Berlínská mise (festivalový název)

• Jižní Korea

(neoficiální název)

The Berlin File

Akční / Drama / Thriller

Jižní Korea, 2013, 120 min

Výborný špionážní akčňák, který strčí do kapsy většinu obdobné americké produkce, a kterému k dokonalosti schází... nebo vlastně spíš přebývá jen jistá krkolomnost a překombinovanost jeho scénáře. Nejsem žádný ťululum, ale párkrát jsem v tom jeho ději malinko zatápal. Kdo má ovšem rád filmovou Asii, neměl by být zklamaný. Trochu těžkopádnější komunikace s divákem je totiž bohatě vynahrazena nadupanou akcí a hustou atmosférou bez nějakých hollywoodských úsměvů, křečovitého hláškování, nebo dokonce přitroublých happyendů.(17.12.2015)

Kajícně se řadím do velmi okrajového uskupení Čechů, pro nějž je slovenština větší neznámá než starý zákon v hebrejštině. Ale vězte, že jsem se opravdu snažil. Svým ostřížím zrakem jsem to pitval písmenko po písmenku, ale na ten podělaný kloub jsem prostě nepřišel. Tento snímek pro mě byla ta nejbolestivější filmová prohra, jaká se mi kdy opovážila prořinčet páteří. Berlin File, dynamická oddychovka z úhledného německého hřišťátka, na kterém probíhá dramatický zápas mezi sestřičkami Korejovými. Jenomže nějaký bezohledný barbar k tomu naťukal pouze slovenské titulky, čímž se mi zápletka a pointy zkroutily v gigantický nažloutlý otazník, který sebou začal provokativně škubat do rytmu severokorejské hymny a mně tak nezbylo než namířit svou pozornost na ze všech úhlů fenomenální akci. Zkrátka si na mé hodnocení popadněte pořádnou rezervu, neboť mi obsah vyšuměl mezi prsty a zanechal za sebou nebývale precizní formu.(18.8.2013)

Špionážní filmy v lásce příliš nemám, ale tohle můžu vřele doporučit. Je to rychlé, svižné, akce je perfektní, jak už střílečky tak souboje na blízku mají perfektní choreografii a trvají poměrně dlouho. Záplětka je zajímavá, lehce komplikovaná, ale užil jsem si to skvěle né že ne. Po dlohé době skvělý film z JK.(3.9.2013)

,,TADY NEJDE O MALICHERNOU PRŮMYSLOVOU ŠPIONÁŽ“... /// Hrdina republiky - Korejec ze severu, Korejec z jihu, ruskej překupník, Arab, MOSAD, CIA … a všichni v Berlíně. Pro nás, dříve narozený je to změna, páč my pamatujem, že ti … ale to je vlastně jedno. Dlouho si to hledá cestu ven (možná i ke mně?) z tý změti propletenců žlutejch jmen a mezinárodních vztahů. Dobrou zprávou je, že byla nalezena (kdo? cesta ty vole!). Svižná, sice bez větších emocí, ale doprovázená solidní akcí, což je to hlavní, co bych doporučil. Nebo bys byl radši, kdybych napsal: ,,A taková to byla šťastná rodina!“? Každopádně, nebylo to špatný! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Já jsem agent SíAjEj, jsem nebezpečnej a jsem zlej! 2.) Protože na NI stále myslím. 3.) Thx za titule ,,majo0007“. /// PŘÍBĚH **** HUMOR ne AKCE *** NAPĚTÍ *(23.8.2013)

Zvláštní jak Korejci chrlí jeden romantický seriál za druhým a k tomu takový rozpor v těchto drsných thrilerech s mnohdy velmi hutnou atmosférou. Akční scény byly hodně na výši, to byla radost k pokoukání. Herecky to bylo taktéž zajímavé. Příběh mi přišel trochu křečovitý, vyumělkovaný, ale přesto se v rámci něj atmosféra povedla dobře vybudovat. Nejvíce mi vadila jedna ze scén v závěru, kdy totálně prostřílení, potlučení maníci se perou, jako v nejlepší formě i co se týče zdraví. jako adrenalin může udělat hodně, ale ty fyzické limity by tam být snad měly. Vizuálně, režijně, nebo výprava, hudba atd v tom tomu jinak není co vytknout, tohle byla jízda a moc pěkná podívaná. Ačkoliv větší zapojení orgánů ze země v níž to celé probíhalo bych taky uvítal. Těžko si představit, že Německé úřady, policie, tajné služby byly od všeho úplně pryč a nechali na svém území vést Korejce takové akce, bez povšimnutí. Mé sedmé titulky - viz. profil 8/10(9.10.2013)

• - Takřka celý snímek se pod režisérským dohledem natáčel za hranicemi jihokorejského státu. Filmové natáčení odstartovalo 16. 4. 2012 v jihokorejském městě Namyang, nacházejícím se v nejlidnatější provincii Kjonggi, aby se následně přesunulo do Evropy, do hlavní německé metropole, Berlína, kde si filmový štáb pro potřeby natáčení snímku rezervoval Westin Grand Hotel, náměstí Hackescher Markt a na krátkou chvíli také ikonické náměstí Pariser Platz, a litevského hlavního města Riga. Z důvodu rozsáhlého množství anglických dialogů, neboť ve snímku se hovoří korejsky, anglicky a německy, režisér snímku, Seung-wan Ryoo, si ke spolupráci přizval amerického scenáristu, producenta a režiséra Teda Geoghegana. Akčním choreografem bojových scén se stal populární jihokorejský akční koordinátor, režisér a herec v jedné osobě, Doo-hong Jeong, s jehož prací se lze setkat ve snímcích Sea Fog (2014) nebo The Last Knights (2014), zatímco jako herce jej lze vidět ve snímcích Fighter In The Wind (2004), The City Of Violence (2006) nebo No Blood No Tears (2002). (Conspi)

• - V rámci co nejdokonalejších příprav se ještě před samotným natáčením snímku, který, jak samotný režisér Seung-wan Ryoo prohlásil, měl divákům v rámci specifických prvků připomenout americký filmový snímek The Bourne Identity (2002), v roce 2011, rozhodl filmový režisér osobně setkat s několika vybranými severokorejskými utečenci a s jejich pomocí natočit krátký realistický dokumentární záznam, v němž by se naplno projevil specifický jihokorejský kinematografický styl špionážních filmových snímků, kdy se jihokorejský agent propracovává k získání přísně tajných dokumentů a informací severokorejských vládních činitelů. Krátký dokument nazvaný Spies (2011), kontroverzně se opírající do problematiky současného stavu obou znepřátelených zemí, se v roce 2011 objevil ve vysílání tamější televizní stanice MBC. (Conspi)