Zulu

• Francie

Zulu

Krimi / Drama / Thriller

Francie, 2013, 110 min

Hups, překvápko. Dostalo se mi fajnové syrové ze světa, kde život je jen vzduch, Jižní Afriky. Pohublý Forest a troska Orlandu spolu s parťákem vyšetřují smrt mladé dívky, umlácené na kaši. Její tělo je ale prvním ze střípků skládačky, která se postupně rozkrývá za cenu ztrát nejvyšších a nemalých.Má to smysl, příběh, odsýpá to, vypadá to nenudí to a Orlanda bych skoro nepoznal. Vůbec se povedlo francouzskému filmu s přispěním několika nefrancouzských ne-neznámých herců. Potud překvapení (napsal bych milé, ale vzhledem k ději a scénám by to bylo nevhodné, tam nic milého nenajdete). ~ Problémem jsou drobné nesmysly, snažící se vysvětlovat např. získání potřebné indície, jež děj posune potřebným směrem. Tím myslím onu hackerku, její získané informace a její spolupracovníky. To na mě působilo zbytečně hloupě vzhledem k ostatnímu vyobrazovanému, až skoro směšně. Asi jako kdybyste u nás vzali nějakou neznámou herečku vedlejších rolí, udělali z ní hackerku nechali plácat pitomosti "o tom aj tý". Tohle si mohli autoři odpustit, do filmu ani děje se to nehodilo a vypadalo to jen jako špatný pokus o opičení se po jiných "větších" hollywoodských filmech )ve kterých to stejné také mnohdy vyznívá pitomě). Druhým problémem je, že se tam určitá část děje motá kolem apartheidu a Zuluů, což si dovolím tvrdit není téma neznámé, ale zase nic natolik známé, aby si to nezasloužilo lehké entrée, přinejmenším pár vysvětlivek k zainteresovaným postavám. Těch pár prohozených slov slov mi tak přišlo jako dovysvětlení již řečeného, přičemž to "řečené", nebylo nikdy řečeno. Tahle drobnost tak dávala filmu vyznít jako jakési pokračování něčeho, co se událo v prvním dílu, který jaksi autoři zapomněli natočit. Obě tyhle věci filmu trochu ubíraly na kvalitě. Ale i tak to bylo překvápko. Žádné happyendy, tady to jde 'zvostra'. ~~~ 3,5* ~~~ PS: Potěší, že zdaleka ne vždy se mluví anglicky nebo francouzsky a je využito i místní breptání.(23.4.2014)

Odvážný počin Frantíků, kteří si drží své typické trademarky tvrdé, syrové a přímé kriminálky a nebojí se občas i trochu experimentovat (exotická JAR). Místy velmi tvrdý a explicitní blood fest, který je ale bohužel zábavný především svojí formou a stylem, potažmo pak hereckými výkony. Scénář je příliš jednoduchý a obyčejný. Potěší překvapivě sehraná dvojice Whitaker/Bloom. Specielně druhý jmenovaný vytváří svojí postavou věčně nalitého a ucamraného poldy pravý opak své dosavadní herecké kariéře a mám pocit, že si to docela užíval.(20.1.2017)

Tahle stoka je proklatě zaneřáděná nechutným odpadem všeho druhu. Hlavně tím lidským. Jihoafrická republika v temném podání neláká k cestovatelskému poznávání, země plná loupeží, vražd policistů, znásilňování nezletilých dívek a dětí, potíží s regulací zbraní, jakoby už dávno zapomněla, jaké hodnoty by měla ctít. Tvůrci v ní vypráví poměrně solidní detektivku, která se sice drží žánrových šablon, ale předkládá velmi slušné charaktery. Ať je to chlastající troska Orlando Bloom, který dá klidně pěstí šéfovi nebo bývalé ženě, nebo minimalisticky znamenitý Forest Whitaker, z něhož naléhavost přímo čiší. Jejich vývoj je moc fajn sledovat, velkým plusem je samotné prostředí slumů a špinavých ulic v nemocném systému, ve kterém umírají děti a gangsteři jen tak mimochodem usekávají ruce poldům.(23.11.2016)

Už dávno som nevidel tak nekompromisný a surový krimi thriller. Byť policajtom v takom sociálnom marazme by nemusel závidieť ani odpratávač Černobylskej katastrofy. Zdalo sa to byť len ako rutinné vyšetrovanie brutálnej vraždy dievčiny, no prerástlo to v niečo viac a to niečo sa nezastaví pred ničím. Detektívnej dvojici tak išlo často o krk, vo filme je niekoľko scén, pri ktorých divákovi riadne "hrkne", hlavne tá na pláži sa extrémne vydarila. Čo sa týka hereckého obsadenia, Whitakera síce nemám rád, ale tu ešte ušiel. Na druhú stranu si však nemôžem vynachváliť O. Blooma, drsňák vo veľkom štýle, že by okamžite mohol ísť robiť parťáka L. Neesonovi do nejakej temnej akčnej kriminálky. Napätím a pútavosťou postupného odmotávania nitiek kriminálneho prípadu tento film teda nešetrí, pričom sa mi páčila aj všeobecná nosná téma, ktorá sa tiahla celým snímkom - apartheid a sociálny kontrast medzi bohatými a chudákmi. 85/100(13.7.2015)

Jelikož jsem neměl žádná očekávání, netušil jsem do čeho jdu, tak jsem mile překvapen. Orlando Bloom a Forest Whitaker je zde sakra povedená dvojka, oba dva zde odvedli slušné herecké výkony, prostředí ve kterém se film odehrává je správně znepokojivé, drsné a realisticky natočené, potěší i slušná akce a poměrně vysoká brutalita. Nenudil jsem se ani minutku. Doporučuji. 75%(4.5.2014)

• - Všade vo svete bol film uvedený pod názvom Zulu, okrem Juhoafrickej republiky. Tam bol uvedený pod názvom A Most Violent City (Veľmi násilné mesto). (Laslo)

• - Pôvodne sa mal vo filme namiesto Foresta Whitakera predstaviť Djimon Hounsou. (MikaelSVK)

• - Ali Sokhela (Forest Whitaker) nosí hodinky značky Hamilton Khaki Field. (dyfur)