Maniak

• Austrálie

• Nový Zéland

Horor / Thriller

Francie / USA, 2012, 89 min

[Cinematik 2014] Pôvodnú verziu som nevidel, takže som oprostený od porovnávania. Predne sila Maniaka spočíva vo forme, nie obsahu. Využitie subjektívnej kamery len ťažko hľadá konkurenciu, retro elektronický soundtrack rozprúdi krv v žilách a gore je pôsobivé. Umelecky pojatý a do umeleckého prostredia zasadený horor však trpí nedostatkami v oblasti, ktorá robí problém mnohým podobne soft-artovým filmom, a to je fabula. Jednak je hlavný antagonista doslova vystavaný na tom najjednoduchšom freudovskom modele zvrátenej sexuality a narušených rodinných vzťahov, jednak sú po celom, relatívne plytkom deji rozsiate absolútne žánrové klišé a stereotypy (obeť vždy zvolí najhlúpejší spôsob úteku a zabijak ju bez ohľadu na rýchlosť vždy dostane). Ku koncu je vývin čoraz predvídateľnejší, ale aj po celú dĺžku Khalfoun nevie udržať konštantné napätie, ale osciluje medzi genialitou a nudou. Pritom nápady ako nabúranie diváckeho vnímania určitých sekvencií pomocou opakovania určitých scén z inej perspektívy ako očami hlavnej postavy, prípadne prostredníctvom fotografií sú zaujímavé a majú potenciál, ktorý žiaľ zostal nevyužitý. A podobné impresie mám z celého filmu. 60%(13.9.2014)

Cesta do hlubin maniakovy duše aneb skalpování je zase v kurzu. Jestli mě to mělo vyděsit; nevyděsilo. Jestli mně to mělo zhnusit pojídání čerstvých kuřecích křidýlek; nezhnusilo. Jestli mě to mělo šokovat; nešokovalo. Jestli mně to mělo pomoct pochopit rozervanou duši sériového vraha; nepomohlo. Jestli mě to mělo varovat; netrajdám po nočních ulicích v minisukni a na podpatcích. Jestli se mě to snažilo naučit řezat holky; pořád je radši přefiknu než rozřežu. Jedině, že by se mně to pokoušelo naznačit, abych si po téhle sekané dal ještě druhý film; protože to zabralo. Film s nápadem, ale bez poselství. P.S: Středník je krásný znamínko, tak jsem si řekl, že ho sem prostě nějak narvu.(13.2.2013)

Že má Frodo kukuč psychouše, kterým je schopný každodenně děsit i sám sebe u zrcadla, předvedl už menší rolí v Sin City a tak jsem rád, že se konečně předvedl jako freak na plný úvazek. Že do scénáře kecal i pan Ája, nám zase dovolí si labužnicky vychutnávat skalpování a ostatní chuťovky bez zbytečně rychlých střihů, abychom nebyli ušetření potřebných detailů. A do třetice, že je to celkem originálně pojaté alá FPS (First person stabber), přemýšlel jsem chvílema i nad plným hodnocením.(26.5.2013)

Něco tak dobrého jsem rozhodně neočekával a velmi mě tento snímek překvapil! "Frodo" zahrál v tomto POV psycho-dramatu úžasný výkon a sledovat jeho činy z pohledu jeho očí byl přímo ohromující zážitek. Rozhodně se mi tento Maniak líbil více jak původní a pro všechny "kultovní" verze z roku 1980. Od prvních minut jsem hltal tu úžasnou atmosféru a když proběhla scéna, kde Frank (Elijah Wood) vraždí další ze svých obětí za doprovodu operní melodie AVE MARIA (kterou zbožňuji, a ve filmu ještě více), prožíval jsem tento film s velkými emocemi a doslova jsem hltal každou scénu, každý pohyb v úžasné atmosferické kolébce.(9.5.2013)

Nezapomenutelné představení,odvážné,ušpiněné,dead-of-night style s mrazivými scénami Hororu ! Zběsilý, Děsivý Remake natočený Skvělou POV Formou a mrazivou Hudbou ! Skvělá role pro Elijaha Wooda! Skvělá, protože plně využívá jeho výhody jeho podivných rysů Dětskosti a Dospělosti, zejména jeho Znepokojivé Oči mi naháněly hrůzu! Tvorba Alexandre Aji, je zde vidět a odvedl opět skvělou Práci vynikajícího Gore! Tenhle film rozhodně není pro slabší Povahy! V Kině jsem měl dvojí depresi, né jen z filmu, ale také protože jsem soucitil s mými Rodiči, kteří chtěli po 10 minutách opustit KIno! Pro mě to byl Silný, Unikátní Zážitek! 80%(17.2.2013)

• - Záber, keď sa Frank (Elijah Wood) pozrie na svoj odraz v skle auta na parkovisku, nápadne pripomína plagát pôvodného filmu Maniac (1980), ktorého je táto snímka remakeom. (PiskotkOi)

• - Figurína manažérky má iné vlasy, ako keď ju Frank (Elijah Wood) oskalpuje. (Carol Pifková)

• - Film, který Frank (Elijah Wood) a Anna (Nora Arnezeder) sledují v kině, je Kabinet doktora Caligariho (1920).