Bezedné moře

• USA The Deep Blue Sea

Rok 1950, Londýn. V jednom z bytů v patře nájemního domu syčí plyn, mladá žena se tu pokouší spáchat sebevraždu. Příchodem majitelky domu madam Eltonové, která na chodbě ucítila unikající plyn, je Hester Collyerová (Rachel Weisz) zachráněna. Madam Eltonová ovšem svou nájemnici zná pod jménem Hester Page, neví, že tato žena je ve skutečnosti manželkou významného soudce Williama Collyera (Simon Russell Beale), od kterého kvůli románku s bývalým pilotem RAF Freddiem Pagem (Tom Hiddleston) utekla po té, co se s ní manžel odmítl dát rozvést. Freddieho láska je však nestálá. (dopitak)

Greg25

Urputný film, jeden z těch, co vám nedá ani na chvíli vydechnout (hádka střídá hádku) a co je tak moc zahleděný sám do sebe, že si neuvědomuje, že i nezávislé filmy jsou točeny pro někoho, ne pro nikoho (jakási chladná odtažitost bez jakékoliv atmosféry tady není moc na místě). Kamenem úrazu je už mozaikovitá retrospektiva, kvůli ní postrádá film výraznější gradační kostru. Její absence je citelně znát, protože film nedokáže jinými prostředky evokovat v divákovi ty emoce, které by tak moc chtěl. Filmové postupy (zejména záběry kamery ze začátku filmu, nebo záběry na dům) se fackují s těmi divadelními (kulisy ulice, metra), přičemž se tvůrci ani na okamžik nerozhodnou „pouze“ pro jeden z nich. Herecké výkony i (nepříjemně) drásavá hudba jsou tady dost k ničemu, protože v Bezedném moři všechny aspekty filmového díla míří vedle. Stejně jako zase jednou tvůrci nedokázali využít potenciál ani divadla (návaznost, hloubka prožívání, interiéry), ani filmu (atmosféra, exteriéry). Těch 40% je za dialogy, které naznačují, že předloha v podobě divadelní hry nemusí být (na divadle, nebo s vynalézavější režií ve filmu) vůbec špatná. ()

Mlle

Takřka divadelní hra, jakási malá forma, v níž divákova emoce vychází z hlasu, gesta, soustředění a prožitku statického herectví ve statických kulisách. Nároky na herecký um, které jsou tak přirozeně větší, než tam, kde dojem vytváří spád příběhu a zápletky, splňují hlavní protagonisté dokonale. Zatímco hloubka zoufalých citů je naštěstí jen spíše jemně načrtnuta v pozadí, divákova pozornost je připoutána k neoblomnosti charakterových vlatností a paralýze citem. Ano, příběh je velmi banální: sobecký muž a zamilovaná žena se potácejí v neschopnosti změnit svou osobnost a nechat se ovládat svými city. Nejsou tudíž schopni funkčního vztahu, ani ukončení vztahu. Za vynikající provedení nakonec přidávám čtvrtou hvězdu. Dobový dojem dotváří excelentní orchestrální hudba Samuela Barbera. ()

Heroine

I když to není stále nabité akcí, a tedy prvoplánově zábavné, tenhle film se mi spíš líbil. Samozřejmě na tom má obrovskou zásluhu obsazení. Kdyby hlavní hrdinku hrála například Keira Knightley, s odpadem bych neváhala. Ale Rachel hraje perfektně, a Hiddleston taky. Celý film se hodně věnuje detailům. Jak a kam se kdo dívá, jakým tónem hlavní hrdinka mluví, ve scéně v hospodě jak Hester neumí text písničky, nebo jak si v poslední scéně předávají boty, aniž by se dotkli rukama jeden druhého. Navíc celý příběh působí tak dospěle, bez pubertálně hysterických výstupů, a navíc jejich situace skutečně je bezvýchodná. Myslím že je to celkem kvalitní, výborně obsazené drama. ()

