• Austrálie

• Nový Zéland

Drama / Romantický

Velká Británie / USA, 2015, 118 min

• evulienka3

Tento komentár začnem malou okľukou. Cítim totiž potrebu trošku objasniť príčinu môjho pomerne nízkeho hodnotenia tohto filmu. Ako filmový fanúšik, som sa pri pozeraní filmov samozrejme prepracovala aj k filmom s LBGT tématikou a musím povedať, že sa veľmi rýchlo stali mojou obľúbenou kategóriou. Tvorcovia, ale hlavne herci v nich totiž dokážu aj z toho najobyčajnejšieho príbehu urobiť emocionálny zážitok. Zrejme je to tým, že práve tu si obzvlášť dávajú záležať na neverbálnej komunikácii, pochyboch, pohľadoch či gestách. V klasických romantických filmoch je to niečo čo tam niekedy musíte hľadať ako ihlu v kope sena. Iní možno ten pocit nemajú, ja však áno. Z uvedených dôvodov som bola veľmi zvedavá aj na tento film a tešila som sa ne neho. Stal sa však pre mňa veľkým sklamaním, pretože je studený ako psí čumák. Žiadny pretlak emócií sa tu nekoná ani náhodou. Síce sa o tom v celom filme hovorí, ale čo z toho ak tam nie sú cítiť. Ak to divák zistí, tak si samozrejme začne automaticky hneď všímať aj príbehové nedostatky. Tak sa teda stalo, že okrem celkom zaujímavého spôsobu vyrozprávania príbehu a krásnej hudby nemám v ňom viac čo pochváliť. Nie herečky nehrali zle, také štandardné výkony, ale na Oscara to u mňa nie je ani omylom!(30.1.2016)

Předlohu neznám, ale domníval jsem se, že příběh bude postaven poněkud odlišně. Očekával jsem, že obě ženy budou svůj vzájemný vztah, potažmo svoji orientaci objevovat od nuly, což bude v kontextu tehdejší doby představovat ústřední motiv. Carol je však založena na premise, že dáma ve středních letech je orientovaná na stejné pohlaví, je si toho moc dobře vědoma a snaží s utéci z nefunkčního manželství a neztratit svoji dceru. V průběhu se zamiluje do mladé prodavačky, která právě svoji novou lásku a orientaci teprve nalézá. Přestože je příběh sám o sobě dost pomalý a bez nějakých dějových veletočů, tak mi budování vztahu mezi oběma ženami přišlo dost překotné a v tomto ohledu bych si přál pomalejší a promyšlenější přístup. Především ze strany Therese byly její zcela nové city přijaty okamžitě, téměř bez pochyb a bez zaváhání, což působilo prostě nepřirozeně. Svoji sílu pak Carol čerpá zejména z hereckých výkonů hlavních představitelek, jež jsou výborné. Carol nebyl přesně ten film, který jsem si představoval, ale i tak se jedná o dobré vztahové drama.(3.3.2016)

Chýba tomu vášen. Pekne zahrané aj natočené ale chladné a takmer bez duše. Najväčší problém je v tom, že duo Blanchett - Mara nemá potrebnú chémiu. Pripomenuli mi to Daldryho Hodiny, skvelý film pre ženy, ktorý išiel tematicky aj myšlienkovo úplne mimo mňa. Niektoré veci totiž heterosexuálnemu tridsiatnikovi nie sú súdené pochopiť.(10.3.2016)

Obrovské zklamání vzhledem k tomu, že tohle byl už od traileru můj tip na letošní Oscary. Zatím můžu srovnat jen s Brooklynem a ten mě překvapil a byl mnohem lepší. Tenhle snímek je poměrně dost prázdný a povrchní a vlastně si mě ten příběh příliš nedostal. Herecky úžasné výkony Carol a Rooney, u kterých by pro mně NEnominace na Oscara byla překvapením, možná ve vedlejší roli i Sarah Paulson. Krásná kamera a hudba doprovázená skvostnou kamerou, ale vše je strašně povrchní a nejde moc do hloubky. Není to špatné, ale hodnocení dost ovlivňuje to, jak moc jsem od Carol čekal.(22.12.2015)

Předně je nutné si přiznat, že materiál s kterým pracoval Todd Haynes je naprosto prvotřídní a jen naprostý hňup by to pohnojil. Což se sice nestalo, ale očekávání bylo mnohem větší. Námět není bůhvíjak originální a je to poznat na samotném výsledku. Během celého filmu jsem neměl pocit, že bych nějak splynul s některou postavou natolik, abych se mohl lépe ponořit do děje a plně tak pocítit strasti hlavních hrdinek. Cate Blanchett a Rooney Mara předvedli naprosto dokonalý a profesionální výkon, který jim přinese hodně filmových cen, ale z průměru to Carol nevytáhne. A mimochodem, ten soundtrack je úžasný!(10.1.2016)

• - Novela "The Price of Salt/Carol", předloha snímku, je celá napsána ve třetí osobě z pohledu Therese. (bohyyy)

• - Děj je volně inspirován vztahem autorky knižní předlohy Patriciy Highsmith se starší rozvedenou Virginiou Kent Catherwood. (hansel97)

• - Scenáristka Phyllis Nagy byla přítelkyně Patricie Highsmith, autorky novely. (bohyyy)