Maniak

• Austrálie

Horor / Thriller

Francie / USA, 2012, 89 min

• gogo76

Kto od filmu čaká niečo strašidelného, temného, poučného, tak sa nedočká. Ani krvavého veľmi nie, aj keď to skalpovanie je drsné. Kto hľadá niečo nevkusné, odporné a drsné s trochu netradičným prístupom , tak si príde na svoje. Režisér zvolil pohľad maniaka, v ktorom vidíme "pracovať " jeho ruky , ale jeho tvár je nám priamo ukázaná len veľmi výnimočne. Vidíme ho skôr v odrazoch zrkadiel a výkladov. Akoby E. Wood nosil kameru zavesenú na krku. Celé je to o prenasledovaní a skalpovaní šľapiek, natočené s chladnosťou, kde k žiadnej postave necítite vôbec nič. Záblesky ľudskosti sa snaží v divákovi prebudiť postava fotografky, ale stále je to chladné. Možno chcel režisér konkurovať filmu Henry-portrét masového vraha, ale ten ponúka i atmosféru a herecké výkony. Tu sa o herectve E. Wooda baviť nemusíme, ten hraje skôr svojím hlasom . Čudný a chladný film, ktorý mi nič nedal. 40%.(11.10.2013)

• Carol Pifková

Režisér filmu Franck Khalfoun chcel dosiahnuť, aby sa divák cítil ako uväznený v tele maniaka. To ako fakt? Lebo ja som ten pocit stotožňovania sa nemala. Mňa osobne to otravovalo, nie priam vytáčalo ale uznávam, že boli scény pri ktorých mi to zas nevadilo až tak. A maniak mal dobre zastretý rozum, keď rozrezáva káble nožom, ktoré sú pod napätím. Nevadí! Ďalej by ma veľmi zaujímalo, či v Los Angels býva dokopy 10 ľudí, že keď ženy kričiace o pomoc nikoho na ulici nestretnú dokonca ani v metre a ani ich vôbec nikto nepočuje. Zaujímavé! Dokonca aj cez deň chuderka musela hľadať pomoc a stretla jedno auto a aj to tupaňa preletí cez okno pri nie príliš hrozivom náraze. Desivé! A zaujímalo by ma, či má režisér osobnú skúsenosť. pri ktorej bol zapichnutý do brucha a ešte sa dokázal dostať domov a pri tom nevykrvácať. Hlavne, že keď išiel k autu dobreže mu krv nestriekala ako v dákej Tarantinovke. Hrôzostrašné! Veľa nelogických vecí.. no ale aby som nenadávala jak stará babka tak chválim krvavé scény hlavne tie so skalpovaním a tá čo bola pred koncom. Takže jedna hviezdička z milosti, že niektoré scény boli naozaj dobré ale inak tuposť.(1.9.2013)

No neviem. Mám zmiešané pocity. Nesporne ide o niečo originálne, kamera je vynikajúca. Všetko sa deje z pohľadu maniaka, čo je niečo nové. Dejovo je ale film veľmi slabučký. Týpek čo blúdi autom po uliciach a vraždí a skalpuje ženy ma moc neberie. Žiadne napätie, slabučká atmosféra. Koniec celkový dojem zachránil, ten stál za to, len škoda, že to prišlo až na koniec. Takže u mňa iba priemer.(12.9.2013)

Musím si pozrieť pôvodný Lustigov film z 1980, tuším, že to bude možno ešte väčší nárez. Ajov a Khalfounov remake je však zdravo nechutný, artový a béčkový, aby ma bavil, s kopou pekných dievčat a mladých žien, ktoré dostávajú, čo im patrí, s naozaj skvelou ála eighties muzikou, ktorá to nádherne dofarbuje, so sústredeným a naozaj úchylným elijahom s dobre urobenými rukami (+ pre masky). celé to je urobené v takom retro štýle, akoby sa to odohrávalo v osemdesiatych rokoch, znovuoživených v súčasnosti. Navyše kopu priamych i nepriamych odkazov na rôzne iné filmy, či už v rámci žánru (figuríny, psycho-sprcha), alebo aj mierne mimo neho, na okraji (zrkadlo na streche - základný inštinkt); zaujímavá je metóda, filmy snímané z vlastného pohľadu hlavného hrdinu sú skôr výnimkou, aj keď takéto snímanie sa objavuje skôr v skrátených úsekoch, scénach a ako subjektívny pohľad častejšie, no aby bol celý útvar (alebo jeho väčšia časť) urobený takto, je to skôr formálny experiment (smack my bitch up od prodigy, enter the void, dama v jazere, skafander a motyl, v kozi johna malkovicha...), ktorý sa dá krásne oklamať spôsobom, akým to robia found footage horory (blair witch, rec...), kde je to to isté, z pohľadu kameramana/postavy filmu, no tam nie sme "vo vnútri hlavy", čo umožňuje väčšiu objektivitu a uľahčuje niektoré problematické technické obmedzenia (pohľady do zrkadla, nakláňanie hlavy, zaostrovanie, žmurkanie...);(17.8.2013)

K tomuto nemá cenu nic moc dodávat. Název mluví sám za sebe, Frodo je pořád Frodo, dětskej skřítek, nejradši neviditelnej, jen tady má místo Žihadla mesr na zárazy divokým prasatům, kterým hodně stylově a nekompromisně vylepšuje fasády a hlavně příčesky nocí se potulujícím kočičkám. Plus scénář Aja, plus nablýskanej vizuál nočního města, plus obliba originálu -> plnej kotel...(4.7.2013)

• - Spoiler: Ve filmu je celkem 8 mrtvých, z toho 5 žen, které zabije Frank (Elijah Wood).

• - Záber, keď sa Frank (Elijah Wood) pozrie na svoj odraz v skle auta na parkovisku, nápadne pripomína plagát pôvodného filmu Maniac (1980), ktorého je táto snímka remakeom. (PiskotkOi)

• - Tohle je druhý film, ve kterém Elijah Wood hraje sériového vraha. Prvním byl Sin City - město hříchu (2005). (Polgedney)