BOURQUE

Film, ktorý obsahuje pekné a viac-menej vierohodné obrazy z roku 1950 v GB, avšak príbeh je plných „klišé“. Jedine, čo sa dá vyzdvihnúť, je nadpriemerný herecký výkon od R. Weisz a veľmi solídna hra od T. Hiddlestona. PS. Možno v divadle to fakt vypadá lepšie. Osobné hodnotenie: 69% (**) ()

anatheman

Skvělé herecké výkony, tajuplná atmosféra, několik zajímavých motivů a.... těžká nuda a totální zbytečnost. Plus otřesné umělecké ambice. 2 stars and delete. ()

myxomatoza

Nuda, hysterická Weisz (pro změnu). Ale hot and naked Hiddleston, takže ok. .. Dá sa, ale nepatří k oblíbeným filmům davů. ()

Mata

Tady budu jen kontrovat napsanemu nize. I proto davam o jednu* vic, nez bych dal normalne. Nudne - ale ano, hrozna hudba - ani nahodou. Divne casove skoky - nic divneho na nich nevidim. Pribeh, ktery jsme videli mnohokret - no a co, to je tak se vsim. A navic mam Daviese STRASNE rad. A tady to je cisty a krasny film z jeho sveta. Zpivajici osklivi anglicane v pubu. Tapety. Vyborni herci. Jednoduchy pribech. Primitivni? Rekneme radeji prirozene. ()

denulik

Neviem, či som niekedy v živote videla depresívnejší film. Nepamätám si, kedy som naposledy na konci filmu tak plakala. Je pravda, že forma až tak neoslovila, ale obsah áno. Vynikajúce herecké výkony, ktoré vypitvali jeden nefunkčný vzťah a ukázali v celej nahote to, čo každý z nás vie, alebo to aspoň tuší: že láska bolí. A sakramentsky. Ako bonus obohacujem svoj slovník výrazom FUBAR, ktorý je jednoducho geniálny. ()

EmilHS

Je důležitější láska nebo touha? Ústřední otázky filmu se po celou dobu nezbavíme, stejně jako se nezbavíme pomalého tempa. Jsou to však hlášky z konverzací a nápady, které ze sledování tohoho filmu udělají neskutečný zážitek. Herecky vyniká Hiddleston ("I can't be bloody Romeo all the time."). Poslední scéna je neskutečně působivá. Film není jednoduchý, ale stojí za to. ()

viktor.danek

Film, kde hudba hraje mnohem větší roli, než jen nevnímatelnou kulisu. K tomu skvělé dialogy, střih, u kterého se musí přemýšlet a především pro Rachel Weisz mám už od Fontány těžkou slabost. Zbaštil bych jí cokoliv, včetně role hluboce zamilované britské hysterky. ()

jafuska

Film z dob minulých, kdy partneři se prolínají ve vztazích a útrapách svého života, hodnotím takto vysoko,protože hudba dokonale vykresluje postavy a děj celého filmu, kdy partneři nemohou nalézt lásku navzájem ani mileneckou, protože sami se zmítají ve vášni lehké letargie. ()

Paatej

Nic objevného se nekoná, klasický průběh bez sebemenšího zvratu. Přesto rozhodně neurazí, Rachel Weisz a Tom Hiddleston jsou skvělí. Hezká leč pro podobné snímky celkem klasická výprava mě dokázala u filmu společně s herci udžet až do (možná přeci jen trochu zbytečně natahovaného) konce. ()

Demoiselle

Špatné střihy a nejasné skoky do minulosti táhnou dolů jinak hezké drama plné krásných odkazů. Uvěřitelné dialogy, dobří herci a příjemná depresivní atmosféra! ()

bmolko

Citove kotrmelce 40lete vdane damy z vyssi spolecnosti Hester Collyer jeji stesti nestesti v nalezeni lasky hluboke jako cely ocean. Film rozhodne neni nudny, ale rozhodne neni dynamicky, coz je s ohledem na tema filmu, ktery zacina pokusem o sebevrazdu, pochopitelny. Nela Boudova komentovala pri projekci filmu v Karlovych Varech, ze se hrdinka chova jako krava. Skvostna Rachel Weisz umi proste skvele zahrat i kravu. ()

