Posledním významným filmovým projektem polského režiséra Krzysztofa Kieślowského byla volná trilogie Tři barvy, která vznikla ve francouzsko-polské koprodukci. Společně se scenáristou Krzysztofem Piesiewiczem se v ní inspiroval barvami trikolory a heslem francouzské revoluce Volnost, Rovnost, Bratrství. První částí je film nazvaný Tři barvy: Modrá. Jeho hrdinka Julie při tragické autonehodě ztratí muže, úspěšného skladatele evropského formátu Patrice a dcerku Annu. Julie utrpí silný psychický šok a uvědomí si, že ztrátou rodiny přišla o všechno, na čem jí záleželo. Pokouší se začít svůj život znovu, ale v anonymitě. Chce se tak osvobodit od všech věcí: majetku i vlastní minulosti. Její jediný kontakt s bývalým životem představuje Patriceův asistent Olivier, jenž je do Julie už dlouho zamilován. Aby ji vytrhl ze samoty a izolace od vnějšího světa, rozhodne se dokončit Patriceův "Koncert pro Evropu". Krok za krokem se snaží pomoci Julii zbavit se všeho, co ohrožuje její svobodu... Film získal Zlatého lva a Volpiho pohár za ženský herecký výkon Juliette Binocheové, na 50. MFF v Benátkách a pět Césarů (režie, nejlepší herečka, kamera, hudba, zvuk) za rok 1993. (oficiální text distributora)

Bazinka

Po televizních sériích Dekalogu a podobně laděném snímku jako je právě Modrá, a to Dvojí život Veroniky, přišel režisér Krzysztof Kieslowski s projektem Tři barvy. U tohoto filmu jsem pravděpodobně už od samého počátku byla silně ztotožněna s příběhem – vyrovnání se se ztrátou rodiny. Na druhé emotivní vlně mě uchvátil výkon herečky Juliette Binoche, z níž se od prvního zhlédnutí tohoto filmu stala jedna z mých oblíbených zahraničních hereček. Intimní zpověď ženy, která přišla o všechno a snaží se každý den sama sebe přesvědčit, že možná ještě existuje šance, jak jít dál. Fascinovaná jsem byla propojením hudby a kamery, která se nespoléhá jen otrocky na modrý filtr kamery. Modrá je převažujícím prvkem mizanscény většiny záběrů především díky promyšlené kompozici světla a prostředí obklopujícího postavy. ()

SAINTS

Film modra sa v pribehu ženy ktora na strašnu traumu z tragickej smrti manžela a dceri reaguje odmietnutim všetkeho čo doposial tvorilo jej život.Zamyšla sa nad možnostami človeka odlučit sa od všetkeho vratane vlastnej minulosti.Postupne nachadza novu vôlu žit.Kieslowsi potvrdzuje schopnosti najst konkretni ekvivalent na vyjadrenie abstraknych myšlienok a pocitov absurdity.Julette Binoche podava obdivuhodny vykon a svojej postave dava tajuplnost a imidž modernej ženy. ()

DAF1

Stačí malý okamžik a šťastné a spokojené Julii se od základu změní život, místo pohody a radosti ze života si více začíná všímat reality všedního dne, která ji obklopuje (žebrák s flétnou, důchodkyně s lahví u popelnice, prostitutka). Uzavírá se do sebe, nesnáší pohled na smrt (nedokáže se sama zbavit ani myší). Změna k lepšímu nastává, když se dozví, že její tragický zesnylý manžel měl milenku. Tento, v uvozovkách, pohádkový příběh protkaný nejrůznějšími modrými motivy patří ke skvostům současného evropského filmu. A ta hudba... ()

Bilky

Emotivne velmi silny film ale expresionizmus obrazu a zvuku akokeby zatienoval samotny pribeh. Nesuhlasim s tvrdeniami ze JULIET vyzdvihla cely film. skor to bolo rezijne vedenie,nadherna hudba a citliva kamera ktore tvorili vzacnu symbiozu s minimalistickym herectvom ostatnyx postav. ()

Pavlin

Krzystof Kieslovsky mám předvedl jak má vypadat dokonalý film dávám sice pět hvězd,ale dal bych šest,kdyby to šlo.Pro mě ještě lepší než červená i když ta je taky skvělá.Příběh o mladé ženě ,která se pomalu vzpamatovává po tragédii,která ji postihla, pomalým tempem přechází od bolesti a zoufalství až k naději a snaze začít znovu žít.Juliette Binoche přináší nezapomenutelný herecký zážitek.Nádherné záběry kamery hladí po duši a výtečně dotvářejí atmosféru filmu.Kdybych měl tu možnost tak tento film bez oskarů neodejde. ()

route60

První část trilogie výborného Polského režiséra Krzysztofa Kieslovského je prostě filmová lahútka na kterou je radost se koukat, a je jen velká škoda že tento pán režisér umřel tak brzy, všichni herci jsou doslova bezchybní. ()

