Nepřítel

Tertulianu Afonsovi změní život videokazeta s filmem, ve kterém hraje muž vypadající přesně jako on před pěti lety. Z obyčejného středoškolského učitele dějepisu se tak rázem stává muž posedlý touhou najít svého dvojníka. (Pria)

Azareth

Nadpriemerný film, ktorý stojí za pozretie ale nemusí sadnuť každému. Poriadne zamotaná lovestory, ktorú len máloktorý divák pochopí. ()

Gregor_Samsa

Krabe krabe, vytěsnil jsem to už po týdnu nebo tak, a teď se k tomu mentálně vracím. Stopáž příjemná, chybějící budget je vidět, Jake zvládá Jekylla i Hydea, a nakonec je tam i něco z Řehoře Samsy tedy Proměny, no hezky nám to Denis namíchal ve svém možná nejméně přístupném filmu. Interpretace je na divákovi, filmových znalcích a kriticích – herci ani režisér sami moc nevysdílí, protože úplně jasno nemají ani oni sami, co nám to v kuchyni upekli a trochu spálili. Jakože to není úplně zlé, jsme v pětině 21. století, artisticky je třeba hledat dál a posouvat hranice, takže beru to, jasná věc, ale prostě smysl to zcela nedává, úplně ne, můžem o tom přemýšlet a říkat si něco o umění, ale je to… nedotažené. Asi. Né-asi. [60%; 2019-09-03 Home sweet home] ()

Methew

Žasnem ! Nečakal som, že ešte uvidím nejaké skvostné surrealistické dielo, nie v tejto dobe, ktorá ma milo prekvapila. Samotný film a jeho najhlbšia myšlienka je o prekvapení, o vzťahoch, ako v nich zotrvať, o našich tvárach a následkoch činoch, do ktorých sa v živote môžme ľahko zamotať, škoda len, že nemal aspoň o hodinu dlhšie a tak by sa sieť mohla tkať ďalej a ďalej, takto mi to prišlo príliš jednoduché. Názov Nepriateľ dokonale vystihuje podstatu toho ako sme v živote často nepriateľmi samými sebe, práve tými skutkami, do ktorých sa zamotávame. 100% tomuto dielu, ktoré ma vážne veľmi milo prekvapilo. ()

maco19

Ako vôbec som filmu nerozumel. Dopozeral som ho pred hodinou a len ležím a rozmýšľam nad pointou filmu. To sa mi už dlho nestalo. Dá sa to vôbec pochopiť alebo je to blbosť ? Za mňa 40% Ak to pochopím dám viac :) ()

Mates Hradecky

Velmi šťastné spojení Villeneuve x Gyllenhaal splodilo další dítko a je to opět kafkovsky ponuré, s patřičně hutnou atmosférou a těžko uchopitelným dějem. Neustále naskakují další otazníky v diválkově lbi, až pojednou snímek šokézně končí a vy si určitě zajistěte partnera /ku/, s kterým budeta do rána film analyzovat. Pro diváky Doktorů z Počátků přísně nepřístupné! ()

Johny24

Film je naprosto perfektní. Fascinují mě filmy které je těžké pochopit, protože člověk nad tím pak musí pořád přemýšlet a film se mu vryje do hlavy. Tomu říkám úspěch. Ještě dlouho to budu pointu luštit a hned po shlédnutí mám chuť si ho pustit znovu, to se tak často nestává. Ostatní filmy jen projdou hlavou a zmizí. Proto nechápu že někdo ohodnotí film např. (odpad!) jen pro to že to napoprvé nepochopil. Já hodnotím maximální možnou známkou. Jen tak dále 5* ()

Richie4422

Pomalý, ale veľmi zaujímavý film o mužovi a o tom, čo s vami dokáže spraviť strach z pavúkov a strach z vlastnej identity. Film si vyžaduje pozornosť a premýšľanie nad symbolizmom, ale symbolizmus je jasný a jednoduchý, čiže pozorný divák si začne dávať veci dokopy po polovici filmu, ale šikovný režisér vie, ako zmiasť aj takého diváka, čo je skvelé. Odporúčam.. veľmi zaujímavý, intímny film, ktorý je originálne stvárnený. PS. Nie, pavúky neprevzali kontrolu nad Zemou. PS 2. Spoiler- nie, Jake netrpí arachnofóbiu. ()

lajkus

Tak se nám objevil 2. David Lynch, což znamená, že filozofáci budou mít nad čím onanovat, já budu mít nad čím plakat a internet se zaplaví blbo-teoriema o čem ten film je.... Tu hvězdu dávám za hezkej vizuál.... ()

Allein4

Co tam sakra znamenali ti velcí pavouci?? A vlastně co to celkově bylo? Jak to skončilo? O co tam šlo? Nějaké vysvětlení? Ok, občas jsou záhady tahákem a důvodem, proč se nad tím zamýšlet (Lost), ale tato Villeneuveho slátanina tím vším vůbec nedává smysl. ()

