Zakladatel

Zakladateľ

The Founder

Životopisný / Drama

USA, 2016, 115 min

Dnešní den s McDonaldem (přijel k nám propagační McAutobus se sutečným masem do burgrů) zakončen historkou o tom jak to všechno začalo. Keaton výborný, ale John Lee Hancock filmařsky nijak nepřekvapí. Hlavním problémem je obyčejnost celého příběhu. Kdyby nešlo o tak slavnou značku, film by pravděpodobně nevznikl. Chybí kontroverze, chybí překvapení, přesto všechno solidní podívaná.(22.4.2017)

Ja se vubec nechci zamyslet nad moralnim upadkem, protoze business je business, sory jako! Genialni byl totiz vlastne Kroc. A Keatonovi snad psali roli rovnou na miru. Verila jsem mu kazdou vterinu. Hodne me bavilo, ze je to napsane tak, ze vas tvurci moc nematlaj do tech rodinnych vztahu a ze je to jen tak mimochodem. Cely americky sen sledujeme jako na stribrnem podnose, a myslim, ze obdivuhodne je s jakou gracii byl Kroc schopen podnikat a jak velky duraz byl kladen na zamestnanecky potencial, ktery je tak nezbytny. Cele to pak je zabalene do dokonale dobove scenografie, ktera se snazila, aby ji neuniklo vubec nic. A pokud uniklo, divak si toho v plejade charakteru naprosto jednoznacnych a dobre promyslenych vubec nevsimne.(9.5.2017)

• Lacike

Klasicky zivotopisny film, ktoreho hlavnym problemom je, ze jeho hrdina je absolutne nezaujimavy. A to napriek tomu, ze ho hra exBatman, ktory sa snazi konecne ziskat Oscara. Bohuzial s takymito tuctovymi projektami sa mu to nepodari. Ovela zaujimavejsi ako cely jeho pribeh je niekolkominutova scena v ktorej mu bratia McDonaldovi opisuju ako prisli na pasovy spôsob vyroby hamburgerov. Jeho sukromie tu je uplne minimalizovane a v tych par scenach, ktore sa mu venuju, film pôsobi akokeby sa uplne zastavil. Uz v polovici filmu somm si nevedel predstavit o com to bude dalej. Nakoniec vysli na povrch nejake tahanice medzi nim a bratmi McDonaldovymi, ktore absolutne necakane (pokial ste este nevideli ziadny film) vyhral exBatman. Holt dalsi film, ktory ukazuje, ze jedna vec je prist s nejakym dobrym napadom a druha ovela dôlezitejsia vec je vediet to predat ludom. Takze film vôbec nefunguje po dramatickej stranke, ale da sa raz bez problemov prezit, pokial ho budete brat ako jednoduchy dokument v ktorom sa dozviete par veci zo zakulisia vzniku jedneho imperia s chutnym ale nezdravym zradlom. 5/10.(12.6.2017)

„Nie je nič bežnejšie, ako talentovaní neúspešní ľudia. Dôležitá je vytrvalosť.“ Vlastne ani poriadne neviem, prečo som si zo pozrel, ale nakoniec ma to bavilo. Solídny Keaton (aj ostatní – Lura Dern, John Carroll Lynch, Nick Offerman), parádna retro atmosféra, príjemne kontroverzný scenár (neviem, či je film vyložene podľa dokázateľných skutočných udalostí, v scenári každopádne raz fandíte jednej, raz druhej strane, pretože každá má na vec protichodný názor, ale zároveň každá má svojím spôsobom pravdu) a zaujímavý pohľad do zákulisia vzniku jednej z najslávnejších potravinárskych sietí v dejinách ľudstva. Akože dekel mi to neodvarilo, ale celkom ma to bavilo. No možno to mohlo byť trochu kratšie. Produkcia: Jeremy Renner (wtf?).(9.9.2017)

Z filmařského hlediska vlastně standardní životopisné drama, které má spád a v podstatě nemá hlušších míst. Hancock na jednoduchém námětu nedělá zásadní chyby a snímku dodává svižné tempo, zdařilou dobovou atmosféru, decentní, ale zcela přesnou výpravu a takový příjemně optimistický hudební doprovod. Opřít se mohl zejména o Michaela Keatona v hlavní roli, na němž film stojí a padá a oprávněně, protože je naprosto vynikající, a i když jeho postava je totální “z*rd“, svým charismatem z něj vlastně dělá neodolatelného byznysmena, který na splnění snu čekal dlouho, ale příležitost využil, i když šel přes mrtvoly. O ostatních asi nemá cenu se moc zmiňovat, protože už mají výrazně méně prostoru, nicméně přítomnost Laury Dern nebo Patricka Wilsona je fajn. Jestli bych výsledku něco vytkl, tak asi vlastně jen tu rutinu, kdy diváka nečeká nic překvapivého a vše se odvíjí podle očekávání, chybí tu také nějaká výraznější scéna a možná taky trošku humoru, ke škodě by nebyla asi ani trochu kratší stopáž. Z lidského hlediska pak jde o naprosto odstrašující a smutnou záležitost, která bohužel potvrzuje to, že svět patří vyčůránkům a těm, kteří kašlou na morálku. 70 %(5.11.2017)

• - Rodiče Raye Kroce pocházeli z vesnice Stupno u Plzně, kde mu i místní nedávno odhalili pamětní desku na zdravotním středisku. V obci je jméno Kroc velmi časté. (JerryPilsen)

• - Při scéně, kdy Ray Kroc (Michael Keaton) u večeře oznámí své manželce (Laura Dern), že se chce rozvést, si můžeme všimnout tří talířů pověšených na zdi pod sebou, kdy v prvním záběru visí bílý talíř dole a po zbytek scény je nahoře. (Pan.Jitrocel)

• - Filmovanie snímky prebiehalo predovšetkým v amerických štátoch Georgia a Nové Mexiko. (MikaelSVK)