Jack.Pott

Mozaika velkých detailů, koncert vynalézavé obrazotvornosti. Ženské tělo snímané coby odraz na rohovce oka. Kostka cukru, dotýkající se pouze nepatrně kávy, avšak lačne hnědnoucí a vlhnoucí. Dětský pohled ze zadního sedadla automobilu: rozmazané čáry reflektorů, pomíjivé jako deformované zvuky rychlejších vozů... Dějově ovšem rozpačité. Scénárista si pomohl, když nechal zemřít "velkého skladatele evropského formátu", který "nestihl dokončit symfonii pro Radu Evropy, pro výroční oslavu sjednocení kontinentu"; osudy obyčejných, "nevýznamných" lidí by byly opravdovější, méně patetické, jemnější, a právě proto obtížněji uchopitelné. Modrá - úvodní díl trilogie Tři barvy má symbolizovat první hodnotu francouzské revoluce: Volnost. Popravdě příběh spíše asociuje Rovnost: Vdova (Juliette Binoche) nakonec musí uznat, že dílo zesnulého manžela patří všem, a dokonce i jeho tělo, srdce a geny patřily stejným dílem více ženám. ()

pepad3

Velmi silný příběh, velmi silná vizuální stránka a velmi silná atmosféra, která vás naprosto pohltí. Psychicky náročný a hodně "hutný" film, který vás zaručeně posadí na zadek. Kieslowski na vrcholu. ()

Cerebrum

Úžasné filmové dílo, i když možná by bylo přesnější říci symfonie. Dokonalý soulad zvuku, obrazu a hudby v tom nejtragičtějším lidském příběhu, co jen může být. Tak citlivé a bezcitné jako samotný život a stejně tak náhodné a přitom předvídatelné. ()

caMen

FILM, kterýmu stačí, že ho sleduješ a oplatí ti to tím, že ti nic nevnucuje. Kdybych točil filmy, dělal bych totéž. ()

Fin_429

Ne, žádný film mě v prvních minutách nevtáhl do děje tak moc, jako právě tento. Je to napínavé již od začátku. Chladná cesta autem, chladná rozhodnutí, ovšem v nitru velmi vřelé a pochopitelné. Ke konci výborně úderné, stručné a přesto brilantní. Psychologická stránka vymakaná a postava, jenž hraje skvělá Juliette Binoche, moc dobrá. Audiovizuál nelze hodnotit jinak než dokonale. Teď si to jdu pustit podruhé a hodlám mezitím přemýšlet nad dalšími díly. 8,5/10 ()

Ygor20

Nie som žiadny fanúšik filharmónie ale v tomto filme ma hudba uchvátila asi ako ešte v žiadnom inom. 4a pol* ()

saladín.

Po zasahu z kratkych filmov schladenie. Namiesto presnosti silny pocit umelosti a filmarsky vzate zo zleho konca (odpustte cynizmus): no tak trpi no a co, nechat celu nevdacnu pracu na hercovi je reziserske zverstvo, divakovi (mne) by dala nepomerne viac co len jedina vystizna scena medzi nou a nim PREDTYM. Dtto tzv. katarzia, z odvratenych emocii sa casto navonok prefiltruje len banalita. A motiv odpustenia nevery sa odprezentuje len tak per se, ver alebo never, pretoze na to o hlavnej postave vieme prilis malo - napriek jej neustalej pritomnosti na obrazovke. Malo presvedciveho. ()

lehkoživka

Krásný film o tragédii, smutku, rezignaci, úniku a návratu zpět do života. Juliette Binoche v hlavní roli je úžasně přesvědčivá. Těším se na další 2 barvy. ()

bezdiakritiky

Kieslowski možná nepatří k režisérům, které zná většinové publikum, ovšem když se před vámi vyloupne, musí vás nutně zaujmout. Modrá rozhodně není chladná, ale její příběh mrazí.. ačkoli se mohou zdát obrazy chvilkami patetické, příběh ženy vás vždycky vrátí na zem. Vtipná symbolika, která je občas k mání (např. děti skákající do bazénu v bílých plavkách s červenýma čepkami jako odkaz ke dvěma budoucím filmům této trilogie) odvede pozornost jen natolik, aby byl postřehnut další rozměr. A Juliette Binoche jako vykolejená žena…. Vezměte talentovanou francouzsku, tři barvy francouzské vlajky, tři hesla francouzské revoluce (které zaštiťují všechny tři filmy) a trochu klasické hudby e voila! ()