Vlastní zbraň podmínkou

Safety Not Guaranteed

Komedie / Drama / Romantický / Sci-Fi

USA, 2012, 82 min

Celý film až do poslední scény je takový milý nezávislý kousek, který je veselý a neobvyklý, ale díky své plochosti nemůže na plné hodnocení aspirovat. Pak ale přijde právě ta poslední scéna a celý tenhle koncept totálně rozmrdá a zážitek pošle někam úplně jinam, než by kdo mohl tušit. Takhle má vypadat parádní scénář. 90%(21.3.2017)

Je síce pravda, že snímok ťahá hlavne ústredná dvojica (najmä M. Duplass bol výborný), no aj tak, má niečo do seba. Minimálne slušnú atmosféru, ktorú dokázal vytvoriť aj napriek slabučkému príbehu a nedotiahnutému koncu (skončilo to práve v tom najzaujímavejšom). Ale príjemný pocit zostal aj dlho po skončení filmu, a to je to hlavné. Lepší priemer. 65/100(13.10.2017)

Chybí mi ono "něco" (asi myšlenka), které by celek povzneslo do pozice srdeční trvalky, ale jinak naprosto bezproblémová prácička, ve které vše zapadne přesně na místo, motivy se uzavřou a celé je to svižné jako Johnsonův humor. Začínám mít pocit, že je toho kluka na šaškování v New Girl trochu škoda. Stejně jako Trevorrowa na blbnutí v Jurském parku. Na druhou stranu, čerstvější krev jim do oběhu vlít asi nemohli. 7/10(12.1.2014)

Je skutečně osvěžující vidět po dlouhé době komedii, která je vtipná i bez toho, aby nutila herce se každých pět minut ztrapňovat nebo stavěla svůj humor na frekvenci sprostých slov v jedné větě. Romantika, která je přirozená a necpe v každém záběru řadu klišé a otřepaných frází. A nakonec hrdinka tak podivně sympatická, že si mě získala už ve svém úvodním monologu a já ji měla ráda, ať už se tvářila jako bubák nebo se mile usmála.(12.6.2013)

Tak já čekal něco naprosto jiného. Tohle mě ohromně překvapilo, celou dobu jsem čekal, kdy začnou cestovat. A pak se z toho vyvrbí tak nádherný příběh s velice hezkým koncem. Ani se mi to nezdálo jako komedie, scifi jen díky závěru a romantika byla taky celkem na okraj. Ale ono tohle někam žánrově zařadit je celkem složité, takže zdejší zařazení beru. Každopádně co bych rád je to, aby udělali druhý díl, nejspíš o té cestě, a pak popřípadě i třetí. To by tomu slušelo a kdyby to bylo takhle kvalitní, byl bych nadšený a tleskal bych třikrát. Takhle tleskám sice jen jednou, za to ale pořádně.(13.1.2013)

• - Pri scéne, kedy Darius (Aubrey Plaza) s Arnauom (Karan Soni) sledujú poštové schránky, môžeme vidieť aj autora skutočného inzerátu, na základe ktorého je film založený. Volá sa John Silveira a je to starší šedivý muž v okuliaroch, ktorý prichádza k poštovým schránkam ako prvý. (erapo)

• - V obchode, kde Kenneth (Mark Duplass) pracuje, sú na pultoch uložené známe polievky Campbell's Soup. Toto jedlo pozná celý svet najmä vďaka maľbe Andyho Warhola. (Darth Maul)

• - Hodinu po začátku filmu hraje hlavní hrdina Kenneth (Mark Duplass) hlavní hrdince Darius (Aubrey Plaza) na strunný nástroj, který má položený na klíně. Nástroj nemá kliku k pohánění třecího kola a tak to v žádném případě nemůže být niněra, jak se v českém překladu filmu tvrdí. Ostatně  zvuk niněře vůbec neodpovídá. V anglických titulcích je nástroj označen jako zither (citera), ale to také není správně, protože citery jsou mnohostrunné. Podle všeho je to apalačský  (horský) dulcimer, klasický americký čtyřstrunný  nástroj skotského původu. U nás je málo známý. (Tixo)