Smrtící spona

• Itálie Murderock - uccide a passo di danza (více)

Detektivně laděna kombinace nahoty a krve v podání nejslavnějšího italského režiséra hororů Lucia Fulciho. Prestižní taneční akademie v New Yorku. Klidnou hladinu každodenní rutiny naruší brutální vražda mladé studentky, jejíž srdce bylo probodnuto ozdobnou sponou. Policie je bezradná, a tak se do vlastního pátrání pouští sama ředitelka taneční školy se svým přítelem. Rozplétaní klubka děsivých tajemství postupuje však příliš pomalu a vraždy přibývají... (Řitka video)

majo25

Ide o uhľadenejšie giallo odohrávajúce sa v Spojených štátoch. Kvalita však ostáva iba talianska - slabé herecké výkony, slabé dialógy a početné logické nezmysly. Tenká ihlica prenikajúca ženským prsom vydáva prapodivný zvuk, už len to, že nejaký zvuk vydáva, je úsmevné. Fulci bol vždy režisérskym babrákom a nie je tomu inak ani pri tomto trileri, v ktorom sa diváka snaží zneistiť, resp. presvedčiť o pohnútkach vraha, ale nedarí sa mu. Ani motív, ani napätie, ani vraždy nepôsobia dobre či aspoň originálne. Poteší aspoň pár pekných "herečiek", nejaké nahotinky a miestami atmosféra, ale fakt iba miestami. ()

Koly

Vzhledem k tomu, že jeden z názvů téhleté další Fulciho "perly" je GIALLO A DISCO, očekával jsem, že půjde o pěknou sračku. Jenže já mám Fulciho sračky rád. Děj je situovaný do prostředí nějakého tréninkového centra tanečnic (snad), kde si "tajemný" vrah, vraždící za pomocí spony (nevím do čeho), vybírá mezi tanečnicemi svou krvavou daň. Debilnější prostředí už si Fulci teda vybrat nemohl. Ale v tom filmu je hodně pěkných spoře oděných ženských, nudou sem taky neusínal, takže mi z toho vychází krásné 3 hvězdy. ()

fantoci

No nečekal jsem zázraky od tohoto céčkového filmu. Snad bych jej nemohl označit ani za béčko. Nicméně, dnes už patří ke klasice. Jedná se o detektivku plnou hereckých výkonů pohybující se pár stupňů nad bodem mrazu. ()

Raven0

Trapná nuda od začátku do trpkého konce. Navíc přímo debilního konce... Herci jsou mdlý, až k nevíře. Fulci tentokrát dostává na hubu. Mám jeho filmy docela rád, je to prostě béčková klasika, ale tohle "veledílo" nezvedne ze dne ani velké množství hambatých scén... Bohužel. ()

drackula

Ako horror decentné, ako detektívka vcelku podarené. Atmosféra v ktorej môže byť vrah prakticky ktokoľvek, ku koncu, keď sa kruh pomaly uzatvára, príjemne graduje. Na nervy mi trošku liezla hudba, ktorá však bola skrz situovanie do tanečnej školy nutná. Ako celok ide o príjemné giallo zo zaujímavým rozuzlením. 60 % ()

pfa

Tak, další "můj" Fulci-ňák. Každopádně bych u Smrtící spony nemluvil o hororu, či thrilleru, nýbrž o kriminálce. Což ale samoosobě vůbec nijak nevadí. Přiznám se, že jsem od spony nečekal žádné zázraky, představoval jsem si tak něco ve stylu Rozparovače z New Yorku, a v pohodě. Řekl bych, že spona mě zasáhla poměrně dobře. Dobrá, nijak nenudící kriminálka v kombinaci trochy té "nahoty". [7/1O] (Murderock - uccide a passo di danza, ITA, horror) ()

ArdathBay

Fulciho tvorbu moc neznám, ale tohle bylo opravdu velmi slabé. Taneční škola, kde mají hezké holky při tanci dresy zarvané mezi půlky, psychopat vraždí nějakou jehlicí. A vyšetřovatel při schůzce s tanečníky řekne, že sympatizuje s vrahem. Už při druhé vraždě by snad školu zavřeli. Je to vše naprosto průhledné až to bolí - viz věštitel z hůlek. Ještě že spony jsou vpichovány tak, aby bylo vidět na mléčné žlázy :) ()

sedm.1 odpad!

