Berlínská mise (festivalový název)

• Jižní Korea

Baereullin

• Jižní Korea

베를린

The Berlin File

Thriller / Akční

Jižní Korea, 2013, 120 min

Začiatok zmetočný. /vod ešte zachráni akcia ale potom je to až do polky veľmi nekonzistetné. Potom sa to dejovo trochu ukľudní, divák si spraví poriadok vtom o čo tam ide a film môže plynúť ďalej. Akcia je solídna, ale mohlo jej byť viac. V súbojoch som pozoroval silný vplyv hapkida. Koniec je silný, drsný. Dávam 3*.(27.4.2014)

Kajícně se řadím do velmi okrajového uskupení Čechů, pro nějž je slovenština větší neznámá než starý zákon v hebrejštině. Ale vězte, že jsem se opravdu snažil. Svým ostřížím zrakem jsem to pitval písmenko po písmenku, ale na ten podělaný kloub jsem prostě nepřišel. Tento snímek pro mě byla ta nejbolestivější filmová prohra, jaká se mi kdy opovážila prořinčet páteří. Berlin File, dynamická oddychovka z úhledného německého hřišťátka, na kterém probíhá dramatický zápas mezi sestřičkami Korejovými. Jenomže nějaký bezohledný barbar k tomu naťukal pouze slovenské titulky, čímž se mi zápletka a pointy zkroutily v gigantický nažloutlý otazník, který sebou začal provokativně škubat do rytmu severokorejské hymny a mně tak nezbylo než namířit svou pozornost na ze všech úhlů fenomenální akci. Zkrátka si na mé hodnocení popadněte pořádnou rezervu, neboť mi obsah vyšuměl mezi prsty a zanechal za sebou nebývale precizní formu.(18.8.2013)

Je to vydarený akčný špionážny thriller. Má veľmi dobrý príbeh o špičkovom severokórejskom agentovi, ktorý už dlhší čas spolu so svojou ženou, tlmočníčkou, žije v Berlíne, kde vykonáva rôzne nelegálne činnosti a tak musí čeliť mnohým problémom, hlavne s juhokórejskou tajnou službou a ich vytrvalým agentom. No po príchode druhého agenta si uvedomuje, že spolu so ženou boli zatiahnutí do rozsiahlych intríg, ktoré z nich urobili zradcov a tak musia čeliť hrozbe z mnohých strán. So spracovaním som dosť spokojný, dej je už od začiatku slušne prepracovaný a predstavuje komplexný celok. Takže tu nejde v prvom rade o tradičnú akčnú zápletku s agentom na úteku, ako to na prvý pohľad vyzerá, ale je tu viacero strán, okrem toho najvýraznejšieho prvku, teda súperenia juhu proti severu sú do toho zapojené aj iné tajné služby a zločinecké organizácie, dostatok priestoru tu má aj vzťah oboch manželov a rovnako je tu plno výrazných postáv so svojimi vlastnými cieľmi, ale rozhodne sa v tom nie je problém orientovať. Takže kvôli tejto rozsiahlosti to síce nepôsobí až tak dynamicky, film sa výraznejšie rozbehne skôr až v druhej polovici, ale zase je tu množstvo zaujímavého a tak sa je na čo pozerať od začiatku až do konca. Akcie je tu priemerné množstvo a je perfektná. Kvôli žánru som jej ani moc nečakal, ale práve v tomto prípade ma to aj mrzí, chcel by som jej viac, lebo sa skutočne vydarila. Je to moderný štýl akcie, ktorá sa snaží pôsobiť realisticky a až na jeden, dva momenty sa jej to aj darí. Je skvelo natočená, rozmanitá, pôsobí nadmieru dynamicky, chválim aj ozvučenie a odohráva sa vo veľmi dobre zvolených prostrediach. Celkovo pôsobí dosť kontaktne a napínavo, súboje majú výbornú choreografiu a aj prevedenie, takže som si vychutnával každý chvat, prestrelky sú tiež perfektne zvládnuté, síce v nich nie je moc usmrtených, ale kvôli ideálnym priestorom, kde strelci často musia byť blízko seba pôsobia tiež skvelo, chválim aj tých pár naháňačiek. Jedine ma trochu mrzí, že finále už trochu zaostáva, ale inak je celková akcia v rámci špionážneho žánru absolútna špička. Herecké obsadenie je vynikajúce, Ha Jung-Woo v hlavnej úlohe tu sadol a navyše ma prekvapil skvelým fyzickým výkonom, Jeon Ji-Hyeon tu kvôli postave tlmočníčky síce pôsobí trochu podradnejšie, ale aj tak ju vždy rád vidím, Han Suk-Kyu si už niekoľkýkrát zopakoval takmer totožnú úlohu, takže vytrvalého juhokórejského agenta zvládol bezchybne, Ryoo Seung-Bum sa mi síce na drsného agenta moc nehodil, ale nakoniec si nemôžem sťažovať a k tomu ešte plno zaujímavých vedľajších postáv. Réžia a technická stránka sú prvotriedne, vizuálna stránka, prístup k postavám, prevedenie akcie, až na pár menších detailov vo väčších efektoch je to v rámci žánru špičková kvalita. Keby tu bolo ešte trochu viac akcie, prípadne film bol o trochu dynamickejší, tak by som neváhal s plným hodnotením, ale aj tak som veľmi spokojný, skvelá akcia, výborné obsadenie, zaujímavý dej a veľmi dobrá technická stránka, minimálne kvôli tej akcii si to určite ešte pozriem a pokračovanie by som rozhodne uvítal. 82%(29.7.2013)

