Phenomena

• Česko Červi (neoficiální název) (více)

Mladá Jennifer Corvinová (oscarová Jennifer Connellyová v jedné ze svých prvních rolí) je poslána na soukromou dívčí akademii ve Švýcarsku, kde na útěku řádí brutální vrah, který vraždí studenty. Jennifer je obdařena zvláštní schopností komunikovat s hmyzem a doktor McGregor (Donald Pleasence) ji proto požádá, aby pomohla vraha najít. Jennifer se ocitne uprostřed bizarního vražedného spiknutí s červy, mutanty a šimpanzem vyzbrojeným břitvou! Dokáže odhalit vrahovu totožnost dřív, než se sama stane jeho obětí? Daria Nicolodiová a Fiore Argento také excelují v tomto podivném, jedinečném a krvavém filmu od italského mistra hororu Daria Argenta. (Cinemax)

Cappuccino

Skutočne strašidelných scén by sme tu našli iba zopár. Záverečné plávanie v ľudských pozostatkoch bolo však priamo fyzicky odpudivé. Mladá Jennifer Connely je fantastická a skvelo jej sekundoval Donald Pleasence aj opička so skalpelom. Cením si tiež kvalitný výber metalovej/synth hudby, ktorá umocnila atmosféru viacerých scén. ()

eraserhead666

Dlouho je to takřka klasická Argentovská drsnější kriminálka (parádní začátek) s paranormální zápletkou – do švýcarské školy přijede američanka (mladičká Jennifer Connely), která umí komunikovat s hmyzem a trpí somnambulismem. A jako na potvoru zrovna v okolí školy někdo vraždí mladé studentky. A studentka se náhodou seznámí s vědcem, který zkoumá hmyz. A z těchto náhod Argento natočil film, kterému bych normálně dal za 3, ale kvůli parádním posledním tak 20-ti minutám to zvedám na 4. ()

PKD

No, před 20 lety to mělo větší koule. Tento film, snad nejvíce ze všech argentovek, poněkud vyčpěl. Úvodní titulky podbarvené geniální skladbou od Billa Wymana a Terryho Taylora, The Valley jsou asi to nej z celého filmu. Ovšem...rváti do vážných/klidových scén rockovou hudbu od kapel, co vyčpěly ještě více než tento film, je pitomost. To nevím, čím ten Argento myslel? Vynáší mrtvolu entomologa (díky jehož obsazení, mám silný pocit, že jde o nějakou utajenou Carpenterovku, hehe) a do toho vám vyřvává rádoby vypalovačka, takže z té scény, máte kulové. Tohle si ještě mohl Argento dovoliti v Demons, ale tady je to jako pěst na oko. Jennifer, která hraje Jennifer (haha) je totálně nevýrazná a skoro bych nevěřil, že jde o onu herečku z Dark City či Hulka. Jinak, když si pustíte prvních 5 min. a pak posl. 15, o nic opravdu nepříjdete. A to jsem viděl jakýsi integral cut. Taky ta délka, je silně přehnaná. Skoro 2h u žánru horor, si může dovoliti snad jen Gans se svým geniálním Silent Hillem. Drtivá většina H filmů, prostě nad 100min. nefunguje. To je prokletí, tohoto žánru. Hnusné dítě, bylo špica (a jeho bláznivá matka, která vskutku, dokonale ilustruje rčení, že takovou zrůdu, může milovati jen jeho matka) a ten totálně nechutný septik (jak jsem si tu jámu plnou eklhaftu a jiného aftu, překřtil) jsou samoz. vrcholy filmu. Až na to (klasicky otravné) dívčí ječení. No, v takovýchto situacích, to chápu, heh. Ono taky, dáti horor do krásné švýcarské přírody, je vskutku, odvážný čin.;-) A do toho ten všudypřítomný Vichr z Hor (chudák Babák, hahaha!!!), který potom zní v uších, ještě několik dní, to je taky prvek za všechny peníze. Doslova.:) Financovati všechny ty větráky, to muselo býti něco. Ale asi si to nechám. Jo a je tam pro mne, 1 supr scéna ve třídě, kde na rozčílenou rétoriku paní ředitelky..,, A co všichni ti umělci, Richard Wagner apod.?´´ Načež 1 z nezbedných žákyň (haha, to zní jako porno z 80tek) vykřikne...,,Richard Gere!´´. Tak to pobavilo a rozčílilo, zároveň. ;-) P.s. nechápu, proč proSatana, ta opice?????? No prostě...úlet. Na úplný závěr...toto jest to absolutně nejlepší z celého filmu. Vizuálně a i hudebně. To hlavně. https://www.youtube.com/watch?time_continue=173&v=rJZ__uy7T_Y&feature=emb_logo To si můžu pouštěti furt dokola. Dal bych si to jako vyzváněčku do mobilu, ale je to moc tiché.:( ()

JASON_X

Hodně zvláštní a zajímavý film, který mě ale (kromě mladičké Jennifer Connellyové) příliš nenadchl. Ani poprvé, ani podruhé. A potřetí už asi nikdy nebude. Nesedl mi, nebavil mě, nelíbil se mi. Nudný a roztříštěný děj, trapné postavy, otřesně prkenné herecké výkony i dialogy, ruční kamera, hudba... hudba sama o sobě byla sice dobrá, místy vynikající (Goblin), ale v kombinaci s obrazem se s ním nesnesitelně tluče, a to nejen heavymetalové songy. Objektivně dokážu pochopit, že právě kvůli tomuhle stylu filmování někdo obdivuje režisérovu originalitu, nebo že si nostalgicky vychutnává specifickou filmovou poetiku osmdesátých let, ale mě to zkrátka neoslovilo. Ale zakomponování hmyzu (a hmyzofilní dívky) do zápletky byl zajímavý nápad, držtička malého hnusáka byla roztomilá, no a opice s břitvou na konci byla samozřejmě pocta mistrovi E.A.Poeovi (Vraždy v ulici Morgue). ()

Goldbeater

Dalo by se spekulovat o tom, zda by nebylo vhodnější vynechat tu hrdinčinu moc nad hmyzem (tedy titulní Phenomenu), ale myslím, že by to bylo jako vynechat telepatické schopnosti malého Dannyho z filmu Osvícení. Nepůsobí to tu nějak zvlášť rušívě, tak proč ne. Příjemnou se mi stala přítomnost mého oblíbence Donalda Pleasence, který se do role invalidního odborníka na hmyz velmi hodil. Taky mladá a krásná Jennifer Connelly v souboji proti pěkně ohavné obludě předvádí svůj velký talent. Velmi dobrý Argentův horor, na který se rád znova podívám. ()

• Ve scéně, kde Jennifer vypráví své spolubydlící, jak ji opustila matka, když byla malá, je skutečný příběh režiséra Daria Argenta z jeho dětství, kdy ho také opustila jeho matka. (tequilla)
  • Režisér Dario Argento řekl, že jeho představa pro vzhled zabijáckého dítěte přišla ze skutečné genetické poruchy "Patau Syndrome", která způsobuje hrozné znetvoření tváře. Pro tento důvod Argento nazval postavu dětského zabijáka Patau, i když jeho jméno není nikdy ve filmu vysloveno. (tequilla)
  • Jennifer Connelly při natáčení pokousal cvičený šimpanz. (Chatterer)

Zemřela herečka a scenáristka Daria Nicolodi

Zemřela herečka a scenáristka Daria Nicolodi