Podvodník (festivalový název)

Dokumentární / Životopisný / Thriller

Velká Británie, 2012, 99 min

Bart Layton

Erik Wilson

Hodně zvláštní dokument, u kterého jsem několikrát kroutil hlavou, a říkal jsem si, to jsou fakt všichni slepí?!! Ale popořadě. V roce 1994 se z rodiny Barclayů v San Antoniu v Texasu ztratil jejich 13letý modrooký, blonďatý syn Nicholas... o tři roky později jim španělská policie přes úřady sděluje, že se u nich našel někdo, kdo o sobě tvrdí, že je právě Nicholas Barcley. Tato postava je zároveň i vypravěčem celého dokumentu, tudíž na ní od začátku koukáte a vidíte, že je to mladý muž, snad kolem třicítky, tmavovlasý, s tmavým strništěm na tváři, hnědooký a s francouzským přízvukem... Jestli-že jsem čekal rychlý konec příběhu tím, že americká rodina na sto metrů pozná, že se nejedná o jejich pohřešovaného syna, mýlil jsem se. Všichni unisono tvrdili "ano,toto je náš Nicholas"! Dále se dokument začíná měnit v hru chameleónů...kdo vlastně více lže, Nicholas nebo všichni členové rodiny, která má zřejmě postranní úmysly a něco děsivého skrývá... Rozuzlení je tak nečekané, že tomuto celkem běžnému dokumentu přidává dosti procent navíc...takže nakonec slabší čtyři hvězdičky.(9.3.2014)

Zajímavý dokument, když opomenu nesympatičnost hlavního hrdiny, tak jako film, stojí určitě za povšimnutí, nevím jak bych se mi líbilo, kdyby se někdo vydával za zmizelého člena rodiny? uvěřila bych jemu? těžko říct, ale člověk hledá pravdu, a pravda bývá někdy slepá, myslím že tento film je dobře natočený, ale obávám se , že také rychle zmizí z mé hlavy,(19.2.2013)

Pozoruhodne zaujímavo vyrozprávaný príbeh. Stále mi ale nešlo do hlavy ako rodina za boha nevie spoznať svojho syna (brata), ktorý bol nezvestný "iba" 3 roky a nejaké drobné... Pritom nešlo o typického američana. Na vyššie hodnotenie to však nestačí pretože hodinu po dopozeraní mi The Imposter nejako vyšumel z hlavy.(24.1.2013)

PRECO? PRECO to nespracovali ako kriminalny thriller bejst na skutocnej udalosti? Neuveritelny namet, ktory by vo filmovom spracovani, pekne vygradovany nahanal zimomriavky jak prasa a zamotal hlavu asi kazdemu...Ako dokument tiez vyborny a napadaju ma len 2 slovicka - dokonaly mindfuck - zo zivota..(24.11.2013)

Haha, tak tohle je velice povedené, originální. Je to dokument, je to thriller, je to fikce či snad komediální narážka na naivitu amíků? No dobře, teď už tuším, ale zároveň si pár věcmi stejně nejsem jist. A vůbec mi to nevadí (kecám, trochu ano). Ale hlavně. Jsem rád za to, že jsem neudělal trapnou chybu a četl si o tom něco výrazněji dopředu (což se mi poslední dobou již několikráte královsky vyplatilo). Nedělejte ji také. Jdětě rovnou do toho .. [80%](13.3.2013)

• - Režisér Bart Layton objevil zmínku o Bourdinovi ve španělských novinách, později si ke kauze dohledal další informace a téměř okamžitě navázal s Bourdinem kontakt. V Londýně s ním pak natočil jediný rozhovor, který je použit ve filmu. (Brousitch)

• - Někteří producenti již měli o Bourdinovy kauzy zájem, ale než vždy došlo k uzavření dohod, a to protože se jim Francouz vždy ztratil. (Brousitch)