Zakladatel

Zakladateľ

The Founder

Životopisný / Drama

USA, 2016, 115 min

Určitě není od věci vědět (alespoň náznakem), jak to bylo a jak to vzniklo, ale z filmovýho hlediska to zase taková pecka není. Ukazuje nám dvouhodinovou cestu chlapíka, kterej prodával všechno možný - ty svoje super vynálezy, který nikdo nechtěl - až jednou narazil na dvojici podnikatelů, kteří měli super koncept. No a tak s nima začal spolupracovat, až je ojebal o všechno a vybudoval z toho monstrózní korporát, kterej produkuje jídlo/nejídlo po celým světě. Dlouho se tam vlastně vůbec nic neděje, sledujeme, jak chodí ode dvěří ke dvěřím, ze kterých ho zase vyhodí, protože je to nezajíma. Dalo by se to i nazvat "Osel zahradníkem". Ale někdy už to tak bývá, že je k tomu potřeba i štěstí a náhoda. No a jak jsem psal na začátku, není to nějak záživnej snímek, kde je možný vyzdvihnout hraní M. Keatona a pak ten zajímavej příběh. Ovšem ne zajímavej v tomhle snímku.(12.3.2017)

Dozvieme sa tu niečo nové, prečo, ako, kedy, s kým a ako. Od začiatku má film dobrý drajv, baví, takmer až do troch štvrtín filmu, kde dej pomaly začne polevovať. V nich už na konci sledujeme ono rozzuzlenie a právnické body. Ďalším veľkým prekvapením a radosťou sa stal Michael Keaton, ktorý po ,,Spotlight,, absolvuje znovu svoj herecký koncert.(5.3.2017)

Jakožto velký konzument McDonaldu jsem si tuhle projekci nemohl nechat ujít (trošku vtipkuji, nejsem žádná chodící koule). Příběh vypráví o obchodníkovi, který prodává mixéry a shodou okolností se stane jeden z největších businessmanů minulého století. Celé je to odvyprávěno velmi solidně, dobová atmosféra dýchá na každém kroku a Keaton hraje svojí roli snad lépe, než originál. V celém příběhu jsem měl jeden problém a to se samotným hrdinou, který se v očích jeví jako docela nemorální člověk, jdoucí tvrdě za svým cílem a který se moc neohlíží kolem sebe. Celkové svého úspěch nedosahuje ani tak svojí pílí, ale spíše mu život přihrává do cesty správné lidi nebo na nich parazituje. Proto ve filmu není moc momentů, proč hrdinovi fandit v budování podnikání, ale naopak soucítí s lidmi kolem. Film od začátku do konce jede ve vlažném tempu, bez žádných zvratů nebo něčeho, co by vyvolalo nějaké emoce nebo rvalo koule. Prostě dobře odvyprávěný příběh, nic víc, nic míň.......6/10(27.1.2017)

Mekáč zná každý, jeho úspěch je až fascinující, ale o zásadní postavě, rozšíření a "lumpárně" v jeho začátcích ví málokdo - a přesně o tom vypráví tenhle film. Stěžejním bylo obsazení hlavní role, což je tu nakonec i výhrou, tadáááá... magnetizující Michael Keaton. Ať byl reálný Kroc jakýkoli, jeho fiktivní verze má jiskru, šarm a světlý charisma, což nemění nic zásadního a funguje skvěle divácky, MK odehraje všechno na jedna; ctižádost, drive podnikání, vytrvalost na úkor všem překážkám, chamtivost i bezpáteřní chování. Jinak je to poměrně standardně, polopaticky odvyprávěná business story, jaká mi k spokojenosti bohatě stačila. Ideál doběhnout si pro cheese & milkshake a sledovat jak se dělal tenhle globální americký sen.(5.4.2017)

Povedený příběh o jídelně, kterou zná snad každý na světě. Michael Keaton zvládl roli dobře, ač hrál obchodníka, který jde přes mrtvoly. S bratry McDonaldovými doslova vyjebal, oni jsou to srdce podniku a on ten zmrd, který rozšířil vše do světa. Nebýt jeho, tak se k nám nikdy McDonald nedostane, byl to vizionář, který viděl víc. Kdyby takový nápad měli bratři asi by teď McDonald byl kvalitní žrádlo, ale to se nedozvíme. Film je zpracovaný dobře a až na slabší začátek jsem se bavil .. 7/10 = 78%(23.2.2017)

• - Podnikateľ Raymond Albert Kroc (Michael Keaton) si spočiatku na živobytie zarábal v stánku s limonádou, pokračoval prácou v obchodíku s potravinami. Ako 15-ročný sfalšoval svoj dátum narodenia a vybral sa robiť šoféra sanitky pre Červený kríž. Počas zácviku sa spoznal s Waltom Disneym. Zarábal si ako klavirista, jazzový hudobník, DJ v rádiu WGES a predavač papierových pohárov. Predajom multimixérov, vďaka ktorým sa spoznal bratov McDonaldovcov, sa zaoberal 17 rokov. (_Jimmy_)

• - Podnikatel Ray Kroc (1902-1984) měl české kořeny. Jeho rodiče emigrovali do USA z Plzeňska. V roce 1955 otevřel Kroc svoji první fast-food restauraci v Chicagu. V roce 1961 od bratrů McDonaldových firmu odkoupil za 2,7 milionu dolarů. Časopis TIME ho zařadil mezi 100 nejdůležitějších osobností 20. století. (Yardak)

• - Roli Raye Kroca původně nabídli Tomu Hanksovi. Ten však odmítl a role nakonec připadla Michaelu Keatonovi. Pravý opak se pak stal před natáčením snímku Philadelphia (1993), když hlavní roli tehdy odmítl Keaton a nakonec se jí chopil Hanks. (Larrysbride)