Kam zmizel kurýr

Sci-Fi

Československo, 1981, 86 min

• dopitak

Režisérská sebevražda. Otakar Fuka vykrádá sám sebe a taky další významné scény ze skvělých českých scifi. To by vůbec nevadilo, kdyby jeho Kurýr měl alespoň nějaké nosné téma. Nijak nevysvětlená báchorka o člověku z jiné galaxie je ale motivem na půl odstavce předposlední strany předrevolučních Květů, nemá vůbec žádnou atmosféru a nabízí jediné zajímavé (pochopitelně, jak jinak) pouze prostřednictvím ukázek z významných čs sci-fi. Film, u něhož ztratíte čas.(23.8.2016)

Dobrý námět s trochu těžkopádným zpracováním. Vložené scény dělají z tohoto snímku spíš takovou filmovou reklamu na jiná česká sci-fi díla. Ale do děje to vcelku zapadá a díky tomu se člověk nenudí.(25.10.2014)

• mh.mail

20% — Nevím, nějak se mi stále nedaří docenit kouzlo tohoto podivného, de facto střihového filmu. Kam zmizel kurýr? Zemřel nudou.(3.6.2016)

• Drom

A pak že měli imperialisti náskok. Například tuhle příšerně splácanou recyklačku zvládli soudruzi tak, že by se za to nemuselo stydět nejedno dnešní studio. Jenom mi něco říká, že vykrást záběry z několika jiných filmů a proložit je záběry na Kanyzu kterak jde, sedí nebo se válí (a blábolí chabě rozvitý nosný nápad) asi nebude ta správná trefa. Takový Petr Novotný by byl vhodnější, mohl by povyprávět, jak spadl na Zem a uhodil se do hlavy. Všichni se notně nasmáli. Jenže vecpal se tam Kanyza a proto...(1.1.2018)

• tranquill

Mysteriozní, avšak opírá se pouze o sestřih starších českých sci-fi.(25.10.2014)

• Schlierkamp

Tento snímek má zřejmě vyjadřovat jakousi poklonu starší československé sci-fi produkci, protože jinak si tak dlouhé sekvence z 5 jiných filmů, které se v něm objevují, nedovedu vysvětlit. Samotný příběh je velmi slabý, jednotlivým ukázkám se nemůže rovnat. J. Kanyza ani E. Jakoubková nemají šanci tento propadák s nesmírně hloupým námětem zachránit. Stručně řečeno : ještě horší než Akce Bororo.(21.2.2012)

Střihový film je žánr, o kterém jsem, pracku na srdce, nikdy v životě neslyšela. A musím uznat, že první rande u sklenky velkoryse namíchaného drinku mezihvězdných chutí nedopadlo vůbec špatně. Zajímavý námět se podle mne v době svého vzniku rozhodně neměl za co stydět a dostatečně poutavý zůstává i pro dnešního diváka, který tak rád luští šifry renesančních mistrů a dumá nad poselstvím Santiniho rozevlátých kostelů. Je pravda, že filmové ukázky zakomponované do děje mohly být o něco kratší, ale v žádném případě mne nerušily. A Jana Kanyzu jsem měla vždycky ráda… :o)(31.10.2012)

Dobrá nedělní oddychovka.. Kanyza to dal dobře, příběh měl spád a také trošku napětí, to vše v lehce naivním obalu, nicméně zábava to byla, tak to mělo být ..60%(26.10.2014)

Není to úplně hloupé, docela zajímavá konspirační teorie. Jen mi přišlo, že se to autoři zbytečně snažiili natáhnout na celovečerák.(30.10.2014)

Ani ne tak sci-fi, jako spíš mysteriózní film, zato velmi působivé. I když pravda výpravou to spíše připomíná studentský snímek. Ale jinak palec nahoru.(31.10.2014)

• ArthasKarfa

Film,, ve kterém koukáte na kousky jiných filmů a tak pořád dokola.(5.11.2016)

• Stejšn

Úplně stejně blbá vykrádačka, jako třeba Četník ve výslužbě - půlka stopáže je sestřih z jiných filmů, poslepovaný vatou s Kanyzou.(23.7.2010)

