexikem mě neskutečně bavil, zvlášť v současné době, kdy ta největší výprava vede do druhé vísky k zubaři. Přátelství Tenoche a Julia mě neskutečně bavilo a Luisa je skvěle doplňovala. A i přes všechny tyto superlativy za tu nejlepší věc na tomto filmu považuji překvapivou změnu, kdy se celý film, nesoucí se v odlehčeném, nezávazném a lehce erotickém duchu promění v závěru v lidsky kruté drama, které přestože bylo naznačeno již na samotném začátku, tak jej kvůli specifické atmosféře snímku málokdo mohl očekávat. A snad jedinou výtkou, kterou mám, jsou chvilkové výpadky zvuku před promluvou vypravěče, což ale teoreticky (a nepravděpodobně) může být i mojí špatnou verzí. ()

Biopler

Pubertálne výlevy mladých mužov, ktorí sa potrebujú predvádzať a mnoho si aj vymýšľať. Chváliť sa, že najlepšiemu kamarátovi/parťákovi prespali frajerku a ešte koľkokrát, no spánombohom. Cuaróna asi tiež riadne tlačilo v miešku, nielen mladých protagonistov, keď písal scenár. Menej je niekedy viac, no tuna sa touto radou neriadil. Navyše poňatie filmu ako road-trip začalo rýchlo nudiť. Klábosenie dokola a dokola o neviem akých extatických zážitkoch, až kým obaja neprespali žienku, čo nebolo žiadne prekvapko. Čo sa týka Luisy, tak tá predsa len mala dôvod prečo na ich ponuku kývla. To je chvályhodné, resp. ma to na konci prebralo. Ináč je film pekne naturalistický, v sexuálnych scénach odvážny, no pre mňa normálny, žiadne zábery kde protagonistov vidíme v tričkách, pyžamách a pod. :) ()

SFalconJ

Konečně pořádný film o tomto problematickém tématu. Čtyři hvězdičky místo pěti dávám jen kvůli několika chybám ve filmu. Jinak tenhle film u mě měl opravdu úspěch. ()

pabelito

No, zo začiatku som nevedel, čo si mám o tomto filme myslieť. Prvé čo ma napadlo bolo to, že kamoška si zo mňa urobila srandu a namiesto kultového mexického filmu mi na to cédečko hodila béčkové kubánske porno s anglickými titulkami :) Ale ako ma Cuarón spoločne s tromi výbornými hercami vťahovali do deja, prestala ma iritovať aj tá pravidelná šukačka (niežeby som mal niečo proti nej, chápete, ako to myslím...). Krásny príbeh, pre mňa predovšetkým o slobode. ()

ecis

Cuaron nesklamal! Eroticka, exoticka, poeticka road movie. Tento film je jasnym priladom, ze film o teenageroch sa da natocit aj inteligentnym a zmysluplnym sposobom. Zaver bol nadherny. FILM O ZIVOTE A PRE ZIVOT. ()

waska

Pamatuju, jak jsme frčeli mexickou krajinou ve vypůjčeném Ford Ká....Už jen kvůli tomu patří tento film mezi mé oblíbené. ()

hloupej honza

Film pojednávající o přátelství 2 dospívajících kamarádů, kteří se s krásnou ženou vydají na cestu. Na této cestě k dospělosti uvidíte jak se vyvíjí milostný trojúhelník, přátelství 2 hrdinů a jak se na mnoho věcí začnou dívat z jiné perspektivy. Trochu mi to připomnělo indiány, kteří dospívající mladíky posílali do lesa, aby našli své jméno. Ve filmu bohužel už nezbyl čas na to, aby nám ukázal, jak se jejich cesta promítla do jejich budoucího život. SPOILER Nejsilnější moment filmu mi přijde, když se po delší době náhodou potkají v kavárně. Skoro nic si neřeknou a pak je komentář: "Julio a Tenoch se už nikdy nesetkali" 6/10 ()

Bludicka.Julie

Jak pravdivé a typické...I když jsou většinu času v záběru dva nadržení mlaďoši, ta hlavní, s kterou jsem cítila byla vlastně Luisa. Velmi se mi líbil vypravěč, zmiňující i informace tak nějak "navíc", ale to do filmu právě pasovalo a dělalo ho ještě zajímavějším..."Pokračovalo to celou noc, Tenoch chtěl znát detaily, aby z nich poskládal osudnou noc, vyptával se úplně na všechno, jako kdyby tím chtěl osvobodit svoji utrápenou duši... Julio detaily upravoval, aby pravda byla méně bolestivá"... ()

