The Quiet Earth

Sci-Fi / Drama / Mysteriózní
Nový Zéland, 1985, 91 min

Muž, Zac Hobson (Bruno Lawrence), se probouzí a zjišťuje, že je na celém světě sám. Podle jeho předpokladů v tom má prsty jistý vládní projekt, který podle všeho selhal a lidstvo tak zmizelo během jednoho lusknutí prstu. Vyvstává však otázka, proč právě on apokalypsu přežil a také, je-li opravdu jediným člověkem na Zemi... (3DD!3)

majo25

Skvelý film aj po rokoch. Ked som to pozeral ako chlapec, tak ma film dostal, a pritom som vôbec netušil, že sa nejedná o americký film. Velmi dobre načrtnutá apokalypsa. A protagonistom možno trochu odpustit ich herectvo. Hodnotenie: 75% ()

StanislachKo

Prvá tretina filmu sľubovala niečo veľkolepé! Veľmi pekná psychologická podívaná na človeka, ktorý spôsobil kvázy koniec sveta a ostal paradoxne na zemi sám. Jeho šialené striedanie depresívnych nálad na pokraji nervového zrútenia s extázou, ktorú zažíva ako "pán sveta" (tu u mňa vyhráva scéna ako v dámskych šatách striela brokovnicou na sochu ježíša krista)... Ale čo sa z filmu stalo potom tomu už celkom nerozumiem, súhlasím s POMOM, že postavy sa naozaj chovajú veľmi čudne a ak správne chápem o čo filmu šlo, do tej hodinky a pol ako keby sa to proste nezmestilo. Preto môj pocit z tohto filmu bol veľmi rozpačitý... Škoda, pretože preferujem tieto klasické žánrovky pred modernými sci-fi pokusmi. ()

Javad

Pravdu povediac nenapadá ma nič čo by tu už nebolo niakym spôsobom napísané (ale stotožňujem sa len s dobrými hodnoteniami), moc moc dobré a ešte lepšie, strašne sa mi to páčilo! ()

noriaki

Zajímavé sci-fi s přesahem. Filmů s podobným námětem už bylo pár natočeno a tak sem byl skeptický, že může režisér vymyslet něco radikálně nového. To se nakonec nestalo, ale přesto téma ozvláštnil a vybočil z jednoduchého schématu "jsem sám na planetě ale stejně nemám čas na to dát si nohy na stůl a dočíst Prousta". Pomohl si důrazem na psychologii a nabídl příběh ve kterém ukázal, že základní otázky života zůstávají stejné, ať už je na planetě jeden člověk, tři miliardy a nebo jen tři. Hledání lásky, Boha, smyslu života, či pochyby o sobě samém nás pronásledují neustále. Myšlenková stránka je tedy nosná, ale zpracování pokulhává a kazí dojem z jinak slušného filmu. Hvězdičku navíc dám za perfektní smysl pro humor Zacka Hobsona. ()

VanTom

Ticho na Zemi a pocity posledního přeživšího člověka se podařilo vykreslit velmi slušně, liduprázdné ulice působily skvělým dojmem. I ty jeho měnící se psychické stavy vcelku vycházely z reality, nicméně se jim věnovalo příliš mnoho času na úkor příběhu, který vyzněl tak nějak do ztracena. ()

Spock

Zajímavě pojaté sci-fi, tak trochu o konci civilizace. Dlouho jsem se na něj těšil, ale nakonec jsem spíše zklamaný. První polovina slibovala zajímavý rozjezd. Osamělý člověk prochází různými psychickým stavy od bezradnosti, přes euforii ke skepsi a beznaději. Hlavně návštěva kostela s brokovnicí měla něco do sebe. Postupem času jsem se ovšem začal jaksi nudit, a nudil se až do konce, který mě ale překvapil, nový svět čekající na člověka. ()

MI-380

Na to, že jde o malou novozélandskou kinematografii a rok 1985 překvapivě velkorysý rozpočet, na druhé straně se ale hodně ušetřilo na hercích. Zajímavé SF odkazující na záhadný Experiment Philadelphia. 70%. ()

Trisis

Normálne by som tomuto dal takých 75% no keď vezmem do úvahy v ktorom roku to bolo natočené, krajinu vzniku a kvalitu porovnám s filmami aké produkuje moderný Hollywood, tento novozélandský klenot by mal dostať niečo okolo 7*. Pre fanúšika apokalyptickej sci-fi je tento film "povinné čítanie". ()

