Brána do záhrobí

(festivalový název)
  • Česko Zombie: Město duchů (neoficiální název) (více)

Luisiana 1927: jedné noci přijíždí do zdejšího hotelu skupina mužů a z pokoje č. 36 vyvlečou násilím muže, který je podezřelý z provozování černé magie. Zavlečou ho do sklepení hotelu a tam brutálně ukřižují. Svým činem však způsobí otevření jedné ze sedmi bran pekla, o které se píše v magické knize Eibon. Luisiana 1981: do opuštěného starého hotelu přijíždí mladá žena, která zde hodlá začít nový život. Brzo však zjišťuje, že s hotelem není něco v pořádku... (caligari)

iolaos

Nesesaditelný film z čela italské horrorové klasiky.. sejšn mistrů horrorové zručnosti Fulciho, Frizziho, Lentiniho, Rossiho ani nemohl dopadnout jinak... Těžko někdo překoná tento nesmrtelný makabrozní mejdan zmiňovaných gigantů svého oboru !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! veledílo. ()

Gorehound

Krištalicky čistý horror, kde ruka v ruke kráčajú desivá atmosféra, ktorá sa nádherne stupňuje a legendárne gore, na ktoré zaručene nezabudnete. Podfarbený geniálnou hudbou a bezchybným nápaditým spracovaním je to zážitok, ktorý nemá jediného hluchého miesta. Nie je náhoda, že i po toľkých rokoch je ten film rovnako legendárny a z každým pozretím je to stále neopakovateľná záležitosť. Fulci still lives ! ()

K.I.N.G.

Možná vám to vzhledem k mému vysokému hodnocení přijde trochu divné, ale je fakt, že tak velké zklamaní, jako z tohoto filmu jsem nezažil ani nepamatuji. Na E tu vivrai nel terrore jsem se těšil jako na smilování tak dobrý rok, dokonce to byl možná můj nejočekávanější film v životě a dostal jsem pouze vysoce nadprůměrný zombie splatter horor bez děje, pouze s nějakou "pekelnou kostrou", která to celé drží pohromadě a chrání před úplným rozsypáním. Velkou výhodou snímku je opět Fulciho neopakovatelná atmosféra a standardně mohutná dávka gore, takže o nějaké braní orgánů či netvoření těl samozřejmě není nouze. Je těžké zhodnotit film, který prakticky po celou dobu nudí chabými dialogy a nulovým průběhem a zároveň ohromuje krásnými krvavými scénami, ale suma sumárum je to někde na 70%. O čtyřech hvězdách mě přesvědčil výtečný, chutný soundtrack mistra Fabia Frizziho, který právem patří mezi 5000 nejlepších hudebních alb všech dob, i se svým úžasným ústředním motivem (Ano POMO, jediný příšerný ocas si tady ty!), který ted' považuju za jednu z nejlepších filmových znělek, jaké jsem kdy slyšel. ()

topi

Fulciho trilogie Beyond, House by the cemetery a City of the living dead patří k tomu nejlepšímu co italský, ale i světový horor může nabídnout. V případě Beyond jsem se opět tetelil blahem z remasterovaného vydání (tohle si fakt užívám u jakéhokoliv staršího filmu/hororu, neboť to jsou zásadní rozdíly mezi původními verzemi) a kochal se krásou Catriony MacColl, nechal se unášet dechberoucí hudbou Fabia Frizziho a rozplýval se nad parádní gore řezničinou italského Toma Saviniho - Giannetti De Rossiho. Co na tom, že některé scény jsou "mimo" nebo WTF, tady zrovna nenasytní a po krvi lačnící tarantule. V podstatě totiž tvoří součást celku jako hororu a jako žánru takového. A to peklo podle Fulciho vize je grandiózní!! Je to paráda a tyhle filmy si užijí pouze zarytí fandové pokleslého strašení. Tedy i já! ()

Quint

Fulciho asi nejavantgardnější film, který bývá jeho fanoušky často označován za jeho nejlepší. Sám režisér o něm prohlásil, že chtěl natočit "absolutní film" se všemi hrůzami světa, bez příběhu a bez logiky. Neexistuje jediný důvod, proč by se cokoli z toho, co se ve filmu děje, mělo dít. Fulci své postavy vystavuje kruté nelogičnosti podivného světa bez jakéhokoliv řádu. Před hrůzou tu není úniku. Vše, co postavy dělají, je úplně zbytečné a nikam to nevede. Zlé nadpřirozené síly jako by napadaly samotnou soudržnost filmu, který se postupně rozpadá v naprostý chaos. Někdo to bude brát jako projev tvůrčího diletantství, někdo jako součást snové iracionality. The Beyond je těžko uchopitelný filmový zážitek. Milovníci ujetých gore efektů si ho ale dosyta užijí. Fulciho fixace na zohyzďování očních bulv se tu projevuje v plné síle. Jak Fulci říkával: "oči jsou první věc, kterou musíte zničit, protože viděly příliš mnoho hrůz." Oči jsou tu tedy oslepeny, snědeny i vydloubnuty. Mě tohle moc nebere, ale film si budu vždy pamatovat díky jeho finální scéně, která představuje to nejlepší z tehdejších italských hororů. ()

