Zvrácený

• Francie Irréversible (více)

Mladá a krásná Alex je v opuštěném podchodu znásilněna a bezcitně zbita neznámým mužem. Její impulzivní a nezávislý manžel Marcus a jejich společný a zdrženlivý přítel Pierre se pak rozhodnou vzít spravedlnost do svých rukou... (oficiální text distributora)

corpsy

MEMENTO Gaspara Noého. Ak by krátko pred tým nebol vznikol spomenutý film, tak by sa bol zrejme stal kultovou legendou IRRÉVERSIBLE. Avšak, kým Nolanov snímok prichádzal aj napriek divákovi známemu konci k predsa len akejsi pointe, toto dielo sa odvíja od majstrovsky podanej, krvavej a pekne zvrátenej polovičky, až k úplne inému žánru v polovičke druhej, síce s pointou, ale zbytočnou a pre predošlí príbeh ( priebeh ) bezvýznamnou. ()

Tryskomyš

Film je pojmenovaný naprosto výstižně. Pozor! Je to filmová lahůdka. To co tady, jen tak někde neuvidíte. Doporučuji film shlédnout. Je místy dost brutální. Pro silnější povahy. V tomto případě však není důležitý obsah, ale forma. I když dějová linka se, po slabém začátku, v poslední čtvrtině dost vylepší. ()

ledzepfan

Mně to přišlo v klidu. Pravda-jde o uměleckou onanii-hlavně po vizuální stránce(ale to je prostě Noe).O nějákém lehkém nadhození plytkého dějě, jen pro opodstatnění dvou supernásilných scén, však nemůže být řeč...Film zkoumá několik zajímavých témat, motivů, charaktérů se kterými si hezky hraje a pozoruje až skoro vědeckým okem.. Problém je v tom, že ony dvě násilné scény na sebe strhávají srašně moc pozornosti a zdají se tak být jakýmsi těžištěm nevyváženého filmu. Myslím, že zde jde ale o chyták, krutý žert a zrcadlo nastavené na šmíráka diváka, který má tendenci více prožívat a soustředit se na krutější aspekty filmu(života) a je díky ním schopný až ignorovat ten zbytek plný optimismu, bezstarostnosti, naděje a krásných čistých obrazů. Faktem je, že je to z části taky tím, že tyhle krásné obrazy Noe zlomyslně pošpinil otočením časové linky, takže i když film má happy end, je to happy end hodně trpký.....Podtrženo sečteno=Jde o dábelskou hru a inteligentní-ale hodně těžkou-podívanou, která nesedne každému a která je trošku neprávem posuzovaná(a odsuzována) jen podle svého 2x násilného obsahu. ()

ladko

Vďaka štýlu natočenia veľmi zaujímavý snímok, no zároveň je to aj kameň úrazu(jednoducho som sa nemohol vcítiť do príbehu). Dve hviezdy dávam za dve silné scény(znásilnenie a rozmlátenie hlavy hasiacim prístrojom-čo nechápem doteraz, ako to natočili-veľmi realistické). ()

Cimr

Jakože jo a jakože ne.. Toto dílo má něco do sebe.. Svým způsobem je velmi originální a velmi novátorské. Pokud by existovala míra "odchodovost diváků" (tj. počet diváků, kteří z kina odešli / minuta filmu), Zvrácený by asi v tomto žebříčku kraloval. Není to věru film pro slabé povahy. Noému se povedlo natočit něco tak šokujícího, že snese srovnání i s takovým Pasolinim a už díky tomu (trochu paradoxně) zasluhuje obdiv. Na druhou stranu musím vidět i nedostatky - banální příběh, který je zajímavý asi opravdu jen tím, že jde pozpátku, a mnohdy dost laciné šoky pro diváky (zatímco značnou část stopáže kamera lítá sem a tam, když se děje něco mimořádně hnusného, např. rozmlácení hlavy hasicím přístrojem, tak neuhne a jako by si vychutnávala každý detail). Zajímavé je, jak je obrácena (zvrácena?) naruby celková stavba příběhu, takže se na začátku dočkáme krize a katastrofy a až na konci expozice a kolize. I to ale přes veškerou zajímavost hodnotím spíš negativně - úvodní šok se rozplizne do jednoduchých dialogů a nakonec vyšumí tak nějak do ztracena. ()

