Zvrácený

• Francie Irréversible (více)

Mladá a krásná Alex je v opuštěném podchodu znásilněna a bezcitně zbita neznámým mužem. Její impulzivní a nezávislý manžel Marcus a jejich společný a zdrženlivý přítel Pierre se pak rozhodnou vzít spravedlnost do svých rukou... (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Lyžař

Hodně dobře natočený snímek. Na jednu stranu je dobře, že je vše odkrýváno postupně, ale hlavně na začátku filmu je velmi těžko pochopitelná roztřesenost kamery. ()

korok odpad!

Poté, co se mi dostal do rukou tento film, a po přečtení zdejšího stručného obsahu opisujícího děj, jsem očekával něco podobného ve stylu I Spit On Your Grave ve francouzském podání. Ale – chyba lávky. Úvodní půlhodinu jsem nevěděl co se vlastně děje, člověk sleduje zatčení a převoz dvou týpků do vězení respektive do nemocnice a pak věčně třesoucí a otáčející se kamera, se pohybuje na nějakých temných místech plných nechutných gayů. Až pak mi došlo, že je to nějaký gay club a že děj je pozpátku. Režisér chtěl být se svým kamerovým stylem zjevně originální, u mě se mu však podařilo maximálně to, že mě z toho věčného otáčení kamery rozbolela hlava. Následuje drsná scéna znásilnění a potom už jen scény na diskotéce, v metru a v posteli, kde „později“ znásilněná Monica Bellucci tlachá „o ničem“ se svým přítelem a kamarádem. Tyto scény mě už ničím nezaujaly, když jsem věděl konec, začátek mě už nezajímal. O to více kvůli tomu, že nebyl podán zdaleka tak zajímavě, jako v jiném filmu „pozpátku“ Memento, kde jste si rádi počkali na to, co bylo na začátku. Jak tady někdo trefně poznamenal, film s podobně kvalitním dějem by dokázal natočit jakýkoliv student FAMU a to jim jěště křivdím. Jistě, film má za úkol hlavně šokovat, mě ale znechutil a dějově nezaujal a divím se, že jsem na něj dokoukal. Jediné co ve filmu stojí za to, je snad pohled na odhalenou Monicu Bellucci, nic víc. Kvůli tomu ale jednu hvězdičku dávat nebudu. ()

mourinho

Velmi těžký film, který navždy zůstane většinou diváků odsuzován a nepochopen, neboť ho málokdo (ke své škodě) zvládne až do konce. Psychedelický začátek s rotující kamerou, záměrně podkreslený naprosto šíleným nauseu navozujícím zvukovým doprovodem opravdu zvládnou jen ti nejtrpělivější, načež přichází na řadu neskutečná nálož doslova zvířecí brutality v gay klubu Rectum a hlavně - nic nedává smysl! Naštěstí každá následující scéna přeci jen vnáší do děje jistou srozumitelnost a pozorný divák se začíná v otázkách kdo, co a proč pomalu orientovat. Poslední kapkou pro nepřipravené publikum je pak utrpení překrásné Monicy Belluci. Ono znásilnění, bez diskuze nejvěrohodnější a nejrealističtější v dějinách kinematografie, natočené statickou kamerou bez jediného střihu(!) je totiž natolik sugestivní a šokující, že prostě musí s člověkem zamávat. Následují scény jak z růžové knihovny, sledujeme vyobrazení nádherného vztahu hlavních protagonistů, nejšťastnější chvíle jejich života, jež v kontextu s dosud viděným působí až provokativně, přesto mají ve filmu své opodstatnění, jelikož vše pomalu směřují k pointě, která je jedním slovem omračující!!!................... "Čas všechno zničí!" - realita života v té nejkrutější podobě. ()

Heroine

Docela působivý nápad, kontrast krásy a odporného násilí, a to celé pozpátku. Pro mně chybělo málo, i když podstatné málo, a bylo by to super. Ale dokud šlo o krutost a násilí, to je lehké ukázat. Sice by divák nemusel vidět úplně všechno, ale pokud jde o navození atmosféry nechutné, a pocit hnusu, může to fungovat. Jenže když potom vidíme jako kontrast toho zase nahotiny, i když tentokrát v "hodné" verzi, moc to nefunguje. Ani zvláštní "přátelský" rozhovor v metru, mi nepřišel zrovna jako ukázka toho hezkého v životě... Drží se to zbytečně při zemi. K tomu velmi protivně otáčivá kamera, za kterou jsem chvilkama měla chuť dát režisérovi pár pohlavků. Myslím že kdyby stejný nápad uchopil někdo, pro koho není na prvním místě potřeba šokovat, bylo by to mnohem lepší. ()

BOURQUE

Film, ktorého príbeh sa začne od konca a skončí sa na začiatku. Hra hercov a herečky dobrá a najsilnejšia scéna filmu je fakt tak silná, že aj teraz ma trasie zima. Osobné hodnotenie: 71% (***) ()

