poster

Zakladatel

 • USA

  The Founder

 • Slovensko

  Zakladateľ

 • Velká Británie

  The Founder

 • Austrálie

  The Founder

 • Nový Zéland

  The Founder

Životopisný / Historický / Drama

USA, 2016, 115 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Listeroman
  ***

  Věrně zachycený příběh o "zakladateli" snad největšího řetězce na světě, který, jak už to tak bývá, nebyl úplně tak jednoduchý a přímočarý. V podstatě se jedná o na chlup stejný příběh, jako o založení facebooku (Social Network), kde chlápek ukradne geniální nápad, vylepší ho, odkopne všechny své blízké, kteří ho brzdí a jeho byznys vzápětí vyroste v impérium. Předpokládám, že podobně taky vznikla nejedna úspěšná firma. Zakladatel je ale opravdu jen kopií Fincherova filmu a nepřináší bohužel nic nového. Příběh je to zajímavý, ale chtělo to trošku originálnější zpracování. Třeba z pohledu opravdových zakladatelů.(25.2.2017)

 • Xmilden
  ****

  Keaton je prostě boží! Jeho Ray Kroc umí dávat tvrdé rány pěkně pod pás. Skoro bych tohle nazval klasickým splněným americkým snem, kdy se neskutečnou houževnatostí dokáže někdo vyškrábat až na samý vrchol potravního řetězce. Keaton dodává snímku dobrých 20% navíc a nechápu proč nebyl nominován na Oscara. Snímek ukázkově vrcholí s blížícím se koncem, kdy Kroc získává stále větší a větší moc. 70%(22.5.2017)

 • Marsik
  ****

  Kino Svět Lišov - No jo, už tenkrát byl byznys tvrdý a nikdo se s nikým nemazlil. Po pocitové stránce mi bylo bratrů líto, na druhou stranu tak to chodí, že silnější vždy převálcuje toho slabšího. Po filmařské stránce nemám snímku co vytknout. I když... úplně si dokážu přestavit, že by filmu více slušel obrazový formát 4:3. Pak by to dle mého přidalo na autenticitě. 80% (with J.)(10.2.2017)

 • misterz
  ****

  Po zhliadnutí tohto snímku som si uvedomil, že veľký biznis asi vážne nie je pre každého. Je len pre takých ako bol Ray Kroc - bezchrbtových, bezemočných a cynických ľudí bez ľudského prístupu k druhým. Len ísť si tvrdo za svojim a neobzerať sa na strany. Presne niečo ako povedal Roy vo filme: Keby sa môj konkurent topil, ešte by som mu strčil do krku hadicu a dolial mu tam vodu.... Nuž, takým ľuďom patrí svet, bohužiaľ. Kto to nepochopí, skončí ako tí dvaja nešťastní bratia McDonaldovci, ktorí to všetko vymysleli. Čo sa týka snímku, chcelo to síce trochu kvalitnejšiu réžiu, ale s príbehom samotným som veľmi spokojný. 70/100(23.2.2017)

 • MartinezZ
  ***

  Oni měli sen, ale on měl vizi. Vlastně je to příběh o tom, kterak jeden měl kopu štěstí na to, že narazil na bratry McDonaldovy a pak měl kopu štěstí v tom, kdo mu jak křížil cestu (manželka hoteliéra, účetní v bance, podomní židovský prodejce biblí...). Ve výsledku mu to tak nemůžete mít ani za zlé. Prostě využil příležitosti . Jen při tom zadupal do země všechno, co mu k tomu pomohlo. Arogantní a bezohledné, prostě "business", takový, jaký je.(15.2.2017)

 • - Podnikateľ Raymond Albert Kroc (Michael Keaton) si spočiatku na živobytie zarábal v stánku s limonádou, pokračoval prácou v obchodíku s potravinami. Ako 15-ročný sfalšoval svoj dátum narodenia a vybral sa robiť šoféra sanitky pre Červený kríž. Počas zácviku sa spoznal s Waltom Disneym. Zarábal si ako klavirista, jazzový hudobník, DJ v rádiu WGES a predavač papierových pohárov. Predajom multimixérov, vďaka ktorým sa spoznal bratov McDonaldovcov, sa zaoberal 17 rokov. (_Jimmy_)

 • - Podnikatel Ray Kroc (1902-1984) měl české kořeny. Jeho rodiče emigrovali do USA z Plzeňska. V roce 1955 otevřel Kroc svoji první fast-food restauraci v Chicagu. V roce 1961 od bratrů McDonaldových firmu odkoupil za 2,7 milionu dolarů. Časopis TIME ho zařadil mezi 100 nejdůležitějších osobností 20. století. (Yardak)

 • - Společnost Prince Castle, pro kterou Ray Kroc (Michael Keaton) pracoval jako obchodník před vstoupením do McDonald's, stále existuje a zásobuje McDonald's velkou částí svých výrobků, které slouží jako vybavení restaurací. (freelex)