Princezna se zlatou hvězdou

• Československo

Princezna se zlatou hvězdou na čele

(neoficiální název)

The Princess with the Golden Star

Princezná so zlatou hviezdou

Pohádka

Československo, 1959, 78 min

Pohádky mám ráda, ale Pepíček Zíma je víc, než obvykle snesu. Možná mne ovlivnila i babička, která jej vášnivě sledovala Na Vlachovce a bylo to tak hrozné, že už pak jako princ neměl šanci. Naopak moc ráda tady mám Josefa Vinkláře jako kuchtíka, a navíc když člověk ví, jaký par excellence herec z něj vyrostl. Do zlatého fondu sice patří, hlavně o Vánocích, ale já mám ráda jiné pohádky.A taky mi trošku vadil zparodovaný král František Smolík, takže *** jsou až až. I když natočit pohádku ve verších, aby se líbila a stá.le dalším generacím? ještě možná popřemýšlím. Jen si neodpustím alespoň dvě větičky: "A co kdyby hodnou ženu nedostal?" "Z veselého prince byl by smutný král."(20.5.2008)

"Vydejte mi Ladu, princi Radovane. Je mou snoubenkou a ženou mou se stane." Já si myslím, že z právního hlediska má Kazisvět VI. na princeznu Ladu nárok. Určila podmínky, za kterých si ho vezme, on je splnil a ona prchla, potvora jedna. Ale je to pohádka a právní oddělení o vánocích nemaká, takže já si to užiju. Zase. Pokolikáté už? Ani nevím, ale k mým vánocům tak nějak patří pozdrav Kazisvěta s pobočníky, podivné rýmovačky i zmatený kuchař.(26.12.2017)

Tyhle výrazné barvy jsou fakt nezapomenutelné. Rozkvetlé rododendrony v parku a pak hlavně barva vlasů princezny Lady, ačkoli vlastně nejen jí. Tuhle barvu tady mají všichni. :-) Není nijak výrazně vtipná (i když u krále Kazisvěta jsem se smávala), ale ani dramatická nebo temná - prostě docela příjemná pohádka.(5.1.2004)

Necelých šedesát let už české obrazovky zdobí ve vánočním období pohádka "Princezna se zlatou hvězdou".. Nevyhnula se mi ani letos a jsem tomu moc ráda.. Scénář je sice naivní, ale to do pohádek patří stejně jako omalovánková barevnost.. Sympatický je zveršovaný text, který snadno (především malému diváku) utkví v hlavě :-) Na herecké výkony není kladen důraz, díky rýmům pro umělecky zpracované role není moc prostor.. Charakteristika hlavních postav je jednoduchá, ale možná o to více líbivá.. Co mě na pohádce především fascinuje je hudba a bohatá výprava.. Kostýmy jsou majestátní, scéna z plesu podkreslená baletem nebo bohatá výzdoba jsou ohromující.. Jde přeci "jen" o pohádku.. Tehdejší výchova dětiček k umění byla na mnohem vyšší úrovni než dnes v době uřvaných pokleslých pohádek..(28.12.2016)

Na Princezně se zlatou hvězdou mi vždycky vadily ty verše (jako i v jiných pohádkách), přišlo mi to nepřirozené. Na druhou stranu o víkendu jsem na pohádku náhodou narazil na CS filmu a nějak se má kritičnost vůči veršům značně otupila. Minimálně mají nedozírně vyšší úroveň než nějací tři zpívající bratříci. Zíma se mi moc nehodil na prince, na druhou stranu je tu hrozně podobný princi z Disneyho Sněhurky a Marie Kyselková to kompenzovala více než dostatečně. Kus profesionálního řemesla (Frič), na které dnes ne a ne navázat.(26.12.2016)

• - Martin Růžek (kráľ Kazisvět) pred natáčaním šermiarskej scény nikdy nedržal meč v ruke. (Raccoon.city)

• - Marie Kyselková (Lada) mala so zlatou hviezdou nemalé problémy. Skoro ráno ju s parochňou prilepili a až večer dávali dole. Po niekoľkých dňoch mala cez čelo, od ucha k uchu, jeden červený rozožraný pruh. (Raccoon.city)

• - Exteriéry se natáčely na zámku v Průhonicích. Sídlo prince Radovana (Josef Zíma) se natáčelo na hradě Kokořín. (M.B)