Zakladatel

• Nizozemsko

Životopisný / Historický / Drama

USA, 2016, 115 min

• Khalesi

McDonald´s kŕmi tupé hlavy sračkami, či sa to už verbalovi páči, alebo nie. Nikdy som ho nepovažovala za filantropa, ale predpokladala som aspoň štipku inteligencie, ale ak je to hovno, čo sa v tomto fastfoode servíruje mňamka, tak by ma zaujímalo čím sa to celý život vlastne živil. Samozrejme, všetci nenažranci bažiaci po škváre by predali vlastnú mater, len aby si mohli voziť rite v luxusných fárach, obklopovať sa síce krásnymi, ale zvyčajne nie príliš inteligentnými slečnami a vlastniť vily s bazénmi a toľkými miestnosťami, že ich všetky snáď ani v živote nenavštívia, nie že by ich ešte potrebovali. Psychiatri tomu hovoria prekompenzácia, hádajte čoho asi.Sama zrejme nemám dosť rozumu na to, aby som pochopila podstatu takéhoto bytia, ale každopádne nevidím nič obdivuhodného na tom, že si tento Molochov služobníček toľko nahrabal a to ešte tak, že šiel a stále ide cez mŕtvoly. Nuž čo, sme rozdielni ľudia s rozdielnymi názormi a prioritami. Všetci žijeme na jednej planéte a takýchto bezohľadných citových kryplov nedotknutých akoukoľvek mierou morálneho uvedomenia či dokonca slušnosti, je tu všade ako múch na hovne. Zabiť ich a z milosti ukončiť tú ich nekonečnú honbu za diamantom je nezákonné, takže nám nezostáva nič iné než s nimi zdieľať životný priestor a snažiť sa potlačiť nevolnosť ak sa ocitneme v ich bezprostrednej blízkosti.Mimochodom je až neskutočné, ako tagy pri tomto filme vystihujú podstatu ľudstva. Smutné.(3.4.2017)

• Lacike

Klasicky zivotopisny film, ktoreho hlavnym problemom je, ze jeho hrdina je absolutne nezaujimavy. A to napriek tomu, ze ho hra exBatman, ktory sa snazi konecne ziskat Oscara. Bohuzial s takymito tuctovymi projektami sa mu to nepodari. Ovela zaujimavejsi ako cely jeho pribeh je niekolkominutova scena v ktorej mu bratia McDonaldovi opisuju ako prisli na pasovy spôsob vyroby hamburgerov. Jeho sukromie tu je uplne minimalizovane a v tych par scenach, ktore sa mu venuju, film pôsobi akokeby sa uplne zastavil. Uz v polovici filmu somm si nevedel predstavit o com to bude dalej. Nakoniec vysli na povrch nejake tahanice medzi nim a bratmi McDonaldovymi, ktore absolutne necakane (pokial ste este nevideli ziadny film) vyhral exBatman. Holt dalsi film, ktory ukazuje, ze jedna vec je prist s nejakym dobrym napadom a druha ovela dôlezitejsia vec je vediet to predat ludom. Takze film vôbec nefunguje po dramatickej stranke, ale da sa raz bez problemov prezit, pokial ho budete brat ako jednoduchy dokument v ktorom sa dozviete par veci zo zakulisia vzniku jedneho imperia s chutnym ale nezdravym zradlom. 5/10.(12.6.2017)