Ze začátku (konkrétně u plus mínus desetiminutové ukázky z Barona Prášila) jsem měl podezření, že možná právě sleduju jeden z nejhorších braků v dějinách tuzemské kinematografie. Použité stopáže těch sci-fi bijáků, na který si Pegasan Jan Kanyza zašel během své návštěvy planety Země do kina, byly vážně daleko za hranou a lze je vnímat i jako pořádně silnou berli bezradného scénáristy. Kupodivu jsem ale později zjistil, že mě Kurýr začal bavit. Snad i díky těm recyklátům z dob, kdy se čeští tvůrci ještě nemuseli bát točit sci-fi. Byť byly některé triky a animace vážně úsměvné.(12.7.2016)

• Jonatthan

No, mě to moc zajímavé nepřišlo...kromě ukázek ze starších výborných českých sci-fi filmů se prakticky nic neděje...a právě na těch ukázkách je vidět rozdíl v kvalitě...ano, Kanyza je mimozemšťan, který celou dobu hledá kurýra, který se dostal na zemi před mnoha lety....ale, jestli ho najde, to už neprozradím...každým pádem jsem si doplnil mezeru ve vzdělání dalším zapomenutým českým filmem.(21.6.2009)

Já nevím. Kanyza přijel, náhodně se seznámil s Jakoubkovou, která čirou náhodou umí nazpaměť tu část kroniky ze 17. století, která ho zajímá... Potom začnou vymýšlet děj povídky, kvůli které se pak pohádají... takové pramálo uvěřitelné. Myslím, že české sci-fi filmy by se daly poslepovat i lepším příběhem. Ale za jedno zkouknutí to stojí.(30.9.2013)

Ukázky z českých sci-fi filmů pospojované pátráním po kurýrovi vezoucím mezigalaktickou poštu, který údajně havaroval v Čechách v 17. století.(19.12.2013)

• CaptNemo

Když v geniálním sitcomu Malá velká Británie ulehne obézní spisovatelka na pohovku a diktuje své asistentce nejnovější román stylem "otevřte bibli na straně 58 a pište..." - tak to je přesně tahle situace. Bezradný socialistický scénárista si ve střižně pohrál s ukázkami ze starších českých sci-fi filmů a posadil Kanyzu do kina. Přidal ještě Evu Jakoubkovou, aby si měl potom o tom s kým povídat. Díky tomu jsem si připomenul, jak je Akce Bororo výjimečný film.(26.10.2014)

Asi jsem divná, ale mně se tohle sci-fi vážně líbilo. Tak nějak ve mně doznívá ještě dlouho po shlédnutí, nutí přemýšlet nad nezodpovězeným nebo jen naznačeným a podněcuje fantazii všemi směry - a to mám u filmů moc ráda. Na Jana Kanyzu se velmi příjemně kouká a hudba Zdeňka Lišky taky nezklamala. No a jako třešnička na dortu mě těší fakt, že část děje je zasazena do mého rodného Nového Města nad Metují. Malinko mi vadila představitelka Marcely. Ani ne tak hereckým výkonem, jako režisérskou a kostýmní stylizací - docela pěkná holka, která v tehdejších oděvech a brýlích vypadala o 20 let starší..... samozřejmě si uvědomuji, že tak velela tehdejší móda.(8.10.2016)

Dovolím si opravu děje. Jones nehledá cestu domů, ale vesmírného kurýra, který na Zemi havaroval před několika sty lety. Odtud taky název filmu. Ten film byl velmi dobře udělaný a filmové ukázky z českých sci-fi filmů do děje dobře zapadaly. Rád bych ho ještě někdy viděl.(13.2.2009)

Naprosto geniální. Jak mohl v té době vzniknout tak geniální film? To vtěsnání všech dobrých fantasy a scifi filmů domácí produkce z té doby. Ta marnost tvořivosti v myšlenkovém marastu socialismu a přesto taková úroveň, daná herci, scénáristy a režiséry. Máte-li hloubavou duši, jedná se o film přesně pro Vás. Kanyza je excelentní, Lahoda má možná jen krátkou scénu, ale ta mluví za vše. Přál bych si remake, ale obávám se, že pokud by Jonese nehrál Trojan, Ivan Trojan, tak by zdaleka nedosahoval takovýchto kvalit. A toho pána na letišti by měl hrát Majer.(19.3.2015)

• Winster

filmy ve filmu....nuda po 30 min jsem to musel vypnout.(5.11.2016)