Když Burian prášil

Baron Prášil

Baron Munchhausen

Komedie

Československo, 1940, 93 min

Komédia založená na nedorozumeniach o príbuzenských vzťahoch k hlavnému hrdinovi Arnoštovi Bendovi. Jednotlivé scény nie sú extra zábavné, komédia spočíva v tom, že nedorozumenia sa pozvoľna a pomerne prirodzene stupňujú až do absurdných úrovní. Keby bol tento film natočený dnes, tak by bol chápaný ako paródia telenoviel. Myslím, že dnes by sa dalo viac vyťažiť zo situačnej komiky jednotlivých scén, inak ale film funguje celkom dobre.(26.12.2015)

"Pane, jste vy vůbec svobodný?" "Já? No...samozřejmě, že...ano." Prásk! "Pane, vy jste ženat!" "Ehm...ano, a kdo vám to řekl?" "Ten talíř." Meganaivita našich starých filmů je v některých okamžicích skoro až neuvěřitelná, ale já jsem ten poslední komu by to vadilo a historky z lesa vyprávěné baronem Prášilem Burianem o tom, jak se nechal v lese sežret medveděm si poslechnu klidně znova.(21.4.2008)

Příjemně svěží bláznivá komedie, kde lhát se nesmí. Vtipná zábava založena na hříších mládí, nedorozumění, strachu z prozrazení starého tajemství, nevyslovené skutečnosti pramenící v další nedorozumění, a závěrečné prohánění všech při nápravě poškozené cti. A láska nakonec vítězí. Baron Archibald Prášil (Vlasta Burian), vášnívý lovec a povídkář, který tají své hříchy mládí v podobě levobočků. Co když se ale jeden z nich hlásí? Archibaldova choť Olga (Meda Valentová) tají svůj mladický prohřešek. Co když se ale její syn objevil zde? Nový tajemník Arnošt Benda (dobrý Oldřich Nový) chce odtajnit svůj sňatek s baronovou dcerou komtesou Karlou (Zorka Janů). Ale chce ho někdo poslouchat, nebo ho budou chtít zatahovat do svých strachů z prozrazení a zamotávat vše více a více? Další zajímavé role: Ema Lindová (Anna Steimarová), neodbytná a vlezlá přítelkyně baronky Olgy, Bedřich Emanuel Benda (dobrý Jaroslav Marvan), Arnoštův otec zuřící pro podezření z manželčiny dávné nevěry, Marie Bendová (Ella Nollová), nechápající Arnoštova matka, hrabě Bohdan Kocharowski (dobrý Čeněk Šlégl), marně hledající svého syna, kterého touží adoptovat, a věrný baronův komorník Ronald (František Roland), vždy tak svědomitý. Příjemná komedie plná tajemství, hříchů a omylů. Zábavná, hbitá a především vtipná.(15.8.2011)

Úžasná komedie, kterou člověk může vidět třebas stokrát a pořád se těší na plno scén, které dodnes neztratily nic ze své vtipnosti - "Hrabě Kocharovski" - "Co máte?" :D Burian prostě byl nejlepší a i když je zde i Oldřich Nový nebo Jaroslav Marvan s Čeňkem Šléglem (jeho dvorní nahrávači), tak před ním se musí neustále sklánět.(24.3.2016)

Baron prášil se pořádně rozjede až v poslední čtvrthodince, která je sice skvělá, ale bohúžel zbytek filmu tak zábavný není. Vlasta Burian má zde méně prostoru a méně komediálních čísel než jsme u jeho komediích zvyklý. Jsou filmy které na jeho komice stojí (třeba Nezlobte dědečka) a ty mám právě nejradši. Protože jeho herečtí kolegové (krom vždycky výborného Šlégra a Marvana) toho nikdy moc nepředvedou. Ale to je můj subjektivní názor a nikomu ho nevnucuji. Ale výchazí z toho mé pouze průměrné hodnocení a celkový dojem. Burian má totiž málo prostoru a Šlégr s Marvanem se ukážou až nakonci. Všichni ostatní pouze trapně přehrávají a to u mě platí i pro Nového. A ta pravá bláznivá jízda příjde až nakonci. Do té doby mě pobavilo pouze pár klasicky Burianovských vtipů a jinak skoro nic. Je to za slabší 3. Až budu příště vybírat nějáký film s Vlastou, pokusím se sáhnout po lepším.(8.10.2016)

• - Film bol natáčaný na zámku v obci Pruhonice. (dyfur)

• - Vlasta Burian (Baron Prášil) pri natáčaní často improvizoval. Napríklad pri scéne prednesu reči vo veľkej sále pred tridsiatimi lesníkmi namiesto vety „Pánové! Můj slavný předek byl vynikající střelec. Na jeho světlou památku zvedám tuto drahocennou číši!" zaznelo "Pánové, můj prapradědeček měl takovou ránu, jako z vás málokdo. A popojedem, že jo?" (Raccoon.city)

• - Předlohou pro film byla divadelní hra Rudolfa Kautského Děti v notesu. (hippyman)