JohnMiller

☠ Video Nasties, The Complete 72 Banned Titles List 5/72☠ Toľko výborných gore efektov , scén a masiek som v jednom filmu ešte nevidel. Mokvajúce mäso je na každom rohu. S tohoto pohľadu je to vyslovene masterpiece (tvár poliata kyselinou ktorá sa pomaly rozleptáva, tarantuly ktoré kúsajú až do mäsa, trhanie prepichovanie očí a ešte mnoho, mnoho viac. ďalšie plus za zakomponovanie Cthulhu mýtu Howarda Philipsa Lovecrafta. Tak ale to je asi s kladov všetko film nemá prakticky žiadny dej scenár o ničom nič sa tam nedeje žiadne zvraty..... to tento film priam utápa tak ako sa to začne tak aj skončí uprostred ničoho.Takže iba *** hviezdy ()

Kangax

Zrejme najlepší horor v histórii svetovej kinematografie.IMHO. Silné slová? Možno, ale to je môj názor. Film som videl až ako otrlý hororový divák, ktorý mal napozerané možno aj stovky hororov, ale toto som sledoval ako obarený... Zombie,duchovia, peklo, strašidelný dom ,vraždy - všetko v jednom a brilantne spravené. Perfektný ! koniec tomu nasadil korunu - BEST Horor !!! Film je plný menších chýb: ducha žiadneho neuvidíte, zombie sú skôr na okrasu ako nebezpečné, hudba sprvoti príšerná... ALE!!! Skuste si ho pozrieť viackrát... Ja som ho veru už z hlavy nedostal... Aj tá hudba už mi pripadá geniálna...Dokopy to dáva priam geniálnu skládačku... P.S. A budeš stáť tvárou v tvár moru temnoty, a všetko čo je tam Ty bude odhalené!!!! ()

Dexter1

Fulciho vrcholný eye-gore fest. Film je akoby rozdelený na dve polovice - prvá je skôr taká duchárčina spojená so satanistickými horormi a tá druhá je klasický zombie-survival (spojené sú bez nejaká výraznejšieho zmyslu, ale to pri Fulcim vôbec nevadí, v tomto prípade je to skôr plus). Spolu ako celok prichádzajú do úchvatného vizuálneho finále, po ktorom som nemal žiadne pochybnosti, že tento film si zaslúži 5*. Každopádne, hluché a sem-tam nudné miesta tam sú, no celkový dojem je príliš pôsobivý (a to aj napriek pretečenému času). ()

fmash

Já prostě nepobírám to roztrhané latexové přehánění, scény typu „paní, nesu vám psaní“ a umělé napínačky, jako když hlavní inteligent ani po třiceti ranách nepochopí, že mířit se musí zásadně na hlavu. Ale jinak musím uznat, že to má šťávu a najde se několik scén a motivů, které bych si s chutí pustil znovu (dům na křižovatce, závěr aj.). Sice tím hrubě nakrknu pěkných pár fulcifilů, ale přál bych si vidět nějaký solidní moderní remake. ()

BoredSeal

Těžká Fulciho halucinace s naprostou ignorací logiky (mrtvola připojená na přístroj monitorující mozkovou aktivitu, pitevna bez mrazících přístrojů, zato se šatnami zaměstnanců) ale po dvou reprízách už mě to celkem i baví, vizuální stránka je připravená pečlivě a negativ narozdíl od Pátera Thomase uchovával někdo pečlivě. Děj připomíná spíš sled noční můry než příběh, což je zřejmě účel a některé úseky a vynalézavost brutálních smrtí je k popukání, samozřejmě pro otrlé cyniky. Přesto je ale zjevné, že tenhle takřka umělecký filmeček do síně slávy patří. ()

ilemas

Když to kolovalo v 80 letech na VHS v mizerné kvalitě a divák nikdy nic takového neviděl, tak to byl jeden z nejlepších hororů tehdejší doby. Dnes by to bylo asi nekoukatelné, ale z nostalgie alespoň za dvě. ()

Hennes

Tak tady mě Fulci strašně mile překvapil. Horor má skvělou atmosféru a napětí. Konec filmu je dalším velkým kladem. Vynechám zombie nebo scény, které jsou dnes spíš k smíchu. Musíme si ale uvědomit, rok vzniku a některé scény jsou naopak výborné. Proudící krev z ran po ukřižování, nebo ustřelená hlava Jill jsou opravdu povedené. Hudba není žádný zázrak, přesto mě film jako celek zaujal. ()

