Lajka

• angličtina Laika (festivalový název) (více)

Nelehký je život fenky Lajky na periférii ruského velkoměsta. Po svém odchytu je násilně přeškolena na průkopnici kosmonautiky. Záhy po startu Lajku do vesmíru následuje množství dalších zvířat překotně vypouštěných z Hustonu a Bajkonuru. Zvířata bloudí vesmírem až nakonec za pomoci černé díry šťastně obydlí vzdálenou planetu. Po nedlouhé době jejich harmonického nikým nerušeného soužití s místními živočichy k nim však doputuje i první člověk a harmonický i ten holý život zvířat je rázem ohrožen. (A-Company CZ)

Cedr odpad!

Nejhorší film se kterým jsem měl kdy tu čest. Nulový příběh, absence jakéhokoliv humoru či hlubší myšlenky. NUDA NUDA NUDA, nic se kurva neděje. Nesmyslné scény, které nikam nevedou a nikam neposouvají děj. Snaha (resp. marné pokusy) o kritiku amerického imperialismu, sovětského... čehosi... a propagaci vegetariánství (?) se totálně míjí účinkem a nemá hloubku rozhovoru dvou mentálně retardovaných opilců. Vše vyznívá úplně do prázdna a kontraproduktivně, protože "zvířátka" jsou tak ukrutně nesympatická, že ve finále to na na pořádného amerického burgra o to víc navnadí. Krom příšerného dabingu bez jakéhokoliv náboje či charakteru je celá animace neuvěřitelně hnusná. Jako diplomka nějakého studenta druhořadé umělecké školy někde na Ukrajině by to na trojku možná stačilo. Když nevíte coby začněte zpívat, klasický nešvar podobných trapáren, jenže texty a hudba "písní" v Lajce?! No ty vole. Co to kurva je za bizár? Tohle stálo 58mega?! Na tohle přispěl Státní fond pro kinematografii?! Běžte do píčy vy kokoti fakt že jo. ()

Sany33

Celý čas som dúfal že to vzniklo v ťažkých socialistických rokoch minulého storočia. Po informácií že to vzniklo v roku 2017 ma skoro prekotilo na stoličke. Odporné ľudské ksychty, príšerná animácia, hnusné piesne a hlásanie sovietskej propagandy sála z každej scénky.... Nakoľko sa o to nemôžem ani nostalgicky oprieť lebo ide v podstate o novinu, chce sa mi z toho grcať. 10% ()

Castrator

Mohl to být krásný film, jedno jestli podle skutečnosti pro dospělé, nebo upravený se šťastným koncem pro děti, ale je z toho řádná úchylárna s vystrkováním prdele ve vesmíru (to je jen polovina pravdy, tou druhou polovinou je, že se při tom sere) a s mimozemšťanem s visícími penisy na pokožce, který ruskému kosmonautovi ukradne trenky. A to je to normálnější, co se v Lajce objeví. Úchylárna s úchylnými písničkami a nejmenovat se to Lajka, o které film ani vlastně není, tak tomu dám dost možná jednu hvězdu. Milovníci divnot si asi přijdou na své a ti největší úchyláci možná i pohoní. ()

Jaro.Krafcik odpad!

Dal som 20 minút potom pauza, a takto to nasledovalo niekoľkokrát. Ani vizuálne ani príbehovo nič moc. Tie spievajúce scény otras. Ale ja som muzikály nikdy nejako nemusel. Jeden z najslabších animovaných filmov, dokonca český, o psovi, ktorý letel do vesmíru. Lajka bola náročná záležitosť a divím sa že som to nedopozeral. Možno ak by to nebolo také hlúpe, ani pre deti ani pre dospelého. Presne tieto komentáre film vystihli. Pre koho je tento film? Dufám že už takýto skvost tak skoro neuvidím. Ako by povedal jeden zdejší expert , nemôžem snímku udeliť nič iné ako odpad... ()

jefff

Slušná vyšinutost. Bohužel na úkor smyslu a filmovosti. Autoři se nechali unést dobrým nápadem a zapomněli, že film by kromě nápadu měl mít i příběh a pointu. Ty Lajce chybí. Škoda. ()

EKLEKTIK

"Čuba, obyčejná, smradlavá, zablešená čuba." Vážně nejsem fanouškem současné české kinematografie nebo animovaného filmu. Jsem však milovníkem loutkových filmů, animovaných klasickou okénkovou technikou, jejíž možnosti nejsou zdaleka tolik vyčerpané, jak nám dokazuje stále větší množství počítačem vygenerovaných světů, omezených pouze lidskou představivostí. Při mých cestách pražskou MHD, mně tedy ze zorného pole nemohli neuniknout plakáty opatřené titulem "Lajka" a jménem Aurel Klimt, jejichž výtvarná realizace přesně vystihuje to, o co tady jde. Vlastní příběh snímku ovšem odkryje teprve jeho trailer, který zcela utvrdil mé přesvědčení, že jen samotný námět této podívané by si zasloužil všech pět hvězd. Tento rodinný fantasy muzikál s prvky retro sci-fi, inspirovaný skutečnými událostmi z 3. listopadu 1957, totiž svým podobenstvím dokonale dotváří nešťastný osud první fenky na oběžné dráze kolem planety Země. Její cesta tak tentokrát vede ze zasněženého, socialisticky-realistického městečka Байконур, přes nelítostné podmínky výcvikového tábora, skrz černou díru až do ráje, jehož pojetí zde má ekologicko-eroticko-vegetariánské poselství. Bohužel, filmy nejsou tvořeny jenom plakátem, trailerem, námětem či poselstvím, ale hlavně lidmi, kteří tu namlouvají postavy. Největší slabinou tohoto loutkového filmu jsou tedy lidé. Věnováno všem zvířecím obětem kosmického výzkumu. ()

Ledkodlaq odpad!

To, že někdo něco vytváří řadu let, zdaleka není zárukou kvality. Velmi fandím české produkci, nicméně časem víc a víc propadám skepsi, Lajka je takovým ideálním případem proč. Vcelku zajímavé fimfárovské zpracování totálně odepsal scénář. Přinutil jsem se dokoukat do konce, proto se upřímně divím tak vysokému hodnocení a humbuku kolem filmu. Vzhledem k částce, která padla za tvorbu filmu mám vážné podezření, že v tom někdo jen utopil dotace a takhle se snažil cenu odůvodnit. Tamten kamarád má studio a vydělal na tom, druhý kamarád má zvukařskou dílnu a taky neměl na složenky.. Atd.. ()

Tessie odpad!

Prvních pár minut dobrý, žasla jsem nad českou tvořivostí a zpracováním. Ovšem pak začala Lajka mluvit, dělat parkour a několik podivných postav považovalo za nutné si zpívat. Četla jsem rozhovor s pánem, co na tomhle pracoval devět let a opravdu jsem byla plna očekávání.. ovšem dostavilo se pouze velké zklamání a opravdu nechuť podporovat české filmy státními penězi. Nevím pro jakou cílovou skupinu byl snímek vytvořen.. myslím že dospělí tohle nemají šanci zvládnout bez psychické újmy a doufám, že dětem by vulgární humor postav v říši fantazie raději nikdo nepouštěl. Kdo na tohle teda schválil peníze? Proč hlavně museli zpívat? Proč když se na tom tolik let pracovalo to nemohlo stát za to a říct aspoň příběh? Pánové, raději se na to příště prosím vykašlete a nedělejte si ostudu. Už ukrajinské přísloví říká: Pes štěká, protože zpívat neumí. Tak si to kura pamatujte! ()

Renfield

Zajímavý příběh Lajky a ostatních obyvatel úchylné planety, jak ji nazývá samotný Jurij Levobočkin. Ten byl pro mě tou nezábavnější postavou. Například scéna opravy rakety výborná a co teprve všechny ty narážky... tvůrci hold úspěšně střílí na obě strany. Lajka je dalším loutkovým filmem, co příliš není pro děti a nemůže za to jen Quirkrk... i když. Děti se hold nepobaví tolik, jako dospělí, který to soupeření a dobu zná. Ale jinak jsou loutky a písničky pěkné, tedy... zase ten Quirkrk. 70% ()