MickeyStuma

Velice drsný snímek s brutální scénou znásilnění a následné pomsty. Čas všechno zničí, říká se na začátku a na konci filmu a je jasné proč. Příběh je nezvykle odvyprávěn od konce a každá etapa dějství je v jediném záběru. Přeskoky do minulosti točící se kamerou takřka vyvolávají závratě a soundtrack ke scéně v gay klubu spolu vizuálním obrazem dopřává neskutečné hnusotě. Málo kdo ví, že dokonce prvních asi 30 minut je v pozadí doprovodný zvuk o frekvenci 28Hz vyvolávající nevolnosti a již zmíněné závratě. Zajímavý filmový počin. Umělecká hodnota na takové úrovni však nemá v této branži obdoby. Dialogy jsou převážně improvizované, což ve výsledku hodně vede k reálnosti událostí. Není to film pro každého, ale pokud jsou diváci které jen tak nic nerozruší a netraumatizuje, mohu jen doporučit. Umělecký film nemající obdoby. ()

Rathalos

Zvrateny,krimi drama,od ktorej som ocakaval nejaky ten extrem podla nazvu filmu,ale nestalo sa,ma to sice nejake chvile,ked sa to poriadne vystupnuje,ako bolo rozflaknutie gebule a mega-znasilnenie,ktore si clovek urcite bude pamatat navzdy,ale to je vsetko,co tato zalezitost ponukne,potom je to uz trosku nuda,za zmienku stoji este hudobna i zvukova stranka,herecke vykony a akym stylom to bolo natocene,to je fakt parada,takze 4 slabsie hviezdicky...:-) ()

Heavyman

Nevim jak ohodnotit. Vlastně se jedná o dost originální film, kde je první polovina docela drsná( na dnešní zvrácenou dobu už zase ani moc ne). Moniccu si ten prasák vychutnává dost slušně(lidi, jde skoro o pórno). Navíc ona je prostě nádherná i když sedí na záchodě(zde též k vidění) a v roce 2002 jí bylo "už" 38 let a vypadá zde jako holčina. Jenže kostrbatá kamera a jednoduchý příběh vykládaný po zpátku mi jaksi nesedl na 100 procent. ()

Folky

Úžasné. Opravdu nepříjemná podívaná nejen co se týče samotných scén, ale i kamery, zvuku a způsobu provedení. Zpočátku jsem pochyboval o rozhodnutí pouštět scény pozpátku, ale nakonec to jen pomáhá atmosféře a myšlence. ()

plagjoklas

Tak toito je nakrútené fakt husto. Zo zaciatku velmi hnusne. Scena z hasiacim prístrojom je az velmi realisticka a to co sa odohralo v pasázi tiez. No potom sa film dostáva do h>bky a odkrýva nám minulost postáv pekne po vrstvách az na zaciatok kedy uz vieme vsetko. Film je akby rozdeleny na dve polovice. prvá je dost brutálna a druha na charaktery poctivejsia. Velmi doibre je na filme aj to ze neupada do trapnosti a nechutnosti (aj ked niektore sceny su fakt hnusne) ako Mechanicky pomaranc. Zvlastny film velmi zvlastny, ktory sa oplati vidiet za a) ak mate radi brutalitu tak koli prveje polovici a za b) ak mate radi perfektne vykreslene postavy a charaktery koli druhej polovici. ()

farfalino

Láska, zrození,štěstí, zločin, pomsta, smrt. A to vše pozpátku. Až na první scénu, která mi hodně drásala prst na ovládači s myšlenkou jestli to stopnout nebo nechat děj rozvinout, jsem rád, že jsem vydržel blikající a šokovo-audio terapii a na tento film se podíval. P.S. Můj tip pro holky jak si užit príma večer o kterém, budete - li mít štěstí, se podělíte o svůj zážitek s kamarádkami? Stačí si obléct trochu sexi šaty na ramínka, vysoké podpatky, pár tahů štětcem po tváři a už stačí jenom projít podchodem kolem půlnoci a čekat , dočkat se, nechat se sexuálně zneužít, pak se nechat vymasírovat dolníma končetinami a o zábavu a nemocenskou na pár měsíců máte postaráno. Lovu zdar! ()

dainio

Jeden z nejpozorůhodnějších filmů všech dob. Režisér Gaspar Noé mě přesvědčil, že je naprostý génius co se týče práce s herci a filmem jako takovým. Film mi utkvěl v paměti a se s 100% jistotou můžu říct, že je to jeden z nejlepších filmů, které jsem kdy viděl. Už od začátku Vás naprosto pohltí heroická kamera. Atmosféra "hnusného" homosexuálního baru se zrůdnými výjevy, syrové zobrazení vraždy homosexuála hasičákem, dlouhé a nebývale realistické zobrazení znásilnění ve špinavém podchodu a ke konci naprostá idylka. To všechno dělá z tohoto snímku snímek jedinečný. Dokonalé a velice autentické výkony všech herců. Nemám co dodat...ať si říká kdo chce co chce...ale tento snímek je opravdu vynikající a každý filmový fajnšmekr mi to jistě potvrdí. ()

