Mexická jízda

• Mexiko Y tu mamá también (více)

Julio a Tenoch jsou stejní jako většina sedmnáctiletých kluků: vzájemné přátelství je pro ně posvátné, diktát hormonů možná ještě posvátnější. Jejich nespoutaná jízda životem však má svoji konečnou zastávku, a tou je dospělost. Během slavnostního odpoledne, kterého se oba účastní se svými rodinami, potkávají Luisu, vdanou osmadvacetiletou Španělku, a začnou ji svádět s nadhledem a lehkostí, která odpovídá jejich povahám a věku. Jen tak z legrace pozvou svou osudovou ženu na výlet na nádhernou pláž Boca del Cielo; přitom ovšem nemají tušení, zda takové místo vůbec existuje. Luisa navštíví lékaře, který má pro ni špatné zprávy. Žena následně příjme nabídků překvapených mladíků, a všichni tři se spolu vydají na cestu. Možná nevědí kam dojedou, ale určitě na tuhle jízdu nezapomenou. Zbytky přátelství a chlapecké nevinnosti totiž mizejí ve zpětném zrcátku

Režisér Alfonso Cuarón a kameraman Emmanuel Lubezki (kteří spolu natočili pozoruhodné filmu MALÁ PRINCEZNA a VELKÉ NADĚJE) ve velmi citovém a otevřeném road-movie MEXICKÁ JÍZDA kombinují smysl pro obrazovou poetiku s nevázaným humorem, erotikou i smutkem. Vyprávějí příběh o zážitcích, jaké přicházejí jen jednou za život. (oficiální text distributora)

leto.sk

Mexická jazda je ako každá iná. Divoká, plná lásky, sexu, desiatok panákov a stoviek kilometrov. A pravdy o živote. Prevažne o tom vlastnom. Ani tá od Alfonso Cuaróna nie je iná. Je ostrá ako janapelos, a krásna ako krajina ktorou plynie. Výber postáv pridával na reáliách, a tretí rozmer v podobe rozprávača v pozadí tomu príbehu dodal potrebne, neutíchajúce napätie. Odporúčam, táto road-movie vás nudiť nebude! ()

foils

Už nevím, proč jsem na tenhle film nešel, když ho dávali v kinech (asi mě tenkrát ovlivnila trochu rozporuplná upoutávka v Paskvilu :) Příležitost vidět ho ve věku jakž takž spadajícího do jeho cílové skupiny jsem tedy prošvih, stejně jako možnost se na něj nějak emocionálně napojit. Z tohoto důvodu ani nebudu hodnotit._____ Mexická jízda je filmem o dospívání pro dospívající, který se od jiných snímků podobného zaměření odlišuje hlavně tím, že je stejný jako jeho publikum: Ukecaný, polopatický (přitom se snaží působit rafinovaně), často blábolí o nesmyslech (samozřejmě jazykem teenagerů), chce být vtipný a zároveň se bere vážně, vyžívá se v banalitách, protiřečí si (kritika vybíjení zvířat vs. ukázka nesnadného údělu rybářů), je nadržený, naivní a zároveň agresivní. Pointa přístupu bratrů Cuarónů spočívá v tom, že kdyby se někdo pokoušel jejich dílku vytýkat jakoukoliv těžkopádnost, banalitu apod., fanoušek snímku může kontrovat, že přece právě těchto průvodních jevů dospívání si je tento film vědom a přesně o nich (ve druhém plánu) vypráví. Konkrétním příkladem buďtež neustálé otravné voiceovery: Zatímco jeden by je mohl považovat za realizační kostrbatost a projev neschopnosti vyprávět obrazem (anebo taky podbízivosti sdělení jazykem, kterému teenageři dokážou porozumět), druhý je může vykládat jako rafinované znázornění toho, jak dospívající o všem neustále kecaj, a nikde žádnej čin :) Podobně by se dalo debatovat o údernosti či naopak povrchnosti hojné kritiky všerůzných společenských jevů nebo třeba o rafinovanosti/lacinosti ztvárnění coming of age zhmotněním nevázaných fantazií všech -náctiletých a jejich následného ukáznění závěrečným twistem. Ale jak už řečeno výše - nemá to valný smysl (podobně jako debaty s teenagerem), tak to raději shrnu: Mexická jízda je film o dospívání natočený tak, že ho dospívající nemůžou nemilovat. Diváky, kteří si už vlastním dospíváním prošli, nijak přes míru neurazí. A co jim tedy může dát? Především poznání, že Cuaróni už tehdy disponovali schopností předhodit obecenstvu efektní podívanou, která netradičním způsobem zužitkovává tradiční hollywoodská klišé (teď mám na mysli hlavně závěrečný twist), a taky pochopíte, kde brali inspiraci tvůrci Snowboardáků (a možná třeba i Příliš mladé noci). Dvě nebo tři solidně erotické pasáže jsou pak vítaným bonusem. ()

michalkop

Tak vážení, tohle byla jízda, fakt zběsilá. Hlavní hrdinové jsou sedmnáctky, ale pěkně vybarvení a zvládnou toho víc než vysokoškolští pařmeni. Film rovnou začíná porno výjevem sexu a o ničem jiném se skoro během celého sexu, ehm, filmu nemluví a obsahuje spoustu naturálních výjevů. Zajímavý je způsob poskládání v podobě ztlumení zvuku a následného voiceoveru o minulosti nebo budoucnosti. Je to jiné, jestli dobré nebo ne, zatím stále přemýšlím. Nejvíc mě dostalo, že ta pláž Nebeská brána fakt existovala... Proto asi dávám tři hvězdičky a ne jen dvě. ()

