poster

Zakladatel

 • USA

  The Founder

 • Slovensko

  Zakladateľ

 • Velká Británie

  The Founder

Životopisný / Historický / Drama

USA, 2016, 115 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Fr
  ***

  ,,KAŽDÝ NÁŠ HAMBURGER MÁ DVĚ OKURKY...“ /// Chcete slyšet ten příběh? Takhle se totiž rodila symfonie efektivity fast foodovýho občerstvení… Podnikatelská příručka, aneb zdokumentování (jednoho) americkýho snu. Novokoukanej příběh žrádelní společnosti (kterou vobčas navštívím) má ještě eso na place – Keatona! Na jedno mrknutí a poučení se. Bude stačit vědět, že ambice jsou podstatou (podnikatelskýho) života? A jestli máš zbytečnejch cca 20 mega, napiš! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Biografii „Grinding It Out“, kterou v roce 1977 sepsal Ray Krok, neznám. 2.) Jsem nadšenej čtenář a posluchač „Síly pozitivního myšlení“. 3.) Při životě mě drží vytrvalost. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ ne(6.7.2017)

 • Listeroman
  ***

  Věrně zachycený příběh o "zakladateli" snad největšího řetězce na světě, který, jak už to tak bývá, nebyl úplně tak jednoduchý a přímočarý. V podstatě se jedná o na chlup stejný příběh, jako o založení facebooku (Social Network), kde chlápek ukradne geniální nápad, vylepší ho, odkopne všechny své blízké, kteří ho brzdí a jeho byznys vzápětí vyroste v impérium. Předpokládám, že podobně taky vznikla nejedna úspěšná firma. Zakladatel je ale opravdu jen kopií Fincherova filmu a nepřináší bohužel nic nového. Příběh je to zajímavý, ale chtělo to trošku originálnější zpracování. Třeba z pohledu opravdových zakladatelů.(25.2.2017)

 • MartinezZ
  ***

  Oni měli sen, ale on měl vizi. Vlastně je to příběh o tom, kterak jeden měl kopu štěstí na to, že narazil na bratry McDonaldovy a pak měl kopu štěstí v tom, kdo mu jak křížil cestu (manželka hoteliéra, účetní v bance, podomní židovský prodejce biblí...). Ve výsledku mu to tak nemůžete mít ani za zlé. Prostě využil příležitosti . Jen při tom zadupal do země všechno, co mu k tomu pomohlo. Arogantní a bezohledné, prostě "business", takový, jaký je.(15.2.2017)

 • kaposlav
  ****

  S kvalitou filmu som spokojný a celkom fajn na večerné pozretie. Keď som si film zadovážil, tak som len vedel, že to bude niečo o McDonalds a nič viacej. Nejakú chvíľku film ležal bez povšimnutia až som ho z pomedzi niekoľko vybral na pozretie a podľa názvu The Founder som dumal, že čo to vlastne je. Vôbec som nevedel o tomto zrode a že McDonald vlastne nepatrí Mcdonaldovi, alebo dokonca bratom Mcdonaldom. Nuž pravda je taká, že keď chceš v podnikaní uspieť a nebyť zničený konkurenciou, tak čestnosť, spravodlivosť, pravidlá, zákony, predpisy, atď. musia ísť stranou, tak ako to predviedol Michael Keaton v role Raya Kroca.(19.6.2017)

 • BoPo
  ***

  Príbehovo nijako bombastické. Nič strhujúce. Žiadna neobvyklosť. Jednoducho dvaja dostali skvelý nápad, ale nemali buňky na to, aby zo skvelého nápadu urobili skvelý biznis. A tak skôr či neskôr musel prísť niekto s úsmevom na tvári a k*revsky s nimi vyjebať. Keďže je však McDonald's obrovský pojem, tak je tento pohľad za oponu ako dvojhodina dejepisu zaujímavá jednorázovka. Keaton hajzlovstvo potrebné k biznis úspechu vystihol kvalitne. Jeho plynulý prechod z človeka ktorý skúša a skúša, a neprestáva snívať o úspechu, na človeka, ktorý úspech má, a môže byť, či možno musí byť, konečne sám sebou je hlavným ťahákom. Problém filmu je v tom, že naozaj neprináša nič viac, než by dal hodinový dokument na ČT2 v štvrtok o 23:00.(17.6.2017)

 • - O režírovanie filmu mali veľký záujem aj bratia Joel a Ethan Coenovci, ktorým sa moc páčil scenár. Práca na filme sa im ale skrížila s prácou na inom spoločnom projekte, Ave, Caesar! (2016). (MikaelSVK)

 • - Rodiče Raye Kroce pocházeli z vesnice Stupno u Plzně, kde mu i místní nedávno odhalili pamětní desku na zdravotním středisku. V obci je jméno Kroc velmi časté. (JerryPilsen)

 • - Podnikatel Ray Kroc (1902-1984) měl české kořeny. Jeho rodiče emigrovali do USA z Plzeňska. V roce 1955 otevřel Kroc svoji první fast-food restauraci v Chicagu. V roce 1961 od bratrů McDonaldových firmu odkoupil za 2,7 milionu dolarů. Časopis TIME ho zařadil mezi 100 nejdůležitějších osobností 20. století. (Yardak)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace