Česká hořká komedie Hoří, má panenko z roku 1967 je třetím celovečerním hraným filmem Miloše Formana, jednoho z předních reprezentantů tzv. nové vlny českého filmu. Na snímku scenáristicky spolupracovali i jeho dva přátelé Ivan Passer a Jaroslav Papoušek a kameramanem byl dnes světově proslulý Miroslav Ondříček. Ústředním motivem filmu je hasičský bál, a to bál velice svérázný. Formanovi se podařilo proniknout až ke kořenům člověčí povahy, mnohé figurky jako by byly vystřiženy ze skutečného života. Jestliže jeho předchozí filmy shlížely na lidské hemžení se shovívavým a laskavým úsměvem, v tomto filmu lyrická a zjemňující nota zcela zmizela a zůstalo jen důsledné odhalování negativních stránek lidských povah. A hasičský bál, jehož neuvěřitelný průběh film sleduje, je jakoby křivým zrcadlem společenské situace šedesátých let. (Česká televize)

claudel

Tento film mě naprosto míjí a současně utvrzuje v tom, že moje preference jednoznačně náleží Formanově zámořské tvorbě. Možná mě už také nebaví sledovat filmy, kde jsou Češi vylíčení jako národ buranů a zlodějů, i kdyby to tisíckrát byla pravda pravdoucí. ()

becki_tu

Krásný, nahořklý a trefný tragikomický pohled na povahu typických českých lidiček s nezapomenutelnými dialogy. „My teďko zhasneme, bude tma. V této nastalé tmě ten, kdo to zcizil to tam odnese...no nééé, ještě nezhasínej, ještě néé……… To je ňáký nedorozumění, tady jsou ňáký vtipálkové...jasně jsem řek: bude tma až se zhasne, ti co to sebrali to odnesou na svoje místo a ne vobráceně….“ ()

duklak2

Konečně jsem tento film viděl a to čekání se mi opravdu vyplatilo. Výborná komedie, kde se tančí, krade a hasí, považuji za jednu z nejlepších, která se u nás natočila. Výborně zde hrájí herci i neherci. Hlavně pan Šebánek, zde ukazuje své mistrovské umění jak ho známe z Homolky a dalších. ()

Beastmaster4

Mladší generaci (a to nejsem žádnej stařík) tenhle film asi ničím nenadchne. Názorů na něj jsem již slyšel několik a musím přiznat, že spíše těch opovrhujících. On to není bůhvíjaký film. Jenže jeho kouzlo tkví v obyčejné kráse. S vtipnou grácií je nám tu ukázán život obyčejných lidí a hlavně krásně zobrazeny jednotlivé charaktery. ()

Kimon

Miloš Forman bravurním způsobem odhaluje charaktery jednotlivých lidí tehdejší doby, doby strachu, volnomyšlenkářského temna, ale také doby, kdy rozhodovali o věcech "společných" lidé nevzdělaní a nekulturní. Tato hořká komedie staví diváka, který tehdejší dobu zažil do situace, kdy zavzpomíná na doby, které tehdy prožíval a promítá si v myšlenkách, jak se vlastně choval on sám. Je to takové, do jisté míry, sebezpitování a skutečné nastavení zrcadla sobě samému. Někdy mi z chování některých hloupých funkcionářů ve filmu při sledování bylo doslova trapně :-), ... a to byl možná i Formanův záměr. ()

Katullka

Jsem si to pustila zase po dlouhé dobře a jak mi to zahřálo u srdce. Tohle mám opravdu ráda, protože sama vždy prožívám na plesech jisté etudy, které tento film zachytil. Ondříček a jeho kamera je jako vždy úžasná! Doplňuje mistrovská režie Formana a nádherná surovost filmu... Už se těším, až si to zase spustím:) ()

maseer2

vynikající satirická komedie s perfektními dialogy točící se kolem volby královny krásy hasičského plesu a rozkradených cen do tomboly . . . "Stala se nám taková nepříjemná věc, nechci to tady roztahovat a nechci z toho taky dělat aféru - někdo nám sebral z tomboly několik cen, nemůžem pokračovat. My teďko zhasneme - bude tma, v této nastané tmě, ten, kdo to zcizil, to tam odnese..." . . . "-Jak k tomu přijdou lidi, co si losy poctivě koupili a nic si nenakradli? -Měli si nakrást. Kdo si nenakrad, musí to chápat tak, jako že nic nevyhrál." ()

BoPo

Česká klasika. Neherci a herci zachytili českú mentalitu a zakonzervovali ju na večné časy. Film sa môže vyslať do vesmíru, aby prípadný záujemcovia o kontakt mali dokonalú predstavu o tom, čo ich tu čaká a neminie. ()

