Kouzelníci

(festivalový název)

The Incredible Burt Wonderstone

Komedie

USA, 2013, 100 min

Můžu vám popsat, co přesně budete během filmu prožívat. Nejdřív to ve vás vyvolá dojem, že se jedná o příběh podle skutečné události, dokonce si budete myslet, že jste duo Burt & Anton někde už viděli. S příchodem Jima Carreyho v roli tzv. street magician si uvědomíte, že snímek reflektuje změny v pojetí tohoto odvětví zábavního průmyslu a bude dramatem o odchodu klasických eskamotérů a příchodem nových, dravých umělců typu Dynamo nebo Chris Angel, kterého mimo jiné Jim Carrey zahrál (napodobil) naprosto fantasticky. Jeho čísla jsou opravdu extrémní a vy budete vědět, na co to přesně poukazuje. Pak je ale Grayovým (Carrey) dalším číslem ukázka, jak dlouho vydrží se nepochcat a v tu chvíli vám dojde, že jde jen o čistou komedii se smyšleným příběhem. Potvrdí to následně i Burt Wonderstone (Carell), který při vymýšlení konkurenčního kousku řekne: "Nehodlám zadržovat chcánky! Musím vymyslet něco jiného a nového. Asi bych mohl nekadit." Dále se už můžeme nechat unášet vyhroceným bojem o prestiž dvou umělců stojících na rozdílných stranách barikády. Filmu v polovině krapet začne docházet dech a ke konci se to doplazí jen tak tak, ale i přesto se jeden pobaví. Proč ne. Oddychový film bez artového a morálního přesahu, který jen vypráví příběh z neobvyklého, přesto lákavého, prostředí.(23.3.2015)

Sympatická komedie, která je pro mě spíše překvapením, než zklamáním většiny hodnotících. Osobně jsem si od filmu nic nesliboval a dostalo se mi kvalitního ústředního dua v podání Carella, Buscemi a krásné Olivie Wilde. Překvapením je pro mě Jim Carrey, který se opět po dlouhé době objevil v nějaké obstojné komedii a dokázal, ukázat to, co mu jde nejlépe, šaška maximálního kalibru spojeného s dějovým záporákem. Jsem překvapen, občas jsem opravdu vybuchl smíchy, škoda jen, že zde není více zapamatovatelných momentu. Abracawesone.(18.7.2013)

Slabé tři, za pozitivní vyznění... I když ten konec, pod titulky, no nevím... Každopádně film o síle partnerství, přátelství a vážení si hranic, za něž by se nemělo jít. To celé na příběhu dvou kouzelníků, jejich asistentky a jednoho nováčka, který uchvacuje publikum velmi nechutnými kousky, ale díky nim se proslaví. Jenže nezná hranice. Třeba že dětem se podobné kousky neukazují. Osobně si myslím, že podobně nechutný kouzelník by asi velké terno neudělal - koho by bavilo se na to koukat? Takovou půlhodinu se to pomalu, ale příjemně rozjíždí. První střet s pouličním kouzelníkem mě zklamal - nějak jsem čekal, že zaujme něčím bombastičtějším. Prostřední část se pak mění v nudnou konverzačku, kde sice je pár džouků (kouzelník nabízí v supermarketu prací prášek), ale jinak je to o ničem, a pak zbývá solidní závěrečná čtvrthodinka, která je sice jasná, jak to udělali (ačkoliv bude doslovné vysvětlení), ale nakonec vlastně není až tak překvapivá. Nevím - hodně rozkolísaný film, jenž má své světlé stránky, ale celkově tak nějak nakonec se slabým vyzněním, byť pozitivním.(14.4.2013)

Ty kouzelnický scény beru, sice to nebylo o magii ani o vizuálně efektivních hrátkách, ale nechyběl v nich humor. Ovšem co s tím zbytkem, ten byl roztaženej jak guma u Škromachovejch kalhot. Olivia kočka a Jim s postavou Ramba jako prvoligový hovado dokázali s vypětím všech sil trošku zaujmout, ale víc jak tři hvězdy z toho nevykřešu ani náhodou.(12.5.2014)

Možno nie blow minder ako som čakal, ale predsa len si to drží svoju formu a neprestáva pridávať na plyn aj napriek jednoduchosti. Jeden s tých filmov, ktoré v dobrej nálade dokážu spríjemniť večer, alebo deň. Inak budú skôr nudiť. Problémom je tak trocha nekonzistentnosť ukazovaného. Chémia medzi hlavnou dvojicou Buscemi a Carell je rozdelená na začiatku a tým sa podľa mňa dištancuje od pozitívnejšieho alebo zaujímavejšieho prístupu. Olivia Wilde ako obvykle sexi, ale tiež tomu chýbal akýsi presah. A Jim Carrey má oficiálne to najlepšie za sebou. Sú to stále tie isté ksichty, stále tá istá maska. Ale aj napriek tomu je to dielo, ktoré neurazí, hlavne ak sa od neho nič neočakáva. A cameo Davida Copperfielda je dosť super.(28.6.2013)