Z0oMb3E

V kinematografii je málo scén, ktoré ma donútia odvrátiť zrak. Ešte menej takých, ktoré vo mne rezonujú aj dlho po konci. Keď sú natočené reálne začínam rozmýšľať o ľuďoch, ktorí sa na toto dokážu pozerať bez štipky emócie, aj keď s vedomím, že ide "len" o film. Môj prvý film natočený týmto zaujímavým a neokukaným štýlom jeden krok dopredu, dva a pol kroka späť. Bohužiaľ, a bohužiaľ to je jeho silná myšlienka, že film je zo života. Čize charakter postáv a typológia hercov je tomu prispôsobená. Pre mňa jediná chyba krásy je až moc veľká práca kamery. Viem, že to bol režisérov zámer a otáčaním kamery proti smeru hodinových ručičiek chcel navodiť pocit reverziu v čase. Určite nadpriemerný snímok, ktorému podľa mňa uškodila tá nestálosť kamery, no keď sa kamera ustálila obrázky stáli za to. ()

LV.Helter

Naprosté znasilnenie diváka. (formou) Psychické zdeptanie diváka. Jeden z filmov, na ktoré neexistujú slova, pretože pri pár scénach som skoro zomrel blahom. Noé je zvrátený majster a neskutočný (filmový) umelec, pretože toto je klenot filmografie. Scény, ktoré sa nedajú opisať a diálogy, ktoré sa nedajú okopirovať. Titulky sú jedná veľká žranica. Kamera k posratiu geniálna (áno, Noé miluje Angst )***Jedno z najväčších srdoviek. 100% docenené až na druhé vzhliadnutie. ()

-Ravee-

Jeden z těch vyloženě zlých a nepříjemných filmů ke sledování. Zároveň ale také skvěle natočených a originálních. Viděl jsem ho v roce 2008, když mi bylo 18, a byl jsem jím sakra znepokojen a řekl jsem si, že až budu někdy více obrněný, chtěl bych ho vidět ještě jednou. Znovu jsem ho spustil v roce 2014, nicméně jsem se dostal jen ke scéně s hasičákem a odkládání se prodloužilo na neurčito... ()

TomX2

O pánovi Gašparovi som už čo-to počul, ale doposiaľ som mu nikdy nevenoval veľkú pozornosť. Keď som sa rozhodol dať šancu Zvrátenému, mal som už akú-takú predstavu, ako bude film vyzerať, ale niečo tak silné a znepokojivé som teda nečakal. Dosť silná je už zápletka samotná, ale takéto prevedenie, to je niečo neskutočne fenomenálne a nevídané. Tá zbesilá kamera, strih, "hudba", niečo úžasné! Len posledných cca 30 minút mi už prišlo tak nejak zbytočných. Samozrejme, každá jedna časť má nejaké tie svoje highlighty, ale posledné tri pasáže sú miestami príliš zdĺhavé a môj celkový dojem skôr kazia než zlepšujú. Inak ale niečo fakt neskutočné, hlavne scénu znásilnenia žiadny rape&revenge film nikdy neprekoná. Musím si čo najskôr pozrieť nejaký ďalší film od tohto režiséra, pretože... uf, toto bolo fakt silné. Posledná polhodina za dve hviezdy, zvyšok hraničí medzi štyri a päť - nakoniec veľmi silné tri hviezdy. ()

mustafa

Tento film je opravdu velmi těžké hodnotit. Ale je pravdou, že tento film je hodně ojedinělý a nezaslouží si průměrné hodnocení. Chtěl bych podotknout, že ta brutalita tu není až tak úúděsná a existují drastičtější filmy (přesto musím říct, že při scéně umlácení chlapíka hasícím přístrojem, jsem zavíral oči..). Troufám si říci, že kdyby filmaři nezvolili styl alá Memento, ale normální chronologickou linku, tak tento film dosáhl dokonalosti. Takto se mi snímek jevil nedodělaný, jaksi se snažil zbytečně stupňovat napětí. jinak co se týče příběhu, nemám co vytknout - naprosto skvěle natočený příběh o tom, jak se může během jediného okamžiku změnit život nejen vám, ale všem vašim blízkým též. Je zde krásně ukázáno, že hranice mezi štěstím a zoufalství je hodně tenká a hodně nevyzpytatelná. Co se týče některých záběrů, nemám co vytknout (např. zmatené pobíhání kameramana za Marcusem v gay clubu je naprosto originální). Vytkl bych akorát některé zbytečné a rušivé dialogy (např. mezi Pierrem, Marcusem a Alex v metru). Tento snímek je určitě pozoruhodný a velmi, velmi rozporuplný... ()

MissJ

V průběhu filmu se můj názor několikrát otočil o 180 stupňů a celou první polovinu mi z jeho atmosféry bylo na blití. Místy výborný, místy průměrný, místy odporný. Jsem ale ráda, že jsem dokoukala až do konce. A nikdy v životě už nechci z tohohle vidět ani vteřinu! ()

nirvanafan

Ehm, ti uživatelé, kteří se tu rozčilují, že tento snímek jen chce šokovat a je natočen pozpátku, aby to bylo zajímavější, by se měli trochu zamyslet. Že to končí hezky? Ani náhodou. Pokud jste pořádně vnímali, tak ten konec (nebo spíše začátek) dělá ve výsledku všechno ještě horší, než se původně zdálo. A alespon pro mě je jenom zajímavé odhalovat a postupně si dávat všechny věci, co se tam odehrály, postupně do kontextu. ()