Zizou_

Okamžitě po zhlédnutí finální scény (WHAT. THE. FUCK?!) tohoto filmu jsem měl sto chutí mu udělit hodnocení odpad! Toužil jsem ale vědět co to všechno mělo znamenat a narazil na tohle video. Po jeho zhlédnutí už se film jeví mnohem jasněji a i konečný pocit a úplnost z něho je lepší. Nic to ale nemění na tom, že film sice nenudí, jste u něho napnutí od začátku do konce, ale na druhou stranu není tolik divácky atraktivní a nese se až v příliš pomalém duchu. Znovu už bych si to nepustil, ale po zhlédnutí již zmíněného videa je tu alespoň možné vysvětlení co tím autor chtěl sdělit. Jo, a jinak Jake Gyllenhaal opět skvělý. V nejbližší době od něho čekám nějakého toho Oscara. ()

HororSamael odpad!

Opravdu začínám věřit tomu, že sračkové filmy se tady hodnotí kladně a ty, co za něco stojí jsou out.....Nudné, trapné a o ničem. ()

ostre_pero odpad!

90 stratených minút. 90 minút depresívnej atmosféry, negatívnych emócií, bez jediného vtipného momentu. X-nevysvetliteľných dejových zvratov a nelogické vsuvky, ktoré neboli nijako rozvinuté či objasnené. ()

Ruslan

Hledal jsem nějaký psycho film s překvapujícím koncem a dostal jsem takovou nálož , že se z toho budu muset snad vzpamatovat. Tohle bylo doopravdy brutálně těžké psycho po jehož konci budete muset hledat vysvětlení , protože jen málokdo rozlouskne poselství tohoto filmu. Když přistoupíte k druhému řekněme třetímu zhlédnutí filmu , budete věnovat pozornost hlavně začátku filmu + skrytým symbolům ve městě a přečtete si vysvětlení , tak to do sebe nějak nenápadně zapadne. Pak teprve můžete tento film ohodnotit. Znovu musím podotknout ten konec..... to bylo něco! ()

bugfoot

naprostá ztráta času.... pominu-li iracionální chování postav... tak to stejně byla kravina.... fakt jsem si tenhle film neužil a bylo to utrpení ()

Alleachim

Nejlepší psychologický film poslední doby!! Dopředu upozorňuju, že tohle je definitivně ten nejvyšší level! Tento film nutí člověka přemýšlet, hledat a utvářet. Tady nestačí jen poznat "the big picture", ale je třeba chápat souvislosti. Každý snímek, který ve filmu uvidíte, každá věta, kterou uslyšíte - všechno má svůj smysl a jen díky důkladné analýze poté budete schopni pochopit celou zápletku. Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody! ()

Starejsi

No, priznám sa, že ani ja som to po prvom pozretí nepochopil, ale je to asi jediný film, po ktorom pozretí som bol v takom úžase, že som si to musel pozrieť v ten moment znova. Pripadal som si trošku divne, keď som si zobral papier a pero pri opakovanom pozeraní a robil som si poznámky, ale nechcelo sa mi pretáčať to dopredu a dozadu a tak mi to dávalo väčší zmysel. Keď som to už ako tak pochopil, prečítal som si pár komentárov a teórií, aby som si to potvrdil. Enemy je naozaj lahôdka pre vysokointelektuálnych fanúšikov ťažkých filmov. Ale ja to hodnotím ako bravúrne majstrovstvo režiséra Villenueva, kde bola dôležitá naozaj každá veta v scenári. Jake Gyllenhaal podal neskutočný výkon a považujem to za verejné poníženie, že nebol akadémiou nominovaný na Oscara. ()

gael83

Schizofrenie nebo jiná porucha? Prostě nevim, od začátku do konce žánrový mix, kombinace psychedelických snů a vnitřních pocitů k tomu halucinace a rozdvojení osobnosti, těhotná přítelkyně a Jake Gyllenhall s jedním výrazem po celou dobu a k tomu příšerný filtrování obrazu,jako kdyby přes "chcanky" snímaný, nevim.., na mě příliš hutné, mrazivé, depresivní a přitom závěr nic nevysvětlí, spíš prohloubí pachuť. ()

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

30.12.2015

Tom Hardy opouští Suicide Squad

Tom Hardy opouští Suicide Squad

16.01.2015

Že to znělo až příliš dobře na to, aby to byla pravda? No, byla to pravda, ale herci míní a Hollywood mění. Řeč je samozřejmě o comicsové týmovce Suicide Squad, jejíž snové obsazení ještě včera… (více)

Emily Blunt vystřílí drogový kartel?

Emily Blunt vystřílí drogový kartel?

02.06.2014

Denis Villeneuve se v poslední době blýskl dramatem Zmizení a mysteriózní hříčkou Nepřítel, jeho další film tedy nebudí zrovna malá očekávání. Na co se máme začít těšit? Kanadský režisér se rozhodl… (více)