Zakladatel

Zakladateľ

The Founder

Životopisný / Drama

USA, 2016, 115 min

Poctivě natočený příběh o pravdě, kterou všichni zakladatelé firem velmi dobře znají. Není to až tolik o talentu, ale o vytrvalosti a drajvu jít kupředu. Možná Founder není tak objevný a důmyslný jako jiné butovatelské příběhy o vzestupu, avšak nedá se mu upřít do jisté míry realističnost, místy štiplavý sarkasmus a implementované funkční prvky ze života (rodinné problémy, dluhy apod.). Nemá to sice žádné kulervoucí momenty, ale film na úrovni je to bez debat. Keaton si celý film krade pro sebe a i pro něj platí tvrzení "čím starší, tím lepší".(23.4.2017)

Můj syn pracoval brigádně v mekáči, aby si přivydělal na studia a byl šokovaný jejich systémem a dodržováním kvality. Protože vyhazovat do odpadu 20 minut neprodané hambáče je pro nás Čechy na mašli. Pokaždé, když jede k nám domů, nevynechá jeden mekáč po cestě. Už to má jako tradici a jistotu, že to není den staré jídlo. Možná to tak není všude, ale o tom tenhle film nebyl. Byl o tom jak dva muži dostali bezva nápad a Kroc z toho udělal monstrum po celém světě. Ale asi na to chce mít tu správnou náturu. Mně bylo ale těch dvou bráchů docela líto. A Michael hrál Kroce bravurně, to se musí nechat.(1.3.2017)

Ja se vubec nechci zamyslet nad moralnim upadkem, protoze business je business, sory jako! Genialni byl totiz vlastne Kroc. A Keatonovi snad psali roli rovnou na miru. Verila jsem mu kazdou vterinu. Hodne me bavilo, ze je to napsane tak, ze vas tvurci moc nematlaj do tech rodinnych vztahu a ze je to jen tak mimochodem. Cely americky sen sledujeme jako na stribrnem podnose, a myslim, ze obdivuhodne je s jakou gracii byl Kroc schopen podnikat a jak velky duraz byl kladen na zamestnanecky potencial, ktery je tak nezbytny. Cele to pak je zabalene do dokonale dobove scenografie, ktera se snazila, aby ji neuniklo vubec nic. A pokud uniklo, divak si toho v plejade charakteru naprosto jednoznacnych a dobre promyslenych vubec nevsimne.(9.5.2017)

❤❤❤ Pozor na spoilery: Hlavného hrdinu Raya Kroca som doslova miloval (tak ako milujem všetkých velikánov, nielen filmových). Celkovo zmiešaný pocit, najmä z toho že som nemohol vystáť tie brzdy bratov McDonaldových. Proste nevidia investícu a nápad ani keby si ich prinútiť chcel, ako sviniam perly hádzať. Keď sa človek zamyslí, že akú šancu dostali a ani ju dokázali premrhať :( Smutné(2.2.2017)

Hancock je nějakej novej odborník na selfpromo či co? Zakladatel sice neni podobně odpudivá korporátní propaganda jako Zachraňte pana Bankse, ale že by se zase tak vzdálil... taky ne. Sice rafinovaně vkládá konflikt, aby to nepůsobilo jako pouhá reklama, ale značku McDonalds jako takovou to beztak vynáší do nebes. Myslím, že scénář je o kus lepší než mělká režie, škoda, že to nevzali ti Coeni. Jenže takhle se nenechám opít, když se podávají jen soft drinky.(17.2.2017)

• - Filmovanie snímky prebiehalo predovšetkým v amerických štátoch Georgia a Nové Mexiko. (MikaelSVK)

• - Roli Raye Kroca původně nabídli Tomu Hanksovi. Ten však odmítl a role nakonec připadla Michaelu Keatonovi. Pravý opak se pak stal před natáčením snímku Philadelphia (1993), když hlavní roli tehdy odmítl Keaton a nakonec se jí chopil Hanks. (Larrysbride)

• - O režírovanie filmu mali veľký záujem aj bratia Joel a Ethan Coenovci, ktorým sa moc páčil scenár. Práca na filme sa im ale skrížila s prácou na inom spoločnom projekte, Ave, Caesar! (2016). (MikaelSVK)