pako

Bohužel jsem to sledoval celé. Uznávám snahu autora, i když se mi ani trochu nelíbí výtvarný stly, který mě odpuzoval už u fimfára, neuznávám ale ubohou zvukovou stránku, písně i dabing jsou doslova strašné a pokusy o humor (marné) vedou k finálnímu resume - trapnost. Tohle asi nemělo být pro děti, ale pro pár sebestředných intelektuálů. Jistě si navzájem za toto dílo rozdali pár zbytečných cen. Jednu rudou hvězdu za to, že se autor příliš nenávažel do Sovětského kosmického programu. ()

melloun

Na hranici únosnosti jak obsahem tak formou, písničky taky ne zrovna povedené. Zdráhám se uvěřit, že je to myšleno pro děti, a zaplacené z fondu. Zvířátka pěkně vyvedené, ale některé lidské karikatury by dokázaly vyděsit i dospělého. Úchylný mimozemšťan a fauna planety hodně ulítlá. Pár myšlenek přece jen zajímavých, avšak rozhodně ne pro děti, naštěstí to prostě nemohou chápat. ()

Chilly00

Pro koho film je? Opravdu nevím (vzhledem k promítání v odpoledních hodinách, bych tipla, že pro děti). Pro dospělé je to nudné a infantilní, pro děti taky nudné a navíc i nevhodné. Dějová linka vícemeně absentuje, fikční svět je obydlený nesympatickými a ošklivými postavami... vtipy jsou nevtipné, často nevhodné - ať už rasistické nebo prostě fakt úchylné.Film působí celkově hodně úchylným dojmem a to, že někoho rozesměje je pro mě nepochopitelné. Rusové jsou vykreslení jako neustále opilý a neschopný národ - nechápu, jak se jim podařilo dostat Lajku do vesmíru? Politické narážky krajně omšelé a pro děti samozřejmě naprosto nepochopitelné. Ani hudba nepomůže, protože jen koresponduje s neschopností filmu něco vyprávět, kromě divného soupeření zvířat a lidí. Je to fakt děsný. ()

burton

Jsem nadšená. Super loutková pohádka o tom, jak Lajka nezahynula ve vesmíru, ale vzbouřila se protiv vsjech a žije se svými přáteli zvířátky na jiné planetě. Klimte, vížebytě za tohle před asi tak 60 lety poslali nahého na Sibiř??? ()

Naushika.

Dávno před tím, než film vyšel, jsem na festivalu viděla jeho první půlhodinu po které následovala i beseda s režisérem - a nadchlo mě to a těšila jsem se, až to bude hotový. V tom stavu, v jakým to tehdy bylo, to byl přiměřeně milý a přiměřeně groteskní filmík, kde jsou zároveň roztomilý pejsci a srandovní padouši pro děti a kulturní narážky a nekorektní humory na rusáky pro dospělý, a čiší z toho láska pro animátorský řemeslo (stejně jako tehdy naživo z Klimta samotnýho). Co se pak stalo v druhý půlce naprosto nechápu a asi z toho pár dní nebudu spát. Dočkat se ve filmu, který působí primárně jako pohádka pro mladší publikum (rodinnou zápletkou, dabigem, dětinskými gagy) písně o mezidruhových orgiích v podání mimozemšťana se ztopořeným pérem, kterému sekunduje mimozemšťan, co celý vypadá jako vulva, byl velkej úlet. Dokoukat jsem to nedokázala. Bez toho festivalovýho preview by to byl jen divný cringe. Takhle to bylo masakrózní zklamání a velká kognitivní disonance ()

anitae

Lajka, Lajka, chytřejší než Ezopova bajka. Tak nějak mi unikl smysl filmu, děti vidí psa v raketě, já nechápala proč tahle hrůza vznikala 10 let. Loutky lidí hnusný, vypelichaná Lajka:) a korunu tomu nasadil úchylný mimozemšťan. Plně souhlasím s komentářem Chilly00. ()

25. Český lev - výsledky

25. Český lev - výsledky

10.03.2018

Filmoví fanoušci na filmovém festivalu v Cannes

Filmoví fanoušci na filmovém festivalu v Cannes

03.03.2018

Program Kreativní Evropa letos v lednu už podruhé vyhlásil celoevropskou soutěž s názvem #euFilmContest, v níž si filmoví nadšenci mohou otestovat své znalosti současného evropského filmu. Deset… (více)

Odstartovala zimní přehlídka BEST FILM FEST

Odstartovala zimní přehlídka BEST FILM FEST