Pražské jaro roku 1968 je definitivně zadušeno a naši představitelé odjíždějí na potupná jednání do Moskvy. Rok 1968, srpen. Intervence armád Varšavské smlouvy definitivně dusí Pražské jaro. Po pár dnech strachu, nadějí i zmatků odjíždí československá delegace na jednání do Moskvy. Prezident republiky generál Svoboda, šéf komunistické strany Dubček, šéf vlády Černík, šéf parlamentu Smrkovský, Husák, Mlynář a další smutní i rozporní hrdinové této tragické chvíle stojí před nejtěžším rozhodnutím svého života. Jak se k němu postaví? Jak se propracují k tomu, o čem tuší, že je nemine? Jak vypadá jejich cesta od statečného a čestného odmítnutí drsných sovětských požadavků až k podpisu tak zvaných Moskevských protokolů?

Různí lidé, různé charaktery, všichni mají své naděje a iluze – ale všichni, až na jednu výjimku, Františka Kriegla, nakonec podlehnou neúprosnému tlaku sovětské strany. Podlehnou neúprosné logice dějin, v nichž silnější rozhoduje a vítězí, bez ohledu na čest, pravdu či právo. Tento příběh se pokouší zrekonstruovat to, co se odehrávalo v kremelských sálech oněch dnů, pokouší se nalézt vnitřní motivy jednání vítězů i poražených. Jedno je divákům tohoto příběhu naprosto jasné – totiž jak skončí. Obsazením československé republiky sovětskými vojsky. Na víc než dvacet let. (Česká televize)

horskejvlk

Komunisti se začali mezi sebou hádat, Bilak pozvat rusáky a komouš Dubček dohrál, sním jeho komunistický pokus mít lidskou tvář. Dubček jasně jako politik v krizi selhal, sesypal se jak domeček z karet, vzepřít se ? Kdepak vždyť to byli samí komunisti a na jejich místa šli jiní komunisti Husák a spol. Jedině kdo si historicky zachoval tvář i sním jeho pokus mít jako komunista čest byl Krigel, zbytek se zdiskreditoval a sním celej komunismus. Nelituji ani toho že ta česká cesta komunismu nevyšla, byl to stále koncentrační tábor jen se strážemi s náhubky alias dnešní Čína.Nejlepší vygumovaná ruská hlava byl plk.Svoboda později generál a nyní prezident byls na Dukle ? Nebyl, to znamená Svoboda vždy poslouchal ruské rozkazy. ()

whitey

Mám rád podcast Přepište dějiny, kde často mluví o Kriegelovi (skoro do každého dílu ho propašují, asi jejich fetish), a tentokrát mluvili i o tom to dílu seriálu České století. Já všechny díly viděl už před deseti lety, ale pamatoval jsem si hlavně díl první díl s Masarykem a díly se slizkým Gottwaldem, tenhle jsem úplně vypustil. Každopádně je to solidně zahrané a natočené a dialogy byli stravitelné i pro nehistoriky. ()