Už dlouho jsem neviděl takovou zbytečnost,jakou Smrtící spona byla.Celé mi to přišlo jako nějaká hodně slaboučká epizoda z Colomba,jen navíc bez Falkova charizma.Neuvěřitelná nuda,s ohledem na Fulciho nekrvavé,trapné a nevydařené scény vražd,o nějakém napětí či atmosféře ani vidu ani slechu.Skutečný odpad s příšernýma hercema a ještě horším dějem. ()

tenebrae86

Toto známé pozdní giallo se mi při první projekci před deseti lety ani trochu nelíbilo, nedávno jsem koukal podruhé a musím přehodnotit. Hlavně ten osmdesátkový "Le Perv" feeling není vůbec špatný a pár sekvencí je tu podle mě dokonce velmi povedených. Scéna první vraždy ve sprchách je opravdová lahůdka a ani nevadí absence gore a krvavých efektů. Líbila se mi stylová kamera, prostředí a celkový vizuál, režisérovo typické pojetí snového surrealismu, žhavé a divoké taneční scény a s tím související nadprůměrné množství hezkých holek. Hudba od Keitha Emersona byla občas skutečně nesnesitelná, ale občas i naprosto super :). Děj až do konce nenudí, i když zamrzí  trochu nevydařené a křečovité finále. Asi je to nakonec průměrný film, ale jako milovník trashe, gialla a Fulciho tvorby jsem si ho při druhé projekci náramně užil a určitě si ho ještě párkrát pustím. ()

Brejlil

Nuda, nuda, šeď, šeď. Většinu času protrpíme sledováním tréninku jakýchsi tanečnic na velmi špatnou hudbu. Když dojde k vraždě nahé krásné dívky, vše se děje osvětleno divným blikáním (asi v New Yorku nemají elektrikáře) a divák nemrava si ani nepřijde na své. Zápletka nakonec nikoho nezajímá a tak snad nejlepší je ten obal. Slibuje víc, než kolik se vám dostane. ()

pend

Snímek nepatří nezi nejznámnější Fulciho díla. A je zřejmé proč: není to horror, ale kriminálka, nahota se tu sice vyskytuje, leč pouze sporadicky. Speciální efekty jsou hodně umírněné. Některé herečky jsou sice krásné či spoře oděné, leč charisma nemají prakticky žádné. A jak se ukáže v průběhu vyšetřování, všichni v taneční škole jsou pěkní zmetci... ()

kkarx

Tak tu máme giallo z 80. let. Příznačná je pro toto období příšerná elektronická hudba a scénář nelichotivých kvalit. Bohužel tomu je tak i tu. Něco hnusnějšího než elektroniku 80. let člověk stěží najde. Díky bohu, že tahle dekadentní doba je už pryč. Herci jsou dobří, jenže Fulci je neumí vést. On byl nesmírně talentovaný režisér s přesným okem pro výběr herců a dělal se špičkou té doby a místa jako byli Nero, Sorel, Milian, Testi, Garko, atd. Ale jak je dokázal využít? Tyhle osobnosti byly téměř vždy odstaveny na druhou kolej špatně napsaným scénářem. Němely šanci vyniknout. To bylo Fulciho prokletí. Byl výborný režisér s výjimečným citem pro scénu, ale jen průměrný scénarista. Do Smrtící spony obsadil Lovelocka a Cassinelliho. Výborné obsazení. Jenže Cassinelli řekne za celý film jen pár vět, jinak jen blbě zírá a Lovelock se objeví až někde polovině bez nějakého výraznějšího momentu. Jako obvykle exceluje Fulci ve snové scéně, což je nejsvětlejší okamžik snímku. Žádná sláva, ale po viděném Fulciho ostřesném trashovém Conquestu (děs :) to bylo vlastně docela milé překvapení. 2,5* ()