Freemind

Úplně čisté svědomí nemám, ale stejně mi těch 5* nikdo nerozmluví. Tohle byl nefalšovaný audiovizuální nářez, originální, šokující a dokonale promyšlený, překvapivý a svěží. Zvrácenost je brutální film - scénu s hasičákem jsem si musel pustit dvakrát, abych vysledoval, jak to přesně udělali - tak děsivě naturalisticky vypadá! Nejvíc mě ale dostalo to, jak tvůrci využili obrácený sled vyprávění - ani tak mě nevzrušovalo objevování povahy zločinu, ale spíše postupné dokreslování postav. Nakonec mi vůbec nevadilo, že vlastně veškerá akce proběhla na začátku a pak se vše pomalu zklidňovalo až do melancholického finále - ba naopak. Prostě krása. Zvrhlá - ale krása. ()

Vojcl

Tak vam nevim... Urcite tomu nechybi originalita, ale mam takovy pocit,ze kdyz si odmyslim vsechny ty naturalisticke sceny,tak mi z toho zbyde vcelku tuctovy a i pomerne nudny film bez jakekoli hlubsi myslenky... Pokud,ale jedinym cilem rezisera bylo totalne sokovat divaka tak se mu to urcite povedlo. ()

blackrain

Jak komentovat film, který ve mě vzbuzuje protikladné pocity. Mám ho vychválit až do nebes nebo ho potopit až na dno všeho hnusu. Nedivím se, že většinu lidí okolo sebe pobuřuje. Ostatně, mě taky. Scéna se znásilněním je opravdu hodně naturalistická a velmi realistická, jedním slovem hnusná. Nesmím zapomenout na ten hasící přístroj, to byla taky síla. Zvrácený jde až na dřeň. Vreje se vám pod kůži nesmazatelným způsobem, který nesmaže ani čas. Výborný nápad, začít rozplétat příběh od konce. Asi budu mít z filmu nálsedky po zbytek života. Hned tak na něho nezapomenu. ()

kaylin

Musím říct, že ta scéna znásilnění se mnou pořádně zamávala. A s kým asi ne... Gaspar Noé je magor, ale ten člověk umí natočit film, který vás nenechá chladným. Musím uznat, že ta scéna je středem filmu a jeho smyslem. Navíc k tomu obrácená chronologie vyprávění. Ta jen ztěžuje pochopení, které ale má svůj smysl s předposlední scénou. No, na některé scény se zapomenout nedá a tahle mě bude děsit. ()

jajinka

Vydržela jsem prvních 25 minut, na více jsem neměla síly a žaludek... tak opravdu nevím, koli hvězdiček tomu dát... O pár měsíců později: Tak jsem se na to konečně dodívala... A velmi smíšené pocity... Film má plus, že je zajímavě natočen retrospektivně... ale až moc drastické a nechutné záběry...a dialogy nic moc... ()

Remedy

Jestli bylo hlavním cílem tohoto filmu pouze šokovat, nejspíš se mu to povedlo na výbornou. Obě "zvrácené" scény jsou hodně silné a brutální, nicméně ve výsledku jsou tím jediným, co si z filmu zapamatujete - ostatní obsah více či méně nudí. Přesto dávám 4*, protože tak skličující pocit jsem už dlouho nezažil. ()

YURAyura

Nejak me to nevzalo - zacatek byl vcetne titulku velice slibny, ale dosel tomu dech a slo to porad nejak postupne z kopce - na prvni scenku s hasicakem ani to jednozaberove znasilneni nema. Preci jen Momento to neni - od pulky se da docela zmaknout konec tedy skoda... ()

Vampireman

Úchylný frantíci. Hodnotit tenhle film není tak úplně normální už jenom proto, že ten film není tak úplně normální. Však líbily se mi úvodní závěrečné titulky, potom minimalistická hudba a kamera, co se furt vlní a otáčí a krásně vytváří atmosféru neklidu. Potom to zazdí dva znudění chlapi co tlachaj v pokoji a potom se přesuneme do nejhorší možný díry, podniku Konečník, odkud se pak dozvídáme příběh pozpátku (Memento). Příběh plný kontroverzních motivů, místy přehraných a ke konci nudných. ()

43. Letní filmová škola začíná 28. července

43. Letní filmová škola začíná 28. července