Martin741

Ale jo, jo - Fulci /Paura Nella Citte Dei Morti Viventi, Aenigma/ je u mna furt len talianska uchylna zvratena osipana, ktora sa vyzivala v uchylkach /sado-maso, vrazdenie s hektolitrami krvi, samoucelne nasilie/ a furt ho nemam rad. Ono tak Fulci aj umrel - sam a nenavideny odbornikmi a napokon aj ludmi ako ja, co sa do filmu nevyznaju. Vseobecne funda kvalitneho hororu ma uz tak dost sialeny zivot - horory su na okraji divackeho zaujmu, Oscara myslim v zivote ziadny horor neziskal /a ani neziska/, lebo maju za ciel primarne vyvolat negativne emocie - najcastejsie strach. Napriek tomu aj v hororoch vitazi dobro nad zlom - Coscarelliho seria Phantasm moze byt krasnym prikladom. Teda rozhodne pre tieto dovody nemienim uznavat Fulciho - hodne uchylneho autora, ktory sa vyzival vo vrazdach a uchylkach casto najhorsieho razenia a vo Fulciho filmoch ide o vyslovenu krvavu reznicinu, kde si Fulci doslova uziva tie vrazdy a hektrolitre krvi a vyziva sa v nasili. Aby som aj nieco k filmu Brana Do Zahrobi napisal. Nieco ma do seba juzansky vidiek USA s bazinami a obrovskymi strasidelnymi domami s dlhymi chodbami a vlhkymi pivnicami, a Fulcimu sa dost dobre podarila atmosfera. Preco vsak nedam vysoke hodnotenie, je ten fakt, ze latexove masky su doslova ubohe a vidno, ze sa na nich pracovalo na kolene a scenar k filmu The Beyond je hrozny. Deravy a primitivny, nic nesuvisi s nicim. Fulciho vyroky o tom, ze "Film je to pocitovy a dejova linia je az na druhom mieste" potom uz The Beyond nezachranili. Na druhu stranu suhlasim s tymi, co tvrdia, ze Fulci natocil tymto svoj najlepsi film, hoci za lacneho brakmakera je povazovany pravom. Ak ste funda kvalitneho hororu, film E tu Vivrai Nel Terrore - L´Aldilla je treba poznat. 60 % ()

Jimmi

Beyond aka "Par sposobov ako prist o oko".Oko ma urcite pre fulciho nejaky vazny vyznam co som si vsimol uz v ZOMBI 2 a po zhliadnuti beyond som sa v tom len utvrdil. Gore efekty a hudba je na vybornej urovni, herci hraju na taliansky hororo zo zaciatku 80tych rokov tiez na urovni.Jedine co ma odradilo od plneho hodnotenia je trochu(dost) chaticky dej.Ale aj tak sa jedna o fakt super horor so skvelou hustou atmosferou. ()

Mefistofelle

Jeden z typických představitelů italské hororové/gore scény dané doby. A pokud už trochu znáte Fulciho a jeho styl, víte co očekávat.. a to taky dostanete:). Hodně násilný začátek vypadá slibně a navnadí vás, poté film trochu poleví v tempu a nakonec opět nabere obrátky, které si drží až do psychedelického závěru. Pár scén je pak obzláště zajímavých, zejména ty, které se odehrávají v nemocnici, potažmo i na pitevně. Hektolitry krve, vydloubnuté oko, kousající pavouci a mrtvoly... potěcha pro každého fanouška gore filmů:). ()

Flaxik

Vynikající slepá holka, vynikající atmosféra většiny filmu a hlavně vynikající konec. Jakože Fulciho horory nemám rád, protože mi připadají amatérsky debilní, tenhle byl celkem k světu, ale... Debilní ksichty postav (to italské přehrávání prostě špatně snáším), debilní chování postav (hlavně střelba po zombících v nemocnici) a bohužel i nepochopitelně debilní dějové změny to vyvažují do průměru. Ale film jako celek určitě stojí za podívání, minimálně kvůli tomu konci (pro někoho možná nic moc, ale mě moc potěšil). ()

Silverluv

Značně nechutný, "šťavnatý" horror z dílny italského klasika Lucia Fulciho. Pravda, nechutný, ale tak nějak divně a uměle. Proudy krve a jiných tekutin, vytékajících z různých tělesných otvorů hereckých figurín nepůsobí až tak strašidelně jako spíš bizarně. Nicméně, příběh není vůbec špatný, atmosféru to má místy znamenitou. Hlavně scény v nemocnici. Škoda jen opravdu velkého množství logických děr. U horroru tohohle typu lze leccos tolerovat, ale tady se už nad logikou člověk někdy neubrání smíchu. ()

-Bomba-

Naprosto famózní béčko, plné libového gore a skvělé atmosféry. Příběh opět s nijak větší pointou ale o to u Fulciho nejde. Pro mně nejlepší film od Lucia, škoda jen, že se takové kvality nedržel pořád... ()

Lanark

Film zaseknutý na jednom obrazu..tom posledním. Fulci je ten pověstný malíř, co na rám napíná plátna plná ran. Je příznačné, že každá oběť příjde před smrtí o oči a stejně tak, že poskokové zla jsou slepí. Odkaz na Buňuela nemůže být zřejmější. "Oči jsou oknem do duše." Západní vnímání života a krásy je především vizuální. Člověk uvržen do temnoty je odsouzen k věčnému bloudění. ()

Festival otrlého diváka III.

Festival otrlého diváka III.

09.03.2007