Metro Manila

(festivalový název)
  • Velká Británie Metro Manila

Z nedostatku finančních prostředků k zajištění kvalitního výsevu rýže na příští rok, rozhoduje se zoufalá rodina pro odchod do města, kde, jak doufá, dokáže přežít snáz než na venkově, sužovaném chudobou a nedostatkem pracovních příležitostí. V pracovním centru v Quezon City je rodina oslovena bytovým prostředníkem, v jehož moci je rodině pronajmout levné ubytování. To si ovšem bere všechny zbývající rodinné úspory. Oscar Ramirez (Jake Macapagal) se hned druhého dne vydává za prací, zatímco jeho žena Mia (Althea Vega) a Angel (Erin Panlilio) jsou rázným způsobem městskými pracovníky vyprovozeni z bytu a ponecháni na ulici. V jejich silách není nic většího, než nalezení postačujícího přístřeší v podobě slumu Tondo, nacházejícího se na severu města, v němž jen krátce nato potkávají obyvatele sousedních prostor Charlieho (Mailes Kanapi). Ten Miae přihazuje nabídku barmanky v zaběhnutém podniku, v němž si dokáže přijít k sumě, dostatečně pokrývající náklady na ní i její dceru. Její problémy se ale zvětšují v okamžiku, kdy ji vyšetřující lékař během preventivní lékařské prohlídky oznamuje příznaky počátečního těhotenství. A zatímco je dvojice schopná se o sebe postarat přinejmenším na dobu nejbližší budoucnosti, Oscar nachází příležitost v pracovní nabídce ozbrojeného přepravce cenin, přepravovaných obrněnými transportéry. Jeho pracovním partnerem je Douglas Ong (John Arcilla), který i přes funkční rodinné zázemí čas od času navštěvuje utajovanou milenku. Oscar mu pomáhá jeho aférky zakrývat. S postupujícím časem se dvojice přátelí, Oscar je dokonce pozván na rodinou sešlost a poprvé po dlouhé době se cítí být spokojeným; s rodinou se stěhuje do malého bytu v severní části města. A konečně cítí jakési zadostiučinění veškeré své snaze o zajištění budoucnosti celé rodiny, když v tom se jen krátce nato stává z jejich společných snů pravá noční můra. Rodina je postavena před složitou situaci, která ji může stát úplně všechno, co doposud dokázala vybudovat. (Conspi)

Maynard.

Jak by řek můj děda : "No, do prdele chlapi" :o). Měl sem a to, že se konci filmu jakej je v Shawshanku nejde vyrovnat, natož ho snad překonat. Ovšem tenhle konec filmu se tomu rozhodně vyrovnal, možná ho dokonce i překonal. Neskutečně precizně vymyšlený. Celej film od začátku napínavej a naprosto mě vtáhnul do děje. Na to, že se jednalo o jakousi Filipínskou rodinku, tak mě to fakt hodně vzalo. Celkem úsměvný se dívat na tváře lidí, kteří jsou šťastný z toho, že otočej kohoutkem a teče voda. Pro nás naprosto běžná věc a pro ně v podstatě zázrak... Atmosféra famózní a lehce depresivní. Tak trochu mi bylo od začátku jasný, že tohle prostě nemůže skončit dobře. No, a ten konec. Ten už sem hoooodně dlouho takovej neviděl. Fakt majstrštich. 2. film od tohodle rejži a druhej 100%. Tak zkusím další a jak by řek taky můj děda (kterej už je pár měsíců na pravdě bóží) "budeme vidět" :o) ()

