Posledním významným filmovým projektem polského režiséra Krzysztofa Kieślowského byla volná trilogie Tři barvy, která vznikla ve francouzsko-polské koprodukci. Společně se scenáristou Krzysztofem Piesiewiczem se v ní inspiroval barvami trikolory a heslem francouzské revoluce Volnost, Rovnost, Bratrství. První částí je film nazvaný Tři barvy: Modrá. Jeho hrdinka Julie při tragické autonehodě ztratí muže, úspěšného skladatele evropského formátu Patrice a dcerku Annu. Julie utrpí silný psychický šok a uvědomí si, že ztrátou rodiny přišla o všechno, na čem jí záleželo. Pokouší se začít svůj život znovu, ale v anonymitě. Chce se tak osvobodit od všech věcí: majetku i vlastní minulosti. Její jediný kontakt s bývalým životem představuje Patriceův asistent Olivier, jenž je do Julie už dlouho zamilován. Aby ji vytrhl ze samoty a izolace od vnějšího světa, rozhodne se dokončit Patriceův "Koncert pro Evropu". Krok za krokem se snaží pomoci Julii zbavit se všeho, co ohrožuje její svobodu... Film získal Zlatého lva a Volpiho pohár za ženský herecký výkon Juliette Binocheové, na 50. MFF v Benátkách a pět Césarů (režie, nejlepší herečka, kamera, hudba, zvuk) za rok 1993. (oficiální text distributora)

A.ZziK

Velmi zajímavý nosný téma, který je hlavně ze začátku ztvárněno výborně a věrohodně. Postupem času se to ale celý zvrtne a scénář si musí pomáhat nesmyslnýma berličkama. V podstatě koncem první třetiny filmu a nástupem utěšitele jde celá koncepce do pytle a zavěr mi přišel už vysloveně iritující. Pardon, ale mě takovýhle pseudoartový psychodramatický díla nějak míjejí. ()

Nadine28

Skvělá kamera, zajímavý střih, detailní záběry podkreslené podmanivou hudbou. Barva modrá místy vyloženě mrazí, jindy probleskuje nadějí. Ledová Juliette naprosto věrohodná a úchvatná. ()

clubland

Strašná kravina celá táto trilógia. Ale čo iné sa dalo čakať od Poliaka? Navyše keď sa v záberoch objavujú mikrofóny trčiace zo stropu, film stratí aj poslednú iskierku. Ďakujem, viackrát si to určite nepozriem. ()

Hrnek

Z trilógie najlepší film. Herečka Binoche hrala tak chladne, že to vytváralo zvláštnu atmosféru. Film má pomalé tempo a minimum dialógov, ale vôbec to nevadí, práve naopak. Posilňuje to smútok a samotu. Ešte treba spomenúť hudbu, ktorá vytvára občas až zimomriavky. Škoda, že v emocionálnych scénach, nešiel viac na doraz. ()

andy60

Modrá je dobrá - v tomto případě to však úplně neplatí. Film je v podstatě bez děje, sleduje mladou ženu, vyrovnávající se se ztrátou svých nejbližších. Emočně příliš chladné, aby to jakkoliv pohnulo s mými city. ()

Sejkorka

Chvíli trvalo, než jsem si zvyknul na umělecký způsob natáčení. Jak holčička Ana pozoruje ubíhající svět z auta, kapání brzdové kapaliny z prasklé trubky apod. Postupem času mě to však dostalo a na konci už jsem se těšil, že bude následovat bílá a červená. Juliette Binoche je úžasná herečka a tady to předvádí na hudrt procent. Říkám si, co bych asi udělal já, mít podobný osud. Asi bych našel odvahu ty prášky spolykat  ..... ()