Paranoiac

Arthur Grant

Anthony Hinds

Scénografie:

Bernard Robinson

„Paranoiac“ je rozhodně horor, který stojí za to si připomínat. Jeho atmosféra je nesmírně hutná, a to i proto, že zde nejsou scény navíc. Celou dobu máte pocit, že všechno, co sledujete, je naprosto nezbytné pro to, aby bylo možné dosáhnout požadovaného cíle, tedy vyvrcholení v těch naprosto finálních minutách. Ano, asi začnete tušit trochu dříve, kdo je vrahem, ale to v tomhle případě vůbec nevadí. Skvělý, atmosférický horor s menším množstvím postav a na malém prostoru, na který dnešní filmaři mnohdy vůbec nedosáhnou.(27.7.2015)

Na zaciatku som mal pocit, ze pojde iba o menej sofistikovanu verziu Diabolique. Tvorcovia vsa vytahovali jeden prijemny zvrat za druhym a nakoniec som vazne netusil ako to skonci.Velmi pekne zamotana a Oliverom Reedom skvele zahrana zalezitost. A mam pocit, ze zapletka sluzila ako zaklad pre prvu celovecernu Adamsovu rodinu. Skoda prepaleneho zaveru. Silnych 7/10(27.3.2019)

Typický "hammerák", v tomto prípade nie gotický horor, ale thriller/dráma so súčasnosti. Vypointovaný príbeh z prostredia bohatšej famílie a psychopatickými sklonmi aj vdaka vhodne zvolenej stopáže nenudí, práve naopak, postupne k záveru pekne graduje. O. Reed už v mladosti dokazoval, že je talent, a záporné role mu skvele sedia. Ani táto rola nie je výnimkou. Hodnotenie: 70%(1.3.2014)

To je tak, když se najde kostlivec ve skříni, tedy pardón, za varhany.___ Paranoiac, to je mistrovské dílo pro mě dosud neznámého Freddieho Francise, která by měla být povinně promítána dnešním "horrorovým" režisérům na začátku jejich kariéry.___Atmosféra by se dala krájet, v druhé polovině filmu mi permanentně běhal mráz po zádech, ať už při scénách s maskou nebo při Antonyho skutečném návratu zpoza zdi. ___Oliver Reed je psychopat k pohledání, jeho pop-eyed oči jsou pro mě jakýmsi předchůdcem Townsendové ředitele Rogera Scrutona (kdo by nevěděl- Adrian Mole). Navrch všeho sympatická Janette Scott, ještě o něco hezčí "nurse" Liliane Brousse a parádní Simonův bourák (nejsem znalec - co to bylo za žihadlo?). Podtrženo sečteno, parádní doporučeníhodná záležitost s brilantní angličtinou, na které se parádně učí.(5.8.2008)

Hammer. Zvratů víc než u Hitchcocka, každou chvíli nečekaný obrat - a to jsem si na začátku říkal, že rozklíčovat tenhle film by nemělo být tak těžké. Chyba lávky, bylo to přece jen složitější. No jo, na začátku jsem chyboval v ledasčem - třeba se mi zdálo, že na to, že jde o film od Hammeru, nějak snímku chybí atmosféra. Pak utíkala minuta za minutou a já se nořil do příběhu jedné nešťastné rodiny, kde každý je nějakým způsobem divný, abych nakonec zjistil, že atmosféra je tak hutná, že by se dala krájet, vyklubal se z toho hodně solidní psychothriller s hororovými prvky a gradoval až do působivého závěru. Pochvalu si zaslouží herci, snad všichno, kdo jsou pro příběh nějak důležití: Alexander Davion jako znovunalezený Tony má takovou tu slušňáckou vizáž, za níž se může něco skrývat, a vypadá jako Norman Bates; Sheila Burrellová coby odměřená tetička Harriet taky nezklamala a Janette Scottová snad ani neumí být jiná než roztomilá. Všechny ale zastíní Oliver Reed, kterému podobné role sedí daleko víc než ti ultra kladní hrdinové, v nichž si vůbec není tolik jistý a bývá nepřesvědčivý. Tady je jeho opilý magor Simon brilantní a uzurpuje si pozornost v každé scéně, kde vystupuje. Dobře napsaný i zrežírovaný snímek přináší několik skutečně působivých scén - ať už je to auto na útesech, nebo šílenec s hákem ve strašidelné kapli za doprovodu dunivé varhanní hudby. Vřele doporučuju, zdejších 76 procent je naprosto zasloužených, kladiváři se vytáhli a znovu nastolili základní otázku: Kdepak asi začíná hranice šílenství...?(19.10.2015)