klukluka

Jeden z těch filmů, kde nechybělo nic, co dělá kvalitu kvalitou. Bavila mě každá vteřina, jediná věc nebyla nadbytečná, sebemenší detaily měly svůj následně objasněný smysl - například záchrana týraného koťátka, která mi nejprve přišla zbytečná. V průběhu jsem s Oscarem a s Mai trpěl, pak jsem se s nimi radoval, byť v očekávání nevyhnutelné tragédie. Do toho prolnutí s příběhem dalšího životního ztroskotance. Rád bych se mýlil, ale Sean Ellis už lepší film nikdy nenatočí. To prostě nelze. Dal do něj taky neskutečně moc. Nejprve si během dovolené na Filipínách vymyslel námět. To mělo být někdy kolem roku 2008. Potom vytvořil dvacetistránkovou synopsi. S kamarádem ji následně přetavili v devadesátistránkový scénář. S tím vyrazil Ellis shánět peníze. Nesehnal ani Ň. Musel zastavit vlastní dům. Z úsporných důvodů pak nejen režíroval, ale ještě točil a sám si dělal zvukaře. Dva roky mu trvala postprodukce. Film ho vyšel na 70 tisíc euro, a přestože je vynikající, zaplatil se jen díky tomu, že se Ellisovi podařilo prodat práva na remake. A to hned několikery. Metro Manila okopčí a "učešou" nejen v USA, ale i v Německu a dalších zemích. Protože jak říká sám Ellis - podobné příběhy se mohou odehrát kdekoliv. ()

jirijost

Pro mě je Metro Manila možná největším překvapením celé mojí dubnové Tour. Skvělý film, se snad ještě lepším závěrem, který měl během pár minut snad tři verze. Viděno v rámci Challenge Tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií ()

Zagros

Další z řady těch „pozitivních“ filmů, který nám ve srovnání ukazuje, jak skvěle se v České republice máme. Život na Filipínách a konkrétně v Manile není žádný med. Když tam naivně napochoduje bývalý farmář s rodinou, každý si s nimi jen vytře zadek a hlavnímu hrdinovi nezbývá než napnout všechny síly a za každou cenu se postarat o svoji rodinu. Z hlediska filmového řemesla snímku není co vytknout, naopak se vše dá jen chválit. Dokonalé obsazení a přesvědčivé civilní herecké výkony jsou tím nejlepším. Sedla mi i celková neutěšená atmosféra snímku, která vyznívá velmi uvěřitelně a realisticky. K dobru bych přičetl i to, že film netlačí na city a nesnaží se z diváka ždímat emoce za každou cenu. Ty se stejně dostaví a není k tomu zapotřebí klasických filmových berliček. Tvůrcům se zkrátka povedlo vytvořit naprosto přesvědčivý obraz těžkého života v Manile, za což jim rád dám čtyři poctivé hvězdy. Mimochodem film zde není asi úplně správně zařazen, rozhodně nejde o kriminální thriller a akční také moc není, spíš jde o sociální drama. ()

666Carnage

Ta chudoba a touha nějak uživit rodina na mě dýchla hned asi po 15 minutách. Snímek je to zajímavý a i když se zdá, že se jedná o rodinné drama tak asi po hodině se to dosti změní a už je to spíše krimi se zajímavým zvratem a koncem. Tenhle snímek jsem dlouho odkládal takže jsem rád, že jsem si na něj udělal nedávno čas a dohnal si to. 70% ()

Hanys_

Parádně vygradovaný příběh mladé rodinky, která utekla za prací do velkého města a zjišťuje, že lidi jsou svině všude a pro přežití budou muset udělat všechno. Od tvůrce Cashbacku bych takovýhle vydařený sociální thriller fakt nečekal. 8/10 ()

Perverz

Hodně silné. Vesničan z Filipín se snaží prorazit ve velkoměstě, padá na totální dno. Hodně snímku přidává místo, kde se odehrává. Citlivě podáváno, silný příběh, a postava Oscara je tak dobrácká, že to prostě prožíváte s ním. Dlouho mě takhle něco nedostalo, vlastně se mi to nestává téměř vůbec. Mnoho lidí to zná, když se s vámi život nepáře, ty horší chvilky občas nastávají, je to cyklus, jednou trochu líp....Sean Ellis to zmáknul, netlačí ten příběh do vás, nenásilně ale dost intenzivně ho předkládá, a to funguje. Závěrečný song si nechte dojet až do konce, a buďte připraveni, že si tenhle zážitek budete muset nechat chvíli rozležet. A vstřebat. ()