sibskyn

Dva nadržení teenageri( a tak kdo v tomhle věku není), se vydávají na svoji životní cestu s krásnou ženou, která už nemá co ztratit. A je to krásná cesta o přátelství, lži, pravdy, poznání a sexu. Doporučuji vidět! ()

starydivak

Tak zase mě po dlouhé době něco dostalo. Fakt jsem si vychutnal všechny ty esence bezstarostnosti, pohody, nevědomosti, nezájmu, předstíraného zájmu, ale i lží a křiváren a hlavně smutku. Takhle jednoduchý, naléhavý, místy až drásající počin si budu dlouho pamatovat. ()

Ghostface

Stravitelná road trip chuťovka od hispánských burrito bratrů. První polovina filmů je o sexu a nadrženosti dvou puberťáků, kteří neví co mají dělat. Dost to také připomíná první díly American Pie. Poté nastupuje druhá road movie polovina u které jsem bohužel začínal usínat. Neustálé tlachání o kopulaci postarší samice, kterou si vezou autem, brekotem a hledáním sama sebe. Podobných filmů na scéně je již několik a tento kousek od mistra Cuarona rozhodně nepatří mezi nejlepší. ()

Endurion

Pro mě jedinej film o lásce, co neni ani trochu trapnej. A taky jedinej film o sexu, kterej neni ani trochu oplzlej. Tajnej sen každýho sedmnáctiletýho kluka převedenej do filmový podoby, odvyprávěnej tak, jako by to byla ta nejvšednější realita. Naprosto civilní, ale přitom tak krásně natočený - Chivo je mistr svýho řemesla a byl jim i před dvaceti lety. Hrozně bych si přál víc takovejch "vztahovejch filmů". ()

whoof

jsem velkým fanouškem roadmovies ... ale toto není obyčejné roadmovie ... toto je dokonale šílená jízda plná sexu, emocí a bezprostřednosti ... jízda kterou bych chtěl zažít :) i přesto že ten konec mě celkem zarazil tak je to za plných pět ()

J.Bonnie

Po delší době (několik měsíců) konečně dobrý film, který si na nic nehraje a umí být sám sebou. A nemluvím jen o příběhu, který se vymaňuje na míle daleko 99% současné kinematografie, vyhýbá se klišé (i když jaksi od začátku bylo jasné, že s Luisou asi nebude všechno OK) a navíc dává díky ztvárnění pocit, jako byste tam byli také. K tomu dopomáhají takové drobnosti jako žádná hudba v pozadí kromě puštěného rádia, erotické scény, které nepřipomínají jen ožužlávání panenky barbie a kena... Líbily se mi i záběry z pohraničí Mexika, film tím ukazuje jen namátkově, přesto jasně s jakými problémy se na americko-mexických hranicích potýkají. Pro mě to byl prostě po dlouhé době plné komerčních cajdáků z USA pořádný Film. ()

Lucie505

Film jsem viděla poprvé v sedmnácti letech. Tehdy mi v hlavě utkvěly především sexuální scény. Podruhé jsem ho viděla včera. A teprve teď jsem vnímala, o co ve filmu ve skutečnosti šlo. Prostý námět rozpracovaný do dokonale promyšlených scén. To celé skvěle doplněno vypravěčem, představujícím nám situaci jednotlivých postav, či situaci samotného Mexika, ať už politickou nebo geografickou. Nízkorozpočtové a účinné. ()

Evziiik

Jednoduše pravdivý film! Myslím, že to Diego a Gael museli nijak složitě hrát, protože takoví kluci prostě jsou. Život je takovej. Perfektní trojka, skvěle se doplňovali (a to ve všech situacích), vše bylo tak věrohodné a opravdové, především vzájemné vztahy. Kamarádi na život a na smrt, jedna holka, která si chtěla ještě něco užít a přitom všechno mělo mnohem větší rozměry, než se naprvní pohled zdálo. Výborné byly taky trefné komentáře k příběhu a jednotlivým postavám (včetně prasat) a situacím. Ukázka toho, jak na sebe životní příběhy navazují a navzájem se ovlivňují. Konec celý film už jen dokořenil. ()

lineker

Nadměrně syrový a živelný film, kde verbální, ale ani obrazové tabu prakticky neexistuje. Cuarón své postavy nechává žít i umřít. Ať již jde u umírání fyzické či vztahové. Skvěla Road movie, kde pro slovo cesta lze nalézt nejedno synonymum. ()

Oskar leze

Oskar leze

05.07.2006

Takhle se u nás doma říká, když z temné oblačné oblohy vykoukne na svět zlaté sluníčko. No, a tentokrát vykouklo na svět filmu a jeho nejprestižnějšího ocenění. Pravidla, na jejichž základě jsou do… (více)

Luna mezi hvězdami

Luna mezi hvězdami

06.02.2005

Příjmení má stejné jak básnické označení měsíce a jeho hvězdný potenciál stoupá, ale dosti astrologie. Mexičan Diego Luna zůstává věrný své mateřštině. Ve filmu TU VIDA EN 65 MINUTOS, jehož natáčení… (více)