Pecival

Film těží jednoznačně ze svého námětu. Podařlo se vytvořit atmosféru, která působí hodně cize, někdy i napínavě a nechává diváka v nevědomosti co se bude dít dále. Na vyznění příběhu lze nahlížet různě, což ale nemusí být nutně na škodu, ač jsem měl občas trochu pocit o autorově menší bezradnosti co si s tím celým počít. Celkově ale jednoznačne spokojenost. ()

mikulem

Viděl jsem ho ještě koncem 80. let, tuším že se slovenským dabingem. Tehdy (po pravdě se toho dodnes tak moc nezměnilo - o kvalitní sci-fi byla vždy nouze a dnes obzvlášť) to byl dost výjimečný námět a vzácně kvalitní sci-fi a přestože uplynulo přes 20 let, řada scén mi dodnes vězí v hlavě. V tom je pro mě definice jeho nadčasovosti. ()

Šakalík

Film má docela zajímavý příběh, bohužel samotné jeho zpracování je dost nezáživné a místy vyloženě nudné. Námět filmu pojednávající o člověku, který se jednoho dne probudí na liduprázdné Zemi (co já bych za to dal... :-)), jsme sice již nejednou viděli/četli (za všechny bych zmínil třeba animovaný seriál AXN Afterworld), ale filmaři pokaždé přijdou s něčím novým, takže proč vlastně ne. Jenomže v Quiet Earth se vůbec nic neděje. Kromě bezobsažného žvanění sama se sebou a posléze v rámci trojice přeživších nenabídne film divákovi vlastně vůbec nic zajímavého, což má za následek, že snímek jen tak prošumí před očima a zmizí v zapomnění. Možná by si toto dílo zasloužilo moderní, poněkud epičtější remake. Jednu hvězdu přidávám za bravurní závěr. ()

Han22

Úpřimně, viděl jsem tohle skoro zároveň s o 14 let starším Omega Manem a ten se mi líbil mnohem více. Tohle byla prostě nuda. ()

klukluka

Lepší tři pecky. Líbilo se mi to, ale: 1. Jak to, že někteří lidé vysublimovali a jiní se tam po různu povalovali? Nedávalo mi to smysl..? Někomu snad ano? 2. Zacovo bláznění přišlo na můj vkus moc brzy. A jak rychle přišlo, tak rychle zase odešlo. Nemělo by se ale spíš prohlubovat? 3. Jeden je málo a tři jsou moc. Tahle linka měla solidní potenciál, bohužel ji utnuli na můj vkus příliš brzy. 4. Byla to apokalypsa model 1985, navíc jsme sledovali její dopad na obyvatelstvo Nového Zélandu. Přesto mi přišlo, že by se tam sneslo víc katastrof všeho druhu. Prachy, jasně... Jinak moc dobrý. ()

pedro33

konecne som po rokoch tento film zohnal, nevedel som ako sa vola v originale, pamatam si ho este z TV ako Mlkva zem. Jedna sa o dost smutny pribeh s depresivnou atmosferou a rozporuplnym koncom, asi si ho dlho nepustim znovu ale je dobry... ()

Rozjimatel

[3,5*]     "Hello, is anybody out there?"     Hádam každý si dokáže vybaviť ten vzrušujúco znepokojivý pocit, keď si človek postupne uvedomuje, že je na celej Zemi úplne sám. Tá ohromná tajuplnosť, neustále sa vynárajúce nástojčivé otázky "Čo sa stalo?", "Čo do pekla sa to deje?". Filmu sa darí takúto atmosféru navodiť skvele, aj keď tá mierne kolíše a miestami film trochu stráca náboj. Najmarkantnejšie som to pociťoval v čase, keď šialenstvo hlavného hrdinu naberalo na intenzite. Našťastie, po objavení sa zrzky film opäť ožije a získa aj mierne šteklivý náboj (perfektná scéna so servírovaním raňajok do postele). Páčilo sa mi aj to rozuzľovanie záhady (a tým vznikajúce nové otázky) a i ten veľmi pôsobivý záver. Zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete.     "Do you know you're beautiful?" "Hey, are you calling me stupid?" ()

kebom

Asi prvý sci-fi film, ktorý som kedy videl vyvoláva dokonalé úzkostné pocity, šialene realistický a presvedčivý. ()