Italský horor pojednává o strašidelném chrámu s násilnou minulostí. Historie katedrály sahá daleko do středověku, kdy templáři vyvraždili celou italskou vesnici, jejíž obyvatelé byli považováni za satanisty, a vybudovali v místě jejich hromadného hrobu obrovskou stavbu. Do chrámu navrženého architektem a alchymistou v jedné osobě, který byl ve svém výtvoru pohřben zaživa, je zabudován složitý mechanismus sestrojený tak, aby zatarasil všechny vchody v případě, že by se duchové pohřbených vesničanů někdy rozhodli znovu povstat... Právě k tomu dojde v současnosti, poté, co je pečeť krypty odstraněna. Když se démonické síly chystají zaútočit na nájemníky chrámu, je jen na faráři (Hugh Quarshie) a malé dívce (Asia Argento), aby objevili stavitelovu poslední linii obrany dřív, než se zlým silám podaří uniknout do okolního světa. (Cinemax)

Pokryvac

Zaujímavý, až enigmatický horor, ktorým sa Soavi režisérsky odkláňa od svojho veľkého učiteľa Argenta a vydáva sa svojou cestou, ktorá vyvrcholí nezvyčajným a bizarným hororom Dellamorte Dellamore. Prvá polka pomalšia, ale v druhej príbeh naberá grády. Myslím, že spájanie tohto filmu s ďaleko priamočiarejšími Démonmi je scestné, keďže tu prítomné zlo nenaberá žiadnu konkrétnu podobu a samotné vyobrazenie sa vyjavuje niekde na pomedzí sna, halucinácie a skutočnosti. Zvláštna atmosferická záležitosť ťažiaca z prostredia tajomného gotického chrámu, ktorá možno sklame priaznivcov dynamických Démonov alebo Soaviho bezprostredného debutu Deliria. ()

J.Mayen

Argento a Soavi, dvojka která má na svědomí mé oblíbené kousky, ke kterým ale bohužel The Church nikdy patřit nebude, logika podráží nohy už tak špatnému příběhu a mizerným maskám, kdy jsem byl kolikrát na pochybách, jestli toto mají na svědomí opravdu mistři italského hororu. Co jsem opravdu nepochopil a rád bych se někdy dočkal vysvětlení, co měla znamenat nabodnutá učitelka mřížema na dveře, od které všichni utekli,ale znenadáni to bylo všem jedno, takový věcí tam bylo více, odpad určitě nedám, ne tak z úcty k oboum výše uvedeným pánům,ale spíš z důvodu, že jsem viděl mraky mnohem horších filmů. ()

sibskyn

Jakmile jsem při úvodních titulkách uviděl, že scénarista byl Dario Argento, tak jsem se začal bát, že to bude mít stupidní dialogy a bude to celkově hloupé a bohužel se moje obavy naplnily. Je to do nebe volající blábol, kde často se vám bude v hlavě honit myšlenka, co se to kurva stalo. ()

bvlrm

Soavi a Argento sa spojili a vytvorili taliansky film veľkolepý ako gotická katedrála. Veľké plus (a tým myslím veľmi veľké plus), bola hudba od Philipa Glassa ktorá mi vyrazila dych. Nech sa páči. ()

rain_dog

Michele Soavi natočil výborný atmosférický horror s minimom prvoplánových ľakačiek a neočakávaných dejových zvratov. S každým ďalším zhliadnutím sa mi Svätyňa páči čoraz viac, pričom vôbec nestráca na pôsobivosti. Musím vyzdvihnúť najmä výraznú hudbu, ktorú má na svedomí bývalý prog-rocker Keith Emerson (autor soundtracku k Infernu) a Argentovi spolupracovníci Goblin, ktorí sa prezentujú kompozíciami slávneho minimalistu Phila Glassa. Večná škoda, že Soavi neskôr zanechal dráhu horrormakera a po vzore svojho kolegu Lamberta Bavu sa začal venovať televíznej produkcii. ()

baronGrga

Soavi má zatraceně obdivuhodné nápady co do vizuální stránky, což mimo jiné ukázal již v Delirii a v následujícím Dellamorte Dellamore. La chiesa oplývá nespočtem smysly rozněcujících obrazů, od mlčenlivých kovových mnichů (které vyšperkoval a použil ještě ve zmíněném D.D.), přes tiše zpívající chrliče až třeba po drobnosti jako je pohled z průhledu křižácké přilbice. Stejně jako v Delirii i tady zaznívá takměř geniální hudební podbarvení (zejména to glassovské). A stejně to jako celek působí nezáživně, možná kvůli nepříliš plynulému ději, možná kvůli slabšímu scénáři.. Je to škoda, ale celkově prostě La chiesa nepřesahuje lepší průměr. 65% ()

Zupan_

Pôvodne bol film uz od začiatku produkcie zamýšľalaný ako Demons 3. Ale problémy zo samotným scenárom a veľa predpisovaní donútili Lamberta Bavu aby od projektu odstúpil a tak ho nahradil Soavi .Ten veľa vecí vo finálnej verzii zmenil ,nápady čerpal hlavne z velediela Tajomstvo katedrál majstra ezoteriky Fullcaneliho. Pridal aj začiatok ktorý presunul do stredoveku a vzdal aj malú poctu Barbarovi Conanovi s nájazdom ritierov. Jedná sa o horor s unikátnou atmosférou a všade prítomnou mystikou a štipkou morbidity. Katedrála samotná ako aj odkrývanie jej tajonstiev je tu vyťažené perfektne. Arana je pohoďák a opäť krásna Barbara Cupisti je veľké pozitívum. K negatívam dialógy fakt občas škrípu a postavy vypustia nejakú tú perlu , čo kazí celkový dojem a pridáva na pocite že to je stále len talianske béčko. Dal by som tomu tak 4 a pol. ()