Tommassi3

"Chlapi, blbnem !! My koukáme po nohách, ale my musíme koukat po ksichtech !! Ta musí mít vobličej jak vobrázek !!" - "Ale prosim tě !! Vobličej jak vobrázek !! Takový jsou nejhorší !!" ;) ()

Hwaelos

Co je zajímavé, jako první použil v celovečeráku coby hlavního hrdinu lid, Ejzenštejn - a to proto, že to odpovídalo komunistické ideologii. Forman o čtyřicet let později dělá tu stejnou chybu, aby naopak režimu a lidu zasadil ránu. Ale kupodivu mu to celkem vychází. Miloš Forman má zvláštní dar točit filmy tak, aby u nich bylo divákovi trapně. A to hned ze dvou hledisek. Za prvé, když se identifikuje s postavou na plátně a prožívá to jakoby "za něj". A po druhé, když si mikrokosmos na plátně musí vztáhnout na celou českou společnost a přiznat si, že jako národ jsme jen ochmelkové, kteří využijí každou příležitost si přilepšit a nakrást, nebo se aspoň popást na cizím utrpení (scéna, kdy se začně rozlívat kořalka a pivo u požáru dědovy chalupy). Pro tohle všechno není jednoduché neodvracet zrak od plátna. Ale málokdo někdy nastavil Čechům přesnější zrcadlo. ()

murakamigirl

Nie sú to pre mňa jasné 4*, skôr sa to k nim blíži. Téma u mňa na viac nemá, to je celé. Panenská:), láskavá zábava po celý čas. ()

Pink.Panther

Hasičský bál jako komediální alegorické jeviště. Nelichotivé zrcadlo nastavil film české povaze. Forman glosuje mentalitu českého národa s universálním nadhledem, takže se ukazuje, že film má co říct i k naší současnosti. „Jak k tomu přijdou ty lidi co si losy poctivě koupili a nic si nenakradli? Měli si nakrást ! Kdo si nenakrad musí to chápat tak, jako že nic nevyhrál.“ Tak ne abyste na výročním plese ODS vraceli tlačenku do tomboly !!! Produkce: Filmové studio Barrandov ()

m.krudenc

Geniální komedie Miloše Formana, která rozesmívá a mrazí. Za komoušů se u každého kritického filmu říkalo, že nastavuje zrcadlo. V souvislosti s tímhle filmem je to přesný. Hasiči (neboli Miloš Forman) zesměšnili a nastavili zrcadlo té absurdní doby.. Ten film má mnohem širší sdělení. Scéna s dědou u jeho hořícího domu a nebo hláška "když jsi to lidi rozkradou tak to nemohou vyhrát" je dokonalá a smutná. ()

jahol

A zase jeden z těch filmů, kteří musí dostat pět hvězdiček nikoli za celkovou dokonalost, ale za dokonale ztvárněnou (kontroverzní) myšlenku: Češi nejsou národem hrdinů, vítězů a zlatých ručiček. Češi jsou národem v pase ohnutých, mnohokrát profackovaných, po odrazu velikosti toužících - vyčůránků a zlodějů. Velká většina z nás, zaslepena falešnou sebepropagandou, absolutně nemá šanci tohle pochopit, malá menšina se k takovému objektivnímu vidění světa propracuje dlouho poté, co procestuje svět a prožije venku i doma dost smutných zkušeností na to, aby mohla porovnávat. Miloš Forman to nepotřeboval, objektivní realitu českého národního byl schopen vnímavě procítit a pojmenovat pouhou silou vlastního a učinil to krutě, v plné síle, bez jakéhokoli zjemnění metaforou nebo alegorií. Film jsem viděl znovu po mnoha letech a zkraje mi přišlo, že současné divácky atraktivní postupy filmového umění se do mé mysli otiskly natolik, že pro mne Forman za České nové vlny přece jen stárne a přes půlku se s hodnocením nedostanu. Jenže po počátečním trochu kostrbatém a již vyčpělém vtipkování film v pomalu se rozvíjejícím motivu volby královny krásy monumentálně graduje v okamžiku vlastní volby (úžasně podanou studií dalšího, tentokrát snad pozitivního, rysu české povahy - skupinového švejkovství) a především požárem a vším kolem toho. Tady se z málo laskavou ironií podbarvené selanky stává krutá brutální satira, kterou bez duševní újmy a deprese mohou přijmout a unést - snad zase jen Češi. ()

Zemřel scenárista a režisér Ivan Passer

Zemřel scenárista a režisér Ivan Passer

11.01.2020

Ve věku 86 let zemřel významný filmový scenárista a režisér Ivan Passer. Přítel a blízký spolupracovník Miloše Formana spolupracoval na scénářích k filmům Lásky jedné plavovlásky nebo Hoří, má… (více)

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let