Hříšní lidé města Oss

• Nizozemsko

De bende van Oss

Krimi / Drama

Nizozemsko, 2011, 110 min

Film mě příjemně překvapil, jde o kvalitní krimi drama zasazené do předválečného Holandska a jeho politické, společenské a vůbec všelijaké situace. Moc se mi líbilo to líčení každodenního života v Oss se všemi jeho „krásami“ (a prakticky jediným pravidlem: mlčet). A když si k tomu člověk přidá sympatickou hlavní hrdinku, snahu o nějakou tu syrovost, vcelku poutavý příběh a kvalitní řemeslnou práci (+ docela ukočírovaný konec), vycházejí mu (mně) z toho slušné 4*.(12.4.2014)

• Mlle

Průměrná kriminální zápletka z nezáživného prostředí dělnické party jednoho města, která si to kvůli svému jednoduchému myšlení dělá tradičně mnohem složitější, než jaké by to mohlo být, a jak už to tak bývá, noří se stále hlouběji do začarovaného kruhu problémů. Od dvou hodin nudy film zachraňují historické kulisy, nenahraditelný servis výsledného dojmu, profesionální herecké výkony, jež postavy naplňují přitažlivým realistickým rozměrem, a jediný možný dobrý konec, který hned vzápětí zkazí strašlivý popsong při závěrečných titulcích.(18.5.2014)

Musel to být v té době vysloveně hrozný svinčík, korupce, náboženská nesnášenlivost, taková skoro mafie předválečného období v Oss. Ponurost a negace na mě čišely z každého záběru a situace. Přiznám se, že jsem občas tápala, mohlo to být trochu přehlednější a taky vyznat se v Johanně byl docela kumšt. Ties, Greef, Harry, rozhodně to neměla jednoduché, ale já se k některým jejím rozhodnutím a chování stavěla dost rozpačitě a občas jsem byla i znechucená. První pojistný podvod byl ale šokujícm úvodem, který přesně demonstroval tu celkovou prohnilost v Oss. To se tvůrcům povedlo. Nepopírám, že to byl Andrého zajímavý počin, ale myslím, že bude mít i lepší kousky. Tohle je jen taková malinečká čtyřka(3.10.2016)

,,ZABILA JSEM TIESE. TO JE MOJE ZPOVĚĎ. A Z ČEHO SE BUDETE ZPOVÍDAT VY?“ ... ,,JOHANNO, MUSÍME SI NAVZÁJEM POMÁHAT. VOJÁCI JSOU NEPŘÁTELÉ.“ /// Když na to přijde, uměj Holanďani pořádně zachrochtat. Filmově. Město jako gang, katolíci vs. protestanti (i když ne, že by na tom prej nějak záleželo), těžký předválečný časy, kdy bratranec sejme bratrance a holky ,,ji maj“ furt sebou. Sever proti jihu a město, kde mlčení je tím nejdůležitějším. I tady, ale bude jednou třeba dát věci do pořádku.... ŽIVOT ZA ŽIVOT... Možná zbytečně dlouhej, rozhodně však zajímavej historickej příspěvek k předválečnýmu evropskýmu dějství. 3a½! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Jsem holka s křížkem na tváři. 2.) Mám rád filmy podle (prej) skutečnejch událostí. 3.) Thx za titule ,,vikr“. /// PŘÍBĚH ***** HUMOR ne AKCE ne NAPĚTÍ *(16.5.2012)

Bez pochýb sa jedná o veľmi kvalitné holandské dielo z obdobia 2.svetovej vojny. Reálne natočená dráma z predvojnového Holandska. Hoci spočiatku dejovo smerovalo k politickej zápletke, našťastie pokračovanie filmu to nepotvrdilo. Silná žena je stredom príbehu a drsný je jej život v krčme (niekedy tiež brlohu). Johanna sa musí vyrovnať s kdečím, najsprostejším tvorom je jej sadistický manžel. Jediná sympatická postava je pre mňa Harry. Film je natočený čiastočne na autentických miestach a údajne v brabantskom nárečí, čo som nemohol oceniť, ani keby som chcel. Podobné zakončenie filmu nemusím, ale tentoraz mi záver nevadil. Takže taký úctyhodný priemerný snímok, ktorý ničím neurazí a ani neprekvapí.(28.10.2019)