Mac Frič se postaral o první filmové zpracování ve své době velice úspěšné stejnojmenné divadelní hry Františka Xavera Svobody. Do hlavní role obsadil výborného Hugo Haase, který se zde, podobně jako o pár let později ve filmu Velbloud uchem jehly, proměnil v mnohem staršího muže. Snímek o pořádku a disciplíně, která však musí mít své hranice, přináší celou řadu zábavných, ale také dojemných momentů (zejména v závěru). Mírně upravená Svobodova předloha se dočkala i druhého filmového zpracování – režisér Vladimír Slavínský obsadil do hlavní role svého snímku Poslední mohykán Jaroslava Marvana. V porovnání těchto dvou snímků vychází z mého pohledu o chlup lépe mladší a rozvernější kolega, ale oba filmy jsou opravdu povedené a rozhodně stojí za zhlédnutí!(8.4.2014)

Tak Fričova verze mi přijde krapet komediálnější, nežli verze pana Slavínského. Pro snazší porovnání jsem je zhlédl těsně po sobě. Hodnotím obě stejně dobře, ale tato verze mi prostě přijde veselejší. Velká škoda, že zde nebyla ona slavná scéna s obrazem. Byla by do třetice. A věřím, že pan Haas by ji zvládl velmi dobře.(17.4.2016)

Oproti novšiemu Poslednému mohykánovi trochu slabšie, možno sa mi to zdá kvôli priveľmi ukričanej a ešte viac despotickej hlavnej postave. Niektorým scénam by prospelo skrátenie, ako napríklad triedne stretnutie v krčme.(22.1.2016)

Velmi příjemně hravá a zábavná komedie o muži tvrdé skořápky a laskavého srdce, o zastánci tvrdé mužské kontroly nad rodinným životem a jeho usměrňování správným směrem. Profesor Kohout (skvělý Hugo Haas) je zastáncem poslušnosti a hlavním rozumem nad všemi členy domácnosti. Jeho povrchní tvrdost a nesmlouvavost však skrývá laskavé srdce a nastavené zrcadlo jeho chování mu ukáže jeho skutečný dopad. Jeho skvělým doplňkem je manželka (dobrá Zdeňka Baldová), ustrašená z reakcí svého chotě na ne vždy dobré situace, ale také umná koordinátorka všech rodinných neřestí. Doktor Jiří Bečvář (Vladimír Borský), nápadník jeho dcery, pak umným manévrováním nastaví zrcadlo Kohoutově chování. Z dalších rolí: Kohoutovy děti Zdenka (Marie Glázrová) a Jaroslav (Antonín Novotný), nešťastná kuchařka Baruška (Darja Hajská), hroutící se z Kohoutových nároků, hubatá Tonča Vacková (Jiřina Steimarová), Jaroslavovo děvče, milenec kuchařky dragoun Frantík (Jára Kohout), nepoddajný školník Rejsek (Václav Trégl), a Kohoutův bývalý přísný třídní profesor (Alois Dvorský). Příjemná komedie baví po celý čas. I když osobně mám raději pozdější remake.(16.11.2011)

První zfilmování divadelní hry F. X. Svobody. Hugo Haas hraje profesora Kohouta s lehce ironickým nadhledem nad sebou i svým okolím. Výhoda Posledního mohykána (1947) spočívala v propracování příběhu, který se nesl ve svižnějším tempu, čímž byla odstraněna jistá divadelní dekorativnost příběhu. Ale při vší úctě k hereckému mistrovství Jaroslava Marvana, je pro mě Haasův rodinný tyran minimálně v jednom ohledu přesvědčivější. V jeho podání nevyznívá profesor Kohout jako posedlý fanatik. Pod stylizovanou maskou, kterou si snaží udržet na veřejnosti i v soukromí respekt, se skrývají obyčejné lidské slabosti. Zdeňka Baldová začíná tímto filmem rozehrávat svou nezapomenutelnou galerii filmových maminek (po Slavínského laciné veselohře Právo na hřích). Pod režijním vedením Maca Friče se dokázala uplatnit ve hře psané pro jednoho herce a dát do této postavy více, než pro ni bylo psáno. Ostatní postavy nenabízely výraznější příležitost, a herci (většinou začátečníci, později zvučných jmen – Novotný, Glázrová) se ani nesnažili nic změnit. Tato komorní komedie, je však přesto Haasem a Baldovou vyzvednuta z pamětnické všednosti. „Milostivá paní, jsem rád, že mám Zdeňku, a jsem přesvědčen, že bude tak dobrá hospodyně jako vy.“ – Haasova odpověď: „Naše maminka je sice hospodyně špatná, ale zato je dobrá padesátnice.“ – Baldová: „ Až za dva dny, tatínku.“ „No, geniální to zrovna není, ale uznáte, že je togeniální“.(23.4.2004)

• - Filmový debut Marie Glázrové. (Kulmon)