Lipi21

68% REŽIE / Gaspar Noé: *** (co se povedlo? Mistrovsky natočená ústřední scéna v podchodu. Dodnes si ji přesně pamatuji a marzí mě v zádech. Těžko jsem to rozdýchával... Co se nepovedlo? Nápad jet děj od konce byl naprosto nešťastný, přesně to vystihla Kleopatra - scény ze začátku se absolutně minuly účinkem a okradli diváka o jakékoliv emoce. Zbyl jen chaos a znechucení z nemožné kamery. Velká škoda!... anebo možná ne! Možná právě vyprávění od konce je geniální - viz komentář Matty... je pravda, že právě to vyprávění od konce se velkou měrou podílí na tom, že na film nemůžu zapomenout, ačkoliv jsem po shlédnutí měl chuť dát odpad) KAMERA / Benoit Debie, Gaspar Noé: odpad! až ***** (dávám odpad! a to přes bravůrně natočenou ústřední scénu a spousty velice zajímavých nápadů s kamerou... zkrátka pokud mi obraz v televizi 90% filmu rotuje dokola, stává se film nekoukatelnou záležitostí a bolí z něj hlava. Co jiného už by měl být odpad. Zmatený jsem se snažil vypátrat, jestli není závada na mém příjmači. Nebyla. Zajímavý pohled na věc - naprosto opačný - má Matty a já musím uznat, že po přečtení jeho komentáře na tom něco opravdu je, možná vyvolat bolest hlavy byl cíl Gaspara Noého, nelze upřít originalitu a techniku provedení střihu) SCÉNÁŘ / Gaspar Noé: ** (téměř půlhodinová ústřední scéna bez chyby, zbytek filmu se prakticky nic neděje, což ale chápu, je to záměr, aby se zvýraznila syrovost hlavní scény. To se vlastně podařilo, beru. Bohužel ale dialogy mezi herci jsou někdy vyloženě hloupoučké a postava Marcuse na mě působí velmi stupidně) HERCI: **** (šest hvězd pro Monicu Belluci, bez debat. Senzační výkon, nádherná ženská. Skvěle zahraný úchylák. Bohužel musím strhnout ňákou tu hvězdu za Vincenta Cassela v roli Markuse. Strašně mi lezl na nervy.) HUDBA / Thomas Bangalter: **** (hnusná! příšerná! deprimující!... k filmu se zatraceně dobře hodí!) __________________________________________________________________________________________________ ŠKODA! ŠKODA! ŠKODA! OBROVSKÝ POTENCIÁL ZMAŘENÝ PŘÍŠERNÝM ROTOVÁNÍM KAMERY. PŘESTO FILM DOPORUČUJI SHLÉDNOUT. MŮŽU PROHLÁSIT, ŽE TENHLE FILM JE PRO MĚ NA HODNOCENÍ NEJTĚŽŠÍ ZE VŠECH DOSUD SHLÉDNUTÝCH. POŘÁD MĚNÍM NÁZOR A NAPROSTO CHÁPU LIDI CO FILM ZATRACUJÍ, ALE ZÁROVEŇ TY, CO HO CHVÁLÍ DO NEBES. ROZHODNĚ VELICE ZAJÍMAVÝ POČIN, KTERÝ JE TÉMĚŘ NEKOUKATELNÝ... NEJZAJÍMAVĚJŠÍ KOMENTÁŘ = MATTY ()

Porp

Bol som nútený zamyslieť sa nad samotnou podstatou násilia. Človek po údere do hlavy neodlieta mimo scénu, nezomiera po jedinom bodnutí nožom a ani znásilňovanie nie je len o trhaní šiat. Zároveň si človek musí uvedomiť aj relativitu agresivity. Niekedy ten, kto útočí, na to môže mať aj dôvod. Sú tu scény hádam najkrutejšej brutality, aké som vo filme doposiaľ videl, ale žiaľbohu aj takej, ktorá je najbližšie pravde. ()

filhan

tohle je opravdu nářez nad nářez , doporučuji jenom silnějším povahám, film obsahuje scény jdoucí až za hranici krajnosti ()

Al44...

Experimentální snímek, který podává děj pozpátku - což je sice originální, ale na druhou stranu je od začátku jasné jak to dopadne a co se vlastně stalo (škoda) - film zobrazuje místy až velmi drsné a nechutné násilí - vynikající V. Cassel v hlavní roli - pokud film dokoukáte, bude vás pravděpodobně nutit k zamyšlení. ()

Dr.Cilka

Surove, bestialne, (a miestami skutocne az) zvratene.. Napriek vsetkemu som nedokazal odtrhnut od toho hodinu a pol oci (ani usi). Noe-ho rukopis je unikatny, a kazda sekunda je nezamenitelny zazitok - od uvodnych tituliek az po zaverenu "epilepsiu" . ()

cerbygerby

Film který běží obráceně, a když člověk překoná prvních 15-20 minut, které opravdu vypadají zvráceně, tak pak už to určitě stojí za to. Hlavně to držela herecká dvojice a scéna znásilnění. Nakonec to celkem vše do sebe zapadne a proto hodnotím průměrně 3* a 55% ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července