,,TADY NEJDE O MALICHERNOU PRŮMYSLOVOU ŠPIONÁŽ“... /// Hrdina republiky - Korejec ze severu, Korejec z jihu, ruskej překupník, Arab, MOSAD, CIA … a všichni v Berlíně. Pro nás, dříve narozený je to změna, páč my pamatujem, že ti … ale to je vlastně jedno. Dlouho si to hledá cestu ven (možná i ke mně?) z tý změti propletenců žlutejch jmen a mezinárodních vztahů. Dobrou zprávou je, že byla nalezena (kdo? cesta ty vole!). Svižná, sice bez větších emocí, ale doprovázená solidní akcí, což je to hlavní, co bych doporučil. Nebo bys byl radši, kdybych napsal: ,,A taková to byla šťastná rodina!“? Každopádně, nebylo to špatný! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Já jsem agent SíAjEj, jsem nebezpečnej a jsem zlej! 2.) Protože na NI stále myslím. 3.) Thx za titule ,,majo0007“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE *** NAPĚTÍ *(23.8.2013)

Výborný špionážní akčňák, který strčí do kapsy většinu obdobné americké produkce, a kterému k dokonalosti schází... nebo vlastně spíš přebývá jen jistá krkolomnost a překombinovanost jeho scénáře. Nejsem žádný ťululum, ale párkrát jsem v tom jeho ději malinko zatápal. Kdo má ovšem rád filmovou Asii, neměl by být zklamaný. Trochu těžkopádnější komunikace s divákem je totiž bohatě vynahrazena nadupanou akcí a hustou atmosférou bez nějakých hollywoodských úsměvů, křečovitého hláškování, nebo dokonce přitroublých happyendů.(17.12.2015)

• - Takřka celý snímek se pod režisérským dohledem natáčel za hranicemi jihokorejského státu. Filmové natáčení odstartovalo 16. 4. 2012 v jihokorejském městě Namyang, nacházejícím se v nejlidnatější provincii Kjonggi, aby se následně přesunulo do Evropy, do hlavní německé metropole, Berlína, kde si filmový štáb pro potřeby natáčení snímku rezervoval Westin Grand Hotel, náměstí Hackescher Markt a na krátkou chvíli také ikonické náměstí Pariser Platz, a litevského hlavního města Riga. Z důvodu rozsáhlého množství anglických dialogů, neboť ve snímku se hovoří korejsky, anglicky a německy, režisér snímku, Seung-wan Ryoo, si ke spolupráci přizval amerického scenáristu, producenta a režiséra Teda Geoghegana. Akčním choreografem bojových scén se stal populární jihokorejský akční koordinátor, režisér a herec v jedné osobě, Doo-hong Jeong, s jehož prací se lze setkat ve snímcích Sea Fog (2014) nebo The Last Knights (2014), zatímco jako herce jej lze vidět ve snímcích Fighter In The Wind (2004), The City Of Violence (2006) nebo No Blood No Tears (2002). (Conspi)

• - V rámci co nejdokonalejších příprav se ještě před samotným natáčením snímku, který, jak samotný režisér Seung-wan Ryoo prohlásil, měl divákům v rámci specifických prvků připomenout americký filmový snímek The Bourne Identity (2002), v roce 2011, rozhodl filmový režisér osobně setkat s několika vybranými severokorejskými utečenci a s jejich pomocí natočit krátký realistický dokumentární záznam, v němž by se naplno projevil specifický jihokorejský kinematografický styl špionážních filmových snímků, kdy se jihokorejský agent propracovává k získání přísně tajných dokumentů a informací severokorejských vládních činitelů. Krátký dokument nazvaný Spies (2011), kontroverzně se opírající do problematiky současného stavu obou znepřátelených zemí, se v roce 2011 objevil ve vysílání tamější televizní stanice MBC. (Conspi)