Když Burian prášil

Baron Prášil

Baron Munchhausen

Komedie

Československo, 1940, 93 min

„Co mi to ukazujete? – To přece vidim na nebi.“ Narodit se namazanej… Tak oni nebyli živí. Tak řeknu rovnou, že jde o trap, no ni? Chudák Patočka. Hodinky. Olga jedna záletná! „Máme to vyhodit?“ Rum! Archibald měl Emu rád asi jako ječný zrno. Výbornej monokl. Nádherná imitace houslí. Pár otcových rad. Arnošt Benda působí tak trochu jak Marek Benda. Koňskej úprk pobavil. Vole – 2 tejdny… eh… Trofeje u stolu skvělý. „Můj dědeček měl ránu, jakou měl málokdo.“ Klavír. Proboha, ten člověk zahrál snad cokoliv. „Tak jsem sklouz pod stůl, tam už někdo ležel… “ Vyvalil na něj oči a to neměl dělat. Ano, Arnošt nudil. „Hledala po mém t… – pardon… Hledala po mém těle.“ Jo, ono přelézt plod, to není jen tak. Krásný parohy. Příbuznost – ts, ts. Jo to sou mi poměry. Já bych řek, že zámek je rázem naruby. A dva tatíci Bendoic na scéně. Rodinný pouta postaru. „Nepamatuju jelena, jak si mám pamatovat třídu.“(5.1.2018)

Pod taktovkou Martina Friče se při natáčení tohoto filmu sešlo hned několik hereckých hvězd zvučných jmen, kromě Krále komiků zde excelují Č. Šlégl, V. Trégl. J. Marvan aj., skvělý je Oldřich Nový. Výsledkem je vynikající vkusná komedie, které ani zub času nemůže ublížit. Též výborná je Zorka Janů jako Karla, dcera Vlasty Buriana - jeho otcovské: "Vyber si nějaký hezký klášter, dostaneš hábit a budeš se řeholit."(13.2.2012)

• Marek1991

Tento film ma neoslovil. Je viditeľne stavaný na inú generáciu, ešte aj tá generácia pred nami sa na tom dokázala pobaviť, no o nadčasovosti by som pomlčal. Je to síce komédia, no mne tie hlášky nepripadali vtipné, tá konverzačka ma ubíjala, taktiež všeobecne ma Burian nejako neoslovil a Frič točil síce zaujímavé filmy a vysoko hodnotné, no akosi im takmer nikdy neviem prisúdiť najväčšie hodnotenie, lebo takmer vždy si nájdem niečo, čo mi vadí. Tu som to hľadať akosi nemusel, či iba pozorne sledovať, aby niečo také prišlo, lebo to išlo pomimo mňa.(8.8.2013)

Úžasná komedie, kterou člověk může vidět třebas stokrát a pořád se těší na plno scén, které dodnes neztratily nic ze své vtipnosti - "Hrabě Kocharovski" - "Co máte?" :D Burian prostě byl nejlepší a i když je zde i Oldřich Nový nebo Jaroslav Marvan s Čeňkem Šléglem (jeho dvorní nahrávači), tak před ním se musí neustále sklánět.(24.3.2016)

Můj oblíbenec Král komiků v jednom ze svých nejlepších filmů. Zorka Janů, jedna z nejtalentovanějších českých hereček, které potkal po skončení 2. sv. války nezasloužený osud. O hraběti Kocharowském bylo toho napsáno mnoho a nezbývá než souhlasit. Líbí se mi tady i František Roland hrající taktéž Rolanda.(9.4.2014)

• - Vladislav Vančura napsal původní scénář k tomuto filmu (a chtěl jej sám i režírovat, ale to se mu nepodařilo). Později scénář přepracoval do literární podoby jakožto román „Konec starých časů“. (Stegman)

• - Film bol natáčaný na zámku v obci Pruhonice. (dyfur)

• - Vlasta Burian (Baron Prášil) pri natáčaní často improvizoval. Napríklad pri scéne prednesu reči vo veľkej sále pred tridsiatimi lesníkmi namiesto vety „Pánové! Můj slavný předek byl vynikající střelec. Na jeho světlou památku zvedám tuto drahocennou číši!" zaznelo "Pánové, můj prapradědeček měl takovou ránu, jako z vás málokdo. A popojedem, že jo?" (Raccoon.city)