Princezna se zlatou hvězdou

• Československo

Princezna se zlatou hvězdou na čele

(neoficiální název)
  • angličtina

The Princess with the Golden Star

Princezná so zlatou hviezdou

Pohádka

Československo, 1959, 78 min

Tuhle pohádku jsem měla vždycky ráda. Fričova nejlepší pohádka a jedna z nejpovedenějších českých pohádek vůbec. Tenkrát se prostě ještě uměly točit. Marie Kyselková byla jako princezna Lada nádherná, jako malá jsem vždycky obdivovala její krásné vlasy a na zahradě iminovala její zalévání záhonů, když jsem si hrála na Ladu. :) Zároveň se mi vždycky líbila "přehlídka" šatů, které jsou mimochodem moc krásné (hlavně ty černé) a taky balet v princově zámku. Oboje na mě působí docela moderně. Pohádka je navíc veršovaná a to já moc nemusím. Je ale zajímavé, že u této pohádky mi to ani trochu nevadilo, ba jsem si to ani nikdy neuvědomovala a neuvědomuju. Jednoznačně nadprůměr. "Láska je žár i hořký chlad, teskní muž na měsíci, zaduněl hvězdný vodopád, viděl jsem létavici. Prý člověk má si něco přát, když hvězda z nebe padá. Aby tak jako mám tě rád, měla i tys mne ráda..." :-)(31.3.2012)

Nikdy jsem tuhle pohádku neměl rád a nikdy ji mít rád nebudu. Možná že to je místy i trochu vtipné, ale premisa krásné princezny se zlatou hvězdou na čele a "ošklivou" šmudlou oblečenou v myšším kožíšu mě iritovala už jako malýho špunta. Asi jak Natalia Oreiro (nebo jak) v tom bláznivém seriálu převlečená za kluka jen pomocí kšiltovky. Mít takový kozy, tak si na kluka rozhodně hrát nebudu.(19.6.2011)

Klasická česká pohádka ze zlatého filmového fondu. Princezna se zlatou hvězdou je sice ještě produktem konzervativní filmové éry, kdy se především sázelo na umění a vše vně se podřizovalo umělecké složce. Všechny dialogy jsou tedy psány ve verších, herci a herečky z dnešního pohledu mile přehrávají a vznosně gestikulují, skvostné herecké obsazení a režie nestora Martina Friče nedovoluje slabý herecký výkon... Co ale rozhodně povznáší celou tuto pohádku je přítomnost roztomilého humoru a z mého subjektivního pohledu role krále Kazisvěta v podání Martina Růžka (sice nepokrytě vulgarizujícího tehdejšího německého ideového nepřítele jasnou stylizací do germánské rituality a symboliky, ale přesto zahraného rozkošně a karikovaného spíše k úsměšku než k ostouzení). Milá a nekonfliktní pohádka...(29.6.2007)

Krále Kazisvěta jsem považovala za jednoho z řady polských panovníků (Kazisvět, Kazimír, všechno je to jedna famílie). Nechápala jsem, kdo mohl mít tak šílený nápad a šít kožich z myšek, zvrhlé a pracné. Dodnes nechápu, jak se princezně udržela na čele ta hvězda a to nemluvím o tom, jak se jí tam asi mohla dostat. Kuchař není žádný neřád, však je samý řád za to jak je vzorný a laskavý.(30.11.2010)

Možná se zeptám trochu hloupě, ale kde je v tom ta angažovanost? Tehdy jsem si žádné nevšiml a neviděl jsem ji tam ani dnes. Tahle pohádka na mě zapůsobila především nádhernou výpravou, skvěle obsazenými rolemi a vynikající hudbou. Díky exotickému orientálnímu motivu jsem si dlouho myslel, že jde o nějakou cizí, možná ruskou produkci. A nebo zapůsobila asociace s veršovaným Mrazíkem. Buď jak buď, rozhodně patří k české pohádkové klasice. Když už pro nic, tak pro nezapomenutelného kuchaře v podání Stanislava Neumanna a teutonského krále zahraného skvělým Martinem Růžkem, se vyplatí vidět.(11.7.2017)

• - Film sa mal končiť prípitkom zúčastnených, vrátane kráľovského páru. Marie Kyselková, predstaviteľka princeznej Lady, si však od režiséra vynútila, že na konci musí byť bozk. (Raccoon.city)

• - Původně dostala Marie Kyselková jen malou roli. Ale těsně před natáčením onemocněla herečka hlavní role Miriam Hynková a tak se Martin Frič rozhodl právě pro Marie Kyselkovou. (cariada)

• - Marie Kyselková (Lada) byla v době natáčení těhotná. (M.B)