vander19

Nie je tomu tak dávno čom som v National Geographic magazine čítal práve reportáž o filipínskych ľuďoch, ktorích chudoba donútila vycestovať za prácou do zahraničia. Metro Manila je práve reálnym zobrazením čo núti týchto ľudí opustiť svoje rodiny, priateľov, domy. Príbeh zobrazuje farmára Oscara, ktorý pre nízku cenu ryže je donútený vycestovať do tejto metropoly Filipín. Mesto je nádherné, ale je to len akési pozlátko, ktoré ukrýva pravú tvár tejto drsnej betónovej džungle. Chudák Oscar nie je pripravený na to čo ho čaká a rovnako aj jeho ženu. Jeho milá povaha, priateľké vystupovanie sú ako voda na mlyn pre ľudí, čo sa ho snažia ojebabrať. Aj po čase, keď si nájde stabilnú prácu Manila mu ukáže svoje pazúry a drsnosť. Podobne je "priateľská" aj ku jeho žene. Po Mestu bohov a Jerusaleme opäť kvalitný film, ktorý zobrazuje pravú tvár reality, ktorá vládne v týchto chudobných častiach sveta. Nič neprikrášľuje, ani nezakrýva. Slumy, gangy, vraždy, klamstvá - to je realita veľkomesta. Na jednej strane luxus ako v Dubaji a na druhej strane špina a bordel. ()

lucijelucije

S. Ellis je úžasný ve všech směrech. Tenhle film má nejen silný příběh, ale taky neuvěřitelnou hloubku, která jde hlouběji, než se na první moment zdá. Tenhle snímek je krásně strukturovaný, perfektně načasovaný. Každý kousek plynul tak, jak měl. Možná mi tam chyběla malá špetka, která by to v určitých momentech lehce okořenila, ale jinak 4,5 * ()

Harapes

Velmi dobře natočené drama o jedné sympatické rodině, která si přeje jen jedno. Žít jako normální rodina,... Mít cokoliv jíst, mít kde spát... Už dlouho se místo nestalo aby poslední třetina filmu tak se mnou zamávala jako tady. Nervydrasajici... Úžasné... Výborný film. ()

Schuldiner

Možná, že tenhle film by si zasloužil i plný počet. Skvělý scénář, parádní herecké výkony, dějově neočekávaně vrtkavé a dokonalá pointa.. To prostředí, ta nálada, se povedla tvůrcům vytvořit dost uvěřitelně. Filipínské hlavní město Manila a jeho chudinské čtvrti... ()

Rozjimatel

[2,5*]     "Sometimes... The only thing left to hold on is the blade of a knife. But in God we trust. And I know he will not forsake us."     Kriminálna dráma so silným sociálnym podtónom a nesmierne pochmúrnym vyznením, ktorá neposkytuje ani tú najmenšiu útechu. Mladá, sympatická rodinka v núdzi sa vydáva za vidinou lepšieho života z vidieka do rušnej metropoly, lenže realita sa ukáže byť dramaticky odlišná od ich snov. V mnohom to pripomína starší, kritikmi oceňovaný filipínsky film Manila ve spárech světla (1975). Možno, že som nebol v tom správnom rozpoložení (a možno v takom ani nikdy nebudem), ale tento film mi príliš nesadol, akurát vo mne dokázal vyvolať nepríjemné pocity. Jedna vec je tá totálna beznádej, ktorá z toho priam srší, no skôr mi nevyhovuje tá forma (kamera, dramatizácia, herecké prejavy, neustále skľučujúca hudba), ktorá ma akosi nedokázala strhnúť, vyvolať vo mne nejaké silnejšie emócie. Výnimkou je pár scén prevozu peňazí, v ktorých funguje veľmi slušné napätie a zaujať ma dokázalo aj niekoľko dramatických zvratov v závere. Najväčším plusom filmu je pre mňa to, že som opäť raz dostal možnosť pri svojich filmových potulkách zavítať do pre mňa málo známeho kúta sveta a trochu tak spoznať tamojšie (filipínske) reálie (dosť mi pripomínajú tie latinskoamerické, najmä silným španielskym kultúrnym vplyvom a silným kresťanským založením).     "How is this possible?" "My partner is a good man." ()

