Ti, co vraždí - Stín minulosti

Den som dræber - Fortidens skygge

Those Who Kill - Shadow of the Past

Krimi / Drama / Thriller

Dánsko, 2011, 90 min

Atmosférou film zapadá přesně do škatulky klasického severského thrilleru (i když zrovna v tomto případě se jedná spíše o kriminálku). Slušný scénář a zajímavé rozuzlení. Přestože se nejedná o žádnou kvalitativní špičku tohoto žánru (po herecké ani režijní stránce), tak o napětí rozhodně nouze není.(16.7.2014)

Možné spoilery!!! Čekal jsem určitě víc. Od herců, od celého filmu, ale hlavně od scénáře. Tenhle příběh mi přišel jen stěží uvěřitelný a teď mám na mysli hlavně poslední třetinu. Sourozence bych ještě snesl, ale zapojení dalšího podezřelého, to bylo na mě už příliš. Ze začátku tenhle film poctivě šlape, ale výše zmiňované faktory mi ho zlehka otrávily. Včetně konce, který jsem snad už někde hodně podobný viděl.(7.4.2015)

Seriál se mi nepodařilo nikde sehnat a tak jsem musel vzít zavděk alespoň filmem, což je předpokládám sequel nerbo závěrečný díl.. A to na tom bylo trošku vidět, protože tvůrci počítají s tím, že divák má nakoukáno a tudíž se neobtěžovali s nějakým výraznějším vykreslením postav. Jinak je to ale pořád nadprůměrné severské krimi s charakteristickou skandinávskou atmosférou a sympatickými herci, které se příliš s ničím nepáře a neuhýbá ani naturalistickým scénám, byť scénáristicky se nejedná o žádný zázrak. Já jsem ale každopádně spokojen. 70%(24.7.2014)

Pôsobivé pokračovanie Dánskej kinematografie. Kriminálny film, kde spleť udalostí pripúta diváka k hodnotnému zážitku. Jakob Cedergren, opäť úžasný herecký výkon. Celkove sa nestratil celý realizačný tým. Malo to spád, celkové napätie a pointu, keď dve ženy, každá z iného uhla stratili niekoho milovaného. Hodnotný zážitok.(1.3.2019)

60% - Na ČT uvedeno jako závěrečný díl seriálu Ti, co vraždí. Už na začátku jsem před manželkou prohlásil, jak to skončí. Na konci pak na mě byla naštvaná, že se mnou nemá cenu koukat na detektivky, že hned všechno odhalím. Ačkoliv to zdaleka není pravda, tohle bylo vzhledem k okolnostem předchozích dílů příliš průhledné. A tak trochu mě to zklamalo. Podobné „nečekané“ konce už na mě začínají působit jako klišé.(17.3.2014)