Série(2) / Epizody(29)

Dokumentární cyklus o památkách na českém území, které jsou zařazeny do seznamu kulturního dědictví UNESCO. Divákům se tak nabízí možnost seznámení nejen s jedinečnými památkami, ale i historií jejich vzniku a přesahem do míst a krajů, kde se nacházejí. Všechny tyto památky se vyznačují výjimečně cennou architektonickou, uměleckou i urbanistickou hodnotou. (Česká televize)

Hermi14

I když tento dokument není dokonalý a sem tam obsahuje nějakou tu nepřesnou či zavádějící informaci, musím uznat že na naše poměry jde o velice zajímavý počin. Hned od prvních minut vám atmosféru míst zprostředkuje vynikající kamera a do děje vás vtáhne poutavý komentář, pro který nemohl být vybrán nikdo lepší než Miroslav Táborský. Krátká stopáž, která by klidně mohla být zvlášť u některých dílů delší, je plná zajímavých informací a úchvatných záběrů, a tak se divák ani chvilku nenudí. I přes některé výhrady se bezesporu jedná o výborný projekt, který snad v mnohých lidech vzbudí zájem o naše kulturní a přírodní dědictví. ()

TerushkaJ

Oko kameramana by potřebovalo, alespoň k pronájmu, spousta dalších dokumentaristů. Shodou okolností jsem byla u jednoho natáčení a už v ten moment jsem věděla, že to bude stát za to. Vstřícný hlas Miroslava Táborského s informacemi, které nechtějí diváka naučit to, co si přečte v každém průvodci, ale to, co přiláká potencionálního turistu či milovníka krásných měst. Můžu říct jen to, že tomuto pořadu fandím! ()

Evander

Zajímavě zpracovaný dokument o známých i méně známých krásách naší vlasti. Jako průvodce mi sice Táborský příliš nesedí, přesto se mi dokument jako celek líbí. ()

loveless

Pocta českým památkám v doprovodu komentáře Miroslava Táborského - nevtíravé a vkusné. Inspirujte se, kam se zajet podívat. ()

Arccos

Naprostá profesionalita. Od scénáře, skvělého průvodce Miroslava Táborského, až po (a především) úžasnou kameru a technickou práci s obrazem. Tento cyklus sám se stává klenotem! ()

pestak

Tento dokumentární vzdělávací cyklus, pokládám za to nejlepší co ve veřejněprávní televizi na dané téma vzniklo. Miroslav Táborský jako moderátor si vede na výbornou. ()

Luswani

Opravdu povedený seriál, který se zabývá nejkrásnějšími českými místy. Nejlepší je ale podle mě dokonalá kamera, která dokáže vykouzlit skutečně nádherné záběry. Poměrně netradiční zpracování na české poměry dokumentárních filmů. A volba Táborského jako průvodce byla taky dobrá. Zhlédl jsem všechny díly a jsem opravdu nadšený. 95% ()

carl.oesch

Kromě všeho toho dobrého, co cyklus (obě řady) přináší bych rád připomněl i původní hudbu. Ta muzika k tomu báječně sedí (dobře vybrané jsou i ostatní hudební podkresy především z klasické hudby) a ocenit musím i Miroslava Táborského, jednoho z njelpších průvodců podobného typu dokukementů u nás. Na rozdíl od M. Ebena je ta jeho kultivovanost přirozená. ()

The Hobbit

Konečně něco na úrovni! Jsem hodně mile překvapen. Nádherné záběry vč. leteckých, skvělá kamera, zajímavé informace, poutavý výklad Táborského (opravdu skvělý výběr průvodce)...Tenhle dokument mě prostě upoutal vším.. a to se mi u CZ dokumentu opravdu moc často nestává. ;-) ()

LencaN

Především super kamera a neotřelý komentář. Víc takových dokumentů, protože jsem často zírala, jak krásná místa se v naši republice taky dají najít. Je jasné, že do dokumentu vyberou ty nej záběry, ale prostě ta místa tu máme a krásná jistojistě jsou i s nějakými zde neviditelnými vadami. Je to naše dědictví, jak zdůrazňuje každý z dílů. Seriál se tedy zabývá památkami zapsanými na seznamu UNESCO, čímž je vymezený obsahový rámec a je pak na scénáristech, aby to nějak oživili. Celkem se jim to povedlo. Ano, jsou tu základní, mnohdy nudná fakta, která jsou ale nezbytná, aby naprostý neznalec věděl o čem bude řeč, ale dozvídáme se i pikantnosti a zajímavosti ze života lidí pojících se k oněm památkám. Musím uznat, že Táborského oblíkali hodně střídmě, jako šedivou myšku nebo důchodce... ale kupodivu jsem to pak už nevnímala, aspoň to neodvádí pozornost od památek :) Táborský je kupodivu sympaťák (pro mě překvapení, jelikož ho znám spíš ze záporných rolí) a hlavně má velmi profesionální projev. Perfektně gestikuluje, jako kdyby vyprávěl básničku a dával si na všem moc záležet. V některých dílech jsem obdivovala jak dokázali zajímavě vyprávět třeba i o menších místech, např. o sloupu na olomouckém centrálním náměstí nebo vile Tugendhat. ()

Teachman

Tento televizní seriál je vhodný nejen do hodin zeměpisu, dějepisu nebo výchovy k občanství. Žáci se při něm mohou dozvědět zajímavosti o různých památkách na území České republiky. Doporučuji. ()

e-pilot

Skvěle ucelený pohled na to nej nej z česko-moravsko-slezského architektonického dědictví. Obrazové, hudební i mluvené části skvěle ladí a vytvářejí dechberoucí dokument. Za takto reprezentativně a nadčasově zpracované minipotréty našich skvostů nelze než složit pochvalu všem tvůrcům. ()

Standey

Jedním slovem nádhera. Po shlédnutí této série jsem opravdu na naši malou zemi pyšný. Miroslav Táborský je taky skvělý. ()