mira007

Perfektně odvyprávěné syrové sociální ( a následně akční ) drama o rodině, která se ve velkoměstě Manila propadá do hajzlu a přesto hlavní hrdina neuhne z cesty slušného poctivého pokorného člověka. Atmosféra na jedničku a filmařsky to evokuje brazilské filmy typu Tropa de elite a Město bohů, herecké výkony parádní. Už dlouho mne mne žádný film emočně neroztřískal ( a to s pozitivním pocitem ) tak jako tento - přes veškerou depku, napínavé, dechberoucí a naprosto famózně vypointované. PS: Tenhle film mi doporučil Jamie Dorman ve filmu o filmu Anthropoid, když tam zmiňoval s jakým reřizérem bude točit ()

M1k9

Manila je svým způsobem peklo na Zemi. Všude to dříve, nebo později bude vypadat stejně. Někteří z nás mají tu smůlu, že si jím musí procházet již dnes. (Na nás dojde řada třeba zítra.) Sean Ellis odvedl neuvěřitelnou práci, od myšlenky, přes realizaci, po závěrečné úpravy. Díky jeho stylu a podmínkám se Metro Manila abnormálně odlišuje. Překvapil mě mírně pozitivní tón, navzdory tvrdým nárazům reality. V druhé polovině se stále nedostavovala očekávaná krvavá řežba. Závěrem se stala pohádka o kouzelném klíči k zajištěné budoucnosti. Krásné Althei Vega bych samozřejmě nic špatného nepřál. Naopak její muž si o ránu do držky říkal celou dobu. Ne nadarmo je dobro či dobrosrdečnost spojována s naivitou a hloupostí. Tentokrát to samozřejmě byla kritika nás jako společnosti, než-li jedince. 9/10 ()

kujon

Huh, tak tohle bylo opravdu tvrdé a syrové. Místy je to sice naivní, ale i tak to jako celek docela dobře hraje. Konec je taknějak očekávaný, ale v něčem přeci jen překvapí. 3,5* a ať nežeru, tak jako obvykle zaokrouhlím směrem nahoru. ()

Blueeyes

Nekoukalo se mi na Metro Manila zrovna lehce, to je třeba přiznat. Ale na druhou stranu, čekala jsem o mnoho drsnější vyústění, než jaké nakonec bylo. V průběhu snímku jsem několikrát téměř nedýchala strachem o ty děti. Konkrétně onu nabídku "práce pro speciální klienty", která přišla takřka v závěru, jsem tušila o mnoho dříve. Tak moc jsem jim všem přála aby vyvázli, aby dokázali odolat tvrdým podmínkám městské džungle, na které nebyli z pozice čistých venkovanů ani trochu připraveni nebo uměli víc prokouknout všechny ty protřelé fígle těch, co se vyznají. Je to hodně intenzivní počin, zvlášť vzhledem k tomu o jak jednoduché téma se ve své podstatě jedná. Možná je to exotikou toho místa, nebo zvláštní sympatičností hlavních hrdinů, kterým jsem opravdu usilovně přála štěstí. ()

Britský filmař se pokouší o atentát

Britský filmař se pokouší o atentát

15.02.2015

Jeho krátkometrážní Cashback byl nominovaný na Oscara. Nedoceněný londýnský horor Střepy v hlavě skoro nikdo neviděl. Aby mohl natočit Metro Manila, zastavil vlastní dům. Ale vyplatilo se, film… (více)

Ostrovní tvůrci mají napilno

Ostrovní tvůrci mají napilno