Vlastní zbraň podmínkou

Safety Not Guaranteed

Komedie / Drama / Romantický / Sci-Fi

USA, 2012, 82 min

Tak předem moc nechápu český překlad! Ano, v obsahu filmu zazní věta, vlastní zbraň podmínkou, ale proč prostě nepojmenovat film Bezpečnost nezaručena?! No, ale přejděme k samotnému obsahu...moc jsem nepobral, co ta holčina viděla na onom podivínovi, ale pokud vemu v potaz ženský vkus, tak se není čemu divit...dobrá. Samotný děj není nikterak zajímavý, většinou se točí kolem již zmíněného páru a jediným držákem je stroj času, který nakonec nemusí být až takovým sci-fi... 60%(16.11.2013)

Podobné filmy mám prostě rád. Hodně mi to připomnělo snímek "Defendor", který jsem recenzoval na Necronomiconu, trochu také "Super", které jsou z podobného ranku. I když je nutné zmínit jednu základní věc. Hlavní postava filmu "Safety Not Guaranteed" si nemyslí, že je superhrdina a za žádného se nepřevléká. Jenom si prostě myslí, že musí sestavit stroj času, aby splnil svou vytyčenou misi. Podobnost tedy spíše se snímkem "Take Shelter", i když "Safety Not Guaranteed" je spíše komedií, což se o snímku "Take Shelter" říct nedalo. Darius a její dva kolegové jsou novináři, kteří dostanou za úkol napsat o podivínovi, který dal do novin inzerát, že hledá osobu, s kterou by cestoval v čase, že to není vtip. Novináři si mysleli, že najdou zajímavý příběh, především pak o životě jednoho šílence. Vedoucí týmu novinářů, Jeff, se pak do místa vrací především za jednou ženou, s kterou kdysi měl něco společného. Nejvíce práce je tak na dívce, která se jmenuje Darius a která se s Kennethem sblíží natolik, že jeho řečem uvěří. Zní to všechno dost šíleně, ale z nějakého důvodu je pro ni muž okouzlující. Dává jí trénink v přežití, spolčí se s ní na misi, kdy něco potřebuje ukrást, prostě s ním podstupuje všechny peripetie jeho poslání. O tom, že Kenneth mluví pravdu, jí usvědčí i skutečnost, že je sledován nějakými agenty. Jenže pak se Darius dozví, že některé příběhy, které jí vyprávěl, nejsou pravdivé. Uvěří Darius šílenci, který staví stroj času a který ona sama neviděla, anebo se vzepře tomu, co k němu cítí? Závěr je nádherný a skutečně jsem si ho užil. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2013/01/tobruk-valcik-s-basirem-2-dny-v-new.html(4.3.2013)

Podivná Aubrey Plaza (jestli nevíte, co mám na mysli, najděte si ji na youtube u Conana, a podobně...) s podivným outsiderským kouzlem pátrá, zda opravdu existuje cestování časem. A kromě toho zjišťuje i mnohé další věci. Zdejší zařazení jako komedie není moc trefné, protože zábavných dialogů/kousků tam je sice dost, ale ne toho typu, co by běžný divák od komedie čekal. A sci-fi? Jeden jediný, vesměs v důsledku nepodstatný, prvek. Celkově je to spíše částečně melancholický, částečně dramatický a více jak sci-fi/komedie je to romantický příběh. Ale funguje hezky, lehce alternativně, velmi minimalisticky a díky své sotva hodině a půl neotravně. Takže jsem tak nějak uprostřed. Nemyslím si, že je to kousek, kvůli kterému by jste měli bojovat s polovičkou o ovladač zuby nehty, ale ani to není kousek, kvůli kterému by jste měli od polovičky vyžadovat protihodnotu za to, že jej přetrpíte. Prostě 50:50, pohoda a žádné zvedání obočí a jen lehké cukání v koutku.(29.11.2012)

Velmi příjemný film, rozhodně překvapení roku. Sympatický nezávislý snímek, který je vlastně kombinací romantiky, komedie a sci-fi. Samotný děj si pohrává s divákem a nechává ho v nejistotě, zda se jedná o pravdu či ne, což je jen dobře a tak konec nemůže nikoho zklamat. Pokud pominu vedlejší linky, tak Aubrey hraje to na co jsem byl lehce připraven z rozhovorů s ní, připadalo mi to, že hraje sama sebe. Hodně mě potěšila přítomnost krásné Kristen Bell, která se ta zjeví velmi nečekaně a dodá příběhu nový náboj.(22.10.2012)

Tak jiné drama, romantický film i komedie...že se nedá zařadit. Zároveň se mi to ale velice líbilo... Nic zajímavého a zároveň vše. Od herců přes scénář po režii. Občas člověku prostě nějaký film zapůsobí na duši a mě se to stalo s tímto... Pro plné hodnocení nemám skoro žádný opodstatněný důvod. Jen jsem ho prostě musel dát.(5.12.2012)

• - Film je založen na skutečném inzerátu otištěném roku 1997 v „Backwood Home Magazine“ a zpopularizovaném v pořadu Noční show Jaye Lenoe (od r. 1992). (Brousitch)

• - Pri scéne, kedy Darius (Aubrey Plaza) s Arnauom (Karan Soni) sledujú poštové schránky, môžeme vidieť aj autora skutočného inzerátu, na základe ktorého je film založený. Volá sa John Silveira a je to starší šedivý muž v okuliaroch, ktorý prichádza k poštovým schránkam ako prvý. (erapo)

• - Hodinu po začátku filmu hraje hlavní hrdina Kenneth (Mark Duplass) hlavní hrdince Darius (Aubrey Plaza) na strunný nástroj, který má položený na klíně. Nástroj nemá kliku k pohánění třecího kola a tak to v žádném případě nemůže být niněra, jak se v českém překladu filmu tvrdí. Ostatně  zvuk niněře vůbec neodpovídá. V anglických titulcích je nástroj označen jako zither (citera), ale to také není správně, protože citery jsou mnohostrunné. Podle všeho je to apalačský  (horský) dulcimer, klasický americký čtyřstrunný  nástroj skotského původu. U nás je málo známý. (Tixo)