Reklama

Reklama

Skutečný příběh muže, který byl ztělesněním amerického snu a vybudoval nejznámější síť rychlého občerstvení na světě. V roce 1954 dostal Ray Kroc (Michael Keaton) objednávku na 6 mixérů na výrobu oblíbených mléčných šejků od bratrů McDonaldových, kteří provozovali malou restauraci s hamburgery v jižní Kalifornii. Toto neobvykle velké množství ho okamžitě zaujalo a rozhodl se, že dodávku vyřídí osobně. Od tohoto momentu se začala psát historie obrovského impéria McDonald, do kterého dnes patří neuvěřitelných 35.000 poboček po celém světě. (Forum Film CZ)

(více)

Videa (5)

Trailer 1

Recenze (409)

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Na začátku musím říct, že McDonalds rozhodně není místo kam se chodím stravovat a dokonce na mě působí silně nesympaticky. Druhá stránky věci je tento příběh, který je vastně o businessu i když.. . Hned na začátku jsem si říkal, že bráškové si pustili Kroce moc k tělu no a pak už to jelo. Jednání Kroce je mě vysloveně odporný, ale v jednom měl pravdu, podnikání je o vytrvalosti a o vizi. Ovšem každý business, každý deal by měl obsahovat nádherný umění se dohodnout s druhou stranou a ne se snažit druhou stranu ojebat, protože to není business, ale křiváctví. Rovněž nesouhlasím s tím, že film Kroce za to co udělal vlastně glorifikuje, ale to mohl být jen můj pocit. Dostal jsem velmi zajímavý příběh a v životní formě hrajícího Michaela Keatona a film ode mě dostal můj čas, tomu já říkám slušnej deal. ()

Tosim 

všechny recenze uživatele

JESTLIŽE NEVYDĚLÁVÁTE O PŘEKOT PENÍZE, JE NĚCO ŠPATNĚ. A je úžasné, jak je Michael Keaton po Birdmanovi opět na koni. Životopisné filmy byly, jsou a budou zajímavé, i když je tu více, tu méně, potřeba přikořenit. Tady je to o jídle, takže se to hodí, původně vynikajícím nápadu a zajímavém stravování, které se v průběhu let změnilo v megalomanský podnik, ve kterém je jídlo až na volitelném místě. 70%. ()

Reklama

Malarkey 

všechny recenze uživatele

Nikdy by mě nenapadlo, že příběh bratrů McDonaldových bude tak zajímavý. Zajímavý bohužel ne v pozitivním duchu, jako spíše v negativním. Shrnul bych to asi tak, že film Zakladatel představuje jeden z nejvíce neortodoxních příběhů značky, která se stala fenoménem. Nevím jestli je to v podnikatelském světě standard, ale tento film představuje vzorový příklad toho, jak se dělá podnikání. Michael Keaton je tu naprosto excelentní a vězte, že pokud ani Vy nemáte rádi hamburgry z Mekáče, tak Vám tady bratrů McDonaldových stejně bude líto. Tak silný tenhle film je. ()

POMO 

všechny recenze uživatele

Informatívne zaujímavé, dozvieme sa ako to bolo. Ale neprekvapivé, filmársky nevýrazné, iba tak na nedeľnú poobednú telku. Kludne formátu 4:3. Hitchcock bol aspoň o Hitchcockovi a jOBS o Jobsovi, čo sú záslužné osobnosti (vyťahujem tieto dva, pretože sú to tiež menšie, filmársky všedné snímky). Príbeh Raya Kroca je tuctová story úspešného podnikateľa, ktorý vydrbal s dvomi spoločníkmi, tretiemu rozbil manželstvo a stal sa kráľom. Síce film vo finále spytuje jeho svedomie, ale i tak ho dosť jednostranne glorifikuje ako víťaza doby. Na tému kvality toho, čím jeho reťazec kŕmi obzvlášť deti, tvorcovia ani nepomrknú. Keaton fajn, hodí sa do role perfektne, ale stačil by na ňu herec menšieho formatu. ()

verbal 

všechny recenze uživatele

To se nám tu ale zase vyrojila banda angažovaných zdravovýživnářských pičusů, co si vztekle poprskala monitor rozžvýkanou brokolicí s tofu! Doufám, že při tom vašem tolik kůl a uvědomělém házení hoven do větráku zachováte analogický kokotismus, až natočí filmík o zakladateli Tesca nebo klidně i sítě večerek v Kurvě stověžaté 1. Tam vám totiž, pokud má Mekáč zrovna zavíračku a vy spěcháte, bez zardění bleskově prodají třeba Endyho šizený rohlík s vlašákem, které vás otráví, otyjí a zabijí asi tak dvakrát rychleji než Bigmek, jestliže je jak vymatlaní čuráci budete žrát třikrát denně. Nehledě na to, že se po nich ještě před tou strašlivou globalizační smrtí solidně vyserete z podoby. Takže, pokud spásáte výhradně dusičnany a těžkými kovy prolezlý „bio“ jetel, abyste měli zelená hovna, prosím, dobrou chuť, je to vaše volba. Ale jestli mi při tom budete kérovat do mých oblíbených potravin, pravidelně vám skáknu někam do Babitchova pochcat políčko. Mek je prostě kvalitní mňamka a ani trochu mi nevadí, že ho založil slizký zmrdeček, co v nejlepších intencích amerického snu bezskrupulózně ojebal dva autistické vidláky o nouhau i farmu, í-áj-í-áj-ou. Tento hezky retronatočený, svižný a poměrně zajímavý film s krásně odporným Míšou Kýtnem mu rozhodně pomníček nepostavil, i když se tvůrci místy evidentně trochu báli vykreslit toho zkurvysyna úplně naprudko. Ale to je naprosto pochopitelné, mohlo se jim totiž dost dobře přihodit, že by u toho filmování přišli o keterynk rychleji, než by řekli „nutriční hodnota“, a štáb by pochcípal hlady. ()

Galerie (60)

Zajímavosti (11)

  • Když si Ray Kroc (Michael Keaton) při první návštěvě San Bernardina sedá na lavičku, tak si vedle sebe po pravé ruce položí pití, které ale při následném rychlém prostřihu zmizí a pak se znovu objeví. (DexMASTER094)
  • Podnikateľ Raymond Albert Kroc (Michael Keaton) si spočiatku na živobytie zarábal v stánku s limonádou, pokračoval prácou v obchodíku s potravinami. Ako 15-ročný sfalšoval svoj dátum narodenia a vybral sa robiť šoféra sanitky pre Červený kríž. Počas zácviku sa spoznal s Waltom Disneym. Zarábal si ako klavirista, jazzový hudobník, DJ v rádiu WGES a predavač papierových pohárov. Predajom multimixérov, vďaka ktorým sa spoznal bratov McDonaldovcov, sa zaoberal 17 rokov. (_Jimmy_)
  • Při scéně, kdy Ray Kroc (Michael Keaton) u večeře oznámí své manželce (Laura Dern), že se chce rozvést, si můžeme všimnout tří talířů pověšených na zdi pod sebou, kdy v prvním záběru visí bílý talíř dole a po zbytek scény je nahoře. (Pan.Jitrocel)

Související novinky

Michael Keaton vs. třetí světová válka

Michael Keaton vs. třetí světová válka

10.03.2016

Poslední dva ročníky Oscarů měli jasného vítěze - Michaela Keatona. Hvězda Burtonových Batmanů sice neurvala žádnou sošku, objevila se ale v Birdmanovi i ve Spotlightu, tedy v obou vítězných filmech.…

Reklama

Reklama