Netvor z Černé laguny

• USA Creature from the Black Lagoon (více)

Vědcům se podaří lapit a omámit netvora. Příšeru záhy okouzlí asistentka šéfa týmu (Julia Adamsová). Osamělý chybějící článek mezi obojživelníkem a člověkem vědcům uteče a unese objekt své vášně. Šéf týmu (Richard Carlson) zorganizuje křižáckou výpravu, jejíž účelem je dívku osvobodit a netvora poslat tam odkud přišel. Výborné herecké výkony, skvělá režie a bravurní design netvora, který vytvořil Bud Westmore, činí z filmu Netvor z Černé laguny nezapomenutelný filmový evergreen. (oficiální text distributora)

anais

Ve srovnání s vynikajícím filmem Incredible shrinking man tentokrát Jack Arnold trochu přestřelil. Kouzlo klasických "man in suit" filmů sice dělá hodně, ale jednoduše předvídatelný děj, pomalý spád a nevýrazní herci dorovnávají skóre a z "netvora" se stává jen slabší tečka za slavnou hororovou érou Universalu. ()

Tayen

Ono je těžké hodnotit horor, který vznikl před více jak 50-ti lety. Nemá smysl stírat body za trapnou podobu netvora, přestože i v novodobých filmech narazím na ještě trapnější. Velkým plusem (nebo mínusem?) je nástup monstra téměř od prvních minut filmu, žádné rozvleklé debaty, žádné velké moralizování (i když sem tam se něco takového mihne), nekoná se ani rozechvělá hrdinka zamilovaná do příšery, prostě akce, akce, akce. Sice vás to pořádně nevyleká, nad krvavými scénami se vám žaludek taky nezvedne (žádné nejsou), ale je to téměř hodina a půl skvělé nestárnoucí zábavy. ()

Vančura

O existenci tohoto filmu jsem se dozvěděl v komiksu 99 klasických filmů pro lidi v kalupu Henrika Langa a ihned jsem zatoužil ho vidět, protože jsem podlehl dojmu, že by to mohla být skvělá béčková pecka. Což se mi víceméně potvrdilo - NETVOR Z ČERNÉ LAGUNY má vše, co můžete od tohoto filmu čekat. V čemž je řečeno vlastně vše - ten film je mimo jiné neuvěřitelně blbý, a množství nejrůznějších nesmyslů (nejen těch vědeckých), které se zde objeví, ani nemá cenu komentovat. Současně není ani trochu napínavý, spíše jenom směšný (či úsměvný, chcete-li) - a co je asi nejhorší, ke konci i dost úmorný, protože ačkoli má necelých 80 minut, ke konci už se vážně příšerně vleče. Přes to přese všechno má v rámci žánru i své nesporné klady - příběh variující nesmrtelný námět krásky a netvora je dosti zábavný, obzvláště protože na Julii Adams se vážně dobře kouká, a v tomto filmu je to mimořádně pohledná žena a hlavní ozdoba celé té letité podívané. Nejen feministky si ale asi budou rvát vlasy na hlavě z toho, jak se zde uplatňují tehdejší stereotypy o rolích mužů a žen - po této stránce je tento film mimo jiné dosti zajímavou sondou ze své doby, která se dnes jeví asi stejně vzdálená jako křižácké války. No a v neposlední řadě potěší i zajímavý design samotného netvora a spousta podvodních scén, které mě udivily svojí kvalitou (přihlédnu-li k době vzniku a svému údivu, že se v té době VŮBEC DALO točit pod vodou). Sečteno a podtrženo - jste-li milovníkem podobných oldschoolových bijáků, klidně si k mému hodnocení přihoďte hvězdu a jděte do toho - i po těch letech to stále stojí za vidění. ()

obitus

Na rozdil od vetsiny klasickych horroru studia Universal jsem se u tohohle kousku pomerne nudil. Prvni obeveni Netvora a zaverecny souboj jsou celkem zabavne, ale film v mych ocich srazi predevsim nudna stredni pasaz s opakovanymi pokusy o Netvorovo dopadeni. Herci jsou prumerni a tak asi nejvic zaujme prostredi laguny a nadherna maska monstra. Pro zajemce doporucuji spis o tridu zabavnejsi dokument Back to the Black Lagoon, kde se mimo jine dozvite, ze jemny ekologicky podtext nekterych scen byl Arnoldovym zamerem. ()

pepo

Kúzelný film.Posledný z klasickej osmičky hororov štúdia Universal ako horor už pochopiteľne nefunguje. Funguje však ako prekvapivo svižný survival s dobrým scenárom, krásnou babou, a nasratým monštrom. Ak sa človek dokáže mentálne dostať do nálady a pozerať sa na film očami diváka z 50. rokov ( čo ja chvalabohu viem :) ) čaká ho krásny zážitok. 8/10 ()

• Scéna, kdy netvor zaútočí na Zeeho (Bernie Gozier), se měla původně odehrát tak, že měl být Zee hozen směrem ke kameře. Konstrukce, která ho měla zvednout, se však dvakrát porouchala, a tak Jack Arnold rozhodl, že Zee bude uškrcen. (Dreadd)
  • Julie Adams poznamenala, že natáčanie filmu bolo mimoriadne príjemné a herci a štáb spolu vychádzali celkom dobre. Vysvetlila tiež, že voči netvorovi cíti súcit. (westerns)
  • V tomto filmu byly oči Netvora z gumy a součástí obleku, takže z obleku nebylo skoro nic vidět. (Mr.Hudson)

Universal se opět pokusí oživit monstrum

Universal se opět pokusí oživit monstrum

21.11.2020

Hellboy nemá rád klasiku

Hellboy nemá rád klasiku

18.10.2006

Guillermo del Toro je momentálně zřejmě nejšťastnější režisér na světě. Nejen že se jeho nejnovějšímu snímku Hellboy 2 nás už určitě nemine a co je nejlepší, díky tomu, že zakotvil právě v tom studio… (více)