Eeve

Snímok plný depresie, opisujúci nám trýznivú, spaľujúcu a sebazničujúcu lásku dvojice, kde jeden miluje inak než druhý. Rachel Weiss naozaj bravúrne zahrala ženu, ktorá je pre lásku ochotná urobiť čokoľvek, aj zomrieť, dokázala som sa vžiť do každého utrápeného pocitu. Tom Hiddlestone zas vnútorne nešťastného, navonok ľahostajného bývalého vojaka, ktorý sa jej lásku snaží všetkými silami vrátiť, no nemôže / nevie. Okrem toho tu máme prakticky len jednu dôležitejšiu postavu (manžel) a dve menšie vedľajšie, takže tvorcovia si museli vystačiť s naozaj skromným ansáblom. Všetko sa to nesie v obyčajnej mestskej atmosfére, takmer celý príbeh ich lásky vidíme prostredníctvom flashbackov (niekto môže ľahko stratiť orientáciu), držíme im palce, no všetci od začiatku vieme, ako to asi dopadne - ako to už v živote býva. Čo ale mňa najviac iritovalo, bola výsostne ušitrhajúca sláčiková hudba, ktorá nás sprevádzala dejom, to sa nedalo počúvať (a to mám vážnu hudbu rada), kto toto vymyslel...asi chceli šokovať, niečo podškrtnúť, ale toto sa naozaj nepodarilo. Jedinými dvomi klenotmi sú neoriginálne skladby You Belong to Me, krásna to pieseň, a čarovná írska Molly Malone aka 'Cockles and Mussels' . Inak celkový dojem je priemerne priemerný, dá sa pozerať bez ujmy na zdraví. ()

jarmil8

Citlivě natočené melodrama o utrpení milovat. Sice moc nechápu proč by někdo nemiloval Rachel Weisz, ale Tom Hiddleston si asi opravdu raději hraje na vojáčky. Trochu mi uniká pointa... ()

Isuzu

On miluje ju, ona nemiluje jeho, ona miluje jeho, on nemiluje ju. Asi kazdy druhy clovek to poznal, bol tam, zazil to. Cisto z osobnych pocitov davam 4*, pretoze laska vie byt pekna svina a tento film to vystihol (prinajmensom som Rachel verila kazdu emociu) a aj takto sa to casto konci... ()

dzunes

Nicim prekvapivy film. Standardne rozohrata milostna drama o vztahu medzi jednou zenou a dvoma muzmi odohravajuca sa v Londyne v povojnovom case. / Zurich Film Festival / ()

Agora

Krásná lady (Rachel Weisz) opustí svého bohatého a mnohem staršího manžela pro lásku k bývalému pilotovi RAF (Tom Hiddleston).. A jestliže v manželství nic nedělala, seděla a usmívala se na manžela, pak v mileneckém vztahu, který je založený hlavně na sexu, kouří jednu od druhé, opět nic nedělá a čeká, až se milenec vrátí z hospody. Ten nemůže najít po válce nový smysl života, je silně frustrovaný a opíjí se. Je vůči ní zakomplexovaný, protože je z mnohem nižších vrstev, nevzdělaný, nezaměstnaný a láska ho pomalu opouští. Začínají se hádat, scéna stíhá scénu. Ona tone v depresích, je rozervaná (protože manžel ji stále miluje a chce jí zpět) a z bezvýchodné situace si pustí plyn. Zachrání ji a milenec náhodně najde dopis na rozloučenou, dojde k příšerné hádce a on se rozhodne odejít bez ní do Jižní Ameriky za prací a ona za ním melancholicky kouká z okna. Za zmínku stojí také příšerná hudba. ()