Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Pražské jaro roku 1968 je definitivně zadušeno a naši představitelé odjíždějí na potupná jednání do Moskvy. Rok 1968, srpen. Intervence armád Varšavské smlouvy definitivně dusí Pražské jaro. Po pár dnech strachu, nadějí i zmatků odjíždí československá delegace na jednání do Moskvy. Prezident republiky generál Svoboda, šéf komunistické strany Dubček, šéf vlády Černík, šéf parlamentu Smrkovský, Husák, Mlynář a další smutní i rozporní hrdinové této tragické chvíle stojí před nejtěžším rozhodnutím svého života. Jak se k němu postaví? Jak se propracují k tomu, o čem tuší, že je nemine? Jak vypadá jejich cesta od statečného a čestného odmítnutí drsných sovětských požadavků až k podpisu tak zvaných Moskevských protokolů?

Různí lidé, různé charaktery, všichni mají své naděje a iluze – ale všichni, až na jednu výjimku, Františka Kriegla, nakonec podlehnou neúprosnému tlaku sovětské strany. Podlehnou neúprosné logice dějin, v nichž silnější rozhoduje a vítězí, bez ohledu na čest, pravdu či právo. Tento příběh se pokouší zrekonstruovat to, co se odehrávalo v kremelských sálech oněch dnů, pokouší se nalézt vnitřní motivy jednání vítězů i poražených. Jedno je divákům tohoto příběhu naprosto jasné – totiž jak skončí. Obsazením československé republiky sovětskými vojsky. Na víc než dvacet let. (Česká televize)

(více)

Recenze (22)

otík 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Asi nejlepší díl celé série. Nejnapínavější, nejnapjatější, historie se láme (bohužel se nezlomila), fantastický výkon herce v roli Dubčeka. Díl, který každému ne tolik znalému připomene, že to s rokem 1968 bylo neskutečně těžké pro všechny zúčastněné, ovšem jen Čechům šlo o udržení míru a nezávislosti. Zbytku šlo jen o moc. ()

klúčik 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Pán Robert Sedláček, musím sa priznať, že na tento diel som moc čakal. Nesklamal ma, famózne vytvorená dráma. Osobne si pamätám nápisy v Žiline po stenách " Dubček Svoboda to je naša sloboda" Pamätám si ruské tanky v meste a to som mal iba 6 rokov.. Osobný hold dávam p. Krieglovi. Aj keď ostatní uväznení predstavitelia to mali ťažké, no nakoniec podpísali... Herecky - výborné obsadenie.. Hodnotím 90%. ()

Reklama

tranquill 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

"Nemysli na všechny, mysli na komunisty!" Výborně zahrané, obsahově samozřejmě velice nezáživné, protože politické filosofie a rozhovory jako by byly řečeny nějakým cizím jazykem, kterému na Zemi nikdo nerozumí... Ve srovnání se slovenským filmem Dubček, kde jsou de facto vyprávěny tytéž situace, je tohle drama jistě podrobnější, ale nevím, zda tvůrci doslova věděli, co vše bylo ve skutečnosti řečeno nebo co si domysleli či přibarvili... ()

fabecc1222 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Rok 1968 ukázal pravou realitu našemu národu. Vlastně jsme si vůbec nevládli sami. Stačil mírný odklon od toho, co si soudruzi v SSSR představovali, a hned jsme je měli tady...No a naší vládu zas u nich. Jak napovídá už název dílu, muselo se to nějak dohodnout. Bylo jasné, že dohoda padne, a s přibývajícím časem by opravdu pro nás mohla být ještě horší. Nezávidění hodná situace pro všechny zúčastněné. Opět lze v rámci filmového hodnocení vyzdvihnout výborné herecké výkony, tentokráte Slovenských herců, a už klasicky brilantně napsané dialogy. ()

majky19 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

I tato epizoda na mě zanechala velmi silný dojem a musím říci, že tento film patří rovněž k velmi zdařilým. Je věnovám problematice srpna roku 1968 a invazí vojsk Varšavského paktu do Československa. Čelní představitelé v čele s gen. tajemníkem ÚV KSČ Alexandrem Dubčekem jsou násilně internováni do Moskvy a donuceni podepsat Moskevské protokoly, čímž fakticky odsouhlasili "bratrskou pomoc SSSR" a nástup procesu normalizace. Opět zaujmou výrazné herecké výkony, zejména potom Ján Gállovič v roli Alexandra Dubčeka a Alexader Podolkhov v roli Leonida Brežněva. ()

Galerie (21)

Zajímavosti (6)

  • Po hlasování předsednictva ÚV KSČ o postoji k okupaci, říká Dubček (Ján Gallovič) Smrkovskému (Jiří Zapletal), že se bál, že je Indra (Aleš Gelnar) s Bilakem (Peter Marcin) přehlasují. Indra ale nebyl členem předsednictva ÚV, nýbrž pouze řadovým tajemníkem ÚV, a proto hlasovat nemohl. (hejhulaak)

Reklama

Reklama