Zakladatel

• Nový Zéland

• Austrálie

Životopisný / Historický / Drama

USA, 2016, 115 min

Jojo, McDonald musel být za dob pana Kroce pěkným svinstvem. Ale určitě ne tak velkým jako současné multikulturní KFC, které rozdává jako dárek k nákupu hračku plastové mešity. Viďte, pane Okamuro? Už se moc těším až se Tomio stane císařem, nastane konec Kalouskových krutocenzurových časů a natočí se film o zrůdnostech KFC. V současné situaci mi, ale nezbývá nic jiného než se spokojit s tímto filmem o McDonaldu. Je to film věčný, který ví čemu se věnovat a je velmi zajímavý. Informace jsou podávány přehledně, žádný moment zde není navíc. I já jakožto největší laik na historii McDonaldu (vůbec nic jsem o ní nevěděl) jsem se toho hodně dozvěděl. Představitel Kroce se na svojí postavu typově skvěle hodil. Ani se nemusel moct snažit aby byl uvěřitelný a taky nemusel vůbec přehrávat aby byl každému divákovi odporný. Snad každý musel soucítit a sympatizovat s bratry McDonaldovými. Za mě určitě povedený snímek.(15.6.2018)

Můj syn pracoval brigádně v mekáči, aby si přivydělal na studia a byl šokovaný jejich systémem a dodržováním kvality. Protože vyhazovat do odpadu 20 minut neprodané hambáče je pro nás Čechy na mašli. Pokaždé, když jede k nám domů, nevynechá jeden mekáč po cestě. Už to má jako tradici a jistotu, že to není den staré jídlo. Možná to tak není všude, ale o tom tenhle film nebyl. Byl o tom jak dva muži dostali bezva nápad a Kroc z toho udělal monstrum po celém světě. Ale asi na to chce mít tu správnou náturu. Mně bylo ale těch dvou bráchů docela líto. A Michael hrál Kroce bravurně, to se musí nechat.(1.3.2017)

"Kdyby se můj konkurent topil, byl bych první kdo by mu dal do pusy hadici. Dokázal bys to taky?" Musím se přiznat, že já ne a proto budu vždycky lidem jako Ray závidět. Ne majetek, ne slávu, ale to že zvedli prdel a dokázali něco co je nemožné. Mekáč prostě miluju a je štěstí, že se v našem městě nenachází, protože jinak by byla peněženka ještě prázdnější a rostoucí pupek plnej. Proto jsem si snímek pustil a přál si aby to nebyl jen nudný sled faktů. A jsem spokojený. Ray Kroc je nám představen jako fajn chlap a později ukázán jako pěkná svině. Není to hrdina, který by nesnáze láskou a statečným srdcem porážel. Naopak je to maniak honící se za úspěchem a k tomu ještě chytrej parchant. A to mě baví. 75 procent.(15.8.2018)

JESTLIŽE NEVYDĚLÁVÁTE O PŘEKOT PENÍZE, JE NĚCO ŠPATNĚ. A je úžasné, jak je Michael Keaton po Birdmanovi opět na koni. Životopisné filmy byly, jsou a budou zajímavé, i když je tu více, tu méně, potřeba přikořenit. Tady je to o jídle, takže se to hodí, původně vynikajícím nápadu a zajímavém stravování, které se v průběhu let změnilo v megalomanský podnik, ve kterém je jídlo až na volitelném místě. 70%.(30.6.2017)

Na tenhle kousek jsem byl od prvního traileru docela zvědavý, ale nějak to celé přes oscary prošumělo. Doteď mi není úplně jasné, kde Weinsteini (a Jeremy Renner coby producent?) udělali chybu. Jistě, je to celé amorální, protože kdo by fandil chladnokrevnému člověku, původem z Plzeňska, co přišel s geniálním nápadem na zvýšení mezinárodní obezity, potažmo korporaci, která se chlubí denním přísunem "živin" 1% celkového obyvatelstva! Jenže takto koncipované to samozřejmě není. Tehdy to totiž byla krása. Bratři McDonaldové sázeli na kvalitu a podle všeho dělali jedny z nejlepších burgerů v Americe. Pak přišel nějaký Ray Croc se svým "Do it for America!", oni mu ihned vyslepičili (stejně jako ve filmu krásný twist na KFC) svoje know-how (později se nad tím scénář sám pozastavuje, ale pořád to nedává moc smysl) a pak už jsme jen svědky určitého hyenismu, falešného patriotismu a údivu, což si Michael Keaton samozřejmě neskutečně užívá a toho Toma Hankse bych tam ani tolik nechtěl. Jako klasický životopis mi to tak úplně nepřišlo, jistě je tam hodně věcí pozměněných, ale řekl bych, že je to poměrně informativně bohatý film, který se vidět vyplatí, zvlášť u nás, kde je moje generace od malička McDonaldem vychovávána už od roku 1992 s postavením prvních dětských hřišť. Kruh se uzavřel...8/10(9.4.2017)

• - Roli Raye Kroca původně nabídli Tomu Hanksovi. Ten však odmítl a role nakonec připadla Michaelu Keatonovi. Pravý opak se pak stal před natáčením snímku Philadelphia (1993), když hlavní roli tehdy odmítl Keaton a nakonec se jí chopil Hanks. (Larrysbride)

• - Rodiče Raye Kroce pocházeli z vesnice Stupno u Plzně, kde mu i místní nedávno odhalili pamětní desku na zdravotním středisku. V obci je jméno Kroc velmi časté. (JerryPilsen)

• - Spoiler: Z filmu je patrné, že Krocovo (Michael Keaton) první manželství s Ethel (Laura Dern) bylo bezdětné, ve skutečném životě spolu ale měli dceru. (freelex)