Hračka

Hračka

Komedie

Francie, 1976, 95 min

• Fretakata

Spomienky na tento film ma vlastne rozosmutnia. Ked si ho vybavim, musim rozmyslat, co vsetko dokaze (alebo musi ? naozaj ?) zniest clovek v zavislom postaveni. Alebo - pokial si dokazete nahovorit, ze o nic nejde, ze je to len taka hra ? Inak, filmy s kriklavym "posolstvom" ma vedia znechutit, ale tento mal ono "jadro" a aj dostatocne rychly spad, aby to prekonal. Hviezdicku som nakoniec ubrala, lebo komika Pierra Richarda mi vonkoncom nesedi, nebyt toho gogolovskeho nametu (smiech cez slzy), ani by som to nedopozerala. Trocha podobny je cesky film Jedna kočka za druhou. Doporucujem.(22.7.2009)

Richard je docela svérázný herec. Zpravidla je zapamatovatelný jako ztřeštěný, či nesměle troubovitý blbeček, dokáže však zahrát i na vážnější notu, což dobře předvedl třeba právě v Hračce. Richarda mám docela rád, má neuvěřitelně příjemný ksicht. A hračka ani není tak komedií, jak by se mohlo zdát. Docela jasně nastíněné třídní rozvrstvení společnosti - vlastnická třída (tatínek/majitel novin), která chce jen využívat další dvě třídy, pracující třída (Richard jako novinář, služebnictvo v domě), která chce uživit své krky a žít si své vlastní životy (a taky se trochu bouřit) a střední třída (šéf v novinách, ochotný se na požádání svléknout do naha), která leze do prdele třídě vlastníků a nejlépe by se po zádech pracujících vydrápala na stejnou pozici. Kromě toho fil obsahuje krásný Richardův monolog, (ve zkratce shrnutý děj filmu), o čem by psali do novin..... I když jsem se u Hračky teda skoro vůbec nesmál, je to rozhodně zajímavý film.(30.7.2009)

V tomto prípade mi bolo povedané, že ide o komédiu, ale mne film napriek pár úsmevným pasážam nepripomína žáner komédie, ale ide o sociálno- ekonomickú satiru. Peniaze a moc degenerujú ľudský charakter do takej miery, že otec nie je schopný ponúknuť synovi nič len materiálne hodnoty a ten si volí jeho cestu a kupuje si človeka ako hračku. Film poukazuje na snobstvo horných desaťtisíc a beznádej a ochotu urobiť čokoľvek ostatných, aby si zabezpečili priazeň chlebodarcov a životné istoty. Chlapec tu napriek počiatočnej arogancii nevystupuje ako agresor vzniknutej situácie, ale ako nevinná obeť a Pierre Richard tu stvárnil osobu inhibítora chlapcovho uvedomovania si seba a ostatných.(25.9.2007)

„A máš to! Rozbil sis ho!“ Nesmělí, nepraktičtí, roztržití. Takoví byli hrdinové, které ve svých filmech ztvárnil Pierre Richard. A vždy samozřejmě blázniví. I když Hračka má solidní (vážnou) myšlenku, kterak prachbídná je úcta boháčů ke svým podřízeným. S Richardem u nás vyrůstaly celé generace a jeho filmy byly symbolem jakési svobody. V Hračce nepředstavuje svůj pověstný slovní kulomet, ale přesto je i díky kudrnaté blonďaté kštici nepřehlédnutelný.(9.9.2019)

Pouze, jako buldozer upravující skládku, zahrne synáčka luxusními hračkami, místo alespoň namátkové výchovy. Tak ať se pak tatík miliardář nediví, když si rozbije hubu o city. Mimochodem, obsadit do role „hračky“ nesmělého ňoumu a zmatkaře z povolání - Pierre Richarda? K nezaplacení! (14.1.2014)

• - Prepustenie novinára Pigniera (Gérard Jugnot) pre spotené ruky je priama narážka na politika a majiteľa leteckej spoločnosti Marcela Dassaulta, ktorý prepustil zamestnanca práve z tohto dôvodu. (Raccoon.city)

• - Pro Fabriceho Greca, představitele Erica Rambala-Cocheta, šlo o jedinou filmovou roli v jeho kariéře. (Cucina_Rc)

• - Vo francúzskych kinách videlo film 1,249,452 divákov. (Raccoon.city)