PedroPo

Když byla Mexická jízda uvedena na filmovém festivale ve Zlíně, spustilo několik učitelek místních základek a středních škol hlasitou kritiku, že takové filmy by se vůbec neměly promítat mladým lidem, neboť můžou ohrozit jejich morální vývoj. Režisér Cuaron pak před projekcí osobně na tuto kritiku reagoval tak, že řekl: to co uvidíte, není nic nového a myslím, že už jste to buď viděli, nebo dokonce dělali. A měl pravdu. To, že pak tenhle Mexičan skočil na Harryho Pottera bylo jen dobře. Mexická jízda je o mladých a pro mladé, tak se na ni tak dívejme. ()

balcazar

Naozaj ťažko hľadám pozitívne veci. Hoci dvojica mladíkov pôsobí celkom zohrato, tento druh humoru a la nahúlení mladíci a semeno vo vode ma nejak nezaujal. ()

Hashirama

O tom, jak důležité je užít si čas, který nám byl dán, jak se potkávají a míjejí sny a skutečný život, o dospívání, o svobodě, o píchání. Během téhle jízdy, která ubíhá v popředí bouřlivých mexických dějin, Cuarón sdělí vše, co člověk musí vědět. Film, který dokáže působit přirozeně, všedně a obyčejně a přitom neuvěřitelně silně rezonovat. ()

Likan7

Film vlastně o ničem. Je ale tak zručně vedený i napsaný, že v sobě skrývá mnoho. Cuarón to s dospívajícími herci prostě umí, což později potvrdil v nejlepším Potterovi série. Mexická jízda byla jeho vstupenka mezi smetánku a to zaslouženě. Ta letní pohodová nálada, ke které film v závěru dojede, je pak sice totálně převálcovaná závěrem, díky tomu ale dostává celé tohle putování nový dramatický rozměr, díky kterému to v divákovi rezonuje mnohem víc. Alespoň u mě to tak bylo, posledních 10 minut je vyloženě luxusních a okamžitě vystřelují zbytek filmu výš. ()

GTS_PUNK

Snímka mexického režiséra Alfonsa Cuaróna z roku 2001 je na prvý pohľad príbehom o dvoch tínedžeroch a žene, ktorí sa spoločne vyberú na cestu na (ne)existujúcu pláž. Ak platí pravidlo road movies, že "cieľom je cesta samotná", film ho jednoznačne dodržiava. Problematickým je však Cuarónov počin z hľadiska toho, ako ho správne čítať. O vyložene čisté road movie totiž v tomto prípade jednoznačne nejde. Ide tak o "coming of age" film? O film o umierajúcej žene, ktorá si chce naplno užiť čas, ktorý jej zostáva? Alebo o film, ktorý sa v prvom rade zameriava na sex? Stopercentne sa zrejme nemožno prikloniť ku žiadnej z týchto možností, pričom však z každej z nich treba čosi vziať, keďže spolu tvoria celok v podobe tejto Cuarónovej drámy. Drámy, ktorá však príbehovo zo začiatku nedokáže výraznejším spôsobom zaujať, na čo v konečnom dôsledku dopláca ako celok. Približne celá prvá tretina snímky je totiž akýmsi vstupom, ktorý diváka zoznamuje s jednotlivými dejovými skutočnosťami. Z príbehovo pohľadu je navyše nielen nezaujímavá, ale aj neatraktívna, k čomu výrazným spôsobom prispieva hlavná herecká dvojica Diego Luna a Gael García Bernal. Paradoxne, zvyšok filmu je po príbehovej a hereckej stránke omnoho lepší, hoci hlavní protagonisti sú samozrejme tí istí. Avšak, aj napriek tomu, že "roadtripová" časť snímky je neporovnateľne lepšia, "škody", ktoré napáchal úvod, sa musia prejaviť na celkovej kvalite a najmä dojme, aký Cuarónov počin zanecháva. Y tu mamá también je ako celok nutné hodnotiť ako priemerný počin, ale patrilo by sa poukázať aj na jeho viaceré pozitíva. Tým najväčším je jednoznačne pôvabná Maribel Verdú. Skoro tak pôvabná, ako ona, je takisto aj mexická výprava vďaka miestam, na ktorých sa príbeh filmu odohráva. Za pozitívum tiež možno označiť aj sexuálne scény. ()

Oskar leze

Oskar leze

05.07.2006

Takhle se u nás doma říká, když z temné oblačné oblohy vykoukne na svět zlaté sluníčko. No, a tentokrát vykouklo na svět filmu a jeho nejprestižnějšího ocenění. Pravidla, na jejichž základě jsou do… (více)

Luna mezi hvězdami

Luna mezi hvězdami

06.02.2005

Příjmení má stejné jak básnické označení měsíce a jeho hvězdný potenciál stoupá, ale dosti astrologie. Mexičan Diego Luna zůstává věrný své mateřštině. Ve filmu TU VIDA EN 65 MINUTOS, jehož natáčení… (více)