MickeyStuma

Lucio Fulci se vydal na pole masakrů studentek taneční školy, ale kupodivu je tentokrát velmi umírněný. Není to Fulci jak ho známe. Co to? Vrah vraždí pouze sponou, kterou zapichuje rovnou do srdíčka. Přesto se jedná o giallo se slušnou atmosférou. Očekávané porce diska, tanečků a krásných dívek alá 80. léta si užijeme dosytosti. Nechybí tu ani typický Fulciovský smysl pro detail, i když, jak jsem psal už výše, není to tentokrát prostě ono. I tak se jedná o dobrý zářez Fulciovských děl, který i tentokrát dokazuje, že se jedná o dílo mistra řemesla. ()

dainio

Ze všech Fulciho filmů, co jsem měl možnost zatím vidět, je Smrtící spona nejméně zdařilým počinem, tedy aspoň pro mě. Prostředí taneční akademie je velmi atraktivní a zpočátku to opravdu vypadá na rozběh sexy krvavé detektivky. První vražda ve sprše je výborná. V kombinaci s blikacím vizuálem to má "cool look". Navíc kameraman Pinori si umí pohrát s vzdálenostmi a vytvářet iluze velkého prostoru i v menších interiérech. Naopak ve scénách v akademii, dotváří ještě větší komornost a intimitu, která je velmi atraktivní ve smyslu napětí. Kdyby se efekt "bliku" nevyužíval tak často, asi bych i hodnocení zvýšil. Největším kamenem úrazu je bezpochyby mdlá režie, špatné herecké výkony a doslova příšerný soundtrack. To je tak velké "těleso", že se přes to prostě nedokážu přenésti. Dokážu tolerovat hodně, ale těch špatných věcí bylo více než těch dobrých. Bohužel. A to pověstné gore, které Fulcimu je tak vlastní, by se zrovna zde hodilo. Snad to nebude znít úchylně...ale chtělo to více krve. Atmosféra a kamera výborná, ostatní atributy skoro ani ne průměr. ()

GameboyNES

Tak tohle byla od Fučíka, fakt slabota. Nudný nezajímavý vraždy špendlíkem do kozy, s pár kapkama krve. Vrah byl jasnej cca od 20. minuty. Takže 1. hvězda za hezký holky co se tam kroutily a ukazovaly kamzíky. ()

G04T odpad!

Panečku! To mi je ale pičovina! Vrah zabíjí pořád stejným způsobem, kterej je ještě k tomu úplně debilní a ještě hůř vypadá ve filmu. Tenhle film absolutně postrádá nějakej děj, jakoby ani nebyl natočen podle scénáře. Hrůza Fulci, teď jsi fakt zklamal. ()

CrazymanM

Já nevím,ne že by příběh byl špatnej,ale ztvárnění,hudba,herci,prostě příšerný.V době vzniku možná dobrej film,ale teď,bohužel,slabota. ()

moviefan4

V pohode kirim horor. Fulci to bral asi na lahko a halvne bez jeho nechutností. Lebo vo filme nebo ani jeden nejaký dobrý kill. Dej bol docela fajn aj keď mal aj slabšie časti pri ktorých som zaspával. Hudba nebola bohvie čo tak ale je to film z roku 1984 tak to je zbytočné spomnínať a kritizovať. Herci nebolí zlí a na dievčatá sa naozaj pozeralo dobre, hlavne na ich telo. Ale jediné čo stálo naozaj za prd bol koniec ktorý ból odfláknutý až až. ()