poster

Princezna se zlatou hvězdou

 • Československo

  Princezna se zlatou hvězdou na čele

  (neoficiální název)
 • angličtina

  The Princess with the Golden Star

 • Slovensko

  Princezná so zlatou hviezdou

Pohádka

Československo, 1959, 78 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Billie777
  *****

  Tuhle pohádku jsem měla vždycky ráda. Fričova nejlepší pohádka a jedna z nejpovedenějších českých pohádek vůbec. Tenkrát se prostě ještě uměly točit. Marie Kyselková byla jako princezna Lada nádherná, jako malá jsem vždycky obdivovala její krásné vlasy a na zahradě iminovala její zalévání záhonů, když jsem si hrála na Ladu. :) Zároveň se mi vždycky líbila "přehlídka" šatů, které jsou mimochodem moc krásné (hlavně ty černé) a taky balet v princově zámku. Oboje na mě působí docela moderně. Pohádka je navíc veršovaná a to já moc nemusím. Je ale zajímavé, že u této pohádky mi to ani trochu nevadilo, ba jsem si to ani nikdy neuvědomovala a neuvědomuju. Jednoznačně nadprůměr. "Láska je žár i hořký chlad, teskní muž na měsíci, zaduněl hvězdný vodopád, viděl jsem létavici. Prý člověk má si něco přát, když hvězda z nebe padá. Aby tak jako mám tě rád, měla i tys mne ráda..." :-)(31.3.2012)

 • Mrkvič
  ***

  Nikdy jsem tuhle pohádku neměl rád a nikdy ji mít rád nebudu. Možná že to je místy i trochu vtipné, ale premisa krásné princezny se zlatou hvězdou na čele a "ošklivou" šmudlou oblečenou v myšším kožíšu mě iritovala už jako malýho špunta. Asi jak Natalia Oreiro (nebo jak) v tom bláznivém seriálu převlečená za kluka jen pomocí kšiltovky. Mít takový kozy, tak si na kluka rozhodně hrát nebudu.(19.6.2011)

 • Radek99
  ****

  Klasická česká pohádka ze zlatého filmového fondu. Princezna se zlatou hvězdou je sice ještě produktem konzervativní filmové éry, kdy se především sázelo na umění a vše vně se podřizovalo umělecké složce. Všechny dialogy jsou tedy psány ve verších, herci a herečky z dnešního pohledu mile přehrávají a vznosně gestikulují, skvostné herecké obsazení a režie nestora Martina Friče nedovoluje slabý herecký výkon... Co ale rozhodně povznáší celou tuto pohádku je přítomnost roztomilého humoru a z mého subjektivního pohledu role krále Kazisvěta v podání Martina Růžka (sice nepokrytě vulgarizujícího tehdejšího německého ideového nepřítele jasnou stylizací do germánské rituality a symboliky, ale přesto zahraného rozkošně a karikovaného spíše k úsměšku než k ostouzení). Milá a nekonfliktní pohádka...(29.6.2007)

 • Jezinka.Jezinka
  ****

  Krále Kazisvěta jsem považovala za jednoho z řady polských panovníků (Kazisvět, Kazimír, všechno je to jedna famílie). Nechápala jsem, kdo mohl mít tak šílený nápad a šít kožich z myšek, zvrhlé a pracné. Dodnes nechápu, jak se princezně udržela na čele ta hvězda a to nemluvím o tom, jak se jí tam asi mohla dostat. Kuchař není žádný neřád, však je samý řád za to jak je vzorný a laskavý.(30.11.2010)

 • noriaki
  *****

  Možná se zeptám trochu hloupě, ale kde je v tom ta angažovanost? Tehdy jsem si žádné nevšiml a neviděl jsem ji tam ani dnes. Tahle pohádka na mě zapůsobila především nádhernou výpravou, skvěle obsazenými rolemi a vynikající hudbou. Díky exotickému orientálnímu motivu jsem si dlouho myslel, že jde o nějakou cizí, možná ruskou produkci. A nebo zapůsobila asociace s veršovaným Mrazíkem. Buď jak buď, rozhodně patří k české pohádkové klasice. Když už pro nic, tak pro nezapomenutelného kuchaře v podání Stanislava Neumanna a teutonského krále zahraného skvělým Martinem Růžkem, se vyplatí vidět.(11.7.2017)

 • - Film sa mal končiť prípitkom zúčastnených, vrátane kráľovského páru. Marie Kyselková, predstaviteľka princeznej Lady, si však od režiséra vynútila, že na konci musí byť bozk. (Raccoon.city)

 • - Původně dostala Marie Kyselková jen malou roli. Ale těsně před natáčením onemocněla herečka hlavní role Miriam Hynková a tak se Martin Frič rozhodl právě pro Marie Kyselkovou. (cariada)

 • - Marie Kyselková (Lada) byla v době natáčení těhotná. (M.B)