To se nám tu ale zase vyrojila banda angažovaných zdravovýživnářských pičusů, co si vztekle poprskala monitor rozžvýkanou brokolicí s tofu! Doufám, že při tom vašem tolik kůl a uvědomělém házení hoven do větráku zachováte analogický kokotismus, až natočí filmík o zakladateli Tesca nebo klidně i sítě večerek v Kurvě stověžaté 1. Tam vám totiž, pokud má Mekáč zrovna zavíračku a vy spěcháte, bez zardění bleskově prodají třeba Endyho šizený rohlík s vlašákem, které vás otráví, otyjí a zabijí asi tak dvakrát rychleji než Bigmek, jestliže je jak vymatlaní čuráci budete žrát třikrát denně. Nehledě na to, že se po nich ještě před tou strašlivou globalizační smrtí solidně vyserete z podoby. Takže, pokud spásáte výhradně dusičnany a těžkými kovy prolezlý „bio“ jetel, abyste měli zelená hovna, prosím, dobrou chuť, je to vaše volba. Ale jestli mi při tom budete kérovat do mých oblíbených potravin, pravidelně vám skáknu někam do Babitchova pochcat políčko. Mek je prostě kvalitní mňamka a ani trochu mi nevadí, že ho založil slizký zmrdeček, co v nejlepších intencích amerického snu bezskrupulózně ojebal dva autistické vidláky o nouhau i farmu, í-áj-í-áj-ou. Tento hezky retronatočený, svižný a poměrně zajímavý film s krásně odporným Míšou Kýtnem mu rozhodně pomníček nepostavil, i když se tvůrci místy evidentně trochu báli vykreslit toho zkurvysyna úplně naprudko. Ale to je naprosto pochopitelné, mohlo se jim totiž dost dobře přihodit, že by u toho filmování přišli o keterynk rychleji, než by řekli „nutriční hodnota“, a štáb by pochcípal hlady.(22.2.2017)

Na tenhle kousek jsem byl od prvního traileru docela zvědavý, ale nějak to celé přes oscary prošumělo. Doteď mi není úplně jasné, kde Weinsteini (a Jeremy Renner coby producent?) udělali chybu. Jistě, je to celé amorální, protože kdo by fandil chladnokrevnému člověku, původem z Plzeňska, co přišel s geniálním nápadem na zvýšení mezinárodní obezity, potažmo korporaci, která se chlubí denním přísunem "živin" 1% celkového obyvatelstva! Jenže takto koncipované to samozřejmě není. Tehdy to totiž byla krása. Bratři McDonaldové sázeli na kvalitu a podle všeho dělali jedny z nejlepších burgerů v Americe. Pak přišel nějaký Ray Croc se svým "Do it for America!", oni mu ihned vyslepičili (stejně jako ve filmu krásný twist na KFC) svoje know-how (později se nad tím scénář sám pozastavuje, ale pořád to nedává moc smysl) a pak už jsme jen svědky určitého hyenismu, falešného patriotismu a údivu, což si Michael Keaton samozřejmě neskutečně užívá a toho Toma Hankse bych tam ani tolik nechtěl. Jako klasický životopis mi to tak úplně nepřišlo, jistě je tam hodně věcí pozměněných, ale řekl bych, že je to poměrně informativně bohatý film, který se vidět vyplatí, zvlášť u nás, kde je moje generace od malička McDonaldem vychovávána už od roku 1992 s postavením prvních dětských hřišť. Kruh se uzavřel...8/10(9.4.2017)

Mekáč zná každý, jeho úspěch je až fascinující, ale o zásadní postavě, rozšíření a "lumpárně" v jeho začátcích ví málokdo - a přesně o tom vypráví tenhle film. Stěžejním bylo obsazení hlavní role, což je tu nakonec i výhrou, tadáááá... magnetizující Michael Keaton. Ať byl reálný Kroc jakýkoli, jeho fiktivní verze má jiskru, šarm a světlý charisma, což nemění nic zásadního a funguje skvěle divácky, MK odehraje všechno na jedna; ctižádost, drive podnikání, vytrvalost na úkor všem překážkám, chamtivost i bezpáteřní chování. Jinak je to poměrně standardně, polopaticky odvyprávěná business story, jaká mi k spokojenosti bohatě stačila. Ideál doběhnout si pro cheese & milkshake a sledovat jak se dělal tenhle globální americký sen.(5.4.2017)

• - Při scéně, kdy Ray Kroc (Michael Keaton) u večeře oznámí své manželce (Laura Dern), že se chce rozvést, si můžeme všimnout tří talířů pověšených na zdi pod sebou, kdy v prvním záběru visí bílý talíř dole a po zbytek scény je nahoře. (Pan.Jitrocel)

• - Rodiče Raye Kroce pocházeli z vesnice Stupno u Plzně, kde mu i místní nedávno odhalili pamětní desku na zdravotním středisku. V obci je jméno Kroc velmi časté. (JerryPilsen)

• - Spoiler: Z filmu je patrné, že Krocovo (Michael Keaton) první manželství s Ethel (Laura Dern) bylo bezdětné, ve skutečném životě spolu ale měli dceru. (freelex)