Princezna se zlatou hvězdou

• Československo

Princezna se zlatou hvězdou na čele

(neoficiální název)

The Princess with the Golden Star

Princezná so zlatou hviezdou

Pohádka

Československo, 1959, 78 min

Veršovaný scénář je roztomilý, Marie Kyselková a Josef Zíma jsou hezký pár, Martin Růžek mi kdysi naháněl opravdový strach a kuchař Stanislava Neumanna mě baví víc a víc... Bohužel je ale Princezna se zlatou hvězdou také bůhvíproč plná neskutečně otravných tanečních čísel (zřejmě pozůstatek z divadelní předlohy), která jednoduchý příběh jen zdržují.(27.12.2014)

Tak bez téhle pohádky si osobně snad ani nedokážu Štědrovečerní podvečer představit. Každý rok se celá rodina rádi sesedneme a užíváme si mladého fešáckého prince Pepíčka Zímu (ano, už je to vážně dávno..), krále Kazisvěta VI. s jeho pravou rukou (Růžek + Effa), jednorázovou překrásnou princeznu Ladu (Kyselková) nebo zmateného kuchaře (Neumann), který během necelé hodiny nafasuje dokonce 3 různé řády :o) Vyprávění formou rýmů se mi v tomto případě líbilo a rovněž účinkování panů Pištěka, Smolíka, Kohouta a Vinkláře je pro mě víc než velké plus. Princeznu Florindellu bych i dneska bral všema deseti (všechna čest tehdejší kráse Květy Fialové). Zkrátka pokud bych si měl vybrat jednu jedinou pohádku a označit jí jako tu NEJ, byla by to určitě tahle.(25.12.2013)

Víc jak hodinová reklama na ruské auto nevalné úrovně, které je tu přitom vykreslováno jako to nejhezčí, nejžádoucnější a s velmi nízkou spotřebou (na hostině si nevezme žádné lahůdky). Zajímavost: Režisér v poslední chvíli rozhodl o změně značky, původně se mělo jednat o Žigulíka, takže Zíma měl velké štěstí (anebo smůlu, jak se to vezme), že přišel o tu čest (nebo o ostudu) být prvním homosexuálním princem v historii.(15.3.2015)

Já si nemůžu pomoct, tuto pohádku nemám rád. Vždycky jsem se u ní nudil. Navíc oba hlavní předtavitelé mě vůbec nenadchli. Marie Kyselková jako princezna byla velice nevýrazná (kromě té hvězdy na čele samozřejmě) a Pepíček Zíma byl tak sladký, až jsem musel přestat u filmu přikusovat vánoční cukroví. Ty 3 hvězdičky dávám jen kvůli Stanislavu Neumannovi jako vrchnímu kuchaři a Martinu Růžkovi jako králu Kazisvětovi.(18.12.2007)

Necelých šedesát let už české obrazovky zdobí ve vánočním období pohádka "Princezna se zlatou hvězdou".. Nevyhnula se mi ani letos a jsem tomu moc ráda.. Scénář je sice naivní, ale to do pohádek patří stejně jako omalovánková barevnost.. Sympatický je zveršovaný text, který snadno (především malému diváku) utkví v hlavě :-) Na herecké výkony není kladen důraz, díky rýmům pro umělecky zpracované role není moc prostor.. Charakteristika hlavních postav je jednoduchá, ale možná o to více líbivá.. Co mě na pohádce především fascinuje je hudba a bohatá výprava.. Kostýmy jsou majestátní, scéna z plesu podkreslená baletem nebo bohatá výzdoba jsou ohromující.. Jde přeci "jen" o pohádku.. Tehdejší výchova dětiček k umění byla na mnohem vyšší úrovni než dnes v době uřvaných pokleslých pohádek..(28.12.2016)

• - Film vidělo v kinech přes 6 milionů diváků. (cariada)

• - Postavy kráľa Kazisveta a jeho družiny na základe režisérovho zámeru pripomínali pohlavárov nacistického hnutia. (Raccoon.city)

• - Josef Zíma (Radovan) celú noc pred nakrúcaním prvej milostnej scény slávil narodenie dcéry Zuzanky, nespal ani minútu a nakoniec ho musela zachrániť maskérka. (Raccoon.city)