Parník Willie

• USA Steamboat Willie
Animovaný / Krátkometrážní / Komedie / Rodinný / Muzikál
USA, 1928, 8 min

Mickey sa snaží riadiť parník putujúci po rieke, ale prísny kapitán Pete mu to po chvíľke zatrhne a tak sa Mickey musí poobhliadnuť po inej činnosti. Po tom, čo na tichú palubu lode príde Minnie, sa na nej roztočí poriadna zábava v podobe veselej muziky, hranej na najrôznejších veciach čo prídu pod ruku... (T2)

MarekT

Legendární scénou s nezapomenutelnou melodií při kormidlování parní lodi nabírá kariéra myšáka Mickeyho na obrátkách. První animovaný zvukový film hýří kromě toho skvělým nápadem - budiž každá němá tvář hudebním nástrojem. Samotný nápad sám o sobě může vypadat vtipně, ovšem dobový vliv raného surrealismu by dle mě některé dítě zvyklé na dnešní tvorbu nemuselo přežít bez následků - např. scéna s bachyní. Přesto si tento film zaslouží ode mě absolutní hodnocení, už kvůli tomu, že na svou dobu je snímek naprosto geniální a vlastně i v dnešní době si s ním určitá animovaná tvorba nezadá. ()

majo25

1. diel série Mickey Mouse - zároveň prvý zvukový film Walta Disneyho, v ktorom by si na svoje prišli hlavne ochrancovia zvierat. 50% ()

mr.filo

První pokus o zvukově synchronizovaný film, první film s Mickey Mouse. Česky známý také jako Mickey je kormidelníkem. ()

sator

Některé prameny uvádějí že se jedná o první synchronizovaný animovaný film. Konkurent Walta Disneye Max Fleischer však měl být první a to snímkem Kentucky Home (1926). ()

Estrellita

Tradiční úvodní klip většiny disneyovských pohádek - Mickey pískající si u kormidla. Netušila jsem, že k tomu patří ještě celá epizoda - a ejhle, patří. A nezklamala, přestože poslední hvězdička je spíš z nostalgie... 66% ()

Samuel7

Já těm černobílým Mickey Mousům prostě nepřišel na chuť. Je to všechno příliš hloupé, moc dětinské, stojí to vlastně jen na ne zrovna nejlepších hudebních číslech a chybí mi tu nějaký hlubší příběh, které mají právě ty novější epizodky z 30. a 40. let. A že by šel Mickey dětem zrovna příkladem? Škoda, že mě zrovna jeho první díl tak zklamal. 45% ()

gjjm

Prosím vás, neříkejte mi, že na svou dobu to je technicky úžasné. Animace je trhaná, neplynulá, hrozná - ale to není datem výroby. Vždyť i McCayův Little Nemo z roku 1911 je nakreslený stokrát líp a obrázky se hýbou mnohem plynuleji a vůbec technická kvalita animace je mnohem lepší - a to je Little Nemo asi nejstarší animovaný film vůbec. A technika se přece jen za těch sedmnáct let vyvinula. Disneyho animace (nejen tahle) je technicky hrozná, v mnoha scénách (třeba v té, kdy se na scéně objeví Minnie, ten kozel, co olizuje noty aj.) je špatně i nakreslená. K tomu děj, připomínající spíš nějaký hodně nevtipný díl Toma a Jerryho, jen je podstatně trapnější. Chápu, že si zkouší možnosti a to, jak se vůbec nakreslená postavička může pohybovat, a jak je vůbec možné, že loď pluje a nějaké neidentifikovatelné kormidlující pazvíře otvírá pusu, ale to není omluva. Navíc druhá polovina filmu je vykradená z Méliesových nápadů. Animace se dá aspoň z části omluvit roekm 1928, ale trapnost vtipů a blbost scénáře ne. Asi jediné, co je na tom dobré, je hudba. ()

Rozjimatel

Tu som sa trochu zatúlal do praveku kresleného filmu a musím konštatovať, že to, z čoho bolo dobové publikum nadšené, už z dnešného hľadiska vôbec nefunguje. A neobstojí ani argument, že ide o dielo prelomové čo sa týka použitia zvuku. Samotná animácia, hoci je nadmieru jednoduchá, mi ani tak nevadí, má v sebe isté kúzlo, patinu doby (rád som pozrel, ako vyzerala disneyovka v danej dobe a trochu si tým rozšíril svoje obzory). Problém je však s obsahom, keďže tu prítomný humor, na ktorom je to celé postavené, je prihlúply, silený, surový a zlomyseľný (pripomína počiatky nemej grotesky). ()

dezert

Naprosto geniální, smíchy jsem brečel, ani nevím jak. Pro mě nejlepší scéna je, když Minnie začne hrát na krávu a Mickey Mouse si to začne dávat! V tu chvíli jsem neviděl přes slzy smíchu! ()

TomasKotlant

Kreativní využití animace a zvuku, ale děj je takový moc streotypní. Jenom nechápu, proč se ta zvířátka usmívají. *** Ve zkratce: Mickey a jeho zvířecí orchestr na parníku. ()

LadyEsik

Líbí se mi, že je uchován poměr velikostí myši, krávy, husy a kozy, když vezmeme v potaz, že je to obrovská myš :D Jinak krásné sledovat původního Mickeyho. ()

LuiCJ

Pekný úvod do filmovej série Myšiaka Mickeyho. Hudba je výborná - Turkey in a Straw, animácia taktiež a je to zároveň prvý animovaný zvukový film! No príbeh tam chýba. Je to niečo ako koncert, Mickey hrá na rôzne "hudobné nástroje" - hrnce, lyžica, prasiatka, koza atď. Úvodný priemer. ()

Bonniesgun

První myšák! Kdo by to byl tehdy řekl, že se z myšáka stane to, co se z něj stalo? Tady se, dámy a pánové, zrodil kult! (Jen škoda, že kvůli němu bylo spácháno tolik brutality na zvířátkách!!! Až zase nějaká osmdesátiletá paní bude lomit rukama nad agresivitou dnešních postaviček pro děti, klidně jí pustím toto! Na tom byli totiž odchováni dnešní osmdesátníci!!!) Jedna hvězdička dolů za brutalitu a jedna za ošklivého Mickeyho! Ještě štěstí, že trochu uzrál! Tohohle bych se jako malá určitě bála! ()

PlayEasy

Jak to všechno začalo... Máte rádi dnešní či staré (nebo obojí) animáky?! Děkujte jen panu Disneymu a tomuto filmečku. A taky si ho trošku važte, ksakru a mějte trochu strpení a ohled na tehdejší časy! ()

adamix

Je pekné vidieť, ako vyzeral začiatok animovaného filmu, ale je divné vidieť, že obľúbený myšiak Mickey bol tak trošku sadista ku ostatným zvieratám :). ()

Mickey Mouse je volně k užití a je z něj vrah

Mickey Mouse je volně k užití a je z něj vrah

04.01.2024

Hned dvakrát se Disneymu v minulosti podařilo lobovat za změnu amerického autorského práva tak, aby firmě déle zůstalo výhradní právo používat ikonickou postavu Mickeyho